Munca in strainatate - pro si contra

Options Munca in strainatate - pro si contra
Subiectul anterior · Subiectul urmator
LIA
Postat: Wednesday, March 21, 2007 3:31 PM

Nivel: Grupa mijlocie

Intrat: 3/6/2006
Postari: 309
Locatia: Bucuresti
Delfinasa, deci stii foarte bine despre ce vorbesc. Poate in afara Bucurestiului sau a oraselor mari o fi altfel, dar aici e foarte greu sa razbesti numai prin cunostintele tale. In sfarsit, cand am plecat la munca in Germania eram singura, fara catel, fara purcel, si nu am luat in calcul toate variantele pro si contra ale ramanerii acolo. Acum sunt iar intr-o perioada din aia de sila, de imi vine sa imi iau campii si sa las naibii Romania asta nenorocita. Am avut de curand niste experiente tare urate cu sistemul sanitar, pe urma ma uit in jur si vad ca nu poti sa ii oferi foarte multe copilului tau decat tot cu spagi, tot cu pile. Va spun sincer ca mi s-a scarbit! Uite ca si asta e un motiv pt.care romanii ar vrea sa plece in strainatate, pe urma mai este iarasi unul foarte serios: cat timp trebuie sa muncesti in Romania ca sa iti poti cumpara o casa, si in cat timp poti sa o iei in strainatate? Aici nici macar nu poti face un credit ca lumea daca nu ai un salariu baban pe cartea de munca. Nasa mea care e plecata in Noua Zeelanda a reusit dupa 2 ani sa isi cumpere casa, in conditiile in care doar sotul ei munceste (electrician) iar ea sta acasa si are grija de copil. In Romania cate ne permitem sa renuntam la serviciu ca sa stam acasa cu copiii nostri macar pana incep scoala?
E, asta e deja alta poveste, sunt argumente mai mult pentru a pleca definitiv din tara decat pentru a pleca numai pentru munca.
delfinasa
Postat: Wednesday, March 21, 2007 3:34 PM

Nivel: Senior

Intrat: 2/13/2006
Postari: 6852
Locatia: pe-aici
Cred ca la modul general sunt mai fericiti cei care muncesc si traiesc in strainatate cu viata de acolo decat cu viata pe care-o aveau in tara...cu toate sacrificiile pe care le fac...fiecare om are momente nefericite in viata, chit ca este in tara lui sau in alta tara...si cred ca acele cazuri de sinucidere sunt izolate...iar cazurile de copii care-si cunosc parintii prin poze si webcamuri sunt rare si sunt temporare.

Lia, sa zicem ca ambii soti ar avea un salariu frumusel in tara, cat mai e acum un salariu bunicel: 3-400 de euro? Ca sa-ti iei o casa trebuie sa strangi bani de avans, sa iti iei o mobila, sa mai platesti o chirie, intretinere, sa mai mananci, sa cresti unul-doi copii...Se poate sa traiesti decent in conditiile date? Unii da, altii nu, depinde cat de bine iti faci socotelile...si salariul asta nu e un salariu obisnuit, caci multe familii traiesc cu jumate si se chinuie sa traiasca muncind cinstit, nu au casa lor, nu se ajung cu banii...si atunci cum sa nu-si doreasca sa munceasca in alta tara si sa realizeze in cativa ani ceea ce intr-o viata poate nu pot face in tara? Unii aleg sa se intoarca in tara, altii nu se mai intorc, depinde de ceea ce vor.
kali
Postat: Wednesday, March 21, 2007 3:48 PM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 5/27/2006
Postari: 14338
delfinasa wrote:
Cred ca la modul general sunt mai fericiti cei care muncesc si traiesc in strainatate cu viata de acolo decat cu viata pe care-o aveau in tara...

Sunt convinsa ca e asa, altfel s-ar intoarce in Romania... si sincer, nu am auzit pe nimeni sa se planga. Vad ca si voi, cele care sunteti plecate, considerati ca va e mai bine acolo; adevarul numai voi il stiti.

Cum zicea si Oana, aveti ceva timp trait acolo si puteti face comparatie. Pe de alta parte cred ca topicul asta a fost deschis pentru a a afla parerea celor care nu au plecat inca... pentru ca e de la sine inteles ca ati considerat ca exista mai multe avantaje, decizia a fost luata deja si nu cred ca vi se mai adreseaza intrebarea: "voi ati pleca?". Oricum, parerile voatre sunt binevenite, dar as fi curioasa sa le aflu -chiar daca nu sunt initiatoare topicului- si pe cele ale celor care inca traiesc aici.

TatyKS
Postat: Wednesday, March 21, 2007 3:54 PM

Intrat: 3/1/2006
Postari: 7513
Locatia: Ro
leut wrote:
Taty...mi-ai luat vorba din gura: normal ca ori toti ori niciunul. Mie mi-e dor de Alex numai cat stau la serviciu si e vorba de sase ore...iti dai seama ce jale ar fi, nu?

Da asa e...mie imi zici ca imi e un dor de ea cat ma duc la sala, sau la coafor..2-3 ore dar apoi cand oi incepe serviciul...angel pupici o sa mor de dorul eiplans

Sunt convinsa ca se castiga mult mai bine afara... cat sa iti permiti sa iti cumperi o casa, o masina si tot ce iti mai doresti...dar nu toti care au plecat sunt si realizati.
Ely
Postat: Wednesday, March 21, 2007 4:04 PM

Intrat: 3/2/2006
Postari: 5605
Fetelor credeti ca o parte din oamenii care pleaca nu ar vrea sa-si ia cu ei familia' ba da va spun sigur, dar nu au cum pentru ca pleaca de saracie ca de bine siguri nu.Si in tara cat de mult ar munci nu pot sa obtina un salariu cu care sa traiasca decent.Sa va spun ca aici si nu numai aici, ci peste tot, intalnesti 9-10 persoane care locuiesc sub acelasi acoperis si nu pentru ca vor ci pentru a salva niste bani pentru familia lor care ramane in tara .
Noi am avut noroc ca am venit cu contract si am venit in alte conditii.Dar sa va spun ca si eu am stat in tara 6 luni de zile la primul contract obtinut de sotul meu in Qatar si pentru binele nostru nu a fost usor ,dar am asteptat si apoi a fost bine.
Delfinasa a descris tare bine si sunt de acord cu tot ce a scris.Numai ca dorul de acasa de cei dragi este mare pale
delfinasa
Postat: Wednesday, March 21, 2007 4:11 PM

Postari: 6852
Locatia: pe-aici
Cred ca topicul a fost deschis pentru a afla cat mai multe despre munca in strainatate si nu poti afla decat de la cei care deja sunt in strainatate sau au mai lucrat in afara si s-au intors, ca daca nu ai muncit si trait deloc in afara, nu ai cum sa stii cum iti va fi tie acolo, poti sa-ti spui parerea din afara situatiei concrete, luand in calcul ipotetic munca in strainatate si situatia ta reala din tara. Daca m-as pune din nou in situatia in care-am fost inainte de a pleca, as lua aceeasi decizie cu siguranta.
Maria & Mario
Postat: Wednesday, March 21, 2007 5:30 PM

Postari: 9883
Locatia: Departe-poate prea departe
Ely wrote:
Fetelor credeti ca o parte din oamenii care pleaca nu ar vrea sa-si ia cu ei familia' ba da va spun sigur, dar nu au cum pentru ca pleaca de saracie ca de bine siguri nu

Aici te contrazic, Ely. Nu putem generaliza.
Mie personal nu imi lipsea absolut nimik in Romania si cu toate astea l-am urmat pe tati , care era de multi ani aici . Si da, aici am luat-o de la zero, pe picioarele noastre. Am apartamentul meu in Bucuresti , aveam afacerea mea profitabila, eram plimbata peste tot in Europa, aveam un statut , eram respectata. DAR nu era ce imi doream. Eu imi doream o familie a mea cu tati..... si pentru el am lasat totul.
Apoi, parintii mei isi permit la orice ora sa vina aici, doar ca afacerile nu le permit prea mult timp liber .

Si , Miha, DA , daca as fi in postura sa aleg iar , tot strainatatea as alege'o !
Ely
Postat: Wednesday, March 21, 2007 5:38 PM

Intrat: 3/2/2006
Postari: 5605
Maria & mami wrote:

Aici te contrazic, Ely. Nu putem generaliza.
Mie personal nu imi lipsea absolut nimik in Romania si cu toate astea l-am urmat pe tati , care era de multi ani aici . Si da, aici am luat-o de la zero, pe picioarele noastre. Am apartamentul meu in Bucuresti , aveam afacerea mea profitabila, eram plimbata peste tot in Europa, aveam un statut , eram respectata. DAR nu era ce imi doream. Eu imi doream o familie a mea cu tati..... si pentru el am lasat totul.
Apoi, parintii mei isi permit la orice ora sa vina aici, doar ca afacerile nu le permit prea mult timp liber .

Si , Miha, DA , daca as fi in postura sa aleg iar , tot strainatatea as alege'o !

Da Mami m-am exprimat gresitrambo , ma refer la o parte din cei care sunt plecati din tara ,nu la toti ca si eu cunosc destule cazuri care au plecat pentru studii...etc si care au ramas acolo ca le-a placut tara ,conditiile..:.Acum, sper sa ma fi facut inteleasa.angel
mihaela75
Postat: Wednesday, March 21, 2007 6:05 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 2/22/2006
Postari: 4839
Daca te-ai obisnuit cu magariile din toate sisteleme romanesti sau daca n-ai avut parte de ele atunci n-ai de ce pleca.Situatia materiala poate o mai dregi tu cumva dar gaurile din sistem n-ai cum sa le dregi/eu am plecat tot din sictir pe tot ce inseamna invatamant romanesc.Nu vreau sa mai aud macar cuvantul asta si vreau sa uit c-am facut parte din el.Nu m-am asteptat sa sar direct intr-o gradinita in ca si am acceptat sa plec ca nanny.Insa daca lasi copii in tara am niste sfaturi de dat.:
-ai griga ca munca ta sa-ti permita finantele sa suni acasa in fiecare saptamana si sa trimiti pachet copilului o data pe luna.
- ai grija ca pers. cu care sta copilul sa aiba pt el "dragoste de bunic" , sa-i poata fi sprijin emotional caci sigur va avea nevoie.
-cand vb cu copilul spune-i de zece ori ca-l iubesti si da-i sperante, nu face pe sefa, pe mama autoritara
-asculta-i toate nimicurile si fii interesata de ele
personal cred ca acolo unde copiii au ajuns la sinucidere sau fuga de acasa ceva era in neregula cu mama,ori nu suna destul de des, ori nu trimitea nimic pt copil , ori a lasat copilul la cine nu trebuie.Am avut si noi momente grele si f. grele , sunam acasa aproape in fiecare zi si faceam temele la telefon pana a trecut criza.Se poate si de la distanta, cere mai multi bani iar daca te duci la cules de capsuni nu stiu daca o sa-ti permiti ca banii castigati ii dai pe telefoane , internet si pachete.daeci cu copii in tara e mai problematica problema.
Miri
Postat: Wednesday, March 21, 2007 9:10 PM

Nivel: SAFIR

Intrat: 2/26/2006
Postari: 16505
Locatia: pe o margine de lume...
Am fost plecata la munca in Germania, impreuna cu Manu, si m-am intors de fiecare data acasa, desi ni s-a propus sa ramanem, cu "casa si masa"asigurate...
Anul acesta am vrut sa profit de cel de-al doilea an de CIC, si sa plecam impreuna cu Sara, de proba!
Dar nu am facut-o!Mi-e dor de tara, mi-e dor de "acasa", mi-e dor de atat de multe lucruri de care nici nu-mi dau seama, atunci cand sunt aici!
Poate o sa regretam candva, dar asta-i viata!sic
evita
Postat: Thursday, March 22, 2007 8:28 AM

Nivel: Ambasador

Intrat: 3/13/2006
Postari: 882
Parerile sunt impartite.Consider ca cel mai important este stadiul de la care pleci.Am un prieten plecat de la un salariu bun, nu foarte bun, a ajuns in Spania unde il avea doar pe fratele lui, s-a chinuit ceva timp dar acum este bine dpdv financiar.Dupa ceva timp au venit si parintii lui, insa s-a despartit si de prietena lui.A trecut printr-o perioada destul de grea, intr-adevar, dar consider ca l-a maturizat.Desi castiga bine, gandul lui este tot in Romania si de-abia asteapta sa se intoarca in tara.De cand a capatat rezidenta(acum aproape 1 an) a venit de 3 ori in tara, si urmeaza sa mai vina de vreo 2 ori pana la sfarsitul anului. O alta prietena a plecat acum 9 ani in Germania si deja si-a facut rostul ei si nu mai are de gand sa se intoarca, dar a plecat de la nimic: nu casa, nu avea salariu bun, asta in cazul in care nu il dadea la 3-4 luni. Vara-mea este plecata in Italia si a spus ca nu se mai intorce in tara. A lucrat la o fabrica de confectii: se trezea la 4 dimineata pt ca la ora 6 trebuia sa fie in sectie pe un salariu de 5 milioane. A fost greu la inceput cand a ajuns in Italia pt ca nu a avut de la inceput de munca, a sustinut-o prietenul ei de atunci, acum sotul ei, iar acum lucreaza mult mai bine si castiga destul de bine.Revin cu ideea ca cel mai mult conteaza ce lasi in urma si daca ce gasesti in afara tarii se ridica la nivelul asteptarilor.
Laura&Alfonso
Postat: Thursday, March 22, 2007 5:00 PM

Intrat: 4/4/2006
Postari: 1856
Locatia: Spania
eu am venit singura cu ajutorul unei foarte bune prietene ..nici nu prea stiam sa vorbesc cine stie ce spaniola...la inceput mi-a fost greu ..dar gandul ca asa o sa pot reusi sa strang banuti pt a termina macar studiile in tara ma faceau sa merg inainte ...destinul a facut sa ma intalnesc cu Alberto si sa ma indragostesc de el ...eu nu vroiam sa ramana aici ...eram singura nu aveam niciun familiar..si dorul de casa era mare..adevarul o duceam mai bine ca in tara..asa ca pana la urma am luat decizia de a ramane cu el si sa formam o familie...iar studiile le pot relua aici in ce moment imi doresc..am posibilitatea sa fac multe cursuri... si cum spun fetele aici nu te critica nimeni in functie de ce lucrezi..esti mult mai apreciat ...si copilul meu are mult mai multe posibilitati de a studia ceea ce o sa ii placa..aici gasesti cu mai multa usurinta un servici decat in tara..ba chiar in unele firme iti ofera ele cursuri de formare in functie de specialitatea firmei ...aici am uitat ce e aia spaga, nu am fost nevoita in nicium moment sa dau asa ceva , in spital sau la dr esti tratat mult mai bine, nu ca in tara ca daca nu le bagi ceva in buzunar nici macar nu se uita la tine ...Nu regret ca am luat decizia de a ramane in Spania..daca ar trebui sa decid iara as face acelas lucru...
Lilly of the valley
Postat: Friday, March 23, 2007 4:54 PM

Nivel: SMARALD

Intrat: 3/23/2007
Postari: 12042
intamplator am si eu niste rude plecate, ori pleci cu familie cu tot, ori nu pleci deloc, asta daca vrei ca familia sa fie familie ...
datorita meseriei, sotul a fost plecat si el intr-o delegatie de vreo 6 luni o data, apoi inca 6 luni. ne-am ales cu ceva banuti in cont si cu o familie stresata, mai ales ca cea mica nu si-a cunoscut tatal cand a venit acasa si a urlat o saptamina cand il vedea pe << nenea >>.
mihaela75
Postat: Friday, March 23, 2007 5:07 PM

Intrat: 2/22/2006
Postari: 4839
Te duci la munca singur si daca vezi ca intr-un anumit timp nu faci nimic ,vii inapoi la familie.Am si eu un caz ,un frate a plecat vreo 6 ani , a lasat copilul cand era in clasa a 5-a si la intoarcere l-a gasit flacau bun de insurat.Cumnata-mea ,daca eram in locul ei , ma recasatoream de urgenta nu-l asteptam sa-si faca el mendrele 6 ani afara bataus
Lilly of the valley
Postat: Friday, March 23, 2007 5:46 PM

Nivel: SMARALD

Intrat: 3/23/2007
Postari: 12042
capsunarii, cum sunt ei numiti, pleaca sa castige bani pentru familie, dar copii de acasa sunt << varza >>. imi e mila de copii vecinilor care sunt plecati. material stau f. bine, emotional copii sunt terminati.
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed