Munca in strainatate - pro si contra

Options Munca in strainatate - pro si contra
Subiectul anterior · Subiectul urmator
t-mihaela
Postat: Tuesday, September 21, 2010 8:09 PM

Nivel: Senior

Intrat: 6/20/2008
Postari: 5142
Trist subiect ,incerc de jumate de ora sa spun ceva dar mereu strerg ...nu sunt vrednica sa-mi dau cu parerea pe aici ,de sfaturi nu mai spun ,of.Sa va ajute cerul ,fetelor ,sa luati decizia buna si sa nu uitati ca unele rani nu se vindeca nicodata pale
bereea
Postat: Tuesday, September 21, 2010 9:35 PM

Nivel: RUBIN

Intrat: 3/29/2007
Postari: 22723
Nu vreau sa judec pe nimeni, dar multi habar nu au cat de greu este in strainatate.Nu sunt pro lasat copiii in tara, decat pe perioade mici pana s esistemeaza un pic parintii, dar e foarte greu sa ai copii mici cand lucrezi in afara.eu am platit timp de 3 ani si gradinita si bona, doar ca copilului meu sa-i fie bine.Dar eu am doar unul, cei ce au mai multi nu pot face acelasi discurs.
bulibuli
Postat: Tuesday, September 21, 2010 10:09 PM

Nivel: Maestru

Intrat: 3/17/2008
Postari: 9649
Si eu ma lupt de ceva timp cu ideea plecarii, dar e o decizie foarte greu de luat, mai greu decat credeam. Noi nu am fost niciodata despartiti, mi-ar fi greu singura, nu stiu daca mai facem copii vreodata daca plec acum, nu stiu cum ne va afecta relatia... doar din acest punct de vedere - al casniciei - imi este greu sa iau o hotarare...
Ana
Postat: Tuesday, September 21, 2010 10:25 PM

Nivel: TOP TEAM

Intrat: 11/9/2008
Postari: 30045
Este destul de greu si aici,sunt luni cand ramani numai cu bani de trait dar deocamdata pentru noi e bine,sotul are o munca destul de buna care ne permite sa stam numai noi intr-o casa sa platim 450 de euro pe luna in afara de facturile care vin la doua luni si le platesc in jur de 400 euro,plus cumparaturile mele pe saptamana ma refer la mancare,detergenti,etc ma ajunge in jur de 120 euro....chiar ajung sa depasesc cand imi mai trebuie o haina,pampersi si alte lucruri prin casa.deocamdata cat mai este aici de munca si ne ajuta Dumnezeu nic nu ma gandesc sa ma intorc in Romania cu toate ca de multe ori imi lipseste libertatea de acolo,parca inca nu m-am obisnuit aici....
t-mihaela
Postat: Wednesday, September 22, 2010 2:32 AM

bulibuli wrote:
Si eu ma lupt de ceva timp cu ideea plecarii, dar e o decizie foarte greu de luat, mai greu decat credeam. Noi nu am fost niciodata despartiti, mi-ar fi greu singura, nu stiu daca mai facem copii vreodata daca plec acum, nu stiu cum ne va afecta relatia... doar din acest punct de vedere - al casniciei - imi este greu sa iau o hotarare...

Hai fa-ti curaj si incepe emigrarea in Ca, spitalele urla dupa personal ,o sa gasesti job bine platit .te astept ras topai
bulibuli
Postat: Wednesday, September 22, 2010 8:29 AM

t-mihaela wrote:

Hai fa-ti curaj si incepe emigrarea in Ca, spitalele urla dupa personal ,o sa gasesti job bine platit .te astept ras topai

Nu e asa usor in Canada pt medici, f greu intri in sistemul lor, poti cel mult sa pleci ca asistenta la inceput (asta daca ai noroc) pana iti dai stepurile si ce diferente mai vor ei sa dai... deocamdata ma gandesc sa plec pe aici, prin Europa, unde ma vor numai cu diploma mea (deci am facut bine ca nu am folosit-o in loc de hartie igienica, cum as fi vrut.. poate pana la urma imi va folosi la ceva).. nu-i deloc greu de gasit pt mine ceva in anglia, franta, belgia, germania.. trag ei de tine sa te duci.. e greu numai sa-mi fac curaj sa las sotul singur un an sa stam despartiti.. alcool
Mela
Postat: Wednesday, September 22, 2010 10:11 AM

Nivel: SMARALD

Intrat: 11/19/2006
Postari: 13514
Locatia: belgia
Buli,un an nu e mult,Europa nu e mare,distanta nu-i asa lunga,din Belgia ajungi in Romania in 3 ore cu avionul,din Germania si mai repede...tare frica mi-a fost si mie sa plec dar acum nu regret nici o secunda ca-s aici.
marivic
Postat: Wednesday, September 22, 2010 12:55 PM

Intrat: 8/10/2007
Postari: 13404
Locatia: ,....undeva,prin Univers....
Sotul meu a aplicat pt.un job in Canada,in Montreal,...si daca ii aproba iar imi pleca 6 luni,....plans plans plans E foarte foarte greu,sa vrei,sa-ti doresti sa traiesti omeneste,decent in Romaniasorry1 sorry1
bereea wrote:
Nu vreau sa judec pe nimeni, dar multi habar nu au cat de greu este in strainatate.Nu sunt pro lasat copiii in tara, decat pe perioade mici pana s esistemeaza un pic parintii, dar e foarte greu sa ai copii mici cand lucrezi in afara.eu am platit timp de 3 ani si gradinita si bona, doar ca copilului meu sa-i fie bine.Dar eu am doar unul, cei ce au mai multi nu pot face acelasi discurs.

Asa este Brandusa,ai dreptate,....si eu asa mult mi-as fi dorit sa merg impreuna cu sotul si copiii afara,ca sa fim o familie,...dar ce sa fac cu inca 3 pe langa mine afara,...nu faci nimic,mai mult consumi.
delfinasa
Postat: Wednesday, September 22, 2010 6:39 PM

Intrat: 2/13/2006
Postari: 6852
Locatia: pe-aici
E foarte usor sa judeci din afara. Sunt triste situatiile in care se desparte familia pentru un timp mai indelungat. Dar toti facem sacrificii in viata sa ne fie bine si mai ales copiilor nostri, sa abia o sansa mai buna decat am avut noi, o viata mai usoara. De ce sunt atat de condamnati parintii care nu-si pot lua copiii cu ei in strainatate? Nu cred ca exista parinte care sa vrea sa-si lase copiii sa creasca cu rudele si el sa fie departe...nu pot sa-mi inchipui ce dor cumplit trebuie sa le fie si cat curaj si cata rabdare si speranta au oamenii astia.

Mihaela, nu ai nici un motiv sa te simti nevrednica sa scrii aici. Prin exemplul tau de tarie si rabdare ii incurajezi pe cei in situatii similare ca despartirile sunt temporare, ca Dumnezeu pana la urma aranjeaza totul sa fie familia reunita si fericita.

Marivic, cata dreptate ai!
Succes sotului la jobul din Ca! Daca il ia, pregateste-te sufleteste de imigrare, ca odata ajuns acolo si muncind mai mult timp, daca veti veni si voi sa traiti acolo, nu se stie daca veti mai dori sa va intoarceti in tara!

Bereea, Fluturas, Mela, noi suntem in situatiile fericite! Cu toate ca nu este usor nici asa!

Buli, asterne pe hartie pro si contra si vedeti sub linia de final spre ce inclina balanta. Dupa cum vezi, tuturor celor care suntem prin strainatate ne-a fost foarte greu la inceput, dar pe parcurs s-au aranjat apele.
mama Alessiei
Postat: Wednesday, September 22, 2010 8:08 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 1/16/2009
Postari: 1578
Locatia: sus pe deal
bulibuli wrote:

Ana, stiu ca este foarte greu cind trebuie sa alegi intre familie (sot/ dorinta de maternitate) si cariera. Si totusi, nu este suficient sa reuseasca sa "prinda" un contract de munca doar unul din voi doi iar celalalt sa-l insoteasca si sa-si gaseasca un loc de munca? Doar ati mai fost pe "afara" cunoasteti bine si engleza, nu cred ca ar fi probleme sa ajungeti intr-o tara din Europa in care iti sunt recunoscute studiile.
Iar copiii, barza ii aduce pe unde emigreaza parintii angel.
Cu sarcina, de exemplu, eu am muncit la birou pina in luna a 8-a fara probleme; daca muncesti in regula ai drept la concediu de maternitate, orar redus pentru mame cu copii pina la 1 an (asa e pe aici), iti cauti cresa/bona cind incepi munca...Bafta va urez sa gasiti solutia favorabila. computerlove
t-mihaela
Postat: Wednesday, September 22, 2010 8:16 PM

Delfinasa, multumesc, datorita fetelor ca tine de aici de pe forum am trecut hopul mai usor si voi ma scoteati din depresiile mele lungi si negre pupici
Buli, asa este trebuie sa intri ca nurse pentru inceput pana-ti dai diferentele .Insa daca nu plecati impreuna nu e bine de venit aici ca e prea departe .In Europa te misti mai repede si mai des iti permiti vizite .Mult succes topai
praslea_cel_voinic
Postat: Wednesday, September 22, 2010 8:57 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 6/19/2009
Postari: 2349
Locatia: Far, far away...
Sa ma bag si eu in vorba....daca ai diploma de medic nu poti lucra/lua o diploma ca nurse in Canada...daca ar fi sa mai emigrez o data...as astepta sa intre Ro in UE si atunci as pleca si eu dar...da romanului mintea cea de pe urma alcool Buli, nici nu te gandi la Ca, du-te in Europa! Diploma recunoscuta fara nici un examen si fara nici un stress, mult mai aproape de casa....computerlove
carla
Postat: Wednesday, September 22, 2010 9:09 PM

Intrat: 2/8/2007
Postari: 14165
Eu m-as duce si la scos cartofi sau la pus faianta ca m-am saturat sa n-am bani,sa nu-mi permit nimic.Cand vad ca fetele plecate in strainatate abia si-au inceput casa si si-au si terminat-o iar noi ne chinuim de 3 ani si nu-i vedem finalul,cand vad ca pot veni toti o data macar pe an in tara si eu nu-mi permit sa ma duc nici la mare sau la Felix,cand stiu ca-mi pot lua adio de la o masina ,ca a noastra a trecut de 5 ani si apelez la sotul sa ma duca oriunde,ma uit cu jind dupa un WV broscuta,iubirea mea,cand vad toata mizeria de la noi din tara,va spun ca m-as duce oriunde,sa fac orice,mai umiliti ca aici nu putem fi in nicio tara chiar daca as lucra in agricultura,fac ceva (scuze) pe diploma mea,cu ea am devenit doar sclav al statului roman
KRYS85
Postat: Wednesday, September 22, 2010 9:26 PM

Intrat: 9/23/2008
Postari: 6611
Locatia: RO_Medias
Si eu sunt pro strainatate pentru ca in Romania nu se mai poate trai cat de cat decent !!banghead banghead E tot mai rau pe zi ce trece.....boxing rambo rambo rambo
bulibuli
Postat: Thursday, September 23, 2010 8:38 AM

Nu, nici nu am luat in calcul sa plec in Canada, cand aici ofertele curg.. nu ca m-ar deranja sa lucrez ca asistenta, ca prefer sa fiu asistenta ca salariu de 4000 de dolari decat medic cu 200.. ca sa nu mai discut de conditiile de munca.. astea ma doboara cel mai tare dar distanta si dificultatile pt a intra in sistem ma descurajeaza.

mama alessiei, nu ar fi o problema sa-si gaseasca sotul meu ceva, dar noi nu vrem sa plecam definitiv, ci doar temporar, iar el nu-si poate permite sa plece pt un an si sa piarda serviciul de aici, el chiar are un locusor bun... iar eu pot sa plec 1 an fara sa-mi pierd serviciul, ma intorc si reiau contractul de munca de unde am intrerupt, exact cum am facut si cand am fost in Singapore... deocamdata nu se pune problema sa ne stabilim definitiv in alta parte, noi chiar vrem sa traim aici, dar daca vremurile ne imping spre alte meleaguri... so be it...
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed