Ne jucam cu parintii sau pa la copii?

Options Ne jucam cu parintii sau pa la copii?
Subiectul anterior · Subiectul urmator
delfinasa
Postat: Thursday, October 25, 2007 5:25 AM

Nivel: Senior

Intrat: 2/13/2006
Postari: 6852
Locatia: pe-aici
Sunt curioasa daca picii vostrii se joaca tot cu voi cand mergeti in parc sau se duc singuri la tobogane, caluti etc. cum ajungeti. Se angreneaza la joaca cu alti copii si puteti sta linistiti pe o banca si supraveghea de acolo?

Noi la 2 ani si 2 luni inca suntem dupa fusta mamei banghead, in sensul ca, desi cum ajungem in parc fuge la tobogan si altele, ma striga si ma asteapta sa merg cu ea, sa ma joc cu ea. Asta se intampla de cele mai multe ori, cu toate ca la orice ora din zi, la noi in parc sunt copii. Insa cei mai mari se joaca intre ei, astia mici cu parintii/bunicii, mai rar sa se joace unii cu altii. Daca intalneste copii ce vor sa se joace cu ea, le da jucariile ei, se joaca cu ei, alearga impreuna, se dau pe toate cele si uita de mine, pot sa stau pe banca si doar sa ma uit sa nu incerce vreo acrobatie de copil mai mare. Daca are nevoie s-o pun in leagan sau balansoar, atunci ma striga si ma duc s-o ajut. Cand mergem cu vecina, nu se joaca cu Sonia care-i de varsta ei, cred eu i se pare ca nu tine pasul cu ea, fiind mult mai potolita fetita, ci cu fratele ei Brandon care are 4 ani jumate si caruia-i si da directii unde sa mearga, ce sa faca next ras.
MNiko
Postat: Thursday, October 25, 2007 8:18 AM
Nivel: Guest

Intrat: 2/12/2006
Postari: 5
Miha, si eu am observat la cRistina ca prefera sa se joace cu copii mai mari de varsta ei, probabil pt ca acei copii vorbesc si stiu ce sa faca.
Cand mergem in parc Cristina se joaca singura sau cum ziceam mai sus cu copii mai mari. Mai vine si la mine, dar rar. Mai degraba ma duc eu dupa ea sa nu se dea singura pe topogan(aici a invatat sa ma strige cand vrea la topogan), sau sa nu se certe pe vreo jucarie ceva.
Mami2x
Postat: Thursday, October 25, 2007 8:55 AM

Nivel: Grupa mijlocie

Intrat: 9/16/2007
Postari: 408
Locatia: departe si totusi aproape
La noi in parculetul pt copii...nici vorba de parteneri de joacauff Nu e tipenie de om, rareori cate o mamica cu un puiut ce face primii pasi, deci nici vorba sa se joace cu ai mei... Am noroc ca sunt doi si se joaca impreuna...doar ca..cel mic e atat de iute si de independent ca nu vrea sa-l ajut la topogan, nici la catarat pe diverse chestii, daca nu-l las singur urla de ma indepartez instanthohot Problema e ca el se da pe topoganul urias pt cei mari, care are o scarita inalta de unde daca pica, nu stiu cum iese...uff
La scoala cand il ducem pe fratele mai mare nu-l mai prind sa-l duc la gradi ras Fuge, se impinge, se joaca cu cei de clasa 1, toti il cunosc ...
Cand avea 2 ani, anul trecut si nu mergea la gradi urla rau de tot cand sa-l aduc acasanervi iar daca un copil nu ii dadea lui Sascha o jucarie, sau il sacaia...acolo era el si box2 astfel ca dupa cateva vizite colegii lui Sascha cand il vedeau ca vine fugeau cat colo si el dupa eibox2 box2 fool
O data stateam de vb cu educatoarea si ei se jucau la nisip. Unul dintre copii nu il lasa pe Sascha sa se joace cu el si Sebi cu lopatica poc in capwhat Ii spunem noi ca nu e voie, cum ne intoarcem poc inca unanervi
La toti le e drag si un poc nu-i face sa nu se mai joace cu el..DAR..are o educatoare severa si nu cred ca ii mai merge figurathumright
Si iar am deviat de la subiectalcool
Maria & Mario
Postat: Thursday, October 25, 2007 11:10 AM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Postari: 9868
Locatia: Departe-poate prea departe
Maria e independenta . Umbla aiurea prin parc pana gaseste copii si chiar daca aia nu initiaza joaca, sta acolo si se uita la ei pana o baga in seama cineva ! Se urca pe toate , mai tematoare la inceput , dar ...... sincer nu cred ca prezenta mea conteaza ! Inainte sa mearga la nursery era mai .... mamoasa, acum...... e all over the place !

Cred ca o va ajuta foarte mult cand va fi la scoala ! Ca inainte era timida , desi e moale ea oricum..... linistita ma refer ! E tare cuminte ! Apropo , mami X3 , daca ii dai carti lasa toti copii din parc ! hohot pentru ” citit story ”.

pupici
Mami2x
Postat: Thursday, October 25, 2007 11:23 AM

Nivel: Grupa mijlocie

Intrat: 9/16/2007
Postari: 408
Locatia: departe si totusi aproape
Maria & mami wrote:
Maria e independenta . Umbla aiurea prin parc pana gaseste copii si chiar daca aia nu initiaza joaca, sta acolo si se uita la ei pana o baga in seama cineva ! Se urca pe toate , mai tematoare la inceput , dar ...... sincer nu cred ca prezenta mea conteaza ! Inainte sa mearga la nursery era mai .... mamoasa, acum...... e all over the place !

Cred ca o va ajuta foarte mult cand va fi la scoala ! Ca inainte era timida , desi e moale ea oricum..... linistita ma refer ! E tare cuminte ! Apropo , mami X3 , daca ii dai carti lasa toti copii din parc ! hohot pentru ” citit story ”.

pupici

Mai stii? hohot hohot Desii ii plac copiii cu care se poate "discuta"hohot hohot pupici
Fluturas
Postat: Thursday, October 25, 2007 2:52 PM

Nivel: Maestru

Intrat: 11/22/2006
Postari: 9744
Locatia: o casa,care nu este facuta de mana,ci este vesnica
darius se joaca singur in parc,nu conteaza ca suntem noi acolo sau nu.se urca pe tobogan,fuge dintr-o parte in alta.daca cineva nu il baga in seama,se baga el in seama.de fiecare data isi gaseste un prieten cu care sa fuga,sa se joace.mai umblam dupa el,de frica sa nu fuga pe sosea sau in fata la hinta
karina...nu e f dupa copii.ea e tare mamoasa.se urca si ea singura pe tobogan(pe care poate),dar nu se joaca deloc cu copii.pleaca de la noi,dar nu pentru mult timp(ea e si mai mica si nu astept sa faca ce face si darius)
sousourel
Postat: Thursday, October 25, 2007 3:24 PM

Intrat: 2/18/2006
Postari: 7688
Ne repezim la tobogan, la hinta....n-o asteptam pe mami, deci, mai dam si cu fundul de pamant (vai si amar daca e noroi), mai interactionam si cu cate un copil, dar mai timid (pentru ca mergem rar, altfel s-ar schimba situatia) si chiar suntem in stare sa ne bagam intre jucariile altuia fara nicio jena...dar si noi cedam (e drept, doar pt cateva secunderas ) tricicleta, sau mai stiu eu ce.
delfinasa
Postat: Friday, October 26, 2007 5:44 AM

Postari: 6852
Locatia: pe-aici
Sa inteleg ca voi stati pe margine si doar ii supravegheati cat stau in parc? Ce misto ca sunt cuminti si se joaca singuri, se baga-n joaca cu alti copii mereu, fii-mea, daca vede ca nu o baga nimeni in seama dupa ce fuge putin dupa ei sau daca incearca sa le propuna un joc cu ball sau la tobogan si nu vor, vine la mine. Chiar si cand se joaca singura sau cu copiii, eu trebuie sa stau in zona, ca se duce la toboganele abrupte, scari mai periculoase sau climbing wall, balansoar, leagan si trebuie s-o asist. Am o maimutica care se catara peste tot uff, face acrobatii pe tobogan cand ti-e lumea mai draga, incearca sa-i imite pe cei mai mari. Deci eu mai am de asteptat momentul supravegherii de la departare mosmaseluta.
Cristy
Postat: Friday, October 26, 2007 8:55 AM

Intrat: 1/8/2007
Postari: 6843
Locatia: Israel
Deflinasa, eu cred ca sentimentul tau de a "pazi" o face pe Karina sa nu se simta in siguranta si poate din acest motiv nu se desparte de tine...

La noi a fost mai asa cu Eden...in schimb cu Shachar sa ma credeti nu reuseam sa ajung pe unde ajungea ea... de pe 1,8 ani era fruntea la toboganul mare stateam disperati eu si Haim de fieacare parte a toboganului sa o prindem in caz de...de unde nu a cazut nici macar o data... pana si parintii din parc ( erau mai tot aceeasi ) o cunosteau deja, asa ca o stiau si mai "puneau" ochii pe ea daca nu ajungeam in fuga... ca ne-a fugarit rau de tot...iar la gradinita la Eden era deja cunoscuta de toti copii, s-a integrat printre ei cu o rapiditate de invidiat, pana in ziua de fata se joaca cu prietenii lui Eden fara a avea o problema, asta nu inseamna ca nu se joaca si cu copii de varsta ei...
Fluturas
Postat: Friday, October 26, 2007 2:11 PM

delfinasa wrote:
Sa inteleg ca voi stati pe margine si doar ii supravegheati cat stau in parc? Ce misto ca sunt cuminti si se joaca singuri, se baga-n joaca cu alti copii mereu, fii-mea, daca vede ca nu o baga nimeni in seama dupa ce fuge putin dupa ei sau daca incearca sa le propuna un joc cu ball sau la tobogan si nu vor, vine la mine. Chiar si cand se joaca singura sau cu copiii, eu trebuie sa stau in zona, ca se duce la toboganele abrupte, scari mai periculoase sau climbing wall, balansoar, leagan si trebuie s-o asist. Am o maimutica care se catara peste tot uff, face acrobatii pe tobogan cand ti-e lumea mai draga, incearca sa-i imite pe cei mai mari. Deci eu mai am de asteptat momentul supravegherii de la departare mosmaseluta.

eu cred ca orice mamica se apropie de copilul ei cand vede ca(,) copilul se urca pe un tobogan mai abrupt,scari mai periculoase...deci nu cred ca faci ceva neobisnuit.dar,recunosc,si eu as sta mai mult pe banca decat "in plimbare" dupa el,daca as fi numai cu darius in parc.dar cum e si karina,ma plimb si eu
g_nicoleta2000
Postat: Thursday, January 10, 2008 8:23 AM

Nivel: Avansat

Intrat: 2/14/2006
Postari: 3898
Locatia: Bacau
Cu rabdare treci si marea! La fel si cu dependenta copilul de mama, trebuie sa ia rabdare sa descopere cat de grozavi sunt copii. Pe noi gradinnitza ne-a schimbat si de aceea acum ne plac mult copii si ne jucam cu ei dar cu un ochi tot la mami tragem daca stim ca-i prin preajma. Apoi mai tine si de varsta copilului, cu cat este mai mare cu atat devine mai independent si atunci renunta mai usor la compania parintelui.
In Mall o mamica imi spunea cat sunt de fericita ca a mea fica zburda ca un fluturas si statea de vorba cu toate babele in timp ce fetitza ei de 1 an si 10 luni statea numai agatata de ea. Pai diferentza de 8 luni in comportament este uriasa, am fost si noi la un an si 10 luni, stim cum este, garantam ca la 2 ani si 6 luni va fi muuult mai bine.
spezam
Postat: Friday, January 25, 2008 11:41 PM

Nivel: Grupa mica

Intrat: 11/21/2006
Postari: 243
Locatia: Bucuresti
Alexandra fuge la copii, insa eu stau mereu pe langa ea (am vazut nenumarate cazuri de copii care au cazut de pe topogan, de sus, au fost loviti in cap de leagan, si-au scos ochii cu betele, etc.) Avem in parc o fetita tare bataioasa, care trage palme la copii in stanga si-n dreapta, desi are doarvreo 2 anbi jumate. Asa ca... e mai bine sa fiu prevazatoare, insa incerc sa nu-mi facsimtita prezenta, tocmai pt a fi "independenta"
raly
Postat: Tuesday, June 24, 2008 1:44 PM

Nivel: DIAMANT

Intrat: 12/17/2007
Postari: 25864
Locatia: M e d i a s
Raul mai sta inca dupa fusta mamei,nu ar merge nicaieri singur,e sociabil dar cu mine langa elras ras
t-mihaela
Postat: Tuesday, June 24, 2008 4:19 PM

Intrat: 6/20/2008
Postari: 5124
Daria e foarte sociabila, mult prea mult zic eu.Se duce singura peste tot, la copii mari ,mici ,nu conteazale face "Hi!" La cumparaturi fece Bye Bye la toata lumea cand plecam de ma apuca rasul plansul.Unde vede copii acolo e si ea, fuge de langa mine ,e vrajita de ei .Si cand se imprieteneste cu vreun copil are grija sa i-l prezinte si pe bebele ei "Comme see bebi"si ma trezesc cu musafiri la carutz.chitara
Fluturas
Postat: Tuesday, June 24, 2008 11:18 PM

la fel e si darius,foarte sociabil.prin parc nu sta singur nici o clipa,imediat isi cauta prieteni cu care sa se joace.cu adultii are o mica retinere timp de 5 minute,dupa care isi da drumul si e la fel de sociabil si cu ei.odata imprietenit cu cineva,nu mai scapi de el,vorbeste incontinuu,si nu te lasa pana nu ii raspunzi...
karina ii place singuratatea.in parc sta pe langa mine,uneori(rar)mai merge dupa darius si se joaca cu el,in schimb se ia si se plimba singura prin parc,daca are vreo papusa sau jucarie cu ea,o aseaza in carucior,o imbraca/dezbraca...orice,dar singura,fara copii in jurul ei.in schimb e mai curajoasa,daca e nevoie sa faca un lucru nou,are mai mult curaj de a-l face decat darius
e o foarte mare diferenta intre ei...doua caractere total opuse
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed