Migrene

Chestionar intrebare: Evenimentul care anticipeaza/ provoaca migrena?
Alegere Voturi Statistici
Menstra 1 25%
Stres excesiv cotidian 0 0%
Stres major 0 0%
Efect secunda in anumite tratamente 0 0%
Altele (mentionati) 3 75%

Options Migrene
Subiectul anterior · Subiectul urmator
sousourel
Postat: Sunday, October 7, 2007 2:45 PM

Nivel: Senior

Intrat: 2/18/2006
Postari: 7688
Ieri, se pare ca "am intalnit"alcool o migrena.....prima din viata mea, de altfel si al carei "diagnostic" l-am aflat numai dimineata, pana atunci fiind destul de suspicioasa si confuza asupra cauzelor care ar fi putut sa determine o durere de cap gen "strans capul in menghina", asortata cu o senzationala stare de greata si voma, iar ca bonus o stare de confuzie totala si dezorientare.

Daca aveti experiente similare, va invit aiciras sa nu cumva sa cred ca sunt singura, de varsta mea, care a patit asa ceva. Ma intereseaza cand au debutat, la cele care sufera constant de "bucuria" in cauza, ce le precede (a se vedea chestionarul), daca sunt ereditare (mama, bunica au avut si ele), cat de des apar, ce credeti ca le provoaca, ce credeti ca le amelioreaza si cum pot fi evitate.
cute_babies_of_mine
Postat: Sunday, October 7, 2007 3:27 PM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 4/4/2006
Postari: 8978
Locatia: Piatra Neamt, Romania
Eu ar trebui sa votez in vreo 3 locuri. Am fost diagnosticata cu sindrom migrenos de foarte mica (pe la 10 - 11 ani). Mi-au spus ca odata cu venirea menstruatiei, lucrurile se vor rezolva, cauza fiind hormonala. Nu a fost asa!
Acum am migrene cand sunt foarte obosita, daca iau orice fel de anticonceptionale si cand vine primavara si toamna (in perioada asteniilor). Ma tratez cu Quarelin.
Lilly of the valley
Postat: Sunday, October 7, 2007 3:45 PM

Nivel: SMARALD

Intrat: 3/23/2007
Postari: 12042
cauze:
- sunt hipotensiva;
- in situatii de criza (oboseala excesiva si stress);
- primavara mai ales si toamna cand e atmosfera inchisa.

tratamente:
o sa radeti, nu e dependenta ci doar imi urca putin tensiunea, 2 cafele (una dimineata si una la pranz)
medicamentos nimic, doar in crizele puternice mai inghit cofedoluff la recomandarea medicului de familie.

sousourel
Postat: Sunday, October 7, 2007 9:19 PM

Multumesc pentru raspunsuri.
Constat ca dintre cauzele mentionate de voi:
- hipotensiunea
- oboseala excesiva.
Inteleg ca migrenele nu pot fi prevenite? V-ati obisnuit cu durerea, sau va simtiti, in acele momente total "inutilizabile"?
Miri
Postat: Sunday, October 7, 2007 9:26 PM

Nivel: SAFIR

Intrat: 2/26/2006
Postari: 16505
Locatia: pe o margine de lume...
Nici eu nu pot sa votez, din urmatoarele motive:
- mama sufera de migrene, deci probabil ca le mostenesc;
- migrenele preced intotdeauna o criza biliara, asa ca se insotesc de stari de greata, voma puternica asociata cu transpiratii reci, ma deranjeaza lumina si zgomotele de orice fel;
- migrena este declansata de oboseala excesiva, stress prelungit sau abuz alimentar;
- cel mai surprnzator lucru a fost ca, de cand am inceput sa port ochelarii, nu am mai avut nicio migrena .yes Aviz "amatoarelor"de atacuri migrenoase.ras

Nu m-am obisnuit cu durerea, dimpotriva, ma apuca groaza de cate ori simt durerea specifica debutului de migrena, localizata intr-unul din globii oculari.Iar 24 de ore de la debutul migrenei, sunt incapabila sa fac mare lucru, ma tarasc din pat la baie si astept sa treaca ziua...plans
stele_pe_cer
Postat: Sunday, October 7, 2007 9:40 PM

Intrat: 2/13/2006
Postari: 6678
Eu stiu ca migrenele pot sa apara si sa persiste perioade lungi de timp si din cauza surmenajului psihic, care nu are nici o legatura cu oboseala excesiva, ci mai degraba cu niste probleme nerezolvate.Am votat "altele".

Din proprie experienta pot spune ca trec homeopat (la mine au trecut si arareori ma mai confrunt cu o mini-migrena).
sousourel
Postat: Sunday, October 7, 2007 9:48 PM

Ok,am inteles. Incapabile de orice miscare, exact la fel am patit si eu si incep sa ma simt norocoasa ca azi-dimineata scapasem de durere si de greturi.

Multumesc pentru raspunsuri.

Chestionarul incepe sa arate desuetras
stele_pe_cer
Postat: Sunday, October 7, 2007 9:53 PM

Intrat: 2/13/2006
Postari: 6678
sousourel wrote:

Chestionarul incepe sa arate desuetras

Acum nusic !
sousourel
Postat: Sunday, October 7, 2007 10:00 PM

stele_pe_cer wrote:

Acum nusic !
salut
mommy
Postat: Sunday, October 7, 2007 10:19 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 11/18/2006
Postari: 3674
Am votat menstra, la mine e cauza principala a migrenelor.
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed