Mananca singuri?

Options Mananca singuri?
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Kiki
Postat: Sunday, March 2, 2008 9:00 PM

Nivel: TOP TEAM

Intrat: 2/14/2006
Postari: 36607
Locatia: In casuta cu pitici
Si Dav papa singur, ciorba, mancare, orice...pana imi pierd eu rabdarea si incep si eu sa ii bag cate o lingura de mancare printre lingurile lui...ca la Dav o masa ar fi in stare sa dureze ore intregi...ca se joaca cu mancarea, se trezeste ca nu e buna lingura aia si se duce si isi ia alta, sau incearca sa manance ciorba cu furculita (pana isi da seama ca nu merge: culisa nu mese a cioba...) si tot asa...
codruta
Postat: Sunday, March 2, 2008 9:03 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 2/14/2006
Postari: 2034
Locatia: la loc cu verdeata...
nici medeea nu mai accepta sa fie hranita, cam tot de la 1 an si 10 luni, adica de cand mege la cresa.Noi n-am folosit prea mult babetica ca nu prea o agreeaza medeea dar sacrificam hainutele, ca doar nu s-o marita in body.La inceput ma ofticam si eu dupa ce trebuia sa curat prin bucatarie dar intre timp m-am imunizat si nici nu se mai face mizerie prea multa.Eu in ciorbe ii pun mereu smantana, ea-si pune painica si se face un talmes-balmes destul de dens si usor de pescuit in lingura.La supica cu taietei e mai greu de aia nici nu-i fac prea des.
pofta buna la pitici si rabdare la mamici
sousourel
Postat: Thursday, March 6, 2008 7:55 AM

Nivel: Senior

Intrat: 2/18/2006
Postari: 7688
E clar, suntem codasiplans Eu il las sa pape singur, dar nu vrea el, decat cu multe rugaminti...mai bine se joaca. Poate ca am ratat momentul de "declarare a independentei" si acum s-a hotarat sa-l hraneasca mama pana se insoarauff Inca perseverampale pale pale
S.ELENA
Postat: Thursday, March 6, 2008 9:45 PM

Intrat: 6/20/2007
Postari: 7308
Locatia: Printre probleme......
Mult succes Sousourel!!!!!!!flowers
sousourel
Postat: Friday, March 14, 2008 7:14 PM

Si asa nu avem jurnal...facem aici apologia mancatului de unul singurnervi nervi nervi e un capitol taaaare dificil. De cand am luat in serios problema, mananca din ce in ce mai putin. Cu boala si cu refuzul de a manca singur am reusit sa scapam de 2 kg..Victor , nu euplans plans plans plans ce-ati crezut? So...desi s-ar descurca foarte bine si cu lingura si cu furculita...pur si simplu refuza sa manance.
MNiko
Postat: Friday, March 14, 2008 7:53 PM
Nivel: Guest

Intrat: 2/12/2006
Postari: 5
Mada, dar il lasi sa manance singur absolut orice?
monachris05
Postat: Saturday, March 15, 2008 8:10 AM

Nivel: Ambasador

Intrat: 9/28/2006
Postari: 581
Si Christian tot singur mananca acum...doar cand ii e lene ne spune ca nu poate...hohot hohot hohot
El a invata tare mult sa manance singurel de cand l-am dat la gradinita, anul trecut la 2 ani.....desi stiam cand a inceput..acolo s-a perfectionat!

Dar tin minte pe la 1 an si ceva, cand nu vroia sa manance singur, pe mine ma apuca disperarea si plangeam si ma intrebam daca vreodata va ajunge sa manance singur!!!hohot hohot hohot hohot hohot hohot
sousourel
Postat: Saturday, March 15, 2008 9:01 AM

Initial da, vreo 20 de minute...dupa care e musai sa-l hranesc.

Mona, cred ca participarea la mesele de la gradi, impreuna cu ceilalti copii face mult. Al meu merge la program redus, deci nu trebuie sa manance decat gustare.
MNiko
Postat: Saturday, March 15, 2008 9:03 AM

Eu daca vad ca nu prea mananca nu am rabdare sa stau 20 de minute dupa ea. Dupa vreo 5-10 min imi iau si eu alta lingura si ii dau eu sa manance. Dar daca ii este foame si ii place foarte mult mancarea nu e nevoie sa intervin eu.
fdianamaria
Postat: Sunday, March 16, 2008 9:42 AM

Nivel: Avansat

Intrat: 2/17/2006
Postari: 4933
Locatia: in jurul Aradului...
Inafara de supica, unde inca nu stie foarte bine sa coordoneze lingura, tot papa singurel. Se incapataneaza s-o faca singurel si se sterge dupa fiecare guritza. E foarte curatzel si cuminte. pupici

Maria & Mario
Postat: Sunday, March 16, 2008 9:51 AM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 2/13/2006
Postari: 9883
Locatia: Departe-poate prea departe
Bravo, voinicilor ! Madalina, lasa ca Vistoras invata sa pape el singurel pana se insoara. Glumesc, desigur. Nu te stresa. Incearca sa ii acorzi 15 min timp de masa si daca in timpul ala nu a mancat tot singurel , nu ii mai dai nimik pana la masa urmatoare. Treptat sunt sigura ca isi va mari cantitatile ingerate . ras

Cand a inceput Maria caminul nu manca nimik singura singura , doar 1/2 apoi ajuotr. Si ma stresam ca vai, o sa slabeasca ascutita mea. da' de unde. Usor usor a invatat sa manance singura , orice iar cantitatile au crescut tot pe parsurs. acolo doua doamne nu au cum sa hraneasca 6 - 7 copii , deci ...... Iar acum maria a luat foarte bine in greutate !

Victoras, spor la papat singurel. angel
sousourel
Postat: Sunday, March 16, 2008 2:52 PM

Fetelor, sincere multumiri pentru incurajari, pupici pupici pupici altfel chiar ca renuntam.

Oana stiu ca ai dreptate. Chiar incepusem sa numarfool lingurile de mancare pe care le manca singur, sa vad daca progresam.

Mihaela, il las,nu-l las, ma mai enervez si il amenint ca daca nu mananca inseamna ca e satul si ramane flamand...ma repet, din pacate....ar putea manca, dar ii lipseste motivatia.

Dar....azi am repurtat prima victorie, caci a dorit sa manance singur toata supabounce bounce bounce Si foarte frumos si curat.

Iaurtul de seara il cam fenteaza, dar pentru ca tin eu foarte mult sa-l manance....ma faultez singurafool
monachris05
Postat: Monday, March 17, 2008 11:24 AM

Bravo Maria...imi pare bine ca ai facut-o pe mami fericita..ca tare ingrijorata era!!! Tine-o tot asa!

Victor, felicitari pt toata supita mancata....sa auzim numai vesti bune mereu de la mami!
MNiko
Postat: Monday, March 17, 2008 11:48 AM

Felicitari Victor pentru reusita. La cat mai multe.

Oana si Cristina tot la cresa s-a invata sa manance singura mai bine. rar se mai intampla sa isi murdareaca hainutele acum, si acolo sunt 4 doamne la 30 de copii. Iti dai seama ca nu pot sa ii hraneasca pe toti odata. Si vorba ta, in greutate a luat binisor spun eu: pe au au tinut-o in loc racelile repetate, dar de cand n-a mai racit deja se cunoasta cand o iei in brate, nu mai zic si de cantar.
monachris05
Postat: Monday, March 17, 2008 12:20 PM

Observ ca toti copiii care merg la gradi au si puncte bune, dar si rele....Invata sa manance singurei, sa faca la toaleta (daca nu stiu deja), dar racesc foarte mult, mai ales in prima perioada, cand incep gradi. Asa s-a intamplat si cu Christian anul trecut, cam in fiecare luna a racit, a fost cu antibiotice, ba in iarna trecuta a avut si pneumonie!
Doamne ajuta sa nu mai fie cazul anul acesta (ca la noi abia acm vine toamna/iarna) si sanatate multa tuturor copiilor!
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed