Mananca singuri?

Options Mananca singuri?
Subiectul anterior · Subiectul urmator
sousourel
Postat: Sunday, March 2, 2008 11:33 AM

Nivel: Senior

Intrat: 2/18/2006
Postari: 7688
Si ii lasati la fiecare masa sa manance singuri? Reformulez, ii ajutati mai putin sa manance, sau deloc?
MNiko
Postat: Sunday, March 2, 2008 11:38 AM
Nivel: Guest

Intrat: 2/12/2006
Postari: 5
sousourel wrote:
Si ii lasati la fiecare masa sa manance singuri? Reformulez, ii ajutati mai putin sa manance, sau deloc?

Uneori o ajut, in special la ciorba ca vreau sa manance toata portia. Daca o las doar pe ea mananca mai putin. Dar la cele mai multe mese o las pe ea sa manance singura(cu lingura, furculita, mana - depinde ce mananca)
sousourel
Postat: Sunday, March 2, 2008 11:42 AM

Wow! Felicitari! Ma simt vinovata ca nu am curajul sa-l las si pe Victor asa....ar manca mult mai putin si s-ar murdari destul de tare...mai ales la ciorbauff
kali
Postat: Sunday, March 2, 2008 11:50 AM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 5/27/2006
Postari: 14339
Deloc... de mult timp, iar acum nici nu mai accepta sa fie hranita.
E drept, a fost dorinta ei sa pape singura, deci nu ambitia mea... daca V. nu se manifesta in niciun fel, lasa-l in pace: e mult mai rapid si mai curat:003:

Daca te hotarasti, cumpara-i bavetele din alea din plastic (sau sunt numai din plastic pe dedesupt- deasupra bbc ) si lasa-l sa se desfasoare. Si eu am spalat 6 schimburi/zi... mancare in par, in nas, in maneca... pe jos... in parul meu...pe mine... nervi... dar acum reuseste sa faca fata o bavetica, ba avem curajul sa papam si la restaurantfirstprize
sousourel
Postat: Sunday, March 2, 2008 11:55 AM

Felicitari si voua!
Am incercat cu babetica din plastic, dar nu mi se pare ca ajuta nu stiu ce....am mai incercat si cu doua randuri de babetelefool ... dar cu mancarurile mai lichide nu pare sa aiba vreun efect. Asadar inca suntem la faza mancat cu manuta, furculita, lingura, dar numai mancare bucati...si cum ziceam, mult mai putin, cantitativ.
AdrianaC
Postat: Sunday, March 2, 2008 11:58 AM

Nivel: ALBA CA ZAPADA

Postari: 17757
Locatia: Bucuresti
Andrei papa singurel de la 1 an si 7 luni.
L-am lasat singurel de la inceput in scaunelul lui, cu o bavetica de plastic, din aceea dura, cu "sertaras" cum ii spun eu, astfel incat orice nu ar nimeri in gurita s-ar aduna acolo.

Mananca singur orice, ciorba, iaurt, desert, felul 2, bea laptic din cana cu paiul (imi e mie mai comod, dar stie sa bea si fara pai). Foloseste corect furculita si lingurita. Cutit inca nu i-am dat si nu o sa ii dau pana pe la 6 ani. E mai sigur asa.

El nu accepta sa fie hranit, daca vrei sa ii dai tu iti spune imediat "Andei e baiat male si papa singulel!". Sta si singur la masa si mananca si cand a terminat ma cheama ca sa il dau jos si eventual daca nu a reusit sa adune tot si ii mai e pofta, ma roaga sa il ajut sa adune tot ras

Si la restaurant mananca mereu singur. Ii iau mereu cu mine bavetica minune, 1 prosopel, castronelul lui si lingurita / furculita si nelipsitele servetele umede. Se descurca excelent pentru varsta lui firstprize
MNiko
Postat: Sunday, March 2, 2008 11:58 AM

Ca si Alexia, Cristina si-a manifestat dorinta de a incerca sa manance singura, inca de pe la un an. Era dezastru la inceput, multa mizerie, mai mult nu manca decat manca si eu abia reuseam sa-i strecor cate o lingura de mancare in gura, printre mainile ei agitate sa faca singura tot. Pe urma m-am obisnuit eu sa-i ocolesc mainile si sa nimeresc gura ei, apoi si ea a invatat sa ajunga cu mancarea in gura nu doar pe langaras La inceput eram masa si hainutele cu tot cu bavetita, dar acum punem bavetica doar daca papam lichide(ciorba, lapte cu cereale sau cu cacao...). La cremwusti, omleta, branza si altele nu mai folosim bavetita.
kali
Postat: Sunday, March 2, 2008 12:03 PM

sousourel wrote:
Felicitari si voua!
Am incercat cu babetica din plastic, dar nu mi se pare ca ajuta nu stiu ce....am mai incercat si cu doua randuri de babetelefool ... dar cu mancarurile mai lichide nu pare sa aiba vreun efect. Asadar inca suntem la faza mancat cu manuta, furculita, lingura, dar numai mancare bucati...si cum ziceam, mult mai putin, cantitativ.

Multumim!
Asa va fi la inceput(si noi am incercat tactica cu 2 bavetele), apoi din ce in ce mai bine pana ce ora mesei nu va mai fi un dezastru...
... ce sa facem... ei cresc, iar mancatul singur e unul dintr-un lung sir de: am crescut mare, vreau sa fac singur.
Pentru fiecare etapa trebuie rabdare.
Cris Rusu
Postat: Sunday, March 2, 2008 2:04 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 10/14/2006
Postari: 1445
Locatia: Micul Paris romanesc, de cosmar...
Si noi papam singura de mult, ba am ajuns la performanta de a manca ciorbita cu mana dreapta sau stanga, (de, suntem ambidextra... ) fara sa ne mai murdarim prea rau la gurita, si cat de curand scapam si de bavetica...
Pentru cine are rabdare, 3 minute de la o masa obisnuita, de ciorbita, cu sters la gura, mancat cu ambele maini... si strans si masa... hohot hohot (avea un an si 10 luni...)
Lilly of the valley
Postat: Sunday, March 2, 2008 2:19 PM

Nivel: SMARALD

Intrat: 3/23/2007
Postari: 12042
sousourel wrote:
In ce stadiu sunt copiii la capitolul acesta? Am auzit zilele trecute pe cineva afirmand ca fetei ei i-a dat cutitul si furculita incepand de la doi ani!?!what what what

what what what ii place suspansul, iar in cazul in care stau cu pitica la masa e bun pentru dieta, sigur iti sta galusca-n gat cand pune mana pe cutit.

Leea foloseste lingura si furculita de inox. In crizele de inapetenta prelungita apelez la lingurita de silicon. Unul o tine de cap si altul basculeaza mancare cu lingurita. Stiu ca nu e binenu , dar daca ar voma dupa sau in timpul mesei nu as apela la metoda. CIne are un copil care nu inghite mai nimic perioade mari de timp stie prin ce traiesc.banghead banghead banghead
kali
Postat: Sunday, March 2, 2008 2:39 PM

Ce dulce e Ioana! Si ce guritza maaaare asteapta linguritza!hohot
La mai mare, pui!
sousourel
Postat: Sunday, March 2, 2008 8:46 PM

mariuta wrote:

what what what ii place suspansul, iar in cazul in care stau cu pitica la masa e bun pentru dieta, sigur iti sta galusca-n gat cand pune mana pe cutit.

hohot hohot hohot hohot bun, bun....sa incerc?hohot hohot hohot

M-am suparat pe comoditatea mea si azi l-am lasat sa pape cvasi singur supa cu galuste....dar ce sa zic? Nu sunt prea incantata...mai mult se joaca decat mananca si cand sa bage lingura in gura....mai mult merge pe langauff
MNiko
Postat: Sunday, March 2, 2008 8:49 PM

sousourel wrote:

M-am suparat pe comoditatea mea si azi l-am lasat sa pape cvasi singur supa cu galuste....dar ce sa zic? Nu sunt prea incantata...mai mult se joaca decat mananca si cand sa bage lingura in gura....mai mult merge pe langauff
Sourourel oricat vei astepta sa mai creasca la inceput tot pe langa gura va nimeri, pana se va obisnui sa tina lingura cum trebuie.
kali
Postat: Sunday, March 2, 2008 8:54 PM

Daaaaaaa!
Alexia, in primele 4 luni de mancat singura, nu a luat deloc in greutate. A recuperat dupa...
Lilly of the valley
Postat: Sunday, March 2, 2008 8:57 PM

Nivel: SMARALD

Intrat: 3/23/2007
Postari: 12042
sousourel wrote:

daca inimioara e ok, incearca mamisic pupici

pana va capata indemanare suficienta tie iti doresc sa te inarmezi cu muuuuuulta rabdare, stoc la detergenti de orice fel (rufe, vase , pardoseli) si pofta maaaaaaare!pupici pupici flowers flowers flowers
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed