Masuri de prim ajutor

Options Masuri de prim ajutor
Subiectul anterior · Subiectul urmator
AdrianaC
Postat: Monday, February 13, 2006 5:03 PM

Nivel: ALBA CA ZAPADA

Intrat: 2/12/2006
Postari: 17465
Locatia: Bucuresti
Eu am patit o mare boacana cu Alice. A pus manuta pe becul de la veioza !

Am cautat repede pe net sa vad ce metode mai sunt pentru arsuri, in afara de apa rece si otet si am gasit:

"Oricare ar fi gravitatea arsurii, intotdeauna, trebuie sa lasati sa curga, usor, apa rece de-a lungul arsurii, timp de 5 minute. Nu puneti, niciodata, jetul dusului direct pe arsura (cu hainele sale daca este necesar). Astfel, se diminueaza durerea si se opreste dezvoltarea arsurii.

Daca hainele copilului au luat foc, stingeti flacarile cu o patura (care sa nu fie din material sintetic) sau cu o rufa umeda. Scoateti sau decupati hainele micutului, cu exceptia celor care se gasesc in contact direct cu zona arsa (in nici un caz, nu trebuie sa incercati sa scoateti hainele daca sunt lipite de piele!), si puneti partile arse sub apa rece, in asteptarea sosirii Pompierilor (981) sau Salvarea (961).

Daca trebuie sa transportati personal copilul la urgente sau la camera de garda a unui spital, infasurati-l intr-un cearsaf curat si umed.

Arsurile, cu exceptia celor superficiale si pe suprafata limitata, necesita consultatie medicala rapida pentru a aprecia intinderea si profunzimea lor.

Arsura de gradul unu: roseata si senzatie de arsura. Dupa ce ati tinut arsura sub apa rece, aplicati o alifie, o crema sau o lotiune pe ea.

Arsura de gradul doi: roseata si basicute, pe care nu trebuie, sub nici o forma, sa le spargeti! Basicile se vor sparge singure, si va trebui sa le dezinfectati si uscati cu eozina. Dupa ce ati trecut arsura pe sub apa, acoperiti-o cu o bucata de material nepufos, tinut de o compresa sterila si de un plasture antialergic."

De asemenea, mi-am adus aminte ca parca mai citisem ceva pe unele medicamente / creme, legat de arsuri, si intradevar, mai sunt bune si :

FENISTIL GEL (pentru arsuri superficiale) si CREMA DE GALBENELE.

CORP STRAIN IN NAS SAU URECHI

Cel mai important este sa nu impingeti obiectul si mai adanc inauntru, in incercarea de a-l scoate afara.
Cel mai sigur este sa mergeti la doctor !

LUXATIE

Daca si-a luxat incheietura mainii, a piciorului sau genunchiului, puneti-l sa stea culcat pe pat cel putin 30 de minute cu membrul afectat in pozitie ridicata. Peste incheietura luxata puneti o punga cu gheata. Daca umflatura se reduce, nu trebuie sa mai mergeti la medic, daca nu, trebuie mers la medic pentru ca poate fi fractura sau fisura.

FRACTURA

Trebuie sa suspectati o posibila fractura daca durerea nu cedeaza, daca exista inflamatii sau daca apar pete negru-vinetii. Nu trebuie sa il lasati pe copil sa miste membrul afectat, trebuie sa ii puneti gheata si sa incercati sa imobilizati cu atele. Neaparat contactati medicul !
delfinasa
Postat: Thursday, April 5, 2007 6:25 PM

Nivel: Senior

Intrat: 2/13/2006
Postari: 6852
Locatia: pe-aici
Ajutooor, cu ce sa-i dau copilului sa-i opresc sangerarea la gingie si sa dezinfectez? S-a lovit destul de urat nervi banghead nervi si in afara de compresa cu apa rece n-am stiut ce sa-i pun...s-a oprit, dar se tot atinge acolo si mai sangereaza putin...in putin timp plec la doctor si n-as vrea sa am probleme pe drum, mai ales ca-s singura cu ea in masina uff uff uff.
Kiki
Postat: Thursday, April 5, 2007 8:34 PM

Nivel: TOP TEAM

Intrat: 2/14/2006
Postari: 36607
Locatia: In casuta cu pitici
Am citit si eu la Stare de spirit ce ai patit cu delfinasa...Imi pare rau dar nu am ideea cu ce se poate opri o astfel de sangerare. Cand s-a taiat Dav la deget si eu ca si tine...apa rece, altceva nu mi-a trecut prin cap. banghead
Cristy
Postat: Thursday, April 5, 2007 8:56 PM

Intrat: 1/8/2007
Postari: 6843
Locatia: Israel
Apa rece sau gheata... astea opresc sangerarea...

Delfinasa, ati fost la doctor? Totul este Ok?

flowers flowers flowers
delfinasa
Postat: Thursday, April 5, 2007 9:27 PM

Ne-am intors...am scris si la "stare de spirit"...ne-a primit o asistenta ca de obicei, ca ele se ocupa cu cantaritul, masuratul, temperatura, intrebari despre starea copilului etc. si sunt cam nemultumita de doctorul asta care-a vazut-o azi dupa cateva minute de studiu a gingiei si dintilor, buza e ok, are o bubita colo, iar gingia nu trebuie cusuta (taietura are cam 1 cm si ceva lungime, adancime nu am putut vedea exact ca era vanat si umflat locul si mi-era mila s-o fortez, dar puteam vedea ca nu e o zgarietura superficiala), nu mi-a dat nici un tratament, nici ei acolo la cabinet nu i-au dat cu nimic, absolut nimic, sa las sa se vindece de la sine si-n 4-5 zile e deja sudata la loc gingia uff...sa manance mancare moale sa nu se zgarie acolo si multe fluide...si punct...uff uff uff...concluzia este ca m-am simtit o sperioasa la orice bubita a copilului si chiar nu e asa, dar probabil ca azi am reactionat mai exagerat cand am vazut-o cu gingia taiata, umflata si vanata, nu puteam sa-i opresc sangerarea si urla si cu chin ii puneam compresele cu apa rece nervi...in fine, ne-am linistit si sper sa ne fereasca Dumnezeu de cazaturi nasoale pe viitor!
Miri
Postat: Thursday, April 5, 2007 9:58 PM

Nivel: SAFIR

Intrat: 2/26/2006
Postari: 16505
Locatia: pe o margine de lume...
Delfinasa, ai procedat foarte bine daca ai pus compresa cu apa rece!thumright
Pe locurile intens vascularizate(cum este si gingia)se aplica comprese reci pentru a opri sangerarea si tumefierea locului.Poti aplica comprese ude, gheata sau comprese umezite , pe care le tii un pic in congelator, sa inghete.Iti pregatesti doua astfel de comprese, asa incat cand una se incalzeste pe cealalta sa o ai gata rece!
Succes si sa speram ca va fi bine!pupici
AdrianaC
Postat: Monday, September 24, 2007 6:42 PM

Tocmai ce m-am ars zdravan la toata palma stanga cu ulei incins. Ce sa fac? Am tinut mana la jet de apa rece si acum m-am bandajat in vata cu otet? E bine, e rau? Ce sa mai fac ca ma ustura de mor plans plans plans
danah
Postat: Monday, September 24, 2007 7:19 PM

Nivel: Membru

Intrat: 8/21/2007
Postari: 58
Locatia: sibiu
Nu stiu ce sa te sfatuiesc -daca palma e numai rosie inseamna ca e arsura de gr 1 -de apa rece stiam si eu dar de otet ...nu.Era un spray special pentru arsuri ,la farmacie ,imi scapa numele ,dar sun pe cineva si-ti spun.

Daca au inceput sa apara basici ,eu zic sa te duci sa te vada un medic .

Sanatate ,ADRIANA !Ai grija de tine !

delfinasa
Postat: Monday, September 24, 2007 7:29 PM

Oaa, imi pare rau ca te-ai ars, Adriana pale...cand o mai patesc si eu asa, pun imediat albus de ou sau ulei rece, dau cu spray Dermoplast (in tara foloseam Bioxiteracor)...nu bandajez decat daca trebuie sa stau cu zona cu arsura in apa (dar evit pe cat posibil contactul cu apa), in rest las descoperit sa se vindece mai repede...vindecare rapida si fara usturimi pupici!
AdrianaC
Postat: Monday, September 24, 2007 7:45 PM

Intre timp am mai pus miere poliflora, dar nu mi s-a parut sa aiba vreun efect, am dat-o jos si am dat cu crema de galbenele si acum m-am legat la mana ca sa nu o mai indoi.plans
danah
Postat: Monday, September 24, 2007 8:04 PM

Nivel: Membru

Intrat: 8/21/2007
Postari: 58
Locatia: sibiu
Am sunat si BIOXITERACOR ii zice spray-ului,dar matusa mea stia ca la farmacie mai gasesti un altfel de spray ptr. arsuri care are si xilina -iti mai atenueaza usturimea .
mommy
Postat: Monday, September 24, 2007 8:15 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 11/18/2006
Postari: 3674
Adriana, daca arsura este de gradul 1 si nu ai rana deschisa, stiu ca se pune sare, ca sa nu mai faci basici. Mai exista si spray-ul Oximed, care este bun. Imi pare rau! Sanatate!
Miri
Postat: Monday, September 24, 2007 9:23 PM

Nivel: SAFIR

Intrat: 2/26/2006
Postari: 16505
Locatia: pe o margine de lume...
Fetele au dreptate:Bioxiteracor sau, mai nou, Oximed spray e foarte bun pentru calmarea arsurilor.Aplici si lasi locul sa se usuce.
Ulterior, daca apar flictene , ai grija la ele, trebuie bandajat locul ca sa nu risti infectarea lor, mai ales ca localizarea arsurilor tale este destul de predispusa la contactul cu diferite obiecte.
Multa sanatate si recuperare rapida, fara dureri!pupici
sousourel
Postat: Monday, September 24, 2007 9:50 PM

Intrat: 2/18/2006
Postari: 7688
AdrianaC wrote:
Intre timp am mai pus miere poliflora, dar nu mi s-a parut sa aiba vreun efect, am dat-o jos si am dat cu crema de galbenele si acum m-am legat la mana ca sa nu o mai indoi.plans

Pacat...trebuia sa stai bine unsa cam vreo ora,, o ora si ceva si te vindecai complet...vorbesc din experienta.
delfinasa
Postat: Monday, September 24, 2007 10:20 PM

Are dreptate Madalina...Adriana, trebuie sa stai cu ele un timp mai indelungat, opresti activitatea si te ingrijesti...eu stateam cu uleiul pe arsura pana-mi intra in piele; pielea arsa il absorbea ca o sugativa...ma ungeam de cateva ori pana vedeam ca nu mai absoarbe...din pacate arsurile cu ulei/fier de calcat se vindeca complet in timp mai indelungat, depinde cat de severe sunt...Ai grija sa nu te julesti acolo si incearca sa menajezi mana cat poti de mult!
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed