medicament ptr tuse?

Options medicament ptr tuse?
Subiectul anterior · Subiectul urmator
mihavesa
Postat: Tuesday, December 7, 2010 1:13 PM
Nivel: Guest

Intrat: 2/12/2006
Postari: 5
Mela wrote:
Mihaela,e primul an de colectivitate al lui Arti? daca da,s-ar putea ca asta sa fie cauza si s-ar putea sa-l mai tina inca 3 sapt tusea asta.Larisa mi-a tusit 2 luni,continuu,in anul 1 de gradi si apoi racea o data pe luna,abia acum s-a mai calit cat de cat,iarna asta a racit doar de 2 ori.eu am tratat-o cum am mai spus:ridiche neagra razuita cu miere,cate 2-3 lingurite odata,ceai de tei,de menta,oscillo iar seara cate 5 ml de sirop pe baza de codeina (asta prescris de dr),ca sa-i mai opreasca tusea si poata dormi...am avut noroc sa nu o tina decat 4-5 zile.cu Mihaita procedez la fel.
pe toata perioada iernii le dau cate un tub de oscillo pe saptamana,plus cate 2 lingurite de septilin pe zi (asta e un siropel imunizant).

si la alex e primul an de colectivitate .... deci ... alcool alcool

un siropel similar cu cel descris de tine, Mela (cel de ridiche) este si siropelul de catina, facut natural, adica catina + miere lasat la macerat .... sa vedem ce efect are ....

Am auzit pe multi copilasi cu septilin .... asa bun e ? oare oare

Avem programare vineri la ORL pt nas si gat si .... tunete
luka28
Postat: Sunday, May 13, 2012 11:39 AM

Nivel: Membru

Intrat: 5/13/2012
Postari: 1
avem si noi 6 luni si am inceput sa tusim destul de urat si noapea si ziua nu avem febra dr nea recomandat humex sirop il luam de vreo 3 zile dar nu obsv nici un efect ce as mai putea sai dau?sorry1 sorry1
oanamaria
Postat: Sunday, May 13, 2012 12:13 PM

Nivel: RUBIN

Intrat: 4/22/2009
Postari: 20813
Locatia: Pitesti
Luka spune-i dr.ca nu merge siropelul asta la bebe sa-ti dea altceva .
Eu nu am avut astfel de probleme cand era copilul bebe asa ca nu stiu ce sa-ti recomand .
Pe piata acum sunt zeci de siropele asa ca trebuie sa existe ceva mai bun decat Humex .
Eu nu folosesc Humex,Mucosolvan ,Eurespal ca nu au niciun efect la Stefan .
Tzepii
Postat: Thursday, February 19, 2015 5:57 PM
Nivel: ALBA CA ZAPADA

Intrat: 2/13/2006
Postari: 1829
Locatia: Romania-Bucuresti
Un articol interesant despre medicamente:

Quote:
Prof. dr. Ion Fulga: Da, iau, pentru ca am nevoie. De exemplu, sunt diabetic si iau medicamente pentru diabet. Sunt si hipertensiv, deci iau si medicamente de hipertensiune.

Rep: Dar când sunteti racit, de exemplu, luati pastile?

Prof. dr. Ion Fulga: Nu prea. De ce? Vedeti dumneavoastra, medicamentul nu face altceva decât sa modifice functiile organismului. El nu creeaza functii noi, proprii. Când omul este bolnav, medicamentul modifica functiile organismului de asa natura încât le trece din domeniul patologicului în domeniul fiziologicului, adica al sanatatii. Când omul este sanatos, cum poate un medicament sa modifice functiile organismului?

...

Pentru a fi relativ siguri ca nu ne asumam riscuri majore luând un medicament, cât timp trebuie sa treaca de la scoaterea lui pe piata? Organizatia Mondiala a Sanatatii spune ca un medicament este relativ bine cunoscut cam la cinci ani de la introducerea lui pe piata. Dar asta depinde, desigur, si de cât de utilizat este medicamentul respectiv.

Sursa: „In raceala, medicamentele nu trateaza nimic!“
valeri
Postat: Thursday, February 4, 2016 2:15 AM

Intrat: 1/26/2016
Postari: 9
Locatia: Moldova
INcercati siropul Prospan pe baza de iedera, natural, eficient. sau/si siropul de ridiche cu miere. Pe noi ne-a ajutata. Sanatate va doresc
valeri
Postat: Thursday, April 28, 2016 12:00 AM

Intrat: 1/26/2016
Postari: 9
Locatia: Moldova
Fetelor, incercati varza pe piept si siropul Prospan. noi asa am scapat de tusa. Medicul mi l-a recomandat sa il iau de la primele simptome de tusa. Este un antiinflamator si un xepectorant de minune! Sanatate tuturor!
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed