Metode pentru imbunatatirea si cresterea masei musculare

Options Metode pentru imbunatatirea si cresterea masei musculare
Subiectul anterior · Subiectul urmator
dariusmentel
Postat: Wednesday, June 24, 2015 11:38 AM

Nivel: Membru

Intrat: 6/24/2015
Postari: 5
Locatia: Ploiesti
Metode pentru imbunatatirea si cresterea masei musculare
aurishta
Postat: Wednesday, June 24, 2015 11:41 AM

Nivel: Senior

Intrat: 3/2/2011
Postari: 5531
Locatia: Bucuresti
Urmeaza sa postezi metodele sau cauti surse de inspiratie?
lorante
Postat: Wednesday, July 13, 2016 1:27 PM

Intrat: 3/4/2016
Postari: 7
Locatia: Cluj Napoca
Tras de fiare cat mai des si cat mai intens, mancat mult si des si odihna 7-8 ore pe noapte. Imposibil sa nu se puna masa musculara daca se urmeaza programul acesta.

corinaaap
Postat: Monday, September 11, 2017 5:16 PM

Intrat: 2/28/2017
Postari: 10
In primul rand, e nevoie de un antrenament de forta cu greutati sau cu aparate de fitness. Acum, depinde care categorie de muschi vrea cineva sa si-o dezvolte: muschii picioarelor, feselor, spatelui, abdomenului, bratelor sau ai pieptului.
Printre cele mai bune variante de a creste masa musculara este folosirea unui aparat multifunctional (cu scripete ar fi ideal) care permite exercitii pentru cat mai multe categorii de muschi, combinata cu folosirea greutatilor. Am gasit niste aparate de fitness la preturi foarte bune pe https://sport-mag.ro/3-aparate-fitness

In al doilea rand, o masa bogata in proteine (carne, lactate si legume) este esentiala pentru dezvoltarea masei musculare. Nu sunt de acord cu suplimentele alimentare (pentru cresterea masei musculare - prafuri) pentru ca pe termen lung nu aduc niciun beneficiu sanatatii - poate doar o umflare temporara a muschilor.

Cat despre exercitii si antrenamente. ideal ar fi lucrarea a cate 2 categorii de muschi maxim pe zi, intr-un interval de maxim 90 de minute. Antrenamentele ar trebuie sa aiba minim o zi de pauza de odihna intre ele, mai ales pentru incepatori.

Voi ce parere aveti?
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed