ma doare dantura!!!!!!!!!

Options ma doare dantura!!!!!!!!!
Subiectul anterior · Subiectul urmator
yulyana82n
Postat: Wednesday, July 18, 2007 12:42 PM

Nivel: Grupa mica

Intrat: 1/2/2007
Postari: 149
Locatia: SLOBOZIA
Fetele am nevoie de un sfat...sau mai multe ...Ma doare dantura ingrozitor si nu stiu ce sa fac. Toti imi zic ca nu am voie sa iau nimic. M-a luat cred ca un curent ceva. Nu stiu care masea ma doare e in lant asa. Ati luat ceva cat ati fost insarcinata , sau e cineva la curent cu lucrurile astea?
Kiki
Postat: Wednesday, July 18, 2007 12:45 PM

Nivel: TOP TEAM

Intrat: 2/14/2006
Postari: 36607
Locatia: In casuta cu pitici
Cel mai bine intreaba doctorul care iti urmareste sarcina, sau mergi la un control la dentist (sa vada ce se intampla, nu sa iti faca ceva)....
Lilly of the valley
Postat: Wednesday, July 18, 2007 12:49 PM

Nivel: SMARALD

Intrat: 3/23/2007
Postari: 12042
eu am luat ceva, dar numai la recomandarea medicului, exista si tratamente care se fac pe sarcina.
sanatate!pupici flowers
Cris-DL
Postat: Wednesday, July 18, 2007 12:50 PM

Nivel: Senior

Intrat: 10/4/2006
Postari: 6845
Locatia: over the rainbow
E cel mai bine sa intrebi medicul, dar daca nu mai poti, si nu mai poti, pulverizeaza putin spray Lidocaina, fara sa inghiti .... eu am luat gravi si un nurofen, dupa ce mi-a dat ok-ul dr .... sa treaca repede ! pupici
yulyana82n
Postat: Wednesday, July 18, 2007 12:55 PM

Va multumesc mult de sfaturi!! Dragute ca intotdeauna si sfaturi rapide . Asa e ...greu sa decizi sa iei ceva pe timpul sarcini dar credetima ...cine stie ce inseamna ...doare rau...nu mai am chef de nimic si agit si bb2 rau. Mi-au zis sa mai rezist si mai vedem daca nu se poate vb.
Lilly of the valley
Postat: Wednesday, July 18, 2007 12:56 PM

Nivel: SMARALD

Intrat: 3/23/2007
Postari: 12042
am gasit ! COFEDOL
EMILIA
Postat: Wednesday, July 18, 2007 2:18 PM
Nivel: Guest

Intrat: 2/12/2006
Postari: 5
Si eu am patit acum 2 saptamani sa am o durere ingrozitoare de masele.maseluta Am fost la medicul dentist care mi-a spus ca am gingivita de sarcina din cauza tartrului si am o carie pe care nu pot sa o tratez acum.
Pentru durere mi-a recomandat algocalmin iar pentru gingivita apa de gura din plante.Medicul de familie mi-a recomandat sa-mi clatesc gura cu ulei comestibil.
Fluturas
Postat: Wednesday, July 18, 2007 2:25 PM

Nivel: Maestru

Intrat: 11/22/2006
Postari: 9744
Locatia: o casa,care nu este facuta de mana,ci este vesnica
si eu am avut probleme in sarcina 2,si mi s-a spus ca in semestrul doi se pot face si interventii,daca e vreo problema.du-te la un stomatolog,eu am fost si mi-a prescris un antibiotic permis in sarcina,dar nu mai stiu ce era.el iti poate spune ce ai voie sa iei si ce nu
AdrianaC
Postat: Wednesday, July 18, 2007 5:11 PM

Nivel: ALBA CA ZAPADA

Postari: 17760
Locatia: Bucuresti
Iuliana, cel mai bine este sa iti intrebi medicul care urmareste sarcina. Eu numai asa am facut. Orice as fi vrut sa iau sau imi recomanda alt medic, preventiv intrebam si medicul meu ginecolog.

Stiu ca fara probleme ar fi paracetamolul.
Eventual Nurofenul, dar nu prea m-as hazarda.
La algocalmin, desi are cu siguranta efect (dar doar pe moment), nu m-as arunca fara acordul medicului.

Carii se pot trata si pe timpul sarcinii foarte bine. Trebuie doar sa ii spui medicului stomatolog ca esti insarcinata si iti va face o anestezie speciala. Eu nu am stiut de treaba asta si m-am chinuit mult si bine cu o carie care era cat pe ce sa imi distruga complet maseaua pana am terminat eu cu sarcina.
Cristy
Postat: Wednesday, July 18, 2007 6:22 PM

Nivel: Senior

Intrat: 1/8/2007
Postari: 6843
Locatia: Israel
AdrianaC wrote:

Carii se pot trata si pe timpul sarcinii foarte bine. Trebuie doar sa ii spui medicului stomatolog ca esti insarcinata si iti va face o anestezie speciala. Eu nu am stiut de treaba asta si m-am chinuit mult si bine cu o carie care era cat pe ce sa imi distruga complet maseaua pana am terminat eu cu sarcina.

Asa este, eu mi-am tratat o carie mica, cred as fii facut-o si pe viu de frica ca se va strica si mai tare....
I-am spus doctoritei ca sunt insarcinata si mi-a raspuns ca nu este nicio problema, mi-a facut o altfel de injectie decat cea normala...

Yulyana, eu te sfatuiesc, inainte de toate du-te la un control stomatologic si depinde de tratamentul primit poti consulta doctorul de familie sau ceva de genul acesta.

Oricum un control poate fii doar ajutator, cel putin aflii despre ce este vorba...

Multa sanatate.. si la cat mai putine dureri... pupici pupici
Miri
Postat: Wednesday, July 18, 2007 10:07 PM

Nivel: SAFIR

Intrat: 2/26/2006
Postari: 16505
Locatia: pe o margine de lume...
Eu am avut o singura data o durere de dinti, pe perioada sarcinii, dar care a debutat in cursul noptii si m-a chinuit cateva ore bune, pentru ca nu mi-am permis sa-mi deranjez medicul la acea ora...care medic a doua zi mi-a zis ca nu-s normala, ca puteam sa-l sun si ca mi-ar fi spus ca am voie sa iau algocalmin.uff
MNiko
Postat: Wednesday, July 18, 2007 10:12 PM

Mie, doctorita mea, la primul sau al doilea consult mi-a spsu ca singurul pe care il pot lua fara probleme este algocalminul. In rest trebuie s-o consult pe ea pt orice problema, chiar si pt o "banala" raceala.
yulyana82n
Postat: Thursday, July 19, 2007 2:48 PM

Va multumessc. Am fost si la medicul de familie mai intai si mi-a spus ca am o nevralgita...ceva de genu...paracetamol si daca tot nu ma lasa sa apelez si la o pastila de algocalmin. Daca tot persista si nu ma inteleg cu durerea apelam la altceva. Eu vreau sa rezist , pt. ca nu sunt asa de acord cu pastilele, mai ales pe timpul sarcinii. Aseara am facut noaptea cam alba dar asta e. Ce m-a uimit a fost faptul ca ma lasa durere pt. ceva timp daca beau ceaiuri putin caldute...am baut de tei. Sper sa imi treaca repede ...pana sambata cand cunun.
MNiko
Postat: Thursday, July 19, 2007 4:27 PM

yulyana82n wrote:
Va multumessc. Am fost si la medicul de familie mai intai si mi-a spus ca am o nevralgita...ceva de genu...paracetamol si daca tot nu ma lasa sa apelez si la o pastila de algocalmin. Daca tot persista si nu ma inteleg cu durerea apelam la altceva. Eu vreau sa rezist , pt. ca nu sunt asa de acord cu pastilele, mai ales pe timpul sarcinii. Aseara am facut noaptea cam alba dar asta e. Ce m-a uimit a fost faptul ca ma lasa durere pt. ceva timp daca beau ceaiuri putin caldute...am baut de tei. Sper sa imi treaca repede ...pana sambata cand cunun.

Sa-ti traiasca finii Yulyana si sanatate multa.flowers flowers flowers
crista
Postat: Thursday, July 19, 2007 11:11 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 1/27/2007
Postari: 1849
yuliana multa sanatate si sa treaca repede durereaflowers flowers
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed