medicament ptr tuse?

Options medicament ptr tuse?
Subiectul anterior · Subiectul urmator
rodica83
Postat: Tuesday, July 29, 2008 9:16 PM

Nivel: Grupa mica

Intrat: 4/30/2008
Postari: 172
Locatia: Arad
Fetelor va rog sa-mi spuneti si mie care dintre aceste 2 medicamente sunt ptr tuse: AERIUS SI ZYRTEC ?
Lilly of the valley
Postat: Tuesday, July 29, 2008 9:22 PM

Nivel: SMARALD

Intrat: 3/23/2007
Postari: 12042
rodica83 wrote:
Fetelor va rog sa-mi spuneti si mie care dintre aceste 2 medicamente sunt ptr tuse: AERIUS SI ZYRTEC ?

Niciunul. Sunt antihistaminice, adica sunt pt. alergii.
Aerius se mai recomanda si in situatia unei tuse prelungite, in eventualitatea ca ar fi provocata de vreo alergie.

O sa explice Oana mai bine.
lifeinhim
Postat: Tuesday, July 29, 2008 9:46 PM

Nivel: Ambasador

Intrat: 3/19/2008
Postari: 515
Amandoua sunt medicamente antialergice.

Pentru ce fel de tuse intrebi de medicamente? Si la cine?
rodica83
Postat: Tuesday, July 29, 2008 10:37 PM

Intrat: 4/30/2008
Postari: 172
Locatia: Arad
Mariuta mersi ptr raspuns.
E vorba de o tuse nici seaca nici cu flegma, deci mai mult pe baza de alergie.
Lilly of the valley
Postat: Tuesday, July 29, 2008 10:41 PM

Nivel: SMARALD

Postari: 12042
Medicamentele astea ti le-a recomandat vreun medic? Daca da, atunci ia-le!
Daca tusea nu e pe fond alergic si daca nu ai motive sa suspectezi vreo alergie nu are sens sa le iei. In acest caz mai bine incearca ceva remedii naturiste. Un sirop naturist, cele de la Fares (sunt din plante) sau Stodal .
ciocolatacupiper
Postat: Tuesday, July 29, 2008 11:13 PM

Intrat: 12/13/2007
Postari: 123
Locatia: romania
incearca si fa tot posibilul si ia din zona prahovei(eu i-am luat cumnatei mele de la manastirea suzana)o sticla de 0,500ml sirop de muguri de brad.este 100%natural si ea ia dat nepotului meu si in timp de 1 sapt.i-a trecut tusea rebela care il chinuia.se ia cate o lingurita dupa fiecare acces de tuse.cumnata mea a zis ca lasa in urma orice alt medicament de tuse acest sirop.eu am luat si pt. mine caci e f. bun si chiar te lasa imediat tusea.
ilioara
Postat: Tuesday, November 30, 2010 2:11 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 1/5/2009
Postari: 1230
Locatia: craiova
noi trebuie sa luam STODAL sau ERDOMED.Iustin are o tuse productiva insotita de febra ,nasuc plin pe care nu mai vrea sa il sufle iar cand vrea nu poate spuneca este infundat.Din cele doua care vi s-a parut ca ar avea cu adevarat efect?topai
Katrina
Postat: Tuesday, November 30, 2010 2:59 PM

Intrat: 3/9/2010
Postari: 3454
Locatia: alaturi de primele mele iubiri
Erdomedul este un mucolitic si favorizeaza expectoratia.I-am dat si eu baiatului meu si am fost ft. multumita de rezultate.

Stodalul e un produs homeopat si actioneaza pe toate tipurile de tuse.In tusea productiva,calmeaza usor acceasul de tuse fara insa a interveni in procesul expectoratiei( ca alte antitisive).

In general merg luate impreuna.Daca trebuie numai unul ,te sfatuiesc sa folosesti Erdomedul ,avand in vedere starea lui Iustin,il va ajuta si la fluidificarea secretiilor nazale si astfel se vor elimina mai repede iar procesul de vindecare va fi mai rapid.

Multa sanatate lui Iustin si insanatosire gragnica.pupici
koko2008
Postat: Tuesday, November 30, 2010 3:28 PM

Nivel: Senior

Intrat: 1/11/2009
Postari: 5442
Locatia: romania
Pentru tuse noi am folosit Stodal si am ramas la el. La noi a avut efect.
Erdomed n am folosit.
Sanatate multa. pupici
t-mihaela
Postat: Tuesday, November 30, 2010 4:50 PM

Intrat: 6/20/2008
Postari: 5141
Arti are un spray atasat la o masca si tre sa inhaleze de doua ori pe zi.Asta e bronhodilator, mai are un spray cu corticoizi ...sunt terminata de nervi ,imi tuseste pe creieri de 3 saptamani.Am avut la inceput un sirop care cred ca era expectorant (,doar cred ca dr mea nu vorbeste prea mult , am in plan a o schimb ,te trateaza ca pe un tampit ).In rest, medicamente de tuse pentru copii cam pauza angry
ilioara
Postat: Tuesday, November 30, 2010 5:07 PM

Intrat: 1/5/2009
Postari: 1230
Locatia: craiova
va multumesc mult pentru raspunsuri mihaela,koko,katrinapupici am inceput sa ii dau stodal cu eritromocina pt copii si rinonef-t pt nasuc.sper sa rezolvam problema.aaaaa si osteocare liquidcoeur coeur
danab
Postat: Wednesday, December 1, 2010 2:05 PM

Intrat: 3/13/2006
Postari: 5519
Locatia: Iasington
t-mihaela wrote:
Arti are un spray atasat la o masca si tre sa inhaleze de doua ori pe zi.Asta e bronhodilator, mai are un spray cu corticoizi ...sunt terminata de nervi ,imi tuseste pe creieri de 3 saptamani.Am avut la inceput un sirop care cred ca era expectorant (,doar cred ca dr mea nu vorbeste prea mult , am in plan a o schimb ,te trateaza ca pe un tampit ).In rest, medicamente de tuse pentru copii cam pauza angry

Mihaela, Arti face aerosoli. Poti sa-i dai acc / fluimucil, dexometazona sau chiar adrenalina pt cazul in care face laringita si nu poate respira.
Eu am folosit cu succes ceai de chimen, dezinfectant si calmant.
t-mihaela
Postat: Wednesday, December 1, 2010 3:11 PM

Intrat: 6/20/2008
Postari: 5141
danab wrote:

Eu am folosit cu succes ceai de chimen, dezinfectant si calmant.

Si eu o s-o dau pe plante ca am ajuns la capatul rabdarii.nervi pupici
Ely
Postat: Wednesday, December 1, 2010 3:45 PM

Intrat: 3/2/2006
Postari: 5605
t-mihaela wrote:

Si eu o s-o dau pe plante ca am ajuns la capatul rabdarii.nervi pupici

Si eu tot la capatul rabdarii.Tuseste Kari a mea de o luna si aproape o saptamana .Uff am urmat cu Stodal fara efect,apoi Romilar,Actifel si acum Flutox se pare ca tot fara efect.Nici nu mai stiu ce sa-i dau ,nu sunt atatea optiuni ca acasa .Am sa merg sa vad daca gasesc sirop de muguri de brad.Am incercat si cu o crema vaporab care se pune pe piept ,este cu eucalipt,dar a vrut doar o data sa-i punuff Este o tuse uscata,tuseste pana numai poate.uff Oare ce sa-i mai dau?
Andreea&Ariana
Postat: Wednesday, December 1, 2010 3:58 PM

Postari: 3801
Locatia: langa comorile mele
Of,Ely,stiu cum e uff ,de fapt am mai scris si la alt topic de tusea Arianei.....la noi,a a vut rezultate bune siropul/ceaiul de ceapa cu nuci.....din 5 cepe potrivite,5 nuci ,5 linguri miere,o lingurita flori de musetel si o lingurita flori de galbenele,plus un litru de apa.....am scapat de tusea aceea urata care nu o lasa nici pe ea nici pe noi sa putem dormi noaptea......mai tuseste ziua,doar cand face efort,sau cand schimba temperatura de la cald la rece si invers......i-am mai dat si siropul de la ridiche neagra cu miere de albine!
Acum ii dau si eu sirop de muguri de brad(tre sa cumpar tinctura de propolis,sa o amestec cu siropul,cica ar avea un efect mai bun)!
Multa sanatate si sa scapati mai repede de tuse!pupici pupici
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed