Menstruatia - De la ce varsta?

Options Menstruatia - De la ce varsta?
Subiectul anterior · Subiectul urmator
bereea
Postat: Monday, January 28, 2013 2:10 PM

Nivel: RUBIN

Intrat: 3/29/2007
Postari: 22723
Noi am discutat si despre relatiile sexuale, adica despre faptul ca in urma acestui act se naste un copil, nu mai mult.Am discutat despre ovule si spermatozoizi, am discutat de cum ajung sa se uneasca (prina actul dragostei dar mult idealizat)...era forate interesata si deloc mirata.
Doar ca dupa discutie l-a sunat pe fratele meu (care inca nu are copii) si i-a spus ca daca vrea un copi trebuie sa faca dragoste cu zia Corina.Era sa faca accident saracu' ca era la volanras
kali
Postat: Tuesday, January 29, 2013 7:56 AM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 5/27/2006
Postari: 14338
Waaaaw, sunteti avansate, nu gluma!
shirel
Postat: Tuesday, January 29, 2013 1:47 PM

Nivel: SMARALD

Intrat: 7/22/2007
Postari: 11794
Locatia: israel
Si la mine Eden stie aproape totul despre mestruatie si despre cum vin copii pe lume si asta datorita unei carti superbe pentru copii unde este explicat cum vin copii pe lume.La mine au fost intrebari de cand am ramas insarcinata cu Shiraz plus ca era de multe ori cu mine cand imi cumparam tampoane si chiar odata am cand mi-a venit pe nepregatite am trimis-o sa imi aduca unul si binenteles i-am si povestit c-am ce poate ea sa inteleaga la varsta ei.Eden este foarte matura si cred ca a inteles mai totul binenteles ca vor mai fi intrebari pe parcurs dar macar daca-i va veni prin surprindere nu va fi asa surprinsa .Mie mi-a povestit tata despre menstruatie alcool sic si chiar a fost interesant ,cand mi-e venit prima oara pe la 17 ani am fugit la el si i-am strigat "gata sunt pe rosu" hohot hohot
bereea
Postat: Tuesday, January 29, 2013 5:29 PM

kali wrote:
Waaaaw, sunteti avansate, nu gluma!

N-avem alegereras unei prietene de a Alessandrei i-a venit menstruatia inainte de a avea 10 ani , a mea are 8 si jumatate si e mai bine s astie.Cat despre nastere si actul sexual mi-am facut o promisiune mie insami ca atunci cand va intreba voi fi sincera cu ea.si asa am si facut.Vreau sa creasca stiind ca lucrurile acestea sunt normale intre oamenii casatoriti si ca nu trebuie luate prea usor.
kali
Postat: Thursday, January 31, 2013 9:47 AM

Bereea, mi se pare corect! Si eu, teoretic, as astepta pana ma intreaba dar ma gandesc... daca n-o face?
Cred ca incep sa o pregatesc pentru discutia despre menstruatie si o tatonez cu ocazia asta si pentru cea pentru sex. Poate am surprize...angel

Shirel, esti sigura ca ti-a venit menstruatia la 17 ani?

Si la noi sunt carti pentru copii, insa mi s-au parut prea... explicite pentru 7 ani. Pentru 9 - 10, sa zicem, ar fi ok.
Iar cu intrebarile despre cum vin copiii pe lume m-am confruntat si eu, insa incepand cu 2+ ani... hai, sa spunem, 3, 4, 5 iar de atunci... nimic. Bine, i-am explicat la nivelul ei de intelegere si chiar am fost sincera insa nu am mai facut " upgrade " de atunci.ras E posibil ca raspunsul sa-i fi satisfacut curiozitatea si de aceea, ma gandesc...

Repet, m-ati pus pe ganduri. Eram atat de preocupata de cls I, incat am uitat de lucrurile astea...
shirel
Postat: Thursday, January 31, 2013 10:03 AM

Nivel: SMARALD

Intrat: 7/22/2007
Postari: 11794
Locatia: israel
Daaa,Kali si a doua oara mi-a venit la 18 ani ani de se radeau colegile de mine ca eu am ca,catele .hohot hohot Ei ,bine eu de cand ma stiu am avut dereglari la menstruatie deci numai acuma mi s-a reglat sa spunem dupa nasteri.imi venea de obicei din 3 in 4 luni alcool alcool pe urma din 2 in doua luni de asta ma ingrijoram mereu ca nu voi putea sa raman insarcinata sic dar vad ca nu are nici o legatura.
Nu la noi cartea asta explica foarte frumos si bine ,incepe cu o samantza din care creste o floare ,cu animalele cum ese un pisoi pana se ajunge la mama si tata care se iubesc ,este descrisa foarte frumos dragostea dintre ei si cum spermatozoidul iese de la taty si gaseste un loc foarte potrivit la mami si cum creste el acolo inauntru .Super pe bune mai ales ptr un copil care asteapta un fratior si-si pune o mie de intrebari .
Cris-DL
Postat: Thursday, May 2, 2013 10:18 AM

Nivel: Senior

Intrat: 10/4/2006
Postari: 6845
Locatia: over the rainbow
bereea wrote:

N-avem alegereras unei prietene de a Alessandrei i-a venit menstruatia inainte de a avea 10 ani , a mea are 8 si jumatate si e mai bine s astie.

Da... auzisem si eu ca prin clasa a III-a, dupa 9 ani sunt fetite care au menstruatie, insa prietenei Deei (este si colega ei de banca -in clasa a II-a) i-au venit musafirii... acum 2 zile, la 8 ani si jumatate. Off! Mult prea devreme; sunt atat de micute, saracuteleCray Mi se pare atat de nedrept... oare unde se va ajunge ?! A mea face 9 ani in iulie... Doamne, s-o mai lase sa creasca...

Azi merg sa caut si eu absorbante mai mititele (nici nu ma pricep, ca eu folosesc doar ob + zilnice de o mie de ani).... sa le am acolo, ca m-am speriat; am mai vorbit si cu fii-mea; cu ocazia asta, a si vazut la prietena ei, caci a busit-o in parc - s-a scapat putin pe ea + cateva picaturi roze, insa a reactionat tare bine fetita... fii-mea a spus ca nu mai vrea sa fie fataCray

kali
Postat: Thursday, May 2, 2013 10:34 AM

Serios?!! 8 ani jumatate?!!pale
Totusi cred ca e o exceptie, saracuta...
Cris-DL
Postat: Thursday, May 2, 2013 10:37 AM

Pe 28 octombrie face 9 ani... sper sa fie o exceptie, insa incep sa aud din ce in ce mai des de "exceptii" din astea... pale
bereea
Postat: Thursday, May 2, 2013 1:38 PM

Aoleo, m-ai speriat! 8 ani si jumatate? Pediatra mea zicea ca ,in general, nu le vine menstruatia pana nu incep sa inmugureasca sanii.Si fetitele mai plinute au nesansa sa le vina mai repede.In schimb sportul face sa le intarzie mai mult menstruatia. Cum fiica-mea e ca batul, plata peste tot si face performanta sper sa ii intazie pana la varsta justa.
Maria & Mario
Postat: Friday, May 3, 2013 7:19 PM

Intrat: 2/13/2006
Postari: 9883
Locatia: Departe-poate prea departe
Da , am si eu o prietena si i-a venit din senin, fara discutat inainte , la 8 ani jumatate ..... Dar eu cred ca e foarte foarte devreme !!!
Maria nu are idee de asa ceva , stie doar ca bebe vine prin vagin si ..... atat ! Nu stiu cum sa incep discutiile ! Cred ca o sa le mai aman totusi, desi in iulie implineste 8 ani ! Carte de anatomie pentru copii are si ea si stie partile anatomice etc , dar nu stie cum exact aterizeaza bebe in burtica ..... Noi inca ne rugam la Doamne Doamne Angel sa dea bebe cuiva AngelNot
Cris-DL
Postat: Wednesday, May 29, 2013 9:18 AM

bereea wrote:
Noi am discutat si despre relatiile sexuale, adica despre faptul ca in urma acestui act se naste un copil, nu mai mult.Am discutat despre ovule si spermatozoizi, am discutat de cum ajung sa se uneasca (prina actul dragostei dar mult idealizat)...

Ieri am discutat si noi despre sex, boli cu transmitere sexuala, risc de sarcina nedorita si metode contraceptive... cu ocazia unei stiri de la tv, in care a auzit cuvantul avort -a intrebat si am dezvoltat subiectul...

Ce sa va spun... am lesinat, la propriu, amandoua de ras, in prima faza. Eu nu m-am putut abtine si ea, cred, ca radea de rasul meu.
In prima faza... am intrebat-o cum crede ea ca se fac copiii.
Stiind deja, din discutiile anterioare, despre menstruatie si ca din momentul in care ii vine, devine domnisoara/adolescenta si din acel moment, corpul este pregatit pentru a putea avea un copil, raspunsul ei a fost: copiii se formeaza in burtica mamei din menstruatie si mancare.Haha Ne buseste rasul pe amandoua...
Buuuun si-o intreb apoi, dar tati ce rol are ? De ce ii spune tati?
Primul raspuns: pentru ca s-a casatorit cu mine (mami), a devenit tati.
Al doilea raspuns: pentru ca a dat bani la doctor si a avut grija de mine cand am nascutcoeur
Astea se incadreaza la "Perlutzele scolarilor nostri"

Apoi, ne-am linistit din ras si i-am explicat cat mai simplu si pe intelesul ei -a fost atenta, interesata, dulcecoeur ...mi-a usurat situatia... i-am spus ca poate avea incredere in mine si ca putem discuta acest subiect oricand mai doreste.

aaa, apropo de prietena ei cu menstruatia la 8 ani jumate... nu i-a mai venit...NuStiu
bereea
Postat: Wednesday, May 29, 2013 9:29 AM

Intre timp a trebuit sa explic ce inseamna nastere prin cezariana si nastere naturala...
kali
Postat: Wednesday, May 29, 2013 9:54 AM

Cris, ce dulci sunteti amandoua!! iloveyou M-au amuzat perlutele ei - sunt ataaaaat de inocenti!!!coeur

Eu am discutat cu d-na invatatoare care mi-a spus ca nu a auzit de menstruatia inainte de cls. a-5-a. Deci exceptiile sunt intr-adevar rare.
Pe langa asta, cica intr-a 4-a li se face educatie sexuala.

Am ajuns, deci, la concluzia ca nu trebuie sa ma grabesc cel putin 1 an. A mea oricum e flower-power, la modul ca inca are preocupari de fetita - nu s-a domnisorit in atitudine.
Cris-DL
Postat: Wednesday, May 29, 2013 10:06 AM

Oana, iloveyou sa ne fi vazut... doua maimute tavalindu-ne in pat de ras -acum, imi pare rau ca n-am filmatuff

Nici a mea nu s-a domnisorit -deloc. Ma uit de multe ori la ea, o studiez, cat poate fi de inocenta... chiar daca are aproape 9 ani. E un copilutz dulce inca, cu gandire cu tot, si mi-ar parea nespus de rau s-o viziteze uratii curand...
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed