Nu intelege sau...se face ca nu intelege?

Options Nu intelege sau...se face ca nu intelege?
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Andi&Mariuca
Postat: Saturday, April 28, 2007 5:10 PM

Nivel: Senior

Intrat: 2/14/2006
Postari: 5089
ce parere aveti? inteleg copiii de peste 1 an "nu e voie" sau "nu fa aia", "lasa aia" etc.? ma refer in special la ce nu au voie sa faca? sau... se fac ca nu inteleg? care credeti ca este explicatia faptului ca uneori fac exact ceea ce le spunem sa nu faca?

nu inteleg sau nu vor sa inteleaga?ras

eu o patesc destul de des cu Andi: ii zic "mama, nu e voie acolo ca te lovesti" si el se duce exact unde ii spun ca nu e voie.banghead stiu sigur ca intelege comenzi insa uneori am senzatia ca face intentionat ce ii zic ca nu e ok. cum o fi?scratch
MNiko
Postat: Saturday, April 28, 2007 5:23 PM
Nivel: Guest

Intrat: 2/12/2006
Postari: 5
Am gasit odata un articol despre interdictiile pe care le tot aplicam noi ca parinti copiilor. Am postat articolul repectiv aici.
mommy
Postat: Saturday, April 28, 2007 5:44 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 11/18/2006
Postari: 3674
Intelege ca "nu e voie", dar curiozitatea e mai mare: in primul rand trebuie sa puna mana pe obiectul/locul respectiv, iar in al doilea rand vrea sa vada cum vei reactiona tu daca el totusi face ceea ce "nu are voie". Mihaita, de multe ori, face un lucru interzis privindu-ma in ochi si ranjindu-mi in fata. El ras , eu nervi .
Maria & Mario
Postat: Saturday, April 28, 2007 5:53 PM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 2/13/2006
Postari: 9880
Locatia: Departe-poate prea departe
Garantat , vorbesc din experienta , inteleg dar se prefac ! Nu e ca nu vor sa inteleaga, pur si simplu e mai mare tentatia sa ne atraga atentia printr-o fapta , fie ea si interzisa, exporeaza si experimenteaza, plus ca ne testeaza limitele, sa vada pana unde pot ei merge cu iindrazneala !

Chiar radeam cand ii spuneam " pediatrei " ca Maria sta lipita de TV si ca nu raspunde cand o strig , la care ea imi spune in cuvinte cam ce e in mintea Mariei mele in acele secunde : I'm invisible ! I'm invisible ! hohot hohot hohot
ira_tgr
Postat: Saturday, April 28, 2007 6:00 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 11/2/2007
Postari: 2320
Locatia: RO
Maria & mami wrote:

Chiar radeam cand ii spuneam " pediatrei " ca Maria sta lipita de TV si ca nu raspunde cand o strig , la care ea imi spune in cuvinte cam ce e in mintea Mariei mele in acele secunde : I'm invisible ! I'm invisible ! hohot hohot hohot

ce tare e hohot hohot hohot hohot
Darria
Postat: Saturday, April 28, 2007 7:22 PM

Nivel: Grupa mijlocie

Intrat: 5/20/2006
Postari: 267
Locatia: Iasi
Andismom wrote:

eu o patesc destul de des cu Andi: ii zic "mama, nu e voie acolo ca te lovesti" si el se duce exact unde ii spun ca nu e voie.banghead

Acum nu-i mai spun "nu" cand stiu sigur ca se loveste(ma refer la loviturile usoare) fiindca vb. degeaba si tot face cum doreste. Daca o iau de acolo si-i distrag atentia mai devreme sau mai tarziu isi aminteste si revine asupra actiunii. O las, se loveste si apoi vine plangand la mine. A doua oara nu mai face.

Inteleg ft. bine dar au nevoie de atentia noastra si incearca sa ne atraga in jocul lor. Nu stiu cum o sa reusesc mai tarziu, deocamdata ne descurcam.

Daca situatia este periculoasa pt. ea o insotesc si-i arat ce doreste. Isi satisface curiozitatea si nu mai reprezinta interes.
sousourel
Postat: Saturday, April 28, 2007 7:23 PM

Intrat: 2/18/2006
Postari: 7688
Oana...hohot hohot hohot ..bun raspuns!

Anca, incearca sa te pui in locul lui, putin. Intra intr-o lume aproape complet necunoscuta in care trebuie sa traiesti. Si fiindca nu dispui decat de "inteligenta senzoriomotorie" sic trebuie sa actionezi motor si pe calea simturilor pentru a putea cunoaste si pune pune bazele perceptiilor, reprezentarilor, simbolurilor, etc de mai tarziu. Asta-i una la mana.

Doi la mana...testarea limitelor. De unde sa stie el daca "nu-i voie!" e pe bune sau nu? Pote glumesti...si atunci ce sa se gandeasca el, decat, ia sa mai incerc, oare nu se razgandeste alcool

Si trei la mana...oare de ce nu-i voie..a zice ca o sa-mi pice in cap si o sa ma lovesc...hmmmmm...oare ce-i aia sa-mi pice in cap si sa ma lovesc.....a buba, ca si saptamana trecuta cand am cazut de pe fotoliu...aha...parca incep sa pricep ras
Andi&Mariuca
Postat: Saturday, April 28, 2007 9:31 PM

ma bucur ca ati reactionat asa...ma gandeam ca sunt singura care crede ca se face ca nu intelege!fool

Mada
, cred ca la ei deja functioneaza si reprezentarile, nu?scratch adica au trecut de stadiul ala de senzatii simple si perceptii... desi predomina, evident! acumuleaza experienta si se vede: cunoscand anumite situatii, are scheme comportamentale si de raspuns...

eu il las de multe ori sa faca cam tot cum vrea el insa...sunt si situatii in care nu pot permite asta pt ca s-ar putea lovi si atunci e clar ca trebuie sa intervin, nu?
MNiko
Postat: Saturday, April 28, 2007 9:55 PM

Andismom wrote:
m

Mada
, cred ca la ei deja functioneaza si reprezentarile, nu?scratch adica au trecut de stadiul ala de senzatii simple si perceptii... desi predomina, evident! acumuleaza experienta si se vede: cunoscand anumite situatii, are scheme comportamentale si de raspuns...

Anca, eu cred ca da pt ca si eu am observat la Cristina ca reactioneaza exact si corect la anumite fraze pe care le rostesc fara sa fac vreun gest sau sa ii arat ceva, sau sa ma uit undeva anume. Ma uit direct la ea si ii spun de exemplu "hai sa te speli pe dinti" In secunda urmatoare e cu un degetel pe dinti (mi-i arata) si se indreapta spre baie, unde imi arata ea tot ce trebuie sa fac(sa aprind lumina, sa o urc la locul ei, imi da pasta, imi arata periuta, etc).
Si am mai observat ceva la ea, referitor la momentul cand o strig si nu raspunde ca se uita la Tv sau face altceva : am vazut ca lasa capul in jos si se uita cu coada ochiului ce fac si rade "fara zgomot", dar nu-mi raspunde. Pur si simplu cred ca m-a testeaza.
sousourel
Postat: Saturday, April 28, 2007 10:38 PM

[quote=Andismom]
Mada[/b], cred ca la ei deja functioneaza si reprezentarile, nu?scratch adica au trecut de stadiul ala de senzatii simple si perceptii... desi predomina, evident! acumuleaza experienta si se vede: cunoscand anumite situatii, are scheme comportamentale si de raspuns...
quote]

Au scheme senzorio-motorii si se pare ca apar si primele reprezentarii spre 2 ani...si pana la operarea cu acestea mai e putin. Totusi, pt formarea unei reprezentari, ca sa revin la subiectul notru, trebuie analizata pb pe toate partile..asadar daca tu spui nu, nazdravanul trebuie sa se asigure de consistenta raspunsului tau, iar perseverenta de care dau dovada in acest demers....ei bine, daca este sa privim din punctul lor de vedere e un lucru pozitiv si constructiv. Constructia propriei realitati, bazata pe actiune asupra mediului inconjurator...de unde si problema manipularilor aplicate pe persoanele bietilor parinti, bunici , etc.
Andi&Mariuca
Postat: Sunday, April 29, 2007 9:06 AM

sousourel wrote:
[quote=Andismom]
Mada[/b], cred ca la ei deja functioneaza si reprezentarile, nu?scratch adica au trecut de stadiul ala de senzatii simple si perceptii... desi predomina, evident! acumuleaza experienta si se vede: cunoscand anumite situatii, are scheme comportamentale si de raspuns...
quote]

Au scheme senzorio-motorii si se pare ca apar si primele reprezentarii spre 2 ani...si pana la operarea cu acestea mai e putin. Totusi, pt formarea unei reprezentari, ca sa revin la subiectul notru, trebuie analizata pb pe toate partile..asadar daca tu spui nu, nazdravanul trebuie sa se asigure de consistenta raspunsului tau, iar perseverenta de care dau dovada in acest demers....ei bine, daca este sa privim din punctul lor de vedere e un lucru pozitiv si constructiv. Constructia propriei realitati, bazata pe actiune asupra mediului inconjurator...de unde si problema manipularilor aplicate pe persoanele bietilor parinti, bunici , etc.

abia la 2 ani au reprezentari? what nu stiu de ce dar am avut senzatia ca deja le au...scratch

anyway, santaju' e in floare!ras
MNiko
Postat: Sunday, April 29, 2007 11:19 AM

Cred ca eu sunt cam fool . Ce intelegeti voi prin "reprezentari"? Ca am impresia ca ma gandesc la cu totul si cu totul altceva.
sousourel
Postat: Sunday, April 29, 2007 2:52 PM

Andismom wrote:

abia la 2 ani au reprezentari? what nu stiu de ce dar am avut senzatia ca deja le au...scratch

anyway, santaju' e in floare!ras

...si daca le au, tu stii ca nu exista reper fix la toti copiii. In primul stadiu de dezvoltare informatille adunate de ei se organizeaza in imagini perceptive. Abia odata cu aparitia limbajului sub forma de holofraze (cuvinte cu inteles de fraza: ex: ''apa" nu mai denumeste doar lucrul vazut ca fiind apa, ci dotinta de a primi apa, de-a bea apa, etc) apare si organizarea informatiei acumulate sub forma de reprezentari.

Si acum, reprezentarea mintala nu este altceva decat o imagine mintala a unui obiect care nu presupune prezenta acestuia, spre deosebire de perceptie in care prezenta obiectului este necesara, fara ea nu se realizeaza procesul perceptiv. Reprezentarea este un prim pas in reflectarea realitatii obiective, prin sisteme simbolice in care se condenseaza in principal informatia esentiala.

SI ca sa extindem...cu timpul si cu evolutia sistemului nervos, reprezentarile urmeaza a se organiza in scheme cognitive intre a caror elemente functioneaza o serie de operatii sau procese cognitive.
Tina
Postat: Sunday, April 29, 2007 3:06 PM

Haideti sa va povestesc eu de Coca Cola doza dubla a mea ras ...distractia majora pentru Briana este cu cat mai sus si mai dangerous acolo e mai misto, all the time, asa ca imaginati-va cum ar putea lipsi nuuuuuuu acolo , nu face aia...din vocabularul meu ????
De abia asteapta sa ne ridicam de pe un scaun din bucatarie , tzup pe el, in picioare si chiuie de fericire, chiar ieri a facut asta si cu mine si buni langa a cazut intr-o fractiune de secunda pe spate, a dat cu capul de gresie , plansete, jale mareeee...unde credeti ca era la 5 minute dupa ce s-au linistit apele ....sus pe scaun in picioare !!!!!!!!
Deci la noi nu functioneaza, a patit-o, gata a prins frica si nu mai face.
Sincer, am multe de povestit, doar sport extrem e la noi in casa, zilnic, minut de minut, exceptand momentele cand facem nani...Ideea este ca acest nu sau alt gen de interdictie verbala sau fizica, nu functioneaza sub nici un chip ...deci eu nervi de otel si extraveral si BriBri cap tare si sa treaca repede vanataile.
Lasand gluma deoparte, momentan doar trag speranta ca va mai creste si voi incepe sa ma inteleg cu ea, sa-i explic ce si cum si sa mai diminuam din energia asta provocatoare de vanati si alte cucuie.
Cristy
Postat: Sunday, April 29, 2007 3:52 PM

Intrat: 1/8/2007
Postari: 6843
Locatia: Israel
Mai mai, dar bb vostri fac multe pozne.

Eu am avut muuuuulte problem cu Shachar, Eden a fost mai cuminte. Oricum am observat ca s-a comportat diferit cu tati decat cu mine...
Dintotdeauna au stiu ca mama spune tare si raspicat Nuuuuuuuuuu!!!!! si gata, fugea repede.....dar tati banghead banghead nu reusea....

Eu cred ca este mult vorba si de intonatie, sa fie invatate care le este limita....
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed