Mananca singuri?

Options Mananca singuri?
Subiectul anterior · Subiectul urmator
stele_pe_cer
Postat: Thursday, January 18, 2007 4:46 PM

Nivel: Senior

Intrat: 2/13/2006
Postari: 6678
taki wrote:
Cand incep sa pape singurei, nu isi introduc manutele in mancare? uff oare

Daca il lasi, si le introduce cu mult timp inainte de a fi in stare sa pape singurel.Asta e doar un fel de "antrenament"ras !

taki wrote:
SI cum reactionati? Sau despre asta nu se vorbeste?

Eu deocamdata nu i-am dat prilejul de a ma umple de nervi.Invatam incet dar sigur sa mancam frumos.Cum?Cate putin.Azi cateva linguritze singur, maine cateva iar restul eu.Doar nu o sa ii dau eu pana s-o duce in armata.Va deprinde si singur mancatul de unul singur.Deocamdata nu sunt pregatita psihic pt.smotruras !Ne multumim cu baveta din plastic cu "supapa"...
taki
Postat: Thursday, January 18, 2007 4:49 PM

Nivel: SMARALD

Postari: 13501
Locatia: Printre voi!
stele_pe_cer wrote:

Doar nu o sa ii dau eu pana s-o duce in armata.Va deprinde si singur mancatul de unul singur.Deocamdata nu sunt pregatita psihic pt.smotruras !Ne multumim cu baveta din plastic cu "supapa"...

Cred ca o sa-ti urmez sfatul si o sa-i dau sa manance singura pana pleca la maritish.ras Nu, pe bune, nici eu nu am chef de smotru de 3 ori pe zi.nono nono nono nono
kali
Postat: Thursday, January 18, 2007 4:53 PM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 5/27/2006
Postari: 14339
Eu am vazut copil de 6 ani care nu manca decat daca-i dadea maica-sa in gura (deh, ii era lene...) asa ca nu ma risc.
stele_pe_cer
Postat: Thursday, January 18, 2007 6:12 PM

kali wrote:
Eu am vazut copil de 6 ani care nu manca decat daca-i dadea maica-sa in gura (deh, ii era lene...) asa ca nu ma risc.

Eu cred ca asta e o anomalie, sincer....

Un copil in ziua de azi merge dupa 3 ani, hai 4 la gardinitza unde,vrei-nu vrei, tot mananca, antrenat de ceilalti copii si de educatoare.Deci, pe undeva in cazul mai sus exemplificat cred ca parintele a facut ceva greseli.

Deja dupa varsta de 3 ani eu consider ca copilul trebuie sa fie in stare sa manance singur cam orice.In caz contrar, nu copilul este vinovat....

In cazul lui Matei inca nu consider rusinos sa ii mai dau eu sa manance...cum inca nu consider rusinoasa suzeta la culcare.Dar peste cateva luni bune si una si alta vor trebui inlocuite cu putin efort si tact din partea parintelui si cu ceva colaborare din partea copilului cu ...altceva potrivit varstei.

Matei deja simuleaza ca mananca singur in joaca, plus ca ii da Anei (papusa measic ) sa manance, azi incerca cu furculita sa ii dea papagalului sa pape...deci manuirea o stie, mancarea in gurita o poate duce, ne mai lipseste exercitiul, pe care il vom deprinde treptat.

Eu una recunosc ca nu am disponibilitatea de aface shmotru dupa un lucru care oricum va fi deprins putin mai tarziu.Nu m-am nascut nici menajera, nici sclava.Daca am dorit copil, asta nu inseamna ca tot timpul meu este dedicat skimbarii de scutece, spalarii de covoare muradrite de urina, spalarii gresiei de mancare si spalarii intregii vesele de tz ori pe zi.Asha sunt eu, poate in privinta asta mai comoda.Dar am si foarte mare incredere atat in metodele pe care le simt ca le pot aborda cu Matei, cat si in disponibilitatea si maleabilitatea lui Matei.Stiu ca atata timp cat facem lucrul potrivit la momentul potrivit, nici unul din nou nu este frustrat.

sousourel
Postat: Thursday, January 18, 2007 9:49 PM

Intrat: 2/18/2006
Postari: 7688
Sunt asa de fericita...azi la cina, ramasesem cu lingura de iaurt in aer...ca urmaream nu stiu ce la tv...si numai ce ma trezesc ca V apuca lingura si ia cate putin din cana si duce la gura si tot asa de cateva ori dance dance ...bine n-a nimerit chiar de fiecare data gura ras dar e un inceput
stele_pe_cer
Postat: Thursday, January 18, 2007 10:05 PM

Bravo, Victorasbravo !Eu in locul tau as fi aruncat si o linguritza de iaurt pe okii lu' mami, asa...de control..pai cum, ea se uita la teveu si tu stai cu guritza cascataras ?
sousourel
Postat: Thursday, January 18, 2007 10:16 PM

stele_pe_cer wrote:
Bravo, Victorasbravo !Eu in locul tau as fi aruncat si o linguritza de iaurt pe okii lu' mami, asa...de control..pai cum, ea se uita la teveu si tu stai cu guritza cascataras ?

Punct ochit...punct lovit hohot hohot hohot ... a ajuns pe jos...de fapt hohot hohot hohot
Kiki
Postat: Thursday, January 18, 2007 10:19 PM

Nivel: TOP TEAM

Intrat: 2/14/2006
Postari: 36607
Locatia: In casuta cu pitici
sousourel wrote:
Sunt asa de fericita...azi la cina, ramasesem cu lingura de iaurt in aer...ca urmaream nu stiu ce la tv...si numai ce ma trezesc ca V apuca lingura si ia cate putin din cana si duce la gura si tot asa de cateva ori dance dance ...bine n-a nimerit chiar de fiecare data gura ras dar e un inceput

Bravo, V! Incet-incet vei papa numai singurel! pupici
sousourel
Postat: Thursday, January 18, 2007 10:20 PM

Kiki wrote:

Bravo, V! Incet-incet vei papa numai singurel! pupici

pupici
sousourel
Postat: Friday, January 19, 2007 7:16 PM

Si iata si dovada yes

sousourel attached the following image(s):
imagine(8).jpg imagine(6).jpg

kali
Postat: Friday, January 19, 2007 7:22 PM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 5/27/2006
Postari: 14339
Bravo Vflowers !!!bravo
monachris05
Postat: Saturday, January 20, 2007 12:05 PM

Nivel: Ambasador

Intrat: 9/28/2006
Postari: 581
Bravo Victoras...se vede ca acum mananci singurel...ai mancare pana si pe frunte! hohot
taki
Postat: Saturday, January 20, 2007 12:06 PM

Nivel: SMARALD

Postari: 13501
Locatia: Printre voi!
Bravo, Victoras!bravo cool thumright pupici
g_nicoleta2000
Postat: Saturday, January 20, 2007 12:07 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 2/14/2006
Postari: 3898
Locatia: Bacau
Victoras yes Esti un ingeraspupici
sousourel
Postat: Saturday, January 20, 2007 12:24 PM

Kali, Mona, Taki, Nico, multumim si pupici
Mona...pai mancare era peste tot hohot ...da' ce mai conteaza sic
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed