Marti, 13

Options Marti, 13
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Kiki
Postat: Tuesday, June 13, 2006 11:04 AM

Nivel: TOP TEAM

Intrat: 2/14/2006
Postari: 36607
Locatia: In casuta cu pitici
Azi e 13...si mai e si marti...

Sunteti superstitioase?

Va temeti de marti, 13 sau pisica neagra sau altceva? Nu va intoarceti din drum niciodata? Va intoarceti daca v-a taiat calea un preot sau o pisica neagra?

Cum e?
Roxanel
Postat: Tuesday, June 13, 2006 11:30 AM

Nivel: Avansat

Intrat: 3/13/2006
Postari: 2691
Locatia: Cararea Dragostei nr. 3
Daca nu ziceai tu ca azi e marti 13 nici nu stiam. Cu meseria asta noua de mama am pierdut sirul. Pe mine nu ma influenteaza in niic un fel.nu
kali
Postat: Tuesday, June 13, 2006 11:40 AM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 5/27/2006
Postari: 14340
Da, si eu am constatat azi dimineata.
Noroc ca nu sunt superstitioasa... chiar nu cred in nici una dintre cele enumerate de tine, Kiki.
Celor care cred, le doresc sa treaca bine de ziua de azi...fara cele 3 ceasuri rele.pupici
stele_pe_cer
Postat: Tuesday, June 13, 2006 1:22 PM

Nivel: Senior

Intrat: 2/13/2006
Postari: 6678
Nici eu nu stiam ca e 13 si e marti.Nu sunt superstitioasa, nu cred in cai taiate de preoti sau pisici negre, nu cred in zile de 13 sau in ghinioane.Norocul sau ghinionul ti le cam faci cu mana ta.

Azi e 13 si totusi cand am iesit afara incepuse sa picure.M-am incapatanat sa nu ma intorc in casa, gandindu-ma numai la faptul ca Matei va fi trist, ca asa mult se bucura cand ii spun ca mergem afara, da din maini si din picioare si kiuie.Dupa vreo ora,a iesit soarele.Asa da, ghinionras !

Apoi am mers la cresa, unde mi s-a spus clar ca copilul meu este ca si inscris.Iarasasi as zice un lucru bun.Matei doarme tun, desi a sarit masa de pranz...iar eu ma simt bine, in ciuda faptului ca e marti, si e si 13!

Si, DA, ma intorc daca am uitat ceva, si fara a ma gandi ca imi merge rau.Puterea gandului este extraordinar de puternica.Daca gandesti ca iti va merge rau, pai sa fii sigura ca asa va fi.In skimb, daca ignori superstitiile, se intampla ceea ce oricum trebuie sa se intample.
cute_babies_of_mine
Postat: Tuesday, June 13, 2006 1:31 PM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 4/4/2006
Postari: 8978
Locatia: Piatra Neamt, Romania
Uite, la teze, mie, marti 13 imi purta noroc! Dar miercuri 14 era un dezastru...
Nu sunt superstitioasa de felul meu... Dar imi mai trec prin cap cateodata tot felul de kestii: sa ies cu dreptul din casa cand am de dat un examen, un interviu, etc. si altele asemenea. Dar de cele mai multe ori, uit de asta! Nu uit sa spun o rugaciune inainte!
Kiki
Postat: Tuesday, June 13, 2006 10:41 PM

He, he...stiam eu azi de ce am deschis topicul asta...
Ia sa vedem ce s-a intamplat azi:
1. mi-a fost suspendat numarul de mobil ca am uitat sa-l platesc
2. trebuia sa imi aduca fratele meu banii pe care i-am imprumutat si nu a venit
3. a cazut David din pat...numai ca de data asta a fost mai rau. Un bax de pampersi si o geanta de bebe i-au salvat viata, altfel venea cu capsorul direct in calorifer.
Miri
Postat: Tuesday, June 13, 2006 10:44 PM

Nivel: SAFIR

Intrat: 2/26/2006
Postari: 16505
Locatia: pe o margine de lume...
Kiki,ai avut tu asa un presentiment de ai deschis discutia...ras
David e ok?Se simte bine,ca ma gindesc ce s-a speriat!

Eu mi-am dat seama spre seara ce a marti si 13banghead Poate e mai ine asa!oare
Kiki
Postat: Tuesday, June 13, 2006 10:46 PM

miri_haluca wrote:
Kiki,ai avut tu asa un presentiment de ai deschis discutia...ras
David e ok?Se simte bine,ca ma gindesc ce s-a speriat!

Eu mi-am dat seama spre seara ce a marti si 13banghead Poate e mai ine asa!oare

Da, s-a speriat, iti imaginezi. Nici nu am apucat sa ies din camera si jos a fost! Desi il blocasem cu perne si plapuma si tot le-a sarit.
Il lasasem in patul mare pentru ca abia mancase si daca il mut imediat in patut vomita uff
A fost ceva mai agitat in seara asta, dar e ok.
Miri
Postat: Tuesday, June 13, 2006 10:48 PM

Dragul de el!
Ce poti sa faci,doar sa nu te mai misti de lnga el,ca sa nu cada...Cred ca toti copii au la activ citeva cazaturi din pat atunci cind incep sa "patruleze"ras
Kiki
Postat: Tuesday, June 13, 2006 10:49 PM

miri_haluca wrote:
Dragul de el!
Ce poti sa faci,doar sa nu te mai misti de lnga el,ca sa nu cada...Cred ca toti copii au la activ citeva cazaturi din pat atunci cind incep sa "patruleze"ras

Pai patruleaza rau....a invatat sa mearga de-a busliea, dar inapoi....
Miri
Postat: Tuesday, June 13, 2006 10:50 PM

Ca raculhohot Un racusor mai dolofanpupici
oana_nicole
Postat: Wednesday, June 14, 2006 1:07 AM

Nivel: Senior

Postari: 6570
Locatia: end of the rainbow
Hei, bine ca a trecut. Nici eu nu mi-am dat seama pana sa citesc acest topic ca ieri a fost marti, 13... Poate mai bine ca nu am stiut, ca nu am avut parte de cine stie evenimente. Ei, daca ma uit in urma (cu cateva ore), pot sa spun ca Horia, sotul meu, a avut pana pe drum de la Galati la Bucuresti. Si nu avea cric la el, asa ca a mers ceva pe jos sa fac rost de unul... Saracul de el, mi-a fost tare mila ce ghinion a avut... Sa fi fost de vina oare acest 13 intr-o zi de marti. Eu una nu prea cred in asa ceva.

Kiki, imi pare tare rau ca ai avut asa o zi proasta. Ei, inca o data, bine ca s-a dus. pupici
Elia
Postat: Wednesday, June 14, 2006 1:52 AM
Nivel: Guest

Intrat: 2/12/2006
Postari: 5
Eu nu sunt superstitioasa, adica imi trece prin cap (imi intra morcovul cum se zice hohot ) dar nu ma las si tot fac ce e de facut in ziua respectiva. de exemplu, e c un facut ca mereu cand zburam undeva e 13 (nu neaparat marti). Acum 2 ani, cand ne-am reintors in China, s-a intors Coleman pe 13 iunie, eu pe 13 iulei si mama cu John pe 13 august. Anul asta ai mei totpe 13 pleaca cu John in Romania.

Cat despre intorsul din drum, ma intorc foarte des, mai ales de cand am copii, ca mereu plec fara ceva la mine.
Anaida
Postat: Wednesday, June 14, 2006 8:50 AM

Nivel: Avansat

Intrat: 2/12/2006
Postari: 1855
Nici eu nu credeam in ghinionul unei zile de marti, 13...pana ieri...spuneam ceva pe la sb Stare ca sunt mohorata de la vreme si ca mai trebuia sa plec cu copiii cu masina sa-mi duc niste analize la Sanmed...credeti ca am mai ajuns?...am facut accident cand mai aveam destul de putin pana la destinatie...cum am facut?...o clipa de neatentie, m-am intors sa ma uit ce face Razvan de nu zice nimic, ca nu-l vedeam in oglinda retrovizoare si nici nu mi-a raspuns cand l-am intrebat ce face. El de obicei sta in picioare, intre scaune (si de cand tot vad promo-ul ala cu fetita care trece prin parbriz parca mi se zburleste pielea cand il simt langa umarul meu). Inainte de a pleca, am incercat sa-l fixez cu centura de siguranta, in spate, dar n-a vrut sa stea (si, ca sa vedeti ca parca am avut un presentiment, cu o seara in urma vorbisem cu barbatu-meu si cumnata-mea ca ar fi bine sa-l obisnuiesc cu centura, iar barbatu-meu zicea ca trag a rau). In trafic, cum v-am spus, Razvan s-a asezat in spatele meu, spre usa, astfel incat eu nu-l vedeam deloc. Blocasem usile, deci nu putea sa deschida usa...dar clipa aia rea...de ce m-oi fi uitat eu in spate nu pot sa-mi dau seama...si nu stiu cand m-am apropiat atat de repede de autoturismul din fata, ca eu apreciasem ca am ceva distanta fata de el, in momentul cand am intors capul. Stiu doar ca, atunci cand am revenit cu privirea in fata, am mai vazut o fractiune de secunda o masina in fata si imediat mi-a explodat airbag-ul in fata. A iesit instantaneu un praf alb si inecacios. Razvan a inceput sa planga si va dati seama ce-a fost in sufletul meu in secunda urmatoare. M-am uitat in dreapta si am vazut ca Alexandra nu patise nimic (ea statea pe scaunelul de masina, bine ancorata, pe locul din dreapta, dar cu spatele spre parbriz si nu a resimtit nicicum socul, era pe cale sa adoarma si eu o tineam de vorba ca sa nu-mi adoarma, ca trebuia sa coboram imediat). Am vazut ca fata e bine si am zburat imediat sa-l scot pe Razvan din spate. Am vazut ca nu-i curge sange si l-am luat in brate. Se schita un vag cucui in frunte, probabil venise cu caputul de scaunul meu. Imediat a venit un tanar si mi l-a luat din brate si eu am fugit la fata...ea, saracuta, nu zicea nimic...s-a intors baiatul si a luat-o cu tot cu scaunel, si a dus-o peste drum, unde era un magazin cu produse pt copii. Imi venea sa urlu pt prostia pe care o facusem, incercam sa-mi pastrez calmul...nu stiam ce sa fac, copiii erau la oamenii aia, pe Razvan nu-l vedeam, il dusesera undeva in spate, il intrebam disperata pe baiatul care ma ajutase unde e baiatul, daca e bine si el m-a asigurat ca nu are nimic. Apoi am tras masina pe dreapta, ca era in mijlocul strazii, pe banda a doua. Si au venit si ceilalti implicati...atunci am vazut ca masina pe care o lovisem eu mai lovise o masina (care era cea mai avariata). L-am sunat pe barbatu-meu, bietul de el, ce-o fi simtit cand i-am spus ca am facut accident...mi-am dat seama imediat ca-l sperii si i-am spus ca aia mici nu au nimic, si nici eu. A venit cat a putut de repede, intre timp venise si fratele meu, anuntat de sot, a scos borna ca sa nu ia instalatia foc (nu stiu daca fumul pe care l-am simtit a fost de la instalatie sau de la airbag). Dupa ce a venit Adi, sotul, fratele meu a dus copiii la cumnata-mea, la Dana si a adus-o si pe mama ca sa o ajute. Noi am mai asteptat putin acolo, in strada, apoi ne-am dus la politie, sa dam declaratie. In caz de accident fara victime, politia nu vine la locul accidentului. Ne-am dus acolo, a durat ceva timp pana s-au intocmit procesele verbale, apoi m-am dus la copii, iar baietii sa vada ce fac cu masina, la ce service o duc. Alexandra nu reusea sa adoarma, ma astepta cu tâtica, apoi s-a linistit imediat...Razvan nu a vrut sa adoarma, dar a picat aseara frant.
Cand am ajuns aseara acasa am tras un plans zdravan in baie, asa, ca sa ma descarc, ca pana atunci nu putusem sa plang...ma simt vinovata pt prostia pe care am facut-o, am lovit masina la care Adi tine atat de mult, dar...asta e, asa cum au zis toti, bine ca nu am patit nici unul nimic, o sa ne coste ceva reparatul masinii (ca nu avem Casco)...ce sa fac? am facut-o, am facut-o...sper sa nu mai trec niciodata prin asa ceva...aseara ,pe drumul spre casa, de doua ori era sa ne lovim de niste soferi neatenti, imi simteam inima cat un purice...sper sa uit cat mai repede momentul impactului, ca aseara il vedeam ca niste flash-uri repetate...
Azi ma simt mai bine, desi, fizic, ma simt obosita, ma dor oasele si muschii, cred ca am dormit intr-o singura pozitie...
Si am uitat ceva...gazul ala din airbag m-a ars putin la abdomen, dar nu ma doare, am doar o pata rosie pe burta...si m-am trezit cu 2 gauri, tot ca de arsura, in maneca stanga care nu stiu cum si cand au aparut...

Kiki, vad ca si tu ai avut o zi cu ghinion...bine ca David nu a patit nimic...dupa ce treci prin cate un din asta iti dai seama cate s-ar putea intampla intr-o secunda de neatentie...
Multa sanatate tuturor si sa n-aveti nici un eveniment nedorit!
Kiki
Postat: Wednesday, June 14, 2006 8:55 AM

Aoleu, mama! Cred ca te-ai speriat tare, si copiii la fel.
Bine ca sunteti intregi toti 3.
Las-o-ncolo de masina ca aia se repara. Are barbatul meu o vorba: fiarele se repara, o viata nu. Asa ca masina va fi reparata, e adevarat va costa, dar macar sunteti bine toti.
Sper sa uiti cat mai repede ce s-a intamplat!
Pupici!
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed