maria2013

Profil: maria2013
Despre
Utilizator: maria2013
Nivel: Avansat
Nume real:
Locatia Constanta
Ocupatie:
Interese:
Sex: Femeie
Statistici
A intrat: Monday, July 29, 2013
Ultima vizita: Thursday, December 12, 2019 3:43 AM
Numarul de postari: 2,202
[0.22% din toate postarile / 0.95 postari pe zi]
Imagine
Ultimele 10 postari
Subiect: Clubul mamicilor incepatoare - 11
Postat: Tuesday, December 10, 2019 7:54 AM
Cata123 wrote:
Buna dimineata !!
Stiu sigur ca s-a mai discutat, dar din pacate nu am retinut, asa ca imi cer scuze si intreb si eu, daca poate vreo mamica sa imi recomande un scaun de masina bun. Joie stages ati auzit de el, e ok? Si in Bucuresti, in afara de bebe tei, unde as mai gasi? Era ideal daca as putea sa probez in vreun fel sa vad daca are loc ca masina mea este micuta si ma trezesc ca nu incape. Ma gandeam sa iau unul care zice ca merge de la 0-25 kg sau chiar 35. Ce ziceti? Multumesc mult !!!hearts

P.s. foooarte frumosi toti bebeii de pe forum, nici nu se putea altfel computerlove

Noi îl avem pe acesta
https://comenzi.bebetei.ro/transport-bebe/scaune-auto-copii/scaune-auto-09-36kg/scaun-auto-cranberry-stages-isofix-0luni-25kg-joie-p208263
Am renuntat la scoica acum o luna si am facut trecerea la scaun. E bine daca verifici cum se asaza pe bancheta. Pe Ford Focus, de exemplu, pozitia de somn, desi ok, nu e ca în imaginile de prezentare, datorita banchetei înclinate. Per total, suntem multumiti de el. Ana a dormit foarte bine, de exemplu, tot drumul Constanta-Bucuresti. Noua ne place!

Postat: Wednesday, December 4, 2019 8:38 PM
Lore, Georgiana, sa aveti sarcini minunate, usoare si fara neplaceri! Va felicit si parca prind si eu curaj. Avem momente când vrem bebe 2 ?i momente când ne e tare frica...

Postat: Wednesday, December 4, 2019 8:36 PM
MirelaD wrote:
Vin si eu cu o intrebare poate banala/neroada, dar eu tot intrebLol cand as putea sa pun fetita in carut cu fata spre drum? Eu o pun in landou cand iesim la plimbare dar nu mai are stare deloc. Mi-ar placea sa vada si ea mai multe, dar nu as vrea sa o tin intr-o pozitie care nu e benefica dezvoltarii. Oare trebuie sa stam bine bine in fundulet inainte de asta?

Pe Ana am pus-o de la 5 luni, dar era pus carutul pe treapta înclinata (nici pozitie de somn, nici în fund). Usor, u?or, am ridicat-o.

Subiect: Clubul aspirantelor - 77
Postat: Tuesday, December 3, 2019 8:12 PM
Blondyb wrote:
Buna fetele, am o curiozitate, exista fete pe acest grup care incearca la bebe si totusi nu au nicio problema medicala..?? Ma refer ciclu sa fie regulat, si totul normal si bebe sa nu apara?
Si bineîn?eles si la partener sa fie ok.
Mi-am facut programare la doctor, merg cu dosarul de analize, Lol ma duc cu tot ce am facut pana acum si toate au ie?it bine! El a spus sa încerc un an apoi sa facem investigatii, el nu stie ca deja am facut analize (cateva de baza) +spermograma, endocrinolog etc! Sunt curioasa ce imi va spune sau ce ma va pune sa mai fac!
Ma gandesc si la inseminare.... Pe. Cuvant.. Nu stiu ce sa mai investigehez,.... Si bininteles in jurul meu se inmultesc toti...si.culmea ori sunt mai batrani ori mai cu probleme medicale si tot au ramas.... hainoroc

Eu...aparent, totul era în regula atât la mine, cat si la sot. Nu am facut hsg (urma, însa am ramas insarcinata). Am aflat ca am trombofilie (culmea, ignorata chiar de doi hematologi celebri în Constanta). Cel mai probabil, în cazul meu, asta a fost problema. Ulterior, s-a confirmat ca acele mutatii, pe care doctoritele de aici le considerau minore sau cel mult medii, mi-au pus mari probleme înca de la început de sarcina, dar mai ales în luna a noua!

Postat: Tuesday, November 26, 2019 9:49 AM
simmo wrote:
Eu abia astept diversificarea, dar imi este si putin frica sa nu se inece. El si cu laptele s-a inecat, dar cu bucati intregi de mancare.
Cred ca o sa ma simt mai confortabil in prima faza cu piureuri. Eu nu stiu sa fac pentru mine lucruri mai sofisticate, dar sa ma acum acum pentru el, cred ca va fi un chin.

Eu as vrea sa intreb mamicile care sunt la diversificare daca au folosit asa ceva si daca le-a fost util

https://www.philips.ro/c-p/SCF870_22/aparat-2in1-pt-prepararea-hranei-bebelusilor?origin=1_ro_ro_avent-special_qbebe____article10_aparatabur

Mie diversificarea mi se pare o etapa grozava! Abia o asteptam si vad ca si acum, dupa patruluni, înca ma încânta. Tot cu piureuri am început si eu, dar apoi, vazând interesul Anei, i-am pasat cu furculita, din ce în ce mai mare. Rareori ii mai pasez acum marunt. Eu nu as închide banii in aparatul acela de la Avent. Nasa mea l-a avut, dar mie mi se pare o cheltuiala inutila. Eu foloseam blenderul de la robot, iar la ultimele ture am pasat mai mare cu un chopper din Lidl. Foarte fain e! De fiert, fierb într-un set de craticioare pt gatit la abur (l-am primit în urma cu multi ani la niste comenzi prin posta). Laudata am vazut ca e si sita de gatit la abur de la ikea.

Postat: Tuesday, November 26, 2019 9:44 AM
Cata, eu ficatul îl fierb separat într-o craticioara (?i carnea, de obicei). Când fac ciorbite le fierb în acelasi vas.

Postat: Tuesday, November 26, 2019 9:41 AM
Cata123 wrote:

Maria, foarte frumos ai spus computerlove
Si eu sunt pe un stil mai relaxat asa, pe care unii il pot cataloga drept neglijenta :) si asa cum spui, parca este o competitie in a prepara chestii complicate, uite eu pana la varsta asta nu am mancat pudra de roscove si am crescut bine mersi Lol
Pana acum nici nu am auzit de ea sincer.. si musai sa pui poze cu ce faci de mancare, daca nu stie si lumea cat te-ai complicat, parca nu are farmec.. eu una prefer sa ma plimb, sa ma uit la un film, sa ma joc cu baietelul decat sa pierd vremea aranjand o farfurie pt a o posta pe fb..

A, se facut poze, fac des si în goana calului, dar nu gatesc chestii sofisticate, iar pozele sunt mai mult pt neam, ca raspuns la întrebarea "ce a mâncat fata?" si pt sora mea care va începe curând diversificarea nepotului.
Pudra de roscove am luat si eu. Am facut de doua ori ciocolata bebelusului, dar Ana o refuza si o data briose pe care nu le-am mâncat nici eu, nici ea.

Postat: Tuesday, November 26, 2019 3:04 AM
alina89 wrote:
Nu stiu daca stiti grupul, mie imi place mult "My babyfood". Are retete foarte interesante si cu ingrediente ok pt copii, multe retete pt copii cu alergii, etc. E interesant. Este si blog cu retetele si articole gen Q&A cu raspunsuri date de un nutritionist.

Nu stiam site-ul. Am intrat acum si mi se pare ok. Pe BLW am fost înscrisa si eu, dar mi se parea exagerata metoda pt mine, asa ca am iesit. Pana la urma, trebuie vazut ce se potriveste fiecarui copil si fiecarei mamici. În cazul Anei, am mers pe o combinatie intre diversificare clasica si când si când "note" de autodiversificare. Ii ofer unele alimente buca?i, dar nu ma vad lasând-o doar pe ea sa " gestioneze" o masa întreaga. Parerea mea e ca în ultimii ani, cel putin la noi în tara, parca prea se exagereaza în privinta cresterii copiilor. Uitam, parca, sa vedem firescul din fiecare etapa si ne complicam, de multe ori, inutil. Intre timp, ratam ce e mai frumos: pasi din dezvoltarea copiilor nostri. Nu ma intelegeti gresit, nu sunt o mama neglijenta (tind sa cred ca, din contra, sunt closca de cele mai multe ori), dar nici nu îmi place sa folosesc o gramada de produse de îngrijire a bebelu?ului, sau sa gatesc cine stie ce chestii sofisticate , de parca as fi la vreun cooking show bebelusesc. De exemplu, nu ma vad "gatind" chestii gen tapioca/chia/cu spume nu stiu de care si cu mix de stiu eu ce nuci...sau alte combinatii din astea. Merg pe ideea:"Relaxeaza-te, e doar mâncare!"

Postat: Monday, November 25, 2019 9:43 PM
Cata123 wrote:

Buna, asta am auzit-o si eu, ca refuza legumele daca ii dai fructe. Eu am ales sa ii dau la gramada :))) si sincer iti spun, ca prefera legume decat fructe, legume mananca in cantitate mult mai mare, fructele doar le gusta. Fiecare face cum crede ca este mai bine, eu aseara am iesit de pe grupurile legate de diversificare de pe fb ca ma umpleau de nervi. Mamici care pun diverse intrebari, unele cam prostesti este adevarat :)) si alte mamici care le sar in cap ca nu e bine, frumos nu stiu sa explice.. eu voiam sa ma mai inspir de diverse combinatii de legume, dar ma lipsesc...
Si eu am iesit din multe grupuri de divresificare sau de alaptare. Dintr-un grup local de alaptare am fost eliminata fara drept la replica doar pt ca le-am atras atentia câtorva "dragalase" ca e urat sa razi de copiii hraniti cu lapte praf... Oameni cu idei inguste... Sau pe grupuri de diversificare...ma enervez când tot citesc replici gen cliseu... "La cate luni ati început diversificarea?"/"doar o masa la sase luni"(chiar daca vine cate o mama si scrie ca bebe de aproape sapte luni are si mic dejun) s.a. Mai stau un pic în ele ca mai citesc idei de meniu zilnic.

Subiect: Gravidutele noastre dragi - 54
Postat: Monday, November 25, 2019 2:32 AM
Andra, mi-au dat lacrimile de drag! Ma bucur pentru voi si va doresc sa aveti o viata frumoasa în trei, înseninata de zâmbete de Miruna draga!