Ma enerveaza - 10

Options Ma enerveaza - 10
Subiectul anterior · Subiectul urmator
bereea
Postat: Monday, March 7, 2016 9:11 AM

Nivel: RUBIN

Intrat: 3/29/2007
Postari: 22747
t-mihaela wrote:
Nici la noi nu face nimeni suplimentar cu nimeni .Prof nu-si pierd vremea cu asta si nici nu sunt obligati/platiti sa o faca.Ai copil dotat, sa-ti traisca.O data pe an se da o testare pentru a depista superdotatii si astia sunt trimisi la programe speciale sau sar clasele.In rest, daca nu e superdotat ci doar vrea concursuri , esti parinte te priveste.
Ideea ar fi ...de ce sa lucreze prof in special cu copilul tau ,dar cum ramane cu al meu...timpul dedicat clasei e acelasi si nu e corect sa favorizezi pe nimeni.Nu face bine nici psihic in colectiv diferentele astea .Numai acasa tin minte invatatoarea ii pupa pe copiii"olimpici" si eu am fost printre pupati,acum condamn practica asta.Ba colac peste pupaza,pe cei slabi ii muta in fundul clasei,asta era abuz pe fatza.Toti copiii au dreptul la timpul si atentia profesoarei in mod EGAL.salut Scoala e publica ,profesorii sunt platiti din buzunarul public al meu si al tuturor.Nu doar parintii de olimpici cotizeaza la scoli ci toti .Daca scoala publica nu te satisface exista scoli particulare.thumleft Nici pe mine nu ma incanta scolile publice dar atat imi permit.sic

La noi nu exista aceste programe speciale...dn pacate.Nu am cerut sa o pregateasca pe fiica-mea in timpul orelor. Cand am inscris-o la scoala am bifat ca sunt de acord - contra plata bineinteles- sa faca in afara orelor de curs pregatire pentru acest gen de concursuri.Scoala ne-a propus acest lucru.Asa ca nu ar lua din timpul nimanui , iar profesoara ar fi platita.Din scoala ei au ajuns in semifinale 4 copii.Bineinteles ca scoala acumuleaza puncte pentru performanta copiilor, profesoara culege laude , iar copiii ...participa si cam atat.Am platit participarea, platesc drumul , platim tot.E$i, copiii sa ne fie sanatosi! Eu sunt foarte multumita de ce a realizat pana acum fara nici o pregatire speciala, e fata desteapta, munceste si asta e important pentru mine.
Cat despre scolile particulare nu am o parere buna despre ele.Se platesc bani multi, dar se studiaza la fel ca in scoala publica , nu e nimic mai special.
bereea
Postat: Wednesday, April 6, 2016 9:33 AM

Daca ami aud o singura data cuvantul "gospodina" incep sa tip de nervi!Argue
Eileen
Postat: Wednesday, April 6, 2016 9:39 AM

Nivel: Avansat

Intrat: 1/16/2013
Postari: 3201
Dar ce ai patit ? Cheek Kiss
Anelise
Postat: Wednesday, April 6, 2016 9:40 AM

Nivel: SAFIR

Intrat: 2/4/2008
Postari: 17381
Locatia: Ro
Chiar asa. Ce s-a intamplat, Bereea? DistanceKiss
bereea
Postat: Wednesday, April 6, 2016 10:02 AM

Barbatului meu nu-i mai iese din cap - probabil a vorbit cu mamitica! - ca Alessandra trebuie sa devina "gospodina" Saracu' copil n-are nici 12 ani, are de studiat de dimineata pana seara si , dupa el, ar trebui sa inceapa sa fie gospodina, sa invete sa faca mancare, curatenie.Eu nu vreau sa fac o gospodina din fata mea, sper sa invete destul si sa-si aleaga o meserie din care sa castige destul ca sa nu trebuiasaca sa fie gospodina!
Anelise
Postat: Wednesday, April 6, 2016 10:14 AM

O, cat te inteleg! pupici In sensul ca noi nu avem discutii de genul, dar ce am detestat eu la copilaria mea a fost faptul ca mai tot timpul mi s-au scos ochii ca o sa ma marit si nu stiu sa fac mancare. Crazy Curatenie, gunoi, cumparaturi, calcat - faceam. Dar nu mancare. Si uite ca m-am maritat si am invatat sa fac si mancare! La asta ma refer cand spun ca te inteleg pentru ca si eu mi-am propus sa nu o stresez cu aceste lucruri - sa o fac sa vrea ea si sa-i placa! Blushing Si sa stii ca atunci cand fac curat, de ex., vine si se roaga de mine sa o las sa dea cu mopul. Sau m-am trezit intr-o seara cu bucataria plina de apa pentru ca a vrut ea sa-mi faca surpriza si a spalat toate vasele! sic Asa da. thumleft Ma rog, asta e tactica mea. Nici eu nu vreau sa fac din ea o gospodina. Va avea timp! hainoroc
Pupici sa mai treaca din suparare! computerlove
bereea
Postat: Wednesday, April 6, 2016 10:23 AM

Si eu m-am maritat fara sa stiu sa fac mancare si vad ca n-a murit nimeni de foame.Nu-mi place sa fac treburi in gospodarie, le fac de nevoie. Ale face pentru ca vrea ea, dar in vacante, nu in timpul scolii cand are atat de mult de studiat!Si, dupa cum spuneam, sper sa nu fie nevoita sa fie o gospodina!Nu vad nici o placere in acest lucru!alcool
aurishta
Postat: Wednesday, April 6, 2016 10:24 AM

Nivel: Senior

Intrat: 3/2/2011
Postari: 5532
Locatia: Bucuresti
Fetelor, va spun din proprie experienta ca este de mare folos ca fetele (si baietii, bineinteles, dar acum vorbim despre fete) sa fie pricepute in treburile casnice. Eu am crescut in felul asta...mama nu m-a pus sa fac nimic, imi spunea ca " o sa am timp destul"...asa cum voi spuneti. Am citit, am desenat, am studiat muzica, m-am distrat la maxim...totusi, cand m-am casatorit, mi-a fost foarte greu...chiar si acum tarasc dupa mine lipsa acestor deprinderi...
Noi nu putem sti sigur ce viata vor avea fetele noastre...ar fi de dorit sa isi poata permite menajere sau bucatarese...dar daca nu va fi asa? N-ar fi un act de intelepciune sa aiba abilitati pe care sa aleaga sa le puna deoparte, mai degraba decat sa se afle in incurcatura? Deprinderile astea se obtin in timp...se formeaza ochiul, mana....macar sa stie ce trebuie sa ceara si ce presupune munca asta, si tot este de folos!
aurishta
Postat: Wednesday, April 6, 2016 10:32 AM

Nivel: Senior

Intrat: 3/2/2011
Postari: 5532
Locatia: Bucuresti
Hai sa va dau si un exemplu concret:
Cand eu am nascut-o pe Angelica, Simona avea aproape 12 ani si, in lipsa mea, a suplinit toate nevoile gospodariei (spalat, calcat, mancare, curatenie, pregatirea copiilor pentru scoala etc). A fost si ajutata, bineinteles, dar s-a descurcat de minune! Si fara sa aiba fatza de Cosette!ras Doar ca abilitatile astea n-au rasarit peste noapte...le-a exersat incet-incet, intr-un ritm potrivit cu varsta ei!
Si Patricia are o contributie insemnata in gospodarie...Angelica vine si ea tare din urma....nu-mi dau seama ce vi se pare injositor ca o fata sa stie toate astea!Este doar ceva normal, care face parte din viata!
Recent, imi povestea Simona o discutie dintre doua colege!. Una dintre ele spunea ca i-ar placea sa ii pergateasca viitorului ei sot mancare, bunatati, sa-l inconjoare cu confort...cealalta a sarit ca arsa si, faorte intepata, a replicat: "Da' ce? Nu poate sa-si faca singur? De ce ar trebui sa ii ii fac EU? " Si iata cum, din start, cele doua fete din povestea mea isi pun bazele viitoarelor relatii de familie! Retineti, vorbesc despre relatii, despre atmosfera, nu despre smotru!
bereea
Postat: Wednesday, April 6, 2016 10:37 AM

Consider ca la nici 12 ani este mult prea mica ca sa o impovarez cu treburile gospodariei cand ea are alte obiective in viata.Repet, cand m-am casatorit, habar n-aveam sa fac mancare (si aveam 28 de ani) si? A murit cumva de foame? Daca isi va dori sa invete - cand va avea timp- eu ii voi fi alaturi, dar, si ma repet, nu am de gand sa fac din ea o gospodina.La urma urmei si baietii ar trebui sa fie capabili sa fie "gopodari" si 90 % dintre ei nu sunt? De ce?Din cauza mamelor cu conceptii gresite?
Deci, nu! Nu sunt de acord deocamdata!
kali
Postat: Wednesday, April 6, 2016 10:57 AM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 5/27/2006
Postari: 14369
Eu nu vad ca pe un folos ci ca pe un mod de educare a responsabilitatii - + disciplina + colaborare intre ei. Bineinteles, nu as pune indatoririle casnice inaintea temelor insa, incet-incet, intr-o atmosfera pozitiva, i-am invatat destul de multe pe ai mei si ei, la randul lor, sunt happy sa ajute.

Nu stiu ce-i aia a transforma copilul in gospodina deci ma pronunt doar din punctul meu de vedere.

In we., mai ales, le-am facut un mini-program pe care sunt bucurosi sa-l respecte. Edit: vasele si le spala, strang dupa ei la bucatarie zilnic...

Voi stiti ca noi nu facem curatenie si nici mancare acasa, insa in we. mai gatesc eu doar ca sa-i mai invat una-alta si mi se pare foarte important si genul asta de activitate in familie.

Nu vad legatura intre modul asta de educatie si viata de adult. Si eu, la randul meu, ca si copil, am avut indatoriri in casa desi si mama a avut menajera... ai meu au insistat sa lucrez de la 14-16 ani in vacante - lucru pe care il voi face si eu cu copiii mei - si nu consider ca are legatura cu castigurile viitoare sau cu situatia financiara a familiei.

Scopul meu nu e sa am copii educati in sensul asta pentru a se " descurca " in viata sau ca bune sotii/buni soti.

Totusi cred ca nu am inteles eu bine ptc., repet, nu stiu ce inseamna a avea fetita-gospodina. Adica sa faca Ale tot in casa? Zilnic?
Anelise
Postat: Wednesday, April 6, 2016 11:22 AM

aurishta wrote:
nu-mi dau seama ce vi se pare injositor ca o fata sa stie toate astea!Este doar ceva normal, care face parte din viata!

Corect! Nu am spus niciodata ca e ceva injositor... Am spus ca eu vreau sa o las in ritmul ei si sa faca de placere! Si vad ca functioneaza! thumleft Nu vreau sa o stresez pentru ca am trait-o pe pielea mea si stiu cum e...
Eileen
Postat: Wednesday, April 6, 2016 11:23 AM

Nivel: Avansat

Intrat: 1/16/2013
Postari: 3201
Nu sunt eu cea mai in masura sa-mi dau cu parerea, dar imi bag si eu nasul Lol
Din cate stiu ca mai povesteai Ale face cate ceva prin casa si face cu drag, cam suficient pentru varsta ei. Sunt cu totul de acord cu Kali , de a responsabiliza copii si de a sti cu ce se mananca "viata"...si aceeasi intrebare o am si eu, gospodina adica sa faca zilnic curatenie si mancare? alcool alcool
In orice caz educatia ei trebuie sa fie pe primul loc, eu stiu ca tu esti o mamica dedicata DistanceKiss DistanceKiss nu te mai enerva, ca faci riduri si nu merita ras ras
bereea
Postat: Wednesday, April 6, 2016 11:37 AM

Fetele, da, Ale face cu drag si cere sa faca anumite lucruri, ma ajuta in bucatarie cand are timp, da si cu aspiratorul, sterge praful, isi aranjeaza camera- lucruri normale pentru varsta ei.Din pacate sotul isi doreste sa gaseasca mancare facuta cand ajunge de la munca acasa , sa spele ea vasele, sa ma ajute ea la curatenie, adica lucruri care nu sunt ok.Ea are de facut scoala, e si deja destul de ocupata ca nu mai are timp de nimic. Cu alte cuvinte sa preia din responsabilitatile lui, ca sa aiba el mai mult timp de sta cu telefonul in mana.Tot ma bate la cap s afac gospodina din ea.De aceea sunt atat de revoltata si de impotriva.Una e sa faca mici lucrui ok pentru varsta ei, alta e sa devina menajera din casa.
kali
Postat: Wednesday, April 6, 2016 11:41 AM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 5/27/2006
Postari: 14369
Aaaaaaaa...!Blushing
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed