Mananca singuri?

Options Mananca singuri?
Subiectul anterior · Subiectul urmator
kali
Postat: Wednesday, January 10, 2007 2:46 PM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 5/27/2006
Postari: 14339
Mamici cu copilasi de 2 ani sau mai mari, ai vostri mananca/mancau singurei la aceasta varsta?
Ma refer la a manca cu lingura- nu cu mana-, chiar daca se murdaresc sau mai dau pe langa...

Vreau sa o dau pe Alexia la gradi de la 2 ani, dar o conditie este sa stie sa manance cat-de-cat (chiar daca mai trebuie ajutor).
Oare un copil de aceasta varsta este capabil de asa ceva sau sa-mi iau gandul si sa caut bona? (ceea ce nu-mi doresc).
Stiu ca fiecare copil are ritmul lui, dar ma intereseaza ca principiu daca are sanse sa se descurce pentru ca nu pot anticipa ce va fi; se cam apropie inscrierile la gradi pe care mi-o doresc si nu as vrea sa ocup degeaba un loc daca nu e cazul.
Alina
Postat: Wednesday, January 10, 2007 3:01 PM

Nivel: SAFIR

Intrat: 3/27/2006
Postari: 18834
Uite, Tudor nu are doi ani si mananca orice singur, mai putin ceea ce necesita lingura sau lingurita. Eu cred ca vei reusi.
kali
Postat: Wednesday, January 10, 2007 3:47 PM

Alina wrote:
Uite, Tudor nu are doi ani si mananca orice singur, mai putin ceea ce necesita lingura sau lingurita. Eu cred ca vei reusi.

Multumesc pentru raspunspupici Incep sa capat increderedance
Alina
Postat: Wednesday, January 10, 2007 3:50 PM

kali wrote:

Multumesc pentru raspunspupici Incep sa capat increderedance

Nu ai voie sa ti-o pierzi. thumright
Kiki
Postat: Wednesday, January 10, 2007 7:25 PM

Nivel: TOP TEAM

Intrat: 2/14/2006
Postari: 36607
Locatia: In casuta cu pitici
Alina wrote:

Subscriu. Tot ce se poate manca fara lingura sau furculita mananca Dav singurel...Cum spunea si Alina, siguuuuur vei reusi! cool
Maria & Mario
Postat: Wednesday, January 10, 2007 7:27 PM

Intrat: 2/13/2006
Postari: 9883
Locatia: Departe-poate prea departe
Mananca numai singura. La ciorbita si iaurtel , ca e necesara lingurita, accepta ajutorul, in rest , totul papa singurica, din manutze !!!! pupici
delfinasa
Postat: Wednesday, January 10, 2007 8:36 PM

Nivel: Senior

Postari: 6852
Locatia: pe-aici
Pana va merge la gradi, o sa vezi c-o sa manance orice singura, cu sau fara ajutor...fii-mea deja nimereste bine gurita, varsa ciorbita pe ea, e adevarat, dar ajunge ceva-ceva si la ea in stomacel...acum e la stadiul ca, pe langa ca tine lingurita singura, isi baga si mainile in ciorba si ce poate apuca, ia si mananca cu manaras, chiar si-un bob de orez se chinuie pana-l apuca hohot.
Alina
Postat: Wednesday, January 10, 2007 9:00 PM

delfinasa wrote:
chiar si-un bob de orez se chinuie pana-l apuca hohot.

Draga de ea, pai daca face mama papa bun. pupici
kali
Postat: Thursday, January 11, 2007 7:46 AM

delfinasa wrote:
...chiar si-un bob de orez se chinuie pana-l apuca hohot.

hohot hohot Scumpa de ea!

Va multumesc pentru raspunsuripupici
Cu mana papa si Alexia orice, dar vad ca e incapatinata cand e vorba de ligurita; face numai cum vrea ea... nu accepta sugestii: o tine cu varful a 3 degete si o baga in gurita invers.
Dar oricum m-am ambitionat si o sa fac tot posibilul sa o invat intr-un an sa manance cum trebuie; pana una-alta am copil inscris la gradidance
Cris-DL
Postat: Thursday, January 11, 2007 9:04 AM

Intrat: 10/4/2006
Postari: 6845
Locatia: over the rainbow
dance Noi avem ceva vechime de cand papam singurele, dar nici acum nu mananca f bine/curat si mai face si ambitii banghead (nu vrea sa-i mai dam noi deloc si se ambitioneaza si imprestie peste tot papa) .... ii mai cade supa din lingurita scratch frimituri pe langa, pe jos what bate cu lingura in castron (cica amesteca) banghead ...... bine, asta nu se intampla tot timpul, doar cand are nervi bataus

Dar, cel mai tare ma enerveaza ca tot timpul vrea sa puna ea sare disputa si va dati seama ca scapa mai multa toanerele si are o boala sa schimbe lingura dintr-o mana in alta si cu mancare in ea banghead
kali
Postat: Thursday, January 11, 2007 9:10 AM

cris22tyna wrote:
dance Noi avem ceva vechime de cand papam singurele, dar nici acum nu mananca f bine/curat si mai face si ambitii banghead (nu vrea sa-i mai dam noi deloc si se ambitioneaza si imprestie peste tot papa) .... ii mai cade supa din lingurita scratch frimituri pe langa, pe jos what bate cu lingura in castron (cica amesteca) banghead ...... bine, asta nu se intampla tot timpul, doar cand are nervi bataus

Dar, cel mai tare ma enerveaza ca tot timpul vrea sa puna ea sare disputa si va dati seama ca scapa mai multa toanerele si are o boala sa schimbe lingura dintr-o mana in alta si cu mancare in ea banghead

Cred ca e super haioasa.hohot
Cris-DL
Postat: Thursday, January 11, 2007 9:17 AM

Intrat: 10/4/2006
Postari: 6845
Locatia: over the rainbow
kali wrote:

Cred ca e super haioasa.hohot

what cand are bazdaci .... ea papa f frumos si curat cand e in toane bune, dar si cand o apuca nervi .... uneori atat de rau ma enerveaza ca plec, o las cu tasu, dansu e mai calm asa din fire, dar si pe el reuseste sa-l enerveze disputa ras
monachris05
Postat: Tuesday, January 16, 2007 3:19 AM

Nivel: Ambasador

Intrat: 9/28/2006
Postari: 581
Acum vreo 3-4 luni incepusem sa ne interesam si noi de gradi....pt ca vroiam sa il inscriem pe Christian de acum din ian 2007, de la doi ani.
Pe atunci Christian: nu manca singur deloc (doar cu mana, dar era tare lenes!!!), somnul de pranz in facea in...carucior!, eram tare ingrijorati de cum va fi la gradinita daca nu mananca singurel etc.
Cand am gasit o gradi care sa ne placa, am fost si am vizitat-o si am vorbit cu directoarea de acolo, si i-am spus si eu temerile mele si in ce stadiu era Christian cu mancatul si dormitul.
Si ea mi-a spus: mai sunt inca 3-4 luni pana incepe gradi, nu iti face griji, se va schimba. Eu am fost cam....negativa la chestia asta, ma gandeam cand va avea el timp sa invete sa manance singur, sa doarma si el ca oamenii normali in pat sau pe o salteluta e jos (cum dorm la gradi)...

De 1 sapt a inceput gradi Christian al nostru...si mananca singurel, doarme pe salteluta....si toate astea de mai mult de cateva saptamani...NICI NU VA DATI SEAMA CE MULT SE DEZVOLTA COPIII NOSTRI IN CATEVA LUNI, ce diferenta mare poate sa fie intre un copil de 1 an jumatate si un copil de 2 ani (ma refer la diferente de comportament etc)...
Sfatul meu: nu va mai faceti griji, mai aveti pana la 2 ani...veti fi surprinse sa vedeti cat de multe vor sti sa faca cand vor merge la gradi...si chiar daca vor fi la inceputul mancatului cu furculita sau lingurita...nici nu stiti cat de repede invata de la alti copii..Christian copiaza tot ce fac ceilalti copilasi...e uimitor sa il vezi...si cat de repede invata...
Maria & Mario
Postat: Tuesday, January 16, 2007 10:40 AM

Postari: 9883
Locatia: Departe-poate prea departe
monachris05 wrote:
De 1 sapt a inceput gradi Christian al nostru...si mananca singurel, doarme pe salteluta....si toate astea de mai mult de cateva saptamani...NICI NU VA DATI SEAMA CE MULT SE DEZVOLTA COPIII NOSTRI IN CATEVA LUNI, ce diferenta mare poate sa fie intre un copil de 1 an jumatate si un copil de 2 ani (ma refer la diferente de comportament etc)...
..Christian copiaza tot ce fac ceilalti copilasi...e uimitor sa il vezi...si cat de repede invata...

bravo bravo cool cool Bravo, voinikule. Esti cavaler independent acum !!! cool
stele_pe_cer
Postat: Tuesday, January 16, 2007 1:49 PM

Postari: 6678
Mare dreptate are monachris05 ...pana nu demult, Matei urca si cobora scarile numai tinut de mana. Kit ca il tineam mai mult la misto, el tot simtea nevoiea de contactul tactil.

De curand nu mai vrea sa il tin de mana cand urca si coboara scarile.Se incapataneaza sa se sprijine de perete si reuseste singur.

De mancat ar manca singur, dar...eu sunt de vina ca nu il las mai mult.Cand e vorba de mancare semi-likida o impreastie peste tot, dar in colectivitate sigur va reusi sa manance singur.Cu dormitul nu imi fac griji, ca adoarme singurel de mult timp, la el in patut.In skimb imi fac griji sa nu il mai bata carevaplans !
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed