Medicamente homeopate

Options Medicamente homeopate
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Andi&Mariuca
Postat: Thursday, November 16, 2006 5:22 PM

Nivel: Senior

Intrat: 2/14/2006
Postari: 5089
Nu stiu ce sa fac.... sfatuiti-ma va rog! sa ii dau medicamentul homeo cum mi-a zis dr sau sa merg pe nurofen+panadol+novocalmin?
stele, ce perturbari ar putea produce acest medicament? m-a cam surprins ce-i drept ca dr asta nici nu s-a atins de copil, a stat la birou tot timpul si nici nu s-a ridicat pana nu am iesit noi din cabinet... e ok asa? asa se face in homeopatie? eu sunt necunoscatoare dar doua zile cate o doza pe zi mi s epare cam putin... sau o fi si eficient?
stele_pe_cer
Postat: Thursday, November 16, 2006 6:13 PM

Intrat: 2/13/2006
Postari: 6678
Andismom wrote:
Nu stiu ce sa fac.... sfatuiti-ma va rog! sa ii dau medicamentul homeo cum mi-a zis dr sau sa merg pe nurofen+panadol+novocalmin?
stele, ce perturbari ar putea produce acest medicament? m-a cam surprins ce-i drept ca dr asta nici nu s-a atins de copil, a stat la birou tot timpul si nici nu s-a ridicat pana nu am iesit noi din cabinet... e ok asa? asa se face in homeopatie? eu sunt necunoscatoare dar doua zile cate o doza pe zi mi s epare cam putin... sau o fi si eficient?

Mami, iarta-ma ca nu am rabdare sa caut in urma ce ai scris tu, dar ce afectiune reclami la puiul tau?

In ceea ce priveste "medicatia" homeopata recomandata de medic, nu as putea spune decat ca este de preferat sa intrerupi medicatia alopata, dar nu musai.Pot merge un timp mana in mana, dar nu mereu.Este in functie de boala tratata.

Exista cazuri (cum a fost al nostru) unde alopatia nu mergea deloc cu homeopatia, adica cortizonul anihila complet eficacitatea remediilor homeopate.

In legatura cu consultatia:medicul homeopat nu "consulta" la propriu, ci doar pune intrebari.In unele cazuri, se uita (daca e cazul- cum a fost la noi, la textura pielii, la numarul de eczeme, la textura extremelor, la supuratie...)Deci, daca medicul homeo a stat numai pe scaun si a pus intrebri,e ok.Asta ii este meseria.Acum, nu iti pot spune de ce nu s-a concentrat deloc si asupra voastra, a parintilor.Mie mi-a pus o serie de intrebari despre mine, despre cum am reactionat in atare situatie, si iti spun si de ce:este important daca mama are anumite perturbari, pt.ca le poate trasmite foarte usor copilului, in special cat este mic, si cu precadere inca din viata intrauterina.Daca tu ai trasmis multa neliniste si agitatie copilului intrauterin, plus niste toxine, atunci odata nascut, copilul va prezenta simptomele tale, dar in masura mai mare si mai accentuata.

"Doua zile cate o doza"...ce intelegi prin doza?O granula, una singura, sau "doza" numesti "priza",adica un conglomerat de granule (3-5 cum ti-a zis initial)?

Atentie la numarul de granule si la forma producatoare de remedii homeopate:granulele romanesti sunt mai mici, si este necesara pt/o priza 10-12 buc, iar la cele frantuzesti facute de Boiron sunt necesare 5-6.Cele romanesti sunt mai usor dizolvabile , cele frantuzesti se dizolva mult mai greu.Bune sunt amandoua.Exista dif.de pret: cele ro sunt 20-25.000 flaconul cu 100 granule, cele Fr sunt 50-55.000 parca tot cu 100 granule.Cele ro se scot usor din flacon, cele fr au un sistem cam smekeer:prin insurubare-desurubare, apoi intorci flaconul cu fundul in sus si mai desurubezi pana cand curg ganulele in cantitatea dorita..

Din ce citesc eu, puiul tau are febra (dupa medicatia alopata),homeopatia in caz de febra nu are efect imediat, si nici nu raspunde organismul rapid, deci, ori se merge alopat +impaketari cu apa calaie+otet la extremitati, ori mergi pe alopatie cu efect rapid.

Sper sa iti fie de folos ce am scris.Daca te mai pot ajuta cu ceva detalii, da-mi de stire!

Sanatate multa va doresc!
Andi&Mariuca
Postat: Sunday, June 14, 2009 7:17 PM

Intrat: 2/14/2006
Postari: 5089
Andrei a inceput de vineri un tratament homeopat de intarire a imunitatii. ia medicamente diverse pentru sfera ORL, dupa o schema pe zile ale saptamanii si momente ale zilei. la indicatia unui medic homeopat, evident.

pentru ca mare lucru nu stiam despre homeopatie, mi-am luat o carte ca sa citesc si sa ma documentez. este "Homeopatia pentru toti" a lui Pacaud si pare foarte interesanta. unele dintre sfaturile de acolo vin in totala contradictie cu ce mi-a spus mie dr la care am fost. de ex. in carte se spune ca pastilele pot fi atinse cu mana, se poate consuma menta in timpul tratamentului si ca e ok sa iti autoadiministrezi remediile homeopate, pe baza similitudinii simptomelor tale cu cele descrise la diversele remedii. dr. zicea "NU" se ating cu mana, "NU" menta in tratament (am luat din cauza asta si pasta de dinti homeopata care este super apropo). eu ce sa mai inteleg? cartea iti ofera multe remedii pentru simptome comune, de ex. varsaturi, febra, dureri de diverse etiologii insa nu stiu daca sa am incredere sa imi si autoadministrez acele remedii.
ce mi-a placut teribil la continutul cartii este ca explica principiile pe care functioneaza remediile si multitudinea de boli pe care le trateaza.

am aflat cu ocazia asta ca multe remedii sunt permise gravidelor pentru tratarea raulului in sarcina, pentru nastere si refacerea de dupa, pentru stimularea sau oprirea lactatiei, pentru calmarea bebelusilor cu colici, cu eruptii dentare dureroase si cu somn agitat. daca as fi stiut mai demult, le aplicam si eu. si daca as fi stiut, i-as fi dat si la eruptia dentara fara frica Chamommilla, cum mi-a fost recomandat. acum am curaj sa le folosesc si o fac.

mai este cineva pe aici care a utilizat sau utilizeaza remediile homeopate?
ninetem
Postat: Sunday, June 14, 2009 8:26 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 10/19/2007
Postari: 1404
Locatia: Bacau
Andismom, si eu am aceasta carte in biblioteca, mi-am cumparat-o acum cateva uni din Selgros, dupa 2 ani de tratamente homeopate, atat eu cat si Teo. Aceleasi contradictii le-am observat si eu. La Teo am folosit pentru eruptii dentare cu mare succes, Chamomilla, insa la Matei nu are efect. La Matei i-a tratat colicii numai homeopat, cu Magnesia phorphorica si Colocyntis. Am fost foarte multumita. La Teo tratamentele pentru raceala functioneaza foarte bine, la Matei mai putin. Ce tratament pentru imunitate faceti acum? Si eu trebuie sa le fac la ai mei ca nu se mai poate cu racelile.
A, si am folosit pentru stimularea lactatie, Ricinus commonis, foarte bun. Si astea sunt doar cateva din multitudinea de granule folosite. Si acum, uneori le folosesc de la mine putere, ma orientez dupa carte in functie de remediile recomandate odata de doctor si am inceput sa ma pricep. ras
Am o intreaga farmacie acasa de remedii homeopate.
alimami
Postat: Wednesday, December 8, 2010 7:45 PM

Intrat: 11/2/2009
Postari: 1847
Locatia: Romanica
Stie cineva un remediu homeopat bun impotriva constipatiei?
marivic
Postat: Wednesday, December 8, 2010 8:12 PM

Nivel: SMARALD

Intrat: 8/10/2007
Postari: 13404
Locatia: ,....undeva,prin Univers....
alimami wrote:
Stie cineva un remediu homeopat bun impotriva constipatiei?

Prune uscate si afumate si compot de prune uscate
Pere cu coaja cu tot.
Ceai de musetel.
Cam astea folosesc eu cateodata si dau rezultate,acum depinde si de organism,...eu daca am baut iaurt si apoi am baut apa gata,stomacul,....ma apuca.hohot
Nu folosesc pastile homeopateuff
(sorry am incurcat topicurile,am scris aici in loc de la ,,constipatie''sorry1 sorry )
danab
Postat: Thursday, December 9, 2010 1:07 PM

Intrat: 3/13/2006
Postari: 5519
Locatia: Iasington
Apa cu miere dimineata, pe stomacul gol.
alexandrabogdan
Postat: Tuesday, May 31, 2011 8:14 PM

Intrat: 4/17/2008
Postari: 3770
Locatia: arad
cred ca luam si noi calea homeopatiei. nu scapam de nas infundat si de muci chiar dc am tot schimbat pe picaturi. si parca nu i-as mai da copilului si cam tot degeaba
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed