Micsorarea stomacului

Options Micsorarea stomacului
Subiectul anterior · Subiectul urmator
AdrianaC
Postat: Sunday, July 8, 2018 10:47 AM

Nivel: ALBA CA ZAPADA

Intrat: 2/12/2006
Postari: 17601
Locatia: Bucuresti
De cand ma stiu am incercat o multime de diete. Unele au functionat, altele nu, ideea este ca si cele care au functionat, in momentul in care am reinceput sa mananc normal (adica si inghetata, ciocolata, Pepsi) am pus rapid toate kg date jos cu greu + ceva in plus.

Ma bate gandul acum sa incerc sa fac o interventie chirurgicala pentru micsorarea stomacului.

Am inteles ca cea mai buna alegere pentru aceasta interventie ar fi Prof. Catalin Copaescu.

Am vazut si cam ce inseamna o astfel de procedura, totusi inca imi este teama de operatie si de ce va urma dupa aceea.

https://www.bariatrie.ro/chirurgia-bariatrica/operatii/operatie-micsorare-stomac-gastric-sleeve-dr-catalin-copaescu/

Stiti pe cineva care a facut o astfel de operatie? Cum a decurs operatia, cum s-a simtit dupa aceea? Ce avea voie sa manance? Cat a slabit?
Ce s-a intamplat cu surplusul de piele care probabil ca ramane cand slabesti foarte mult?
bereea
Postat: Sunday, July 8, 2018 2:43 PM

Nivel: RUBIN

Intrat: 3/29/2007
Postari: 22608
Eu nu cred ca o asrfel de operatie este solutia, ci un stil de viata sanatos, multa atentie la combinatie si un pic de vointa.
kali
Postat: Monday, July 9, 2018 10:55 AM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 5/27/2006
Postari: 14269
Hmmm... mai prind din cand in cand cate o emisiune pe nush ce post tv, cu oameni care reusesc sa slabeasca ffff. mult, dupa cate o operatie de genul asta.
E vorba de persoane cu obezitate morbida, insa ideea e ca medicul nu le opereaza pana nu demonstreaza timp de 3 luni ca au vointa si ca pot slabi singure. Se considera ca daca nu reusesc, atunci nu vor putea nici dupa operatie sa se bucure, pe termen lung, de avantajele ei.

Parca-mi suna logic chestia asta.

In schimb nu cunosc pe nimeni care sa-si fi facut, asa ca nu stiu ce sa spun. Tot in emisiunea aia, faceau operatii de indepartare a pielii care ramanea in exces.
Alle.p
Postat: Monday, July 9, 2018 1:55 PM

Nivel: Grupa mijlocie

Intrat: 5/13/2018
Postari: 282
Locatia: Petrila
Persoanele care recurg la operatii de genul acesta slabesc pentru ca tin regim si mananca mai putin, si nu pentru ca si-au micsorat stomacul(astfel doar se satura mai repede). Poti sa reduci cantitatile si fara a face operatia, iar cu timpul stomacul se va micsora singur(lucru probat pe mine). Eu a slabit astfel acum cativa ani de la 64 kg la 48 kg in 6 luni. Am mancat de toate, dar foarte putin. Mi-a fost greu doua saptamani, iar apoi nu am mai avut treaba....chiar daca vroiam sa mananc mai mult, nu intra (daca in mod normal pot manca 2 oua fierte cu o rosie, castravete si branza, atunci nu mai puteam manca mai mult de jumatate de ou).
Eu asa procedez cand vreau sa slabesc, reduc cantitatile....sunt pofticioasa si nu as putea pe termen lung sa tin dieta, asa ca asta e solutia ideala pt mine.
AdrianaC
Postat: Wednesday, July 11, 2018 8:00 PM

Nivel: ALBA CA ZAPADA

Intrat: 2/12/2006
Postari: 17601
Locatia: Bucuresti
Ar fi o solutie sa incerc sa reduc cantitatile...
bereea
Postat: Wednesday, July 11, 2018 8:24 PM

Nivel: RUBIN

Intrat: 3/29/2007
Postari: 22608
Trebuie sa te limitezi la 1200 calorii pe zi si vei slabi spectaculos.
Urmaresc si eu emisiunea de care zicea Kali si acesta este nr. de calorii pe care trebuie sa-l consume. Daca nu respecta indicatiile nu slabesc nici macar cu aceasta operatie
shirel
Postat: Saturday, July 14, 2018 11:29 AM

Nivel: SMARALD

Intrat: 7/22/2007
Postari: 11769
Locatia: israel
Adriana mea fiindca te cunosc de atatzea ani si iti stiu lupta ta cu kg eu am alta parare si asta din experientza celor din jurul meu prieteni care au facut operatia.Vreau sa iti spun ca daca iti era usor si aveai pe bune dorintza de a slabi slabeai si tineai un regim pana acuma o faceai cu regimul de viatza sanatos(sa nu te superi da iubitacomputerlove coeur )sunt persoane care le este foarte greu sa slabeasca si nu au vointza sa o faca asa singure cum mojoritatea iti spun aici.Binenteles ca ar fi mai sanatos ,mai indicat etc dar ce sa faci cand tu personal nu poti si nu reusesti.
Pentru oameni asa ca tine este astazi indicat aceste operatii.Am o prietena care a facut-o si de doua ori si se bucura astazi de un corp frumos ,slab si sanatos ..plus ca chiar daca ar vrea nu ar putea sa manance cantitatiile pe care le manca odata.Eu sunt de parere ca asta trebuie sa faci si tu !Noi suntem la o varsta cand trebuie sa ne gandim la sanatatea noastra si cred ca si la tine este cazul sa iti vezi altfel viatza si stilul de viatza de aceea aceasta operatie poate numai sa iti dea un push inainte !Daca vrei iti dau nr de telefon de la persoanele care au facut ..locuiesc in Israel dar vorbesc romaneste si cred ca ar fi bucuroase sa iti explice mai multe....fiindca au fost exact in pielea ta.
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed