Masuri de prim ajutor

Options Masuri de prim ajutor
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Katrina
Postat: Sunday, March 6, 2011 9:12 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 3/9/2010
Postari: 3451
Locatia: alaturi de primele mele iubiri
Marivic, nici eu nu am prea mare incredere in aparatele electronice de masurat tensiunea arteriala.

Spui ca tatal tau nu prea gaseste medicul,desi nu e tocmai normal,dar macar o asistenta ar trebui sa fie la cabinetul medical si sa-i masoare tensiunea cu un aparat clasic.
Captoprilul e mai slab ,se da mai mult in formele usoare de hipertensiune arteriala.
Medicatia pentru hipertensiune este foarte variata si se pot combina mai multe medicamente pentru rezultate satisfacatoare,insa pentru asta e nevoie pentru un consult,deoarece tratamentele sunt individualizate in functie de alte boli asociate.

Tensiunea peste 18 este o urgenta si in acest caz te poti adresa unui serviciu de primiri urgente unde va fi consultat,i se va face electrocardiograma ,un sumar de analize si va fi monitorizat cateva ore.Daca nu sunt complicatii primeste recomandare de tratament si pleaca aacsa fara a fi internat.

Factori care duc cresterea hipertensiunii arteriale sau/si la mentinerea nivelului ridicat chiar si sub tratament:consumul de sare,alimente grase,valori ridicate ale colesterolului,starile conflictuale,lipsa odihnei,supararile,Diabetul,consumul de medicamente antiinflamatorii(gen Diclofenac Nurofen, Ketonal,etc.) , Paracetamol Sinus si mai sunt si altele.

Spre exemplu soacra mea ia Tertensif si Prestarium ,Xanax pentru liniste, la nevoie si are grija la consumul de alimente sarate si grasimi si o mentine undeva la 12.5-13.

Multa sanatate tatalui tau ! Sper sa rezolvati curand situatia si sa beneficieze de un consult asa cum trebuie.
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed