metode anticonceptive

Options metode anticonceptive
Subiectul anterior · Subiectul urmator
deliuta202006
Postat: Monday, November 27, 2006 7:45 PM
Nivel: Guest

Intrat: 2/12/2006
Postari: 5
Maria & mami wrote:
Am o mare dilema. Iau in greutate dupa nastere, chiar daca tin au regim alimentar lejer. Stiu ca nu e firesc ce mi se intampla si nu reusesc sa dau jos kilogramele . Se pare ca din cauza anticonceptionalelor.
Voi , mamici de pitici , ce metode anticonceptive folositi ?

pupici o metoda foarte eficienta este si cea a foitelor chinezesti.!! Se gasesc in farmacii si sint si ieftine.thumright
Andi&Mariuca
Postat: Tuesday, November 28, 2006 2:40 PM

Nivel: Senior

Intrat: 2/14/2006
Postari: 5089
fara sa jignesc pe nimeni, nu stiu cat de bune sunt foitele ca de altfel si ovulele spermicide. dr meu mi-a zis saptamana trecuta mai in gluma, mai in serios ca o metoda foarte eficienta de a ramane gravida (adica din ce a vazut el!) sunt ovulele si spermicidele locale!
poate ca tine de organism!pupici
delfinasa
Postat: Tuesday, November 28, 2006 6:58 PM

Intrat: 2/13/2006
Postari: 6852
Locatia: pe-aici
Am folosit si eu o singura data foite si nu cred ca voi mai folosi vreodata...1: mi se par scarboase, deoarece cand se topesc fac clabuci si sunt lipicioase, te manjesti de la ele...yack!...2. stai sa cronometrezi, de numai sex nu e ala, ca te gandesti intruna cum sa termini mai repede sa nu cumva sa se intample sa intre vreun "prieten" grabit sa se balaceasca si mai la adancimesic...3. cum spunea si Anca, eficienta lor e scazuta comparativ cu alte mijloace de protectie si chiar daca sunt ieftine, nu le-as recomanda ca singur mod de contraceptie, poate combinat cu metoda calendarului sau ejacularea afara, dar nici asa nu le-as folosi ca m-au dezamagit mult la prima folosinta si chiar imi piere pofta cu grija ceasului.
TatyKS
Postat: Tuesday, November 28, 2006 7:23 PM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 3/1/2006
Postari: 7513
Locatia: Ro
Eu am o pritena care a ramas insarcinata cu foite din asteauff nu am incerdere in ele...mai bine prezervativ sau anticonceptionale.
Anaida
Postat: Tuesday, November 28, 2006 7:32 PM

Nivel: Avansat

Postari: 1855
Subscriu la cele spuse de voi...nu recomand nimanui aceste foite...dupa ce am facut citologicul saptamana trecuta (mi-a iesit tip I) mi-au fost recomandate contraceptivele Karissa. Inca nu le-am inceput, pt ca trebuie s-o intarc pe Alex. Nu stiu nimic despre aceste contraceptive, mi s-a spus ca sunt noi pe piata romaneasca. A folosit cineva?
marya28
Postat: Tuesday, April 10, 2007 2:10 PM

Nivel: Membru

Intrat: 3/16/2007
Postari: 46
Locatia: bucuresti
fetelor eu nu pot sa iau mai mult de jumate de folie si imi este fff rau vomit si imi vine cu lesin de nu puteam sa mai stau in picioare si am incercat mai multe ca am zis ca nu mi se potrivesc dar in zadar ultima data am luat YASMIN la fel, voi ce imi recomandati ca doctorii m-au lamurit ca sa incerc altele dar nu mai pot .flower
mari_paun
Postat: Tuesday, April 10, 2007 2:23 PM

Nivel: Ambasador

Intrat: 11/17/2006
Postari: 698
Locatia: Slobozia
mie mi-au fost recomandate anticonceptionale dupa ce mi-am facut analize...ultima data am luat JEANINE care nu mi-au modificat greutatea, nu mi-a fost rau si mi-a facut bine la ten...
nu am mai luat anticonceptionale de 2 ani...
tot prezervativul e mai sigur, nici nu ingrasa...

Andi&Mariuca
Postat: Tuesday, April 10, 2007 3:21 PM

mari_paun wrote:
mie mi-au fost recomandate anticonceptionale dupa ce mi-am facut analize...ultima data am luat JEANINE care nu mi-au modificat greutatea, nu mi-a fost rau si mi-a facut bine la ten...
nu am mai luat anticonceptionale de 2 ani...
tot prezervativul e mai sigur, nici nu ingrasa...

si eu am luat Jeanine si sunt super! se pare ca sunt cele mai "tari" pe piata de la Richter Gedeon. nu ingrasa, continut mic de hormoni, ce mai, super! eu le-am intrerupt ca mi-am pus "paznicul" de vaza ras - steriletul. chiar ma intreba dr cum ma simt cu Jeanine si i-am zis ca in viata mea nu am luat contraceptive orale mai bune decat astea.

Marya28, fa niste analize... cere-le tu ca cei mai multi ginecologi nu isi bat capul si roaga sa ti se faca eventual si dozari hormonale... poate ca nu esti compatibila cu contraceptia orala din cauza unor pb hormonale sau cu ficatul. sunt femei care nu suporta aceste pilule datorita unei sensibilitati a ficatului.

Mari
, prezervativul nu ingrasa dar este neplacut (pt unii) si...se poate rupe!!! am auzit cazuri in care "guma" s-a rupt si nu e prea dragut nici asa.cyclops
Fluturas
Postat: Tuesday, April 10, 2007 5:10 PM

Nivel: Maestru

Intrat: 11/22/2006
Postari: 9744
Locatia: o casa,care nu este facuta de mana,ci este vesnica
Andismom wrote:

Mari
, prezervativul nu ingrasa dar este neplacut (pt unii) si...se poate rupe!!! am auzit cazuri in care "guma" s-a rupt si nu e prea dragut nici asa.cyclops

dar cand prezervativul cade si ramane in femeie,ati auzit?asta ni s-a intamplat noua si acum asteptam sa vedem daca a ramas cu ceva urmari.sa speram ca nu
Miri
Postat: Tuesday, April 10, 2007 9:48 PM

Nivel: SAFIR

Intrat: 2/26/2006
Postari: 16505
Locatia: pe o margine de lume...
butterfly wrote:

dar cand prezervativul cade si ramane in femeie,ati auzit?...

Chiar nu am auzit!uff
Sper sa fie bine si fara urmari neplacute.flowers
Fluturas
Postat: Tuesday, April 10, 2007 10:14 PM

Nivel: Maestru

Intrat: 11/22/2006
Postari: 9744
Locatia: o casa,care nu este facuta de mana,ci este vesnica
Miri wrote:

Chiar nu am auzit!uff
Sper sa fie bine si fara urmari neplacute.flowers

asa sper si eoare
Andi&Mariuca
Postat: Wednesday, April 11, 2007 8:36 AM

butterfly wrote:

dar cand prezervativul cade si ramane in femeie,ati auzit?asta ni s-a intamplat noua si acum asteptam sa vedem daca a ramas cu ceva urmari.sa speram ca nu

eu am auzit!bounce

sper sa rezolvati cu bine situatia... nu cred ca vrei chiar acum bebe nr. 3, nu?cyclops
mari_paun
Postat: Wednesday, April 11, 2007 8:48 AM

Nivel: Ambasador

Intrat: 11/17/2006
Postari: 698
Locatia: Slobozia
Andismom wrote:

Mari[/b], prezervativul nu ingrasa dar este neplacut (pt unii) si...se poate rupe!!! am auzit cazuri in care "guma" s-a rupt si nu e prea dragut nici asa.cyclops

ai dreptate..mi s-a intamplat si mie...cred ca depinde si de prezervativ...
din fericire la mine nu au fost urmari...
trifesti
Postat: Wednesday, February 17, 2010 10:33 AM
Nivel: Guest

Postari: 5
Miri wrote:
Si comentarii referitore la Mirena:

"...este produs de firma Schering si se numeste MIRENA. Costa cca 5 milioane si se procura numai la comanda (nu este disponibil in farmacii). Se mentine in cavitate pt 5 ani.

Personal sunt incantata de eficacitatea Mirenei, DAR unul din efectele secundare ale acestuia este reducerea cantitativa pana la disparitie a menstruatiilor. Desi aparent este un efect benefic pt purtatoare, dpdv psihic absenta menstruatiei la o femeie tanara nu este catusi de putin binevenita. Altfel, Mirena este alegerea ideala."ras

"Eu mi-am pus Mirena in urma unei hemoragii de care nu mai scapam! Dupa 6 luni de tratament Mirena a ramas singura solutie! Intr-adevar de cand l-am pus nu mai am menstruatie , cu exceptia faptului ca durerile obisnuite ma incearca lunar dar la o mai mica intensitate.
Ginecologul meu mi-a spus ca Mirena este recomandat celor in cazul meu sau femeilor care s-au saturat sa aiba lunar menstruatie (in unele cazuri ciclul revine la fiecare 3-4 ori 5 luni).
Din momentul in care mi-am pus Mirena am inceput sa ma ingras! Rapid,in circa 5 luni conformatia corpului meu s-a schimbat. Am urcat de la 57 de kg la 67-68 kg. Nici chip sa le pierd. Cu trecerea timpului, probabil ca cantitatea de hormoni a steriletului scade! Regimul alimentar nu m-a ajutat la nimic, am renuntat sa ma tot cantaresc si de multe ori urasc sa ma uit in oglinda !Dupa 34 de ani nu ma pot obisnui cu o fata ca o luna plina si cu faptul ca sunt mai grasa decat dupa nastere. Nu stiu de ce dar sunt convinsa ca daca voi renunta la sterilet voi revenii cu usurinta la greutatea normala, cu atat mai mult cu cat nu am avut niciodata probleme de ingrasare si nici regimul meu alimentar nu este gresit."

Buna,
sunt disperata- am 45 de ani si in urma unor hemoragii repetate am recurs la mirena- aveam 57 de kg si dupa 9 luni am 67 kg -kg pe care nu le am avut niciodata - zilnic ma cantaresc, tin cura de slabire( eu care cautam cure pentru ingrasat) -totul fara nici un rezultat. Te rog scrie mi daca mai am vreo sansa sa mi revin - ce ai facut sa revii la greutatea dinainte. Exact ca si tine ma gandeam sa renunt la mirena poate slabesc dar in acelasi timp ma gandesc sa nu am iar probleme.Adresa mea de email este- alexandru.gabi@yahoo.com
multumesc mult, mult de tot.
g_nicoleta2000
Postat: Wednesday, February 17, 2010 2:12 PM

Nivel: Avansat

Postari: 3898
Locatia: Bacau
Trifesti, am fost purtatoare de sterilet, nu Mirena dar ce am invata este ca animite efecte secundare ti se pot intampla doar tie. Acum depinde daca ti se pare mai convenabila hemoragia decat ingrasatul, depinde cum te vei simti fara el.
In cazul meu am inceput sa simt eliberarea de efectele secundare cam la 2 luni dupa scoatere dar psihic m-am simtit excelent chiar din clipa in care l-am dat afara.
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed