Mama si Tata

Options Mama si Tata
Subiectul anterior · Subiectul urmator
AdrianaC
Postat: Monday, March 27, 2006 2:04 AM

Nivel: ALBA CA ZAPADA

Intrat: 2/12/2006
Postari: 17387
Locatia: Bucuresti
Cum se implica cei 2 in cresterea si educarea bebelusului ?

Ce face mama? Ce face tata?
Kiki
Postat: Monday, March 27, 2006 6:37 AM

Nivel: TOP TEAM

Intrat: 2/14/2006
Postari: 36607
Locatia: In casuta cu pitici
Momentan, noi facem asa: eu il schimb, eu ii dau sa manance, ma joc cu el, ies cu el afara. tati ii face baie, mai ii da sa manance cateodata (biberon), mai sta cu el, merge cu noi la plimbare. Mai incolo, cand va creste, amamndoi ne vom implica in educatia lui. Deja am trasat niste linii mari: ca nu o sa ii spunem NU, ci o sa ii explicam ce e bine si ce nu e bine, ca nu o sa il certe unul si celalalt o sa ii ia apararea, o sa il implicam in treburile casei (daca duci gunoiul o sa itit dau x bani - ca sa il invatam ca banii se castiga muncind nu altfel)...si nu stiu, momentan doar la asta ne-am gandit...mai incolo, mai vedem.
Elia
Postat: Tuesday, March 28, 2006 1:49 AM
Nivel: Guest

Postari: 5
Noi la John, fiind hranit cu biberonul, faceam totul impreuna, adica cand unul cand celalalt. Baita i-o faceam amandoi, biberonul i-l dadea cine apuca, de schimbat la fel, de plimbat la fel. Cand am inceput diversificarea, eu gateam, la asta nu-l lasam pe Coleman, dar de dezghetat mancarea facuta de mine si hranit copilul, asta facea si el. Asa ca am cam impartit totul. Dupa ce ne-am mutat la Shanghai si el si-a schimbat job-ul, devenind mult mai ocupat (inainte eram amandoi profesori la o universitate, locuiam in campus, faceam 3 minute pana la ore, eram mereu pe langa casa), nu a mai avut asa mult timp sa imparta toate activitatile legate de copil cu mine. Asa ca acum stau lucrurile cam asa: tati ii face baie dimineata, cand face si el, se barbieresc amandoi, se mai joaca putin sau ies afara si apoi tati pleaca. Mami (si bunu) ii da sa manance, il cucla pa pranz, ii citeste carti, se joaca cu el. Cand vine tati seara, ne jucam toti un pic, apoi ne bagam in pat si citim si apoi nani.

De cand a aparut si printesica Jodie Kate, mami e mai solicitata, ca fiind hranita la san, tati nu poate ajuta. Asa ca eu ma scol frumusel cand se scoal si ea, ii dau sa manance si cand sunt prea obosita il scol pe tati sa ii schimbe scutecul, dar nu intotdeauna. Baita acum urmeaza sa ii facem, probabil ca azi, ca mi se pare ca i s-a vindecat buricelul, si ii vom face, fireste, impreuna, tot familionul, ca John deja intreaba cand face "baby little sister" baie, ca el vrea sa o spele. de iesit in parc inca nu am iesit toata familia, dar cat de curand vom iesi, si cred ca tati va alerga dupa John, iar mami va sta pe baca sau se va plimba cu Jodie Kate.
AdrianaC
Postat: Tuesday, June 13, 2006 7:27 AM

Nivel: ALBA CA ZAPADA

Postari: 17387
Locatia: Bucuresti
La noi tati se ocupa in special de asigurarea banutilor, apoi de aprovizionare si de partea artistica (se joaca si cu Alice si cu Andrei).

Uneori ma mai ajuta si cu baita copiilor, daca este cazul.

In rest, eu centrez, eu dau cu capul ras si e si bine, e si rau. E bine ca eu stiu cel mai bine rostul copiilor (alimentatie, medicatie - cand e cazul, plimbat, schimbat, baita, etc), e si rau pentru ca uneori simt ca nu mai am timp deloc si pentru mine.
cute_babies_of_mine
Postat: Tuesday, June 13, 2006 8:06 AM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 4/4/2006
Postari: 8978
Locatia: Piatra Neamt, Romania
La noi e cam ca la Adriana. Uneori, tati ne da si sa papam... Dar cand e rost de joaca, tati e NUMBER ONE, indiferent ce ar face mami!
Iar pentru timpul liber, exista mama mea!sic Cel putin o data pe luna, avem un week-end liber, de care ne bucuram dupa pofta inimii.
stele_pe_cer
Postat: Tuesday, June 13, 2006 1:08 PM

Nivel: Senior

Intrat: 2/13/2006
Postari: 6678
La noi tati stie sa faca ce stie si mami.Pt.ca au fost situatii mai delicate (programari la medic, sarcina pierduta, sedintele de electro, si multe altele), tati a invatat din mers ce si cum trebuie facut.

Cand am foat plecata la inmormantarea bunicii mele, tati a preluat toate responsabilitatile mele, pe care, verificandu-leras , le-a respectat pas cu pas.Stie si cate picaturi de vigantol trebuie administrate, si cand anume, in ce periaoda anume, stie sa skimbe bine pampersul inca din a treia zi de viata a lui Matei, stie sa ii dea sa manance (adica are metoda).Pe scurt, ce fac eu, poate face si el cam la fel de bine.Daca are dubii, ma suna si, de unde sunt, ii dau indicatii amanuntite, si tot cum as face eu iese.Si daca iese teaba putin anapoda, nu e un capat de tara daca se intampla accidental.

Dar, ca si responsabilitati zilnice, tati doar ii face baitza lui Matei singurel, il plimbam impreuna dupa-amiaza, deci are si el grija de Matei sa nu se duca prea departe, sa il intoarca din drum, sa se joace cu el,sa il dea in leagan, tobogan, iar uneori, ii mai da el sa manance in week-end sau la masa de dupa-amiaza.

Mai avea tati mai multe responsabilitati, dar, pt.ca tati are mari probleme cu memoria banghead (din nascareplans ), le-am preluat tot eu, pt.a fi sigura ca ele sunt indeplinite intocmai cum trebuie.

Cat am fost insarcinata, ii dadea el sa manace legumele, pt.ca mie imi era rau de la mirosul lor.Mutasem masa de legume la ora 18 ca sa poata tati sa se ocupe de ea.

Cand plec la cumparaturi (nu aprovizionare, ci numai maruntisuri), tati se ocupa de plimbarile lui Matei, de masa, de somn, de joaca.Si mi se pare absolut normal, ca doar nu am facut singura copilul in eprubetasic .Ambii parteneri trebuie sa se implice in educatia si cresterea copilului cat de mult posibil, fara a face diferente intre sexe.Adica"daca eu pot, si tu poti, numai sa vrei".
mihaela75
Postat: Tuesday, June 13, 2006 3:30 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 2/22/2006
Postari: 4839
Eu sunt "mama eroina, fraiera ca o gaina"Daca as avea trei maini ,intr-una as tine bebele, intr-una mancarea mea si in cealalta ceaiul lui Kaze.Nu stiu cand o sa ma dezvat de obiceiul asta prost sa le fac doar eu pe toate.kaze m-ar ajuta la orice , trebuie doar sa cer.Poate din cauza ca am crescut-o pe Diana singura m-am obisnuit sa am doar eu responsabilitati.La inceput cand a vrut si el sa tina bebica in brate m-a socat ...adica ce treaba ai tu cu copilul meu sa-l tii in brateoareMi-a venit greu sa accept ca de data asta nu mai sunt doar eu.Acum il las doar sa se joace cu ea si sa o plimbe dar la treburile importante stau ca leul pe prada sa nu se atinga sicAm un pitic pe creier dupa atatia ani de singuratate dar sper sa scap de el uff
Elia
Postat: Tuesday, June 13, 2006 4:06 PM
Nivel: Guest

Postari: 5
Sa stii ca si eu sunt asa, desi eu nu am avut de crescut un copil singura. Cu toate ca la John m-a invatat Coleman pe mine cum sa ii pun scutecul, iar mancare i-am dat amandoi cu randul de cand a venit acasa de la maternitate, desi Coleman era si cotinua sa fie foarte implicat in cresterea copiilor, asa sunt eu banghead si mereu cand face el ceva ma uit (fara sa ma vada) sa vad daca face bine. Si la serviciu am aceeasi problema. Acum am 3 asistente si o secretara si tot singura imi scriu rapoartele catre sefu meu (care sunt 3 sferturi ce au facut ele, deci ar putea foarte usor sa le scrie ele, dar parca daca nu fac io cu mana mea ce e important, nu am incredere ca e bine facut, ca am iteles exact tot ces-a intamplat in saptamana respectiva). e nasol sa fii asa, ca nu ai nici un moment de ragaz. Numai cu mama nu sunt asa, e singura persoana din lumea asta, poate pt ca de 27 de ani nu m-a dezamagit niciodata. Cand e Jodie Kate cu mama, dorm neintoarsa, daca e cu Coleman ma trezesc la 5 minute sa vad daca e ok. E nasoala treaba asta cu controlul...stiti filmu ala "Woman on top"? Aia sunt io hohot
taki
Postat: Wednesday, June 14, 2006 2:24 AM

Nivel: SMARALD

Postari: 13501
Locatia: Printre voi!
Taka ma ajuta mult. In afara imbaiatului Sashei, face orice.

Schimba scutece, face biberoanele cu lapte, ii da sa pape, o schimba de hainute, o adoarme ( ca au ei doi, secretul lor de imediat adoarme Sasha )sic , o plimba cand mergem afara ( nici nu se pune problema sa ma ating eu de carut, ca-mi sare-n gat uff ...zice ca eu mereu o plimb, el doar de cateva ori pe saptamana si atunci vrea sa se mandreasca ).
Eu nu mai stiu ce inseamna sa ma trezesc dimineata la ora 7 si nici in timpul noptii in caz ca Sasha se trezeste. Avem si noroc cu Sasha ca doarme toata noaptea, dar si cu taticul nostru ca ne ajuta de dimineata cu papa Sashei si pana iese din casa, adica la ora 8 ori mi-o adoarme la loc, ori mi-o pune in pat lagna mine si adoarme ea cand o vede pe mami asa de epuizata. sic

Eu ma ocup de Sasha asa cum cred ca fiecare mama se ocupa de copilul ei. Eu o cunosc pe Sasha mult mai bine decat Taka, daca plange sau se vaita de ceva imediat imi dau seama ( pana acum mi-am dat seama ras ), daca plange ca e obosita sau ii este foame etc.

Aaaa, Taka mai si gateste seara cand vine de la serviciu, dar nu va ganditi ca face ciorbe sau mancaruri care sa necesita timp, nu , pregateste minuturi, asta inseamna ca face ba o omleta cu legume ( legumele fiind congelate si deja feliate ), ba un peste la gratar etc. si se tine de capul meu sa mananc cu el ca stie ca in timpul zilei de abia ciugulesc cate ceva.

Am un sot si Sasha are un tata super, de nota 20 si pe care nu l-as da nimanui, chiar daca au mai fost neintelegeri, schimburi de replici, ei sunt viata mea!

Multumesc Taka pentru sprijin si multumesc Sasha pentru ca esti un bb cuminte! ( Taka, hontoni arigatou gozaimasu, aishiteruyo )! pupici

Andi&Mariuca
Postat: Wednesday, June 14, 2006 2:07 PM

Intrat: 2/14/2006
Postari: 5089
Ce misto de tine Taki! nu cred ca sunt foarte multe femei care pot spune ca au un sot asa de saritor! si imi place ca i-ai scris in japo asa cuvinte dragutze... citeste ce scrii pe net?ras
in cazul meu... sotul aduce banii in casa (pe care eu ma pricep excelent sa ii fac disparuti in no time!) si deci munceste f mult... vine de la birou pe la 6 si apoi lucreaza si acasa pana pe la 22 chiar 24... uneori si in week-end lucreza... asa ca trebuie sa ma descurc... rareori mai are timp sa ne plimbam sau sa stea cu bebe... ce-i drept isi gaseste el uneori timp si se mai joaca cu el..
ma ajuta seara cu apa pt baie (ii facem in dormitor si ela duce cadita si o scoate afara)... mai sta uneori cu el cand plec eu la cumparaturi si, foarte rar, i-a dat sa manance... in cazuri extreme (bine ca a fost numai de doua ori!) i-a schimbat si scutecul insa.. mai bine sa nu! si il mai plimba uneori dar destul de rar.
mihaela75
Postat: Wednesday, June 14, 2006 6:13 PM

Cred ca trebuie sa-i invatam pe taticii mai puturosi sau prea menajati( a se ci ti Kazeras) sa se implice ca dupa o vreme te trezesti cu copiii mari si tati n-o sa stie cum ii cheama.Mi-a duc aminte de mama mea cum cara covoarele de una singura la bara sa le scuture si toate muncile grele le facea doar ea.Cand am mai crescut am intrebat-o ,f. ingrijorata, daca tata e bolnav sau e oprit de dr. sa faca efort.Atunci mi-a zis mama " nu e oprit de dr. a fost oprit de mine toata viata si acuma suport consecintele uff"si uite-asa pe taica-meu nu l-am vazut niciodata facand o treaba in casa.Sper sa nu fac si eu greseala mamei desi vad ca deja am inceput oare
delfinasa
Postat: Wednesday, June 14, 2006 6:27 PM

Postari: 6852
Locatia: pe-aici
In masura in care are timp si nu e extenuat, ii face si tati baita, ii da sa pape, o schimba de scutec, o imbraca, dar niciodata nu sare peste joaca cu ea, oricat de obosit ar fi tot sta 1/2h nas in nas cu ea si se giugiulesc, se joaca si pentru mine asta e mai important decat sa-i faca baie sau altceva...cand prindem un weekend sa fie liber, ne plimba unde vrem noi, numai el o plimba in carut pe delfinasa lui, o tine numai la el in brate si Karina e superfericita, se vede pe fata ei cat e de bucuroasa cand e cu tati....si tati cat e de indragostit de ea!!! love1
mihaela75
Postat: Wednesday, June 14, 2006 6:41 PM

Mi-ai adus aminte...Kaze cand o plinba in brate se uita la lume sa vada daca il admira cinevahohotAre imporesia ca lumea nu are altceva de facut decat sa se holbeze la el hohotEu trag cu coada ochiului sa-i prind privirea si ma amuz de mor.N-o mai fi vazut lumea un tatic cu bebe in brate. oare
kali
Postat: Wednesday, June 14, 2006 6:51 PM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 5/27/2006
Postari: 14067
Locatia: la et. 4
mihaela75 wrote:
Mi-ai adus aminte...Kaze cand o plinba in brate se uita la lume sa vada daca il admira cinevahohotAre imporesia ca lumea nu are altceva de facut decat sa se holbeze la el hohotEu trag cu coada ochiului sa-i prind privirea si ma amuz de mor.N-o mai fi vazut lumea un tatic cu bebe in brate. oare

hohot hohot Asa face si sotul meu. In plus nu ma lasa niciodata sa imping eu carutul, imi spune sa-l las si pe el sa fie tatic. Daca numai in asta ar consta meseria de parinte, bine ar mai fi.
In rest face ce fac si eu, in limita timpului liber -care e destul de putin-, mai putin alaptatul, clarras !
Ceea ce apreciez mult e faptul ca o ia pe Alexia dimineata, pana pleaca la serviciu, sa mai pot dormi putin ( asta insemnand cam o ora jumate).
Si bineinteles, ii face baita zilnica.
PrincessLilou
Postat: Tuesday, June 29, 2010 4:23 AM

Nivel: Ambasador

Intrat: 11/4/2009
Postari: 979
Locatia: Australia
deocamdata 50-50..eu stau acasa si am grija de bebe, stef merge la servici dar cand vine acasa vrea si el sa ii dea de mancare sau sa se joace cu ea. cand ii facem baita, stef o tine tot timpul si eu o spal. sa vedem cat ne tine. ras
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed