Mallorca

Options Mallorca
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Maria & Mario
Postat: Tuesday, January 20, 2015 5:41 PM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 2/13/2006
Postari: 9853
Locatia: Departe-poate prea departe
Mallorca este mai mult decat o destinatie turistica, un petec de tarm cu peisaj mediteran…

Insula e un fel de amestec de peisaj mediteran: are „cale” (golfuri) idilice, tipice insulelor grecesti, paduri care se revarsa pana la malul marii, incantatoare si obscure ca in zona Adriatica,elegante conacele care ne amintesc de Toscana, munti inalti, apoi zone uscate cu iz deAfrica…. toate intr-un amestec echilibrat si incintator, sub stralucirea aurie a soarelui.

GEOGRAFIE

Mallorca este cea mai populara insula spaniola. Aflata la 209 km de Barcelona si 145 km de Valencia, Mallorca dispune de o coasta de 500 km. In timp ce partea nordica este mai abrupta, cea sudica ofera plantatii de maslini si migdali, intercalati de mori de vant.

Insula Mallorca (din latina „insula maior” = cea mai mare) este capitala arhipeleagului Balear si se intinde pe o suprafata de 3626 km²

Vestul insulei este strabatut de lantul muntos Tramuntana, cu celmai inalt varf Puig Major (1.443 m) urmat de Massanella (1352m) si Tomir (1103m).Aici se impletesc strazile in serpentine, iar marea se zbate salbatec pe stincile abrupte,alterneaza padurile de maslini cu livezi de portocali si lamii. Centrul insulei este o vale plana si fertila, cu multe livezi de maslini.

POPULATIE

Insula are 740.000 locuitori,majoritatea traind in capitala Palma (400.000 locuitori) si in cele trei mari orase (Manacor, Inca,Llucmajor). Interesanta este cifra ridicata de straini stabiliti pe insula (16%, majoritateafiind nemti si englezi, urmati de latinoamericani).

LIMBA VORBITA

Limba oficiala este spaniola si catalana (al carei dialect mallorquina predomina in sate.)

Fiind o destinatie turistica majora in magazine, hoteluri si restaurante se vorbesc curent limbile de circulatie internationala : engleza, franceza, germana si italiana

RELIGIE

In proportie de 99% locuitorii insulei sunt de religie catolica.

MONEDA

Incepand cu anul 1999 moneda nationala este Euro. Majoritatea cartilor de credit sunt acceptate in marile orase si statiuni. ( Paralela 45 )

Mallorca ! coeur

Noi ne-am indragostit iremediabil ... e raiul copiilor si destinatia ideala pentru familiile cu copii !

kali
Postat: Wednesday, January 21, 2015 9:48 AM

Intrat: 5/27/2006
Postari: 14147
Foarte frumos!!Clap coeur

bereea
Postat: Wednesday, January 21, 2015 10:11 AM

Nivel: RUBIN

Intrat: 3/29/2007
Postari: 22484
Superb!
Cris-DL
Postat: Wednesday, January 21, 2015 10:36 AM

Nivel: Senior

Intrat: 10/4/2006
Postari: 6845
Locatia: over the rainbow
Super frumos si frumosi piticii!!!coeur coeur
Maria & Mario
Postat: Wednesday, January 21, 2015 11:42 AM

Ca tot ma intreba Kali - anul asta urcam si mai la nord , Alcudia Beach .... Si speram la o a doua vacanta perfecta cu familionul !
Si o recomand din tot sufletul ! E de vis - pentru toate varstele !
AdrianaC
Postat: Sunday, March 26, 2017 10:01 AM

Nivel: ALBA CA ZAPADA

Intrat: 2/12/2006
Postari: 17420
Locatia: Bucuresti
Oana, unde ati stat prima data? Imi placea mult cum arata plaja si apa.

Anul acesta as vrea sa plecam si noi pe undeva in vacanta de vara si parca m-as indrepta spre Spania, dar nu stiu ce si unde sa caut.
Imi recomanzi ceva?
Maria & Mario
Postat: Wednesday, July 12, 2017 5:47 PM

E frumoasa toata Mallorca ! Zona noastra preferata este Cala Millor - Cala Bona ! Am fost si anul trecut tot acolo !
Sa Calobra - traseu de masina !
Alcudia nu e wow dar tot foarte frumoasa zona e ! Plus orasul vechi !
Cauta lanturi hoyeliere cunoscute, ca sa nu ai surprize ! Noi mergem cu Iberostar sau Sentido !
E absolut de vis locatia ( mare, plaja, atmosfera ! )
Ramane in continuare destinatia noastra preferata !
Alexandra1991
Postat: Monday, July 17, 2017 4:51 PM

Nivel: Membru

Intrat: 7/3/2017
Postari: 9
Locatia: bucuresti
Este super frumoasa zona, culoarea apei este splendida.
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed