Malaysia

Options Malaysia
Subiectul anterior · Subiectul urmator
bulibuli
Postat: Friday, June 26, 2009 6:09 AM

Nivel: Maestru

Intrat: 3/17/2008
Postari: 9649
limba: malay (gasesti greu un vorbitor de engleza cu care sa te poti intelege, dar gasesti)
moneda: ringitt (RM, MYR) 1 RM = 1 RON (aprox.)
mancarea: foarte foarte ieftina si exotica.. delicioasa... sa nu va fie teama sa experimentati, nu veti fi dezamagiti; ca si in Singapore, se mananca Durian - sunt plantatii intregi, trebuie sa-l incercati ;)
Bine de stiut: sa nu te urci in taxi in ideea ca vezi la destinatie cat costa, s-ar putea sa te coste mai mult ca biletul de avion. Intai intrebi "Cat ma costa pana acolo?" si eventual mai negociezi putin ca el iti zice oricum pretul dublu...

Kuala Lumpur

KL mi s-a parut un oras foarte zgomotos, poluat (multe masini vechi, harburi si multe motociclete/motorete).. apoi, aproape niciun semafor pt pietoni nu merge, poti sa apesi pe buton de 100 de ori, acolo mori.. cu mana pe buton; masinile si moto cand opresc la semafor opresc pe trecerea de pietoni, deci trebuie sa o iei printre ele, iar unii cu motocicleta o mai iau si pe trotuar, ca nu au loc pe strada.. ce mai.. ca la nebuni.. Transportul in comun - la capitolul organizare nu stau asa bine ca Singapore... gasirea trenului/metroului potrivit poate fi o provocare. Asta pentru ca sunt mai multe firme de transport, si niciuna n-o sa puna o harta sa-ti arate unde sa schimbi cu un metrou de la firma concurenta. Logic, nu? Ce m-a frapat, intr-o tara care are petrol.. saracia.. oameni saraci, praf, cladiri imense incepute si abandonate (blocuri fantoma) si peste tot mucegai (deci nu e o idee buna sa iti faci vacanta acolo, daca ai un copil astmatic - e posibil sa se agraveze crizele).. dar probabil umiditatea ridicata isi spune cuvantul..
Ei, dar in centru, in zonele turistice e cu totul alta poveste (contrastul e izbitor).

Turnurile Petronas

- cu o inaltime de 452 m (88 de etaje fiecare), sunt cele mai inalte cladiri gemene din lume, iar in topul general ocupa locul 4
(dupa Burj Dubai - 818 m; Taipei 101, Taiwan - 509 m; Shanghai World Financial Center - 492 m) (in anul in care au fost construite, turnurile Petronas ocupau locul 1);

- au fost construite in 1998 de compania petroliera multinationala PETRONAS (Petroliam Nasional Berhad Malaysia) cea mai profitabila corporatie din Asia si pe locul 95 in lume, si probabil singura care mai sustine economia Malaeziei (sa va mai spun ca litrul de benzina la ei costa 1,8 ron si motorina aprox. 1 ron?);

- arhitect: Cesar Pelli

- arhitectura acestor cladiri imbina forme geometrice si simboluri specifice Islamului; intre etajele 41 si 42, la inaltimea de 170 m se afla o punte ce face legatura intre cele doua turnuri (skybridge) care este accesibila vizitatorilor;

Tot aici, la baza turnurilor se gaseste si Filarmonica Nationala (care detine o orga imensa, una din cele mai mari din lume), acvariul din KL si doua mall-uri imense, in care vei gasi firme cunoscute ca Dior, Prada si neamurile lor..

- daca vrei sa vizitezi turnurile, sa urci pe skybridge trebuie sa faci programare - bine de stiut - am intrebat de seara si ni s-a zis ca trebuie sa venim cat mai dimineata pt programare, daca ajungi dupa ora 10 nu mai prinzi pt ziua respectiva, si nici nu poti programa pentru a doua zi in avans, biletele se dau numai dimineata in aceeasi zi, iar turul este gratuit..

Petronas Towers - Skybridge

Inainte de a urca in turn suntem invitati sa vizionam un film 3D despre turnuri, cum au luat nastere ele, cateva informatii si date statistice.. cele mai importante dintre ele vi le-am prezentat si eu mai sus.

et 41, 170 m:

La iesire era si o mica sala de expozitie, precum si un magazin de suveniruri...

si un simulator de fulgere:

fantanile:

teea09
Postat: Friday, June 26, 2009 7:21 AM

Nivel: Avansat

Intrat: 10/31/2008
Postari: 4262
Locatia: Gradina iubirii
Turnurile Petronas - si prima data cand le-am vazut dar si acum mi se par niste broderii de borangic. Sunt asa de frumoase love love
raly
Postat: Friday, June 26, 2009 8:11 AM

Nivel: DIAMANT

Intrat: 12/17/2007
Postari: 25883
Locatia: M e d i a s
Buli felicitari pentru topic!Interesant!bravo bravo
Maria & Mario
Postat: Friday, June 26, 2009 8:31 AM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 2/13/2006
Postari: 9883
Locatia: Departe-poate prea departe
Bulibuli, foarte utile informatiile. Frumos ce ne-ai aratat tu ! Eram curioasa : Ai facut foto si in zonele rele ? Ca as fi curioasa sa vad ( vizualizez ) si aspectul asta !
Plimbareat-o ! sic computerlove computerlove
bereea
Postat: Friday, June 26, 2009 8:41 AM

Nivel: RUBIN

Intrat: 3/29/2007
Postari: 22721
Buli, interesant sa vezi locuri cu o alta conceptie despre viata.
bulibuli
Postat: Friday, June 26, 2009 12:01 PM

Menara Kuala Lumpur

- turnul de telecomunicatii KL, cu o inaltime de 421 m se numara printre cele mai inalte din lume, fiind actualmente pe locul 5 (dupa CN Tower - Canada, Ostankino Tower - Rusia, Oriental Pearl Tower - China si Borj-e Milad - Iran);
- platforma destinata vizitatorilor se afla la o inaltime de 276 m, deci am ajuns la o inaltime mai mare decat cea a puntii turnurilor Petronas... in plus, turnul este amplasat in varful unui deal, oferind o panorama superba asupra orasului..
Noi am ales sa-l vizitam noaptea, sa admiram luminile orasului.

tavanul...

http://en.wikipedia.org/wiki/Kuala_Lumpur_Tower

mini-zoo

... iarna.. tropicala:

[center]Chinatown si Central Market - paradisul cumparaturilor:

Central Market e o piata moderna cu obiecte de artizanat, portelanuri, chiar si piese de mobilier - incredibil de frumoase si destul de scumpe - cele lucrate/pictate manual..

Fish Spa

Next stop - Merdeka Square (Piata Independentei)

The Flag Pole - steagul, rupt si vai de capul lui, flutura semet in mijlocul pietei, la 100 m inaltime...

Sultan Abdul Samad Building

Royal Selangor Club

Pitcher Plant Fountain

The City Hall

taki
Postat: Friday, June 26, 2009 12:30 PM

Nivel: SMARALD

Intrat: 2/13/2006
Postari: 13501
Locatia: Printre voi!
Cat de frumos e!!!!! firstprize
Ely
Postat: Friday, June 26, 2009 3:27 PM

Nivel: Senior

Intrat: 3/2/2006
Postari: 5605
Superbe cladirile gemene mi-au luat ochii ,de fapt totul este superb.bravo computerlove
marivic
Postat: Saturday, June 27, 2009 8:59 PM

Nivel: SMARALD

Intrat: 8/10/2007
Postari: 13404
Locatia: ,....undeva,prin Univers....
Totul este superb!newclap newclap newclap BULI,ca intotdeauna ,surprinzi numai frumuseti cu aparatul,...pupici computerlove
bulibuli
Postat: Sunday, June 28, 2009 9:04 AM

Maria & mami wrote:
Bulibuli, foarte utile informatiile. Frumos ce ne-ai aratat tu ! Eram curioasa : Ai facut foto si in zonele rele ? Ca as fi curioasa sa vad ( vizualizez ) si aspectul asta !
Plimbareat-o ! sic computerlove computerlove

Am facut cateva, dar nu le-am incarcat pe flickr. Cand am timp pun cateva, sa vezi contrastul.. pupici
monika
Postat: Saturday, July 4, 2009 4:11 PM

Nivel: Ambasador

Intrat: 5/22/2008
Postari: 587
Locatia: ro
Ce m-am destins!Foarte frumos!firstprize firstprize
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed