metode anticonceptive

Options metode anticonceptive
Subiectul anterior · Subiectul urmator
DianaP
Postat: Thursday, February 18, 2010 9:48 AM

Nivel: Grupa mica

Intrat: 2/5/2010
Postari: 120
Locatia: tinutul dintre munti
Buna
Am si eu sterilet Mirena cam de 2 ani. Nu am observat sa ma fi ingrasat neaparat dupa el, eu am si tiroidita Hasimoto. Mi-a fost recomndat de gine. Am avut 2 cezariene si gine m-a sfatuit sa nu imi leg trompele, pentru ca asa cum spunea el e definitiv. Am 35 de ani si anticonceptionalele nu sunt prea recomandate. Am patit-o cu un sterilet dupa prima sarcina, la nici un an am ramas insarcinata cu steriletul pus.Gine m-a asigurat ca Mirena este f sigur ca si cand as fi legat trompele. Chiar daca as lua mult in greutate nu as renunta la el. Urmarile psihice dupa avort nu vreau sa le mai simt. Si cu al treilea copil nu ne-am descurca. Si cu doi e f greu financiar vorbind.
Fetita mea de 6 ani zice ca daca ar mai avea un fratior sau o surioara mami ar fi capra cu tei iezi ras
Sa aveti multa sanatate.
Andi&Mariuca
Postat: Friday, February 26, 2010 10:38 PM

Nivel: Senior

Intrat: 2/14/2006
Postari: 5089
eu am avut Mirena cam...8 luni! mie personal mi-a facut foarte rau! m-a dereglat hormonal de m-a luat naiba, pe romaneste! am facut 2 noduli la san de am crezut ca am cancer si ca voi da curand in primire. apoi am avut sangerari aiurea, ba lipsa, ba spotting, ba abundente. ce mai, nu mai stiam ce e cu mine! mai in gluma, mai in serios, imi spuneam ca imi voi cumpara teste de sarcina ca sa fiu sigura, in lunile fara sangerare, ca nu am ramas gravida! plus ca simteam ca e ceva strain acolo si uneori ma durea burta, in mod aparent inexplicabil. poate o fi fost psihica treaba, nu stiu. cert este ca am dat o avere pe el acum aproape 4 ani si apoi l-am scos pentru ca innebuneam cu el. dupa ce mi l-am scos, nu am folosit decat metoda calendarului si nu am avut deloc probleme.

acum ma gandesc iarasi sa imi pun un sterilet, unul simplu, banal. totusi imi este teama. daca nu o sa-l suport nici pe asta?
giulia_mamik
Postat: Sunday, March 28, 2010 12:33 AM

Nivel: Avansat

Intrat: 3/22/2010
Postari: 3091
Locatia: bacau
Si eu am sterilet de 4 ani...a fost ok.Dar mai nou am dureri de sani,ma dor ovarele ca la menstruatie mai mereu ...Voi merge sa il scot luna viitoare si ma voi lasa o perioada asa fara nimic.Ca asa nu am cu cine face prostioaresorry1
Ely
Postat: Sunday, April 11, 2010 2:12 PM

Intrat: 3/2/2006
Postari: 5605
Revin la acest subiect.Mamici care a-ti alaptat si care alaptati ce metode anticonceptionale folositi?pupici
Ana
Postat: Sunday, April 11, 2010 2:17 PM

Nivel: TOP TEAM

Intrat: 11/9/2008
Postari: 30045
Ely wrote:
Revin la acest subiect.Mamici care a-ti alaptat si care alaptati ce metode anticonceptionale folositi?pupici
eu nu folosesc nu te pot ajuta,sgur iti va raspunde cinevapupici pupici
Ely
Postat: Tuesday, April 13, 2010 11:58 AM

Intrat: 3/2/2006
Postari: 5605
Anabella wrote:
eu nu folosesc nu te pot ajuta,sgur iti va raspunde cinevapupici pupici

Anabellapupici .
dari
Postat: Tuesday, April 13, 2010 3:06 PM

Intrat: 12/27/2009
Postari: 3468
Locatia: Arad
ELY eu am 2 copii(prin cezariana) si nu am avut lapte asa ca la controlul de 6 sapt.dupa externare mi-a prescris Marvelon,medicul mi-a spus ca daca aveam lapte atunci nu putea sa imi dea pastilele.Le-am folosit 4 ani.Cand ne-am mai dorit un bebe le-am intrerupt si mi-am facut analizele,au fost OK si am asteptat si tot asteptat pana de la un timp cand nu am mai putut sa umblu bine,aveam o durere insuportabila in partea rinichilor.Am mers de urgenta la medic si mi-au spus ca am CANCERpale sau chist ovarian sau sarcina extrauterina dar mai sigur prima varianta.Noroc ca a fost chist.Vreau sa specific ca sunt alergica la antibiotice dar au gasit Cetofaxul la care raspundeam.Din spital am mers direcrtia Ungaria,Szeged unde sunt medici extraordinari si am facut analizele.A rezultat ca toate problemele se trag de la anticonceptionale cu toate ca nu le-am luat de capul meuuff .Dupa ce am terminat tratamentul la 6 luni am ramas insarcinata cu al 2-lea copil.Alte probleme alte belele.In fine a venit prematur(din cauza primei cezariene).Am nascut la o clinica privata si dupa ce ne-am consultat cu medicul,in timpul interventiei mi-a legat trompele.Mi-a explicat ca daca mai vreau copii(noi ne oprim la 2ras )atunci se poate prin procedura in vitro.
giulia_mamik
Postat: Tuesday, May 11, 2010 8:03 AM

Intrat: 3/22/2010
Postari: 3091
Locatia: bacau
Dupa cum am scris mai sus...luna asta am scos steriletul.Mai bine spus ieri.Am scris si la alt topic.
Am cateva intrebari pt voi.Sper sa imi gasesc raspunsul aici.
1.Anticonceptionalele regleaza menstruatiile?Le reduce cantitativ?Dispar durerile menstruale?
Nu am luat niciodata anticonceptionale ar fi prima oara cand inghit asa ceva.Oricum trebuie sa astept sfarsitul lunii cand ar trebu sa imi vina menstruatia ca sa le incep.Aaaa,sa nu uit mi s-a prescris Logest(sunt niste anticonceptionale usoare,lejere ca si Iasmine cicauff ).A luat cineva asa ceva?Am o teama cand vine vorba de inghitit pastile.
2.Nu am gasit la topicul asta nicio informatie despre injecttiile alea contraceptive.Daca imi permiteti o sa postez eu .
ONTRACEPTIVE INJECTABILE

Sunt produse cu continut hormonal, administrate sub formã de injectii.
Eficienta: 99%.

Cum actioneaza: Ca si alte metode hormonale, opresc ovulatia. Se injecteaza intramuscular. Din muschi se elibereaza lent si constant in organism.

Avantaje: Este una din cele mai eficiente metode contraceptive; o injectie confera o protectie de 8 pana la 12 saptamani; este reversibila; poate fi folosita de femeile care alapteaza.

Dezavantaje: Perturba ciclul menstrual; sangerari neregulate sau chiar absente; este necesara o perioada mai lunga de timp pentru reluarea fertilitatii; nu protejeaza impotriva bolilor cu transmitere sexuala, inclusiv SIDA.

Observatii: Se recomanda supravegherea medicala, de preferat la un Cabinet de Planificare Familiala.

A folosit cineva asa ceva ?Pe mine nici asta nu ma tenteaza dar as vrea sa stiu mai multe pareri.

3.Am citit pe undeva de ovulele contracpetive.Le-a folosit cineva?Au fost eficiente
Daria a fost conceputa datorita neeficientei foitelor chinezestiras .Deci,precum s-a scris in paginile anterioare,nu sunt bune mai de nimic.

4.Docotorul aproape ca ma forta sa imi pun un alt sterilet(ultimul racnet).V-ati pune sterilet imediat dupa extragerea celui expirat?Trebuie sa specific ca pe perioada folosirii steriletului am avut menstre exagerat de dureroase,lungi ca termen,de cate 7-8 zile uneori(chiar 10 zile ultima oara) si f abundentebanghead .Steriletul nu l-as mai alege datorita menstrelor astea de care povestesc eu ..si disconfortul dintre ele si faptul ca nu am o viata sexuala regulata..sotul fiind plecat in deplasari.Sunt luni in care pleaca din tara..si nu prea vad rostul steriletului.

Imi cer scuze daca v-am plictisit cu atatea intrebari dar sunt intr-o dilema in alegerea unei contraceptii.

Sanatate multapupici angel
Lungu_Cristiana
Postat: Friday, November 26, 2010 11:18 AM

Nivel: Grupa mijlocie

Intrat: 10/26/2009
Postari: 353
Locatia: Bacau
Fetelor va rog sa-mi raspundeti cat mai repede.

Iau Diane 35 si am uitat a 6 a pastila pe care o iau seara la ora 23.00. Am avut contact neprotejat inainte sa uit pastila,adica pe la 10.30.La ora 23.00 trebuia sa iau pastiluta si am uitat-o.A doua seara cand trebuia sa iau a 7 a pastiluta am vazut ca am uitat-o pe a 6 a si am luat 2 la aceeasi ora.Credeti ca sunt sanse mari sa fi ramas? Avem deja un copilas si nu imi doresc inca unul acum.Astept raspunsul vostru.
Lungu_Cristiana
Postat: Saturday, November 27, 2010 10:09 AM

Nu poate nimeni sa-mi raspunda?cry Sunt putin ingrijorata...cry
petronela_gav
Postat: Saturday, November 27, 2010 12:13 PM

Intrat: 11/5/2009
Postari: 1537
Locatia: Piatra Neamt
daca era a 6-a pastila, inseamna ca erai in a 13-a zi, daca am calculat eu bine. ce sa zic? depinde cum ai noroc. nu stiu cum sa te incurajez. sorry
anca65
Postat: Saturday, November 27, 2010 5:03 PM

Nivel: Grupa mica

Intrat: 9/24/2010
Postari: 182
Locatia: stefanesti arges
Lungu_Cristiana wrote:
Fetelor va rog sa-mi raspundeti cat mai repede.

Iau Diane 35 si am uitat a 6 a pastila pe care o iau seara la ora 23.00. Am avut contact neprotejat inainte sa uit pastila,adica pe la 10.30.La ora 23.00 trebuia sa iau pastiluta si am uitat-o.A doua seara cand trebuia sa iau a 7 a pastiluta am vazut ca am uitat-o pe a 6 a si am luat 2 la aceeasi ora.Credeti ca sunt sanse mari sa fi ramas? Avem deja un copilas si nu imi doresc inca unul acum.Astept raspunsul vostru.

Nu Cristiana cu siguranta nu ai ramas insarcinata.Substanta activa din anticonceptionale ramane mai multa vreme in corpul (organism)tau.Exista unele femei care iau anticonceptionale,fac pauza o luna si nu raman insarcinate desi in luna de pauza nu se protejeaza.
Sigur ca pt linistea ta poti face testul "barza",insa eu iti spun ca nu ai ramas.
Niciodata insa sa nu mai iei 2 tablete odata.Daca ai uitat sari peste cea pe care ai uitat-o si continua tratamentul.
Ai incredere in ceea ce-ti spun pentru ca sunt un viitor cadru medical.
Te sarut si sa-mi scrii pupici pupici pupici
Lungu_Cristiana
Postat: Sunday, November 28, 2010 11:32 AM

Multumesc pt raspunsuri,Petronela,Anca! Sper sa fie bine.
raly
Postat: Sunday, November 28, 2010 9:32 PM

Nivel: DIAMANT

Intrat: 12/17/2007
Postari: 25883
Locatia: M e d i a s
Sunt sigura ca nu ai ramas,stai linistita asa cum a zis si Anca pastilele au efect retard si raman mai multa vreme in organism.Insa ai grija sa nu uiti prea multe!
shirel
Postat: Sunday, November 28, 2010 10:01 PM

Nivel: SMARALD

Intrat: 7/22/2007
Postari: 11792
Locatia: israel
Este si pastila rapida de dupa ,asa ca atunci cand sa spunem ca ati uitat sa luati anti o puteti lua pe aceasta de dupa ca sa fiti sigure ca nu ramaneti!

Niciodata sa nu luati doua este o greseala totala ,alcool alcool ca oricum nu ajuta ,pai ce ar fi atuncea nu le luati deloc si luati-le la sfarsit de luna pe toate odatahohot hohot
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed