ma doare dantura!!!!!!!!!

Options ma doare dantura!!!!!!!!!
Subiectul anterior · Subiectul urmator
yulyana82n
Postat: Tuesday, October 23, 2007 7:59 PM

Nivel: Grupa mica

Intrat: 1/2/2007
Postari: 149
Locatia: SLOBOZIA
Durerea nu mi-a trecut deloc... dar nu stiu cum de e posibil sa te duci la cativa doctori stomatologi si sa iti spuna ca nu se baga. Am gasit acum vreo 2 saptamani pe cineva care nu mmi-a facut mare lucru decat a curatat caria si mi-a pus un pansament calmant , spunandu-mi ca daca va cadea sa revin sa imi puna altul si cand ma duc azi , cu durerea pe mine , imi spune sa vin peste o saptamana . Pansament care il pune in 5 min. Nu am vie sa iau algocalmin, este foarte tare ca de altfel oricare alt calmant. Medicul ginecolog imi spune ca am voie o anestezie mai slaba , dar cine sa o faca ? Nu vor nici macar sa se uite de unde provine aceasta durere care m-a terminat si din cauza careia cred ca voi naste mai devreme pt. ca am agitat copilul intr-un hal. Imi pare rau ca am suportat atat durerea si nu am plecat la alti medici , in alt oras, eventual Bucuresti ca e aproape.
Stie careva un leac babesc, nu ca as fi de acord cu astea dar nu stiu ce sa mai fac de durere si mai ales noaptea? Credeti-ma ca m-am clatit si cu alcool si cu algocalmine fiole , trece pe moment.
Kiki
Postat: Tuesday, October 23, 2007 8:32 PM

Nivel: TOP TEAM

Intrat: 2/14/2006
Postari: 36607
Locatia: In casuta cu pitici
Yulyana, imi pare rau ca treci prin asa ceva. Stiu cum e. Ar fi trebuit macar sa-ti faca o radiografie sa vada care e problema. Eu am fost la dentist cand alaptam si mi-a facut o anestezie slaba ca sa nu afecteze laptele. Cred ca tot din asta mergea sa fie facuta si la tine.
Fluturas
Postat: Tuesday, October 23, 2007 9:07 PM

Nivel: Maestru

Intrat: 11/22/2006
Postari: 9744
Locatia: o casa,care nu este facuta de mana,ci este vesnica
yuliana imi pare rau ca treci prin asta,dar eu asa stiu ca il ultiul semestru nu se prea intervine(cel putin asa mi-au zis pe timpul sarcinii cand am avut si eu probleme cu o masea).sper sa iti treaca cat mai repede
MNiko
Postat: Tuesday, October 23, 2007 9:32 PM
Nivel: Guest

Intrat: 2/12/2006
Postari: 5
yulyana82n wrote:
Durerea nu mi-a trecut deloc... dar nu stiu cum de e posibil sa te duci la cativa doctori stomatologi si sa iti spuna ca nu se baga. Am gasit acum vreo 2 saptamani pe cineva care nu mmi-a facut mare lucru decat a curatat caria si mi-a pus un pansament calmant , spunandu-mi ca daca va cadea sa revin sa imi puna altul si cand ma duc azi , cu durerea pe mine , imi spune sa vin peste o saptamana . Pansament care il pune in 5 min. Nu am vie sa iau algocalmin, este foarte tare ca de altfel oricare alt calmant. Medicul ginecolog imi spune ca am voie o anestezie mai slaba , dar cine sa o faca ? Nu vor nici macar sa se uite de unde provine aceasta durere care m-a terminat si din cauza careia cred ca voi naste mai devreme pt. ca am agitat copilul intr-un hal. Imi pare rau ca am suportat atat durerea si nu am plecat la alti medici , in alt oras, eventual Bucuresti ca e aproape.
Stie careva un leac babesc, nu ca as fi de acord cu astea dar nu stiu ce sa mai fac de durere si mai ales noaptea? Credeti-ma ca m-am clatit si cu alcool si cu algocalmine fiole , trece pe moment.

Si mie mi-a spus stomatologul meu ca doar curata daca esti gravida, dar cand i-am spus ca eram in luna a opta, a recunoscut ca nu mai facea nimic.
Mie medicul meu ginecolog mi-a spus ca singurul medicament pe care pot sa il iau fara s-o consult e agocalminscratch .Eu n-am avun nevoie.
Dintre leacuri:
- un bob de sare pus in mesea daca are gaura(parca am inteles ca are)
- alifie chinezeasca - iti dai pe obraz in dreptul maselei cu pricina si pe gat la ganglioni(ca atunci cand esti racita)
- tuica - preferabil mai tare, iei o gura si o tii la masea pana iti amorteste/trece durerea sau cat o supoti si apoi o scuipi
- incalzeste/trateaza urechea de pe partea cu maseaua: picaturi de urechi(foloseste de la copil daca ai) sau catel de usturoi putin incalzit in flacara si pus in ureche, sau cateva picaturi de ului de bucatarie incalzit intr-o lingura pe flacara de la aragaz(trebuie sa fie cald precum un biberon de lapte pt bebelusi si pus vata ca sa nu se scruga inainte sa-si faca efectul.

Sanatete multa si sper sa te ajute.
Miri
Postat: Tuesday, October 23, 2007 9:40 PM

Nivel: SAFIR

Intrat: 2/26/2006
Postari: 16505
Locatia: pe o margine de lume...
Yulyana, deocamdata nu poti sa faci tratament stomatologic pentru problemele pe care le ai cu dantura.Doar leacuri babesti care sa functioneze"p moment", in sensul ameliorarii durerii.
Pe timpul sarcinii eu am folosit tuica si algocalmin( nu impreuna!ras ) intr-o noapte in care o durere de masea nu mi-a dat pace....
bulinutza
Postat: Wednesday, October 24, 2007 7:47 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 10/14/2007
Postari: 3780
Locatia: intre prietene dragi...
Yulyana, imi poti spune mai multe despre durerea ta? cum doare? simti ca pulseaza? sau e o durere permanenta? se accentueaza noaptea?
Cand ai fost la dentist ti-a facut cineva anestezie? Ti-a umblat cu ace pe canal? Ai mai avut probleme cu maselutz asta? S-a umflat vreodata?
Am inteles ca esti in luna a 8-a...intr-adevar trimestrul 2 de sarcina este cel cu cele mai putine riscuri si este cel mai bine sa se intervina atunci, dar in caz de urgenta trebuie sa se intervina oricand...
Exista un anestezic injectabil, recomandat in toate trimestrele de sarcina, se numeste ARTICAINA si e cel mai indicat...
Daca atunci cand dr la care ai fost a curata caria, ai simtit durere,atunci cea mai indicata este pulpectomia, adica popular scoaterea nervului...
Daca in schimb ai fost umflata, teoretic trebuia sa iei antibiotic, dar in cazul tau doar cu avizul ginecologului...
In rest..."leacurile babesti" nu-si prea au rostul...
Lidocaina despre care a scris cineva, inainte, este un spray pe care-l poti cumpara de la farmacie, dar care, pe tine, NU te ajuta la nimic, fiindca el amorteste doar gingia, NU dintele...
Imi pare tare rau de dintzisorul tau, dar nu trebuie sa suferi atata...mai rau ai facut tu bebeului cu atata stres decat ii faceai cu o anestezie...
Mai cauta un dr cu mai multa experienta...
Te pup, multa, multa sanatate...

bulinutza
Postat: Monday, October 29, 2007 2:49 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 10/14/2007
Postari: 3780
Locatia: intre prietene dragi...
yulyana, cum esti? ai rezolvat problema????sic
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed