Ma doare burtica :(

Options Ma doare burtica :(
Subiectul anterior · Subiectul urmator
misha
Postat: Sunday, September 24, 2006 8:15 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 3/12/2006
Postari: 3527
Fetelor, ma doare tare burta jos in zona ovarelorplans...cred ca am racit caci astazi am fost plecata si mi-a fost mi-a fost cam rece la picioare (desi aveam sosete). Sigur vi s-a intamplat si voua vreodata...ce ati facut? Dati-mi un sfat va rog!uff
mihaela75
Postat: Sunday, September 24, 2006 8:57 PM

Intrat: 2/22/2006
Postari: 4839
sper sa nu fi facut cistita,daca da, imprumuta cativa pampersi de ma Mariuca o sa-ti foloseascaras si du-te cat mai repede la dr.
Miri
Postat: Sunday, September 24, 2006 9:42 PM

Nivel: SAFIR

Intrat: 2/26/2006
Postari: 16505
Locatia: pe o margine de lume...
Misha, trebuie sa mergi la medic, nu e de glumit cu inflamatiile micului bazin!uff
Poti sa apelezi la un antiinflamator(Nurofen) ca mijloc de urgenta,sau un supozitor cu Diclofenac, dar atit!Restul tratamentului...de la doctor! pupici
danab
Postat: Sunday, September 24, 2006 10:26 PM

Nivel: Senior

Intrat: 3/13/2006
Postari: 5519
Locatia: Iasington
Sperand ca nu este cistita, uite ce am gasit despre afectiunea asta:

Cistita
Boala caracterizata prin inflamarea vezicii urinare în urma unei infectii.

Cauze: In cazul femeilor, din cauza conformatiei organelor genitale, microbii ajung mai usor în vezica, provocând inflamarea mucoasei. Imbracamintea neadecvata si expunerea prelungita la frig favorizeaza aparitia afectiunii. De asemenea, raporturile sexuale, care faciliteaza patrunderea microbilor, menopauza, stresul, deshidratarea, constipatia sau igiena insuficienta pot duce la infectii urinare. Cistita poate fi secundara unor afectiuni renale: litiaza ("piatra") sau staza (obstacol) urinara, malformatii, tumori, traumatisme. Femeile gravide sunt expuse riscului de infectie urinara, deoarece uterul se mareste, favorizeaza retentia de urina si înmultirea peste masura a microbilor.

Simptome: Cistita este o afectiune foarte deranjanta prin simptomele care o însotesc. Primul semn al cistitei este senzatia de jena la urinare, care cu timpul se transforma în usturime puternica. Alte semne sunt nevoia continua de a urina, pierderile de urina, dureri difuze în partea de jos a abdomenului. Uneori pot aparea sângerari la urinare. Aparitia febrei semnaleaza trecerea spre o infectie mai grava a cailor urinare.

Tratament: aparitia acestor simptome impune consultarea medicului, care va proceda la o analiza de laborator a urinei. Tratamentul cuprinde administrarea antibioticelor adecvate si se impune o igiena personala riguroasa.

misha
Postat: Sunday, September 24, 2006 10:45 PM

Va multumesc ptr raspunsuri...ma doare in continuare burta desi am stat cu o sticla cu apa calda pe zona respectiva, de urinat- de cateva ori in 2-3 ore dar fara durere, un supozitor cu indometacin merge?...pana maine, cand ajung la dr...
misha
Postat: Monday, September 25, 2006 7:56 AM

pana la urma am folosit un supozitor cu scopantil...iar acum astept sa merg la druff
Miri
Postat: Monday, September 25, 2006 11:00 AM

Intrat: 2/26/2006
Postari: 16505
Locatia: pe o margine de lume...
Sa ne spui ce ti-a zis doctorul!
Multa sanatate!pupici
misha
Postat: Monday, September 25, 2006 3:49 PM

Am fost la dr si mi-a dat trimitere ptr urocultura si antibiograma...dar normal ca le platesc si ma duc la un centru medical ca daca as sta dupa astia din spitale...Mi-a spus sa aleg intre cronicizarea problemei+alaptare sau un tratament cu Cirpofloxacin+intreruperea definitiva a alaptarii, si bineinteles nu ma incanta nici una nici cealalta...astept sa vad rezultatul uroculturii si mai vad eu ce fac...intre timp voi face spalaturi cu ceai si voi bea ceai de merisor caci am inteles ca e bun.
Offff, imi vine saplans
Alina
Postat: Monday, September 25, 2006 5:26 PM

Intrat: 3/27/2006
Postari: 18834
Misha, nu fi trista. Sanatatea ta e mai importanta ca orice. Mai intai fa urocultura, iar, daca va iesi microbel, atunci se va face antibiograma. Sa dea Dumnezeu sa fie bine.
Orice ar fi, gandeste-te si la tine.
Eu te inteleg perfect in legatura cu alaptatul, dar ia-o si asa, Maria are deja 10 luni, e marisoara.
Decizia iti apartine.
misha
Postat: Monday, September 25, 2006 6:53 PM

Alina wrote:
Misha, nu fi trista. Sanatatea ta e mai importanta ca orice. Mai intai fa urocultura, iar, daca va iesi microbel, atunci se va face antibiograma. Sa dea Dumnezeu sa fie bine.
Orice ar fi, gandeste-te si la tine.
Eu te inteleg perfect in legatura cu alaptatul, dar ia-o si asa, Maria are deja 10 luni, e marisoara.
Decizia iti apartine.

Alina, multumesc pentru cuvintele de incurajare...astept sa vad rezultatul uroculturii si apoi vad ce fac...m-am sfatuit cu cineva dragpupici pupici pupicisi sper ca rezolvarea sa fie si in beneficiul meu si al Mariei!
Kiki
Postat: Monday, September 25, 2006 6:59 PM

Nivel: TOP TEAM

Intrat: 2/14/2006
Postari: 36607
Locatia: In casuta cu pitici
Multa sanatate, Misha!
Ely
Postat: Monday, September 25, 2006 7:42 PM

Nivel: Senior

Intrat: 3/2/2006
Postari: 5605
Misha eu am intrerupt alaptatul din cauza ca a trebuit sa iau antibiotic tare as fi vrut sa alaptez pana la 8 luni.Eu ma bucur ca am putut sa o alaptez si pana la 5 luni si o saptamana.Dar fara acel antibiotic nu-mi trecea si nici acum nu sunt foarte bine.Acum depinde de tine ,Maria are nevoie de o mamica sanatoasa daca tie iti va fi bine sigur si ei ii va fi bine .Multa sanatate mami.pupici
mihaela75
Postat: Monday, September 25, 2006 7:51 PM

Intrat: 2/22/2006
Postari: 4839
Asa zic si eu, sa vezi partea buna: ai alaptat 10 luni:606: :606:.Felicitari!Si acum e timpul sa ai grija si de tine angel
misha
Postat: Monday, September 25, 2006 8:02 PM

Kiki, Ely, Mihaela, va multumesc fetelor! Stiu ca asa e, ca sanatatea mea e importanta, dar in privinta alaptarii stiti cum e...parca niciodata nu e prea mult.Eu sper totusi sa fie o simpla raceala,dar voi vedea maine.Acum am facut o baie fierbinte, apoi spalaturi cu ceai de galbenele si musetel, am baut si un ceai de merisor...sunt in aer, plutesc...parca sunt drogata (cred ca de la apa fierbinte)...dar acum parca e mai bine, nu ma mai doare atat de tare.Mai vad eu pana maine...
taki
Postat: Monday, September 25, 2006 8:18 PM

Nivel: SMARALD

Intrat: 2/13/2006
Postari: 13501
Locatia: Printre voi!
misha wrote:
Am fost la dr si mi-a dat trimitere ptr urocultura si antibiograma...dar normal ca le platesc si ma duc la un centru medical ca daca as sta dupa astia din spitale...Mi-a spus sa aleg intre cronicizarea problemei+alaptare sau un tratament cu Cirpofloxacin+intreruperea definitiva a alaptarii, si bineinteles nu ma incanta nici una nici cealalta...astept sa vad rezultatul uroculturii si mai vad eu ce fac...intre timp voi face spalaturi cu ceai si voi bea ceai de merisor caci am inteles ca e bun.
Offff, imi vine saplans

Insanatosire grabnica!
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed