Munca in strainatate - pro si contra

Options Munca in strainatate - pro si contra
Subiectul anterior · Subiectul urmator
rosenfeld_claudia
Postat: Friday, August 22, 2008 8:25 PM

Nivel: Grupa mijlocie

Intrat: 8/10/2008
Postari: 280
Locatia: gent

PS : ca devin analfabeta ! Asa se scrie ve-ti ? Voi ve iti fi ! ? alcool Nu da-ti cu rosii si nu puneti etichete ! sorry1 [/quote]

Merci de sfat! Ma mai gandesc pana luni cand ar trebui sa decid... Poate ca ne vom intoarce doar ca in cazul asta va trebui sa fac si altceva in afara de a ma ocupa de Vlad pentru ca desi il iubesc foarte mult si-mi place sa ma ocup de el nu ma pot multumi cu ideea ca nu fac decat atat, ca nu am putina independenta financiara si ca nu-mi folosesc intelectul. Pentru ca haideti sa fim realiste, munca de mamica poate fi si destul de monotona, desi ne ofera atat de multe satisfactii, nu? Poate o sa-mi caut un part time ca reporter...
PS veti se scrie intr-un cuvant in cazul acesta pentru ca este viitorul verbului "a fi": eu voi fi, tu vei fi... voi veti fi. :)
t-mihaela
Postat: Friday, August 22, 2008 9:15 PM

Nivel: Senior

Intrat: 6/20/2008
Postari: 5142
Pleaca acasa la familie firstprize
bereea
Postat: Saturday, August 23, 2008 7:49 AM

Nivel: RUBIN

Intrat: 3/29/2007
Postari: 22724
Daca asa se oune problema si aveti o afacere care sa va asigure bunastarea materiala, atunci laegeti Romania.
Fluturas
Postat: Saturday, August 23, 2008 10:12 AM

Nivel: Maestru

Intrat: 11/22/2006
Postari: 9744
Locatia: o casa,care nu este facuta de mana,ci este vesnica
Maria & mami wrote:

Cat despre familii despartite pentru a se putea descurca financiar ..... eu nu as putea sta separata ! Suntem familie - la bine si la greu ! grup

newclap newclap newclap newclap
rosenfeld_claudia
Postat: Saturday, August 23, 2008 11:06 AM

Nivel: Grupa mijlocie

Intrat: 8/10/2008
Postari: 280
Locatia: gent
Da, cred ca totusi o sa ne intoarcem, desi imi e si putin frica de ceea ce ne rezerva viitorul...iarasi s-o luam de la inceput! Eh, de murit de foame n-o sa murim si daca afacerea sotului meu o sa mearga mai prost ne putem intoarce inapoi in Belgia(avem amandoi dubla cetatenie)... Va multumesc inca o data de sfaturi, sa stiti ca chiar m-a ajutat sa discut cu voi despre problema mea! O, avem ce impacheta...
bereea
Postat: Sunday, August 24, 2008 3:32 PM

Nivel: RUBIN

Intrat: 3/29/2007
Postari: 22724
Mult succes!pupici
nikmiki
Postat: Sunday, September 19, 2010 12:12 PM

Nivel: Ambasador

Intrat: 7/18/2010
Postari: 881
Locatia: Spania
Am sa va spun si eu povestea mea.Intai a plecat sotul meu,a stat 4 luni.In acest timp am slabit 15 kg.(din pacate acum le-am pus la locbanghead banghead banghead )ne-a fost f greu la amandoi.Dupa 2 luni dupa ce a plecat el ma suna ca mi-a gasit de munca,dar l-am refuzat pt ca trebuia sa-mi las baiatul in tara.Am mai asteptat un pic si am venit amandoi. Si acum imi e dor de parinti,de tara dar macar suntem cu totii aici.Nu am avut taria sa plec si sa stau departe de copil.Si nu regret nici o secunda.Nu mi-as fi dorit sa stam despartiti si dupa cativa ani sa ma strige "tanti".Cred ca as fi murit de ciuda.
carla
Postat: Sunday, September 19, 2010 12:15 PM

Nivel: SMARALD

Intrat: 2/8/2007
Postari: 14165
eu as pleca in vara la orice la lucru,sau sotul,numai sa facem niste bani sa ne terminam casa.In nici un caz nu m-as desparti de copii,as pleca doar in vacanta de vara vreo 2 luni
marivic
Postat: Sunday, September 19, 2010 5:02 PM

Nivel: SMARALD

Intrat: 8/10/2007
Postari: 13404
Locatia: ,....undeva,prin Univers....
Si sotul meu a plecat in strainatate(multe fete de aici stiu)din pricina saraciei;ne era foarte greu sa ne descurcam,.....cu salariul lui si pensia mea de boala.A prins un job afara,ce-i drept,la negru,fara carte de munca,dar pana acum a fost bine ca ne-a ajutat sa ne ridicam casa mult dorita.Nu stiu cum o vom termina deoarece a inceput sa trimita masiv si de la el,acasa.A trimis englezi,scotieni,unguri,cehi,...uff Acum pe 30 sept.vine acasa pt.2 saptamani,dar pe urma nu stie ce va mai fi.Problema este ca e foarte greu,in tara.Cu meseria lui,afara castiga 3000euro/luna,in tara castiga 11 milioane de lei vechibanghead banghead banghead din care cica trebuie sa traiesti.Eu acum castig 100euro pe luna,in tara,....cum sa traim bine in Romania?
Ideea mea este sa-mi termin facultatea,si sa plec macar pe perioada verii cu diverse fundatii sa mai castig niste bani,....si da,in afara,daca esti bun in ceea ce faci esti de milioane,pe cand aici,esti luat in bataie de joc,sa dai mita si sa te culci cu sefii pt.niste joburi ordinare.Eu una nu fac compromisuri sub nici o forma,cum spunea Delfinasa,mai bine prefer sa-mi dau demisia.
In concluzie,este foarte,dar foarte greu,sa stai unul in tara si unul afara,....dar daca nu ai incotro mananci aceasta paine amara si dureroasa.Va scriu cu lacrimi in ochi,va scriu din experienta mea,de mama,de sotie,de femeie,ca doare al naibii de tare.
Imi doresc si eu si sotul sa fim impreuna,dar nu se poate aici,.....acum,.....asta ar insemna sa murim de foame.Sper sa ne mai ajute Dumnezeu inca putin,ca sa terminam casa si sa putem sa punem niste bani deoparte pt.eventualitatea ca nu ar mai gasi de munca in meseria lui.
vanina
Postat: Monday, September 20, 2010 11:01 PM

Intrat: 12/19/2008
Postari: 886
Locatia: Iasi
Eu ma intreb de ce trebuie neaparat sa fie lasati copiii in tara. Adica, daca iti poti permite un trai decent in strainatate, incat sa trimiti si bani acasa, de ce nu pot merge copiii la o cresa/gradinita/scoala si acolo.
Si eu intentionez sa plec din tara, definitiv. Majoritatea prietenilor mei sunt plecati in strainatate, deci nu am prea multe de pierdut ras .
Fluturas
Postat: Tuesday, September 21, 2010 10:37 AM

vanina wrote:
Eu ma intreb de ce trebuie neaparat sa fie lasati copiii in tara. Adica, daca iti poti permite un trai decent in strainatate, incat sa trimiti si bani acasa, de ce nu pot merge copiii la o cresa/gradinita/scoala si acolo.
Si eu intentionez sa plec din tara, definitiv. Majoritatea prietenilor mei sunt plecati in strainatate, deci nu am prea multe de pierdut ras .

de ce?daca lucra si tata si mama de exemplu de la 8 la 19(un exemplu).copilul merge la gradi/scoala de la 9 la 17,aici in spania.in afara programului ce faci cu copilul??aici nu mai are bunica sau matusi cine sa il tina 2-3 ore.poti plati pe cineva,dar mai ramai cu ceva bani??la asta ma gandesc si eu.mi-ar place enorm sa lucrez,dar ca femeie si mai ales la inceput nu prea as gasi un servici bine platit si 400-500 euro m-ar costa numai copii sa ii las la gradinita,camin.oare merita??
nu sunt pro sa plece parintii fara copii,in nici intr-un caz,dar totul trebuie gandit bine.eu as fi ramas in tara acum in vara,dar nu a vrut sotul
e greu,orice faci e nevoie si de o sacrificare
vanina
Postat: Tuesday, September 21, 2010 11:33 AM

Intrat: 12/19/2008
Postari: 886
Locatia: Iasi
Si in tara sunt unii parinti care nu au ajutor de la familie, si tot reusesc sa-si duca copilul la gradinita. Diferenta ar fi la costul gradinitei. Dar si in tara cand iti lasi copiii esti mancat de bani. Eu cunosc multe cazuri de familii care isi lasa copiii la bunici, si de multi ani. Un cuplu chiar a facut si al doilea copil, pe care l-a adus la bunica dupa 2 luni de la nastere. Vin doar de sarbatori sa-i vada, pale .
nikmiki
Postat: Tuesday, September 21, 2010 11:41 AM

Intrat: 7/18/2010
Postari: 881
Locatia: Spania
Fluturas wrote:

de ce?daca lucra si tata si mama de exemplu de la 8 la 19(un exemplu).copilul merge la gradi/scoala de la 9 la 17,aici in spania.in afara programului ce faci cu copilul??aici nu mai are bunica sau matusi cine sa il tina 2-3 ore.poti plati pe cineva,dar mai ramai cu ceva bani??la asta ma gandesc si eu.mi-ar place enorm sa lucrez,dar ca femeie si mai ales la inceput nu prea as gasi un servici bine platit si 400-500 euro m-ar costa numai copii sa ii las la gradinita,camin.oare merita??
nu sunt pro sa plece parintii fara copii,in nici intr-un caz,dar totul trebuie gandit bine.eu as fi ramas in tara acum in vara,dar nu a vrut sotul
e greu,orice faci e nevoie si de o sacrificare

Uite de asta vine buni sa stea cu noi sa plece si mami la munca.yes .Te inteleg perfect si noi trecem prin asta,tot in Spaniapupici
Ely
Postat: Tuesday, September 21, 2010 4:27 PM

Nivel: Senior

Intrat: 3/2/2006
Postari: 5605
vanina wrote:

Sa nu generalizam ,nu trebuie neaparat ,depinde de persoane.Adevarul este ca nici eu nu sunt de acord sa-ti lasi copii in tara.
Fluturas
Postat: Tuesday, September 21, 2010 4:42 PM

vanina wrote:
Si in tara sunt unii parinti care nu au ajutor de la familie, si tot reusesc sa-si duca copilul la gradinita. Diferenta ar fi la costul gradinitei. Dar si in tara cand iti lasi copiii esti mancat de bani. Eu cunosc multe cazuri de familii care isi lasa copiii la bunici, si de multi ani. Un cuplu chiar a facut si al doilea copil, pe care l-a adus la bunica dupa 2 luni de la nastere. Vin doar de sarbatori sa-i vada, pale .

cu siguranta sunt si in tara parinti care nu au ajutor,asa cum sunt si in strainatate din aceia care au.nu stiu cum e in tara gradinita si banuiesc ca nici acolo de multe ori nu coincide orarul cu orarul de la servici.ramane la alegerea fiecaruia.atat stiu ca prefer sa stau acasa cu copii mei decat sa ii las in tara pentru ca sa castig si eu
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed