Nu ma astepta, mama!

Options Nu ma astepta, mama!
Subiectul anterior · Subiectul urmator
kali
Postat: Wednesday, March 4, 2009 9:55 AM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 5/27/2006
Postari: 14333
Prea se construieste o aura de martirism in jurul mamicilor, iar eu consider ca nu e cazul.

Nici eu nu am asteptat sa-mi creasca puii, am profitat de fiecare etapa si nu mi-am dorit nicio clipa sa fie mai mari.
Acum, de cand il am pe Eric, am spus de cateva ori ca astept sa mai creasca- dar doar putin, pentru a-i face fatza Alexiei- deci nu raportat la relatia mama-fiu.

Ce sa zic? Daca o sa ma sune sa-mi spuna ca intarzie si sa nu-i astept, o sa zic "merci". Dar parca vad ca realitatea va fi alta.
cristinaflorina
Postat: Wednesday, March 4, 2009 10:05 AM

Nivel: Avansat

Intrat: 1/12/2008
Postari: 1309
Locatia: bucuresti
plans plans plans plans plans plans plans plans aoleu kiki m-ai terminat.M-am molesitfool
Fluturas
Postat: Wednesday, March 4, 2009 10:07 AM

Nivel: Maestru

Intrat: 11/22/2006
Postari: 9744
Locatia: o casa,care nu este facuta de mana,ci este vesnica
kali wrote:

Ce sa zic? Daca o sa ma sune sa-mi spuna ca intarzie si sa nu-i astept, o sa zic "merci". Dar parca vad ca realitatea va fi alta.

sa ne multumim macar ca suna,nu?ca multi nici macar nu-si amintesc sa isi mai sune parintii
kali
Postat: Wednesday, March 4, 2009 10:25 AM

Intrat: 5/27/2006
Postari: 14333
butterfly wrote:

sa ne multumim macar ca suna,nu?ca multi nici macar nu-si amintesc sa isi mai sune parintii

Corect. Mai ales barbatii.

Ma uit la fratele meu; toata copilaria, maica-mea a fost centrul universului lui, a coplesit-o cu atentie si dragalasenii (vi se pare cunoscut, mamici de baietei?)... iar cand a crescut s-a schimbat atat de brusc incat maica-mea s-a cam shifonat cazand de pe piedestal. I s-au "luat" absolut toate "privilegiile" de mamica de baietel si acum e tare dezamagita sustinand sus si tare ca fetele sunt mult mai usor de crescut.hohot
ilioara
Postat: Wednesday, March 4, 2009 11:32 AM

Intrat: 1/5/2009
Postari: 1230
Locatia: craiova
frumoase cuvinte.sper sa fiu si mai tarziu asa cum sunt acum adica,cu mintea limpede si sa nu incerc sa le controlez viata,newno
Roxanel
Postat: Wednesday, March 4, 2009 7:13 PM

Intrat: 3/13/2006
Postari: 2691
Locatia: Cararea Dragostei nr. 3
Acum parca o inteleg si eu pe maica-mea. Cred ca va trebui sa ne obisnuim cu gandul asta.sorry
Maria & Mario
Postat: Wednesday, March 4, 2009 7:19 PM

Intrat: 2/13/2006
Postari: 9883
Locatia: Departe-poate prea departe
O sa radeti, dara sta e motivul pentru care tati al nostru il vroia si pe al doilea bebe tot fetita ! ca fetele stau mai pe langa casa , sunt mai de familie , mai atasate si dependente de parinti etc etc ! angel Acum , voi astepta vreo 15 , 16 ani si va spun care e mai bine de avut.... pe langa casa omului ! hohot hohot Glumesc , desigur , ca altfel ..... maseluta uff Nu as vrea totusi sa ii vad doar .... duminica .... iar pe nepoti .... de sarbatori ! Ii vad pe parintii mei cum se perpelesc de dorul nostru ! insa ..... viata asta .... maseluta
mama Alessiei
Postat: Wednesday, March 4, 2009 9:44 PM

Intrat: 1/16/2009
Postari: 1578
Locatia: sus pe deal
Roxanel wrote:
Acum parca o inteleg si eu pe maica-mea.
Cred ca va trebui sa ne obisnuim cu gandul asta.sorry

plans plans plans plans plans
Copiii nu sunt "proprietatea" parintilor.
Ii crestem sa fie sanatosi si liberi ca pasarile cerului!
S.ELENA
Postat: Wednesday, March 4, 2009 11:51 PM

Nivel: Senior

Intrat: 6/20/2007
Postari: 7308
Locatia: Printre probleme......
Poate ca in momentul de fata sunt eu prea sensibila plans plans , dar.....ma gandesc ca am 2 baieti....si sper din toata inima sa am o relatie foarte stransa si apropiata cu ei!!!!uff angel
t-mihaela
Postat: Thursday, March 5, 2009 7:09 AM

Intrat: 6/20/2008
Postari: 5141
Mi-a placut ,ar fi bine ca asteptarile mamelor sa fie rasplatite dar de multe ori mamele au asteptari prea mari si nu se termina niciodata.Si eu o sa intru la categoria " E dus si nu mai vine /Si-adormi tarziu cu mine-n gand ca sa visezi de mine" eh, hai ca m-a pocnit ora de poezie mersi nene Cosbuce hainoroc Fetele sa se duca la casele lor cu barbatii lor dar Articutzu lu mama sa stea pe langa mine ca un cuculet are mama bebic
petro
Postat: Thursday, March 5, 2009 11:44 AM

Intrat: 1/31/2008
Postari: 3374
Nu stiu ce ve-ti face voi, dar fiu-mio va avea vreo cinshpe telefoane sa fiu sigura ca are semnale si baterii si alea alea. Iar daca nu da nici un semn il sun eu si sa vezi atunci de nu raspunde bataus bataus bataus boxing boxing duel guns box2 box2 box2 cearta
mama Alessiei
Postat: Thursday, March 5, 2009 12:31 PM

Intrat: 1/16/2009
Postari: 1578
Locatia: sus pe deal
Sa nu uitam ca ginerii / nurorile pot influnta viata copiilor nostri...ca puiul mamei e puiul mamei si la 30 de ani da;
el decide insa cu partenerul de viata unde va locui, ce poate spune sau nu mamei, cind e timpul de venit in vizita, de adus nepotii la bunici (mai mult sau mai putin la bunicii materni sau paterni?) unde petrece Pastele, Craciunul, vacanta...:018:
Iar mamele (soacre) prea "bagacioase" sunt sigur motiv de cearta intre doi soti...
evita
Postat: Thursday, March 5, 2009 2:56 PM

Nivel: Ambasador

Intrat: 3/13/2006
Postari: 882
Frumoase cuvinte. M-am emotionat si in tot ce am citit, o vad pe mama care disperata fiind uneori, imi spunea:Lasa vei avea si tu copii si ai sa vezi cum este!Cand ai sa vii la mine plangand ca nu te asculta, o sa-ti aduc aminte de ce imi faceai tu mie!Recunosc ca am fost un copil mai nebunatic, dar faceam acele nebunii ale copilariei.Acum imi este teama de ce nebunii ar putea face copiii in ziua de azi. Si daca pana sa am copii spuneam ca o sa le dau libertatea de care au nevoie, acum vazandu-ma cu 2 baieti, recunosc, in momentul de fata, am devenit egoista.
TeosOf
Postat: Thursday, March 5, 2009 3:30 PM

Intrat: 3/4/2008
Postari: 7332
mama Alessiei wrote:

Copiii nu sunt "proprietatea" parintilor.
Ii crestem sa fie sanatosi si liberi ca pasarile cerului!

Mare dreptate ai.

Pe mine chiar ma enerveaza copiii mari care inca mai "stau de fusta mamei". Si as fi facut urat daca toata ziua buna ziua, sotzulache ar fi sunat-o pe maica-sa. Si cred ca si el la fel.
Eu ma impacientez daca Isabelle nu vine acasa la ora la care trebuie, dar daca-mi da telefon si-mi spune ca mai intarzie putin si va ajunge la ora X, spun f bine, a crescut fata mea, se descurca.
carla
Postat: Sunday, March 8, 2009 10:48 PM

Nivel: SMARALD

Intrat: 2/8/2007
Postari: 14165
Al meu sot inca n-a fost intarcat si fuge zilnic la mamica luinervi si ce-i mai rau vine si cu parerile ei acasa.Eu cred ca mai bine e sa-i lasi sa plece,sa fie independenti si sa traiesti cu speranta ca i-ai crescut indeajuns de bine incat legatura intre voi sa fie una speciala pe care nimeni sa n-o poata distruge,oricat de aproape sau departe de tine s-ar afla
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed