Loveste cu palma

Options Loveste cu palma
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Alyna
Postat: Wednesday, February 20, 2008 4:58 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 2/15/2006
Postari: 1320
Avem o problema...de ceva timp,Matei a capatat prostul obicei de a palmui tot ce-i iese in calepale pale banghead Sincer,nu stiu cum sa-l dezvat...Totul a culminat cu ziua de azi,cand ingrijitoarea mi-a zis "cam bate copii.."banghead banghead plans Nu inteleg de ce...el e un copil ff sociabil si vesel.Din pacate am observat ca da atunci cand nu-i faci pe plac(ii interzici sa faca ceva,nu-i dai ce cere).Am incercat sa-i explic ca nu e voie,ca ma supar,m-am stropsit la el,i-am dat peste manuta...si NIMICnervi nervi Nu stiu ce metoda sa mai aplic..sincer.Nu vreau sa devina un batausrambo box2 plans plans plans plans In rest e un copil extraordinar,care nu mi-a facut niciodata probleme.Mai nou,se intreaba lumea"unde a VAZUT el asta??!!!"banghead nervi tunete De parca eu ma ciomagesc toata ziua cu taica-su si el a invatat asta de la noitunete ...
katy_lumika
Postat: Wednesday, February 20, 2008 5:00 PM

Nivel: Senior

Intrat: 1/14/2008
Postari: 5944
Locatia: Constanta
Incearca atunci cand te loveste sa-l mangai, la Mayut are efect, imi mai scapa cate o palmuta cand e suparata iar eu desi nervoasa, ii zambesc si o mangai apoi face si ea mai mailove Succes cu micul batausflowers
Alyna
Postat: Wednesday, February 20, 2008 5:02 PM

Intrat: 2/15/2006
Postari: 1320
katy_lumika wrote:
Incearca atunci cand te loveste sa-l mangai, la Mayut are efect, imi mai scapa cate o palmuta cand e suparata iar eu desi nervoasa, ii zambesc si o mangai apoi face si ea mai mailove Succes cu micul batausflowers

Am incercat..dar merge doar pe moment.Mai tarziu,daca se enerveaza,da iaruff
Laura
Postat: Wednesday, February 20, 2008 9:03 PM

Intrat: 8/8/2006
Postari: 2347
Alyna, cam toti copii au acest obicei. Nu trebuie sa vada undeva, cred ca e instinctul de aparare. Va fi mai greu pana te vei face inteleasa, dar pana atunci explica-i calm ca nu e frumos, ca doare daca lovesti si faci buba. La noi mai vine in vizita o fetita si daca nu suntem atente, atat eu cat si mamica cealalta, riscam sa se palmuiasca bine copiii. Si de ce? Pentru ca fetita ii ia jucarii de la Alex si lui nu-i place acest lucru pentru ca are dezvoltat simtul posesiunii. La fel si noi cand mergem in vizita la fetita, se mai intampla sa se supere cineva de la o jucarie si tind sa se imbranceasca. Eu cred ca e normal acest lucru, dar trebuie indepartat angel
mihaela75
Postat: Thursday, February 21, 2008 4:13 PM

Intrat: 2/22/2006
Postari: 4839
A incasat-o el de la cineva si s-a hotarat " Gata ,ma fac rau" ras Poate reusesti totusi sa-i explici de ce sa nu loveasca ,asa pe intelesul lui,in nici un caz nu-i da peste mana . fies
mommy
Postat: Friday, February 22, 2008 9:04 AM

Intrat: 11/18/2006
Postari: 3674
Mihaita are perioade cand se poarta de zici ca l-a apucat strechea, e de nerecunoscut, ciupeste, loveste, se loveste etc. Apoi se cuminteste o perioada. Si cand zic ce baiat cuminte are mama, iar il apuca! nervi banghead nervi Noi il certam, ii explicam mereu ca nu e bine, dar este foarte incapatanat si am impresia ca se manifesta asa din cand in cand ca sa ne arate cine e seful. Sper ca pe masura ce va creste va intelege mai bine de vorba buna. Cred ca e o etapa normala si fiecare copil se manifesta si dupa cum ii e temperamentul, iar Mihaita nu este un timid.
sousourel
Postat: Sunday, February 24, 2008 3:50 PM

Intrat: 2/18/2006
Postari: 7688
Alyna wrote:
Avem o problema...de ceva timp,Matei a capatat prostul obicei de a palmui tot ce-i iese in calepale pale banghead Sincer,nu stiu cum sa-l dezvat...Totul a culminat cu ziua de azi,cand ingrijitoarea mi-a zis "cam bate copii.."banghead banghead plans Nu inteleg de ce...el e un copil ff sociabil si vesel.Din pacate am observat ca da atunci cand nu-i faci pe plac(ii interzici sa faca ceva,nu-i dai ce cere).Am incercat sa-i explic ca nu e voie,ca ma supar,m-am stropsit la el,i-am dat peste manuta...si NIMICnervi nervi Nu stiu ce metoda sa mai aplic..sincer.Nu vreau sa devina un batausrambo box2 plans plans plans plans In rest e un copil extraordinar,care nu mi-a facut niciodata probleme.Mai nou,se intreaba lumea"unde a VAZUT el asta??!!!"banghead nervi tunete De parca eu ma ciomagesc toata ziua cu taica-su si el a invatat asta de la noitunete ...

Teoria e una...practica te termina cu nerviihohot hohot hohot hohot

Ieri am avut un episod din asta..crede-ma toata ziua am tinut-o intre palmele lui Victor si trimisul la el in camera. Pana seara nu s-a dezamorsat bomba, taica-sau era ca un vulcan noroios in plina eruptie si mie imi venea sa plang de supararea lor. Seara s-a rezolvat conflictul si dimineata am avut un baietel vesel si cuminte. Concluzia mea? Au episoade...de testare, de tensionare si frustrari carora nu stiu cum sa le faca fata, nu stiu inca sa le comunice..etc, etc. Nu e absolut obligatoriu sa fi vazut asta la parinti, vorba Laurei, vine instinctual...se apara, se descarca, una peste alta, cauta modalitati de a face fata problemei cu care se confrunta.

Rody
Postat: Sunday, February 24, 2008 4:04 PM

Intrat: 6/10/2006
Postari: 6198
Locatia: Peste tot si nicaieri...
Si ELo facea asa ceva acum vre-o 3 luni,dar am pus-o la punct.Cand am intrbat-o de face asata,rspunsul ei."Pai asa a facut un baietel la gadinita doamnei invatatoare"alcool Ia-m explicat ca baietelu nu a facut bine ce a facut.Ca nu trebuie sa se ia dupa alti.De atunci nu mai lovestechitara
crista
Postat: Tuesday, February 26, 2008 11:38 PM

Intrat: 1/27/2007
Postari: 1849
Alynasi David face identic cu toate ca de fiecare data ii spun ca nu e voie sa lovesti altadata se mai scapa si-mi prinde si mie cate una ca raman afis cand aude ce-i zic stie ca nu e voie si tot nu se lasa asa ca iar ridica mana dar de data asta se preface ca imi face ceva la gura sau ramane doar cu mana ridicata. Pe afara mai nou si la el daca nu-i convine ceva la vreun copil ii trage scurt una si ramane blocat in fata lui ca probabil isi aminteste ca n-are voie sa loveasca. Hmmm sincer nici eu nu stiu ce sa fac abia de vreo 2 saptamani am inceput sa=mi fac griji...o sa mai imi bat gura cum ziceau si fetele poate pana la urma o sa aiba efect...
carla
Postat: Tuesday, April 22, 2008 10:47 PM

Nivel: SMARALD

Intrat: 2/8/2007
Postari: 14165
Si Cristian ma bate,da si cu mainile si cu picioarele cateodata.Am incercat sa nu-l bag in seama,sa-i spun ca ma doare,chiar ma durea uneori,dar culmea ,numai cu mine are ce are ,cu taica-sau nimic.Oare se baga singur in seama din cauza fratiorului cel mic?
celena
Postat: Wednesday, April 23, 2008 6:43 AM

Nivel: Grupa mica

Intrat: 2/8/2008
Postari: 240
Locatia: Bucuresti
Fetita mea Ioana a avut si ea cateva tentative de a lovi, prima data i-am spus ca nu-i frumos ce face, a doua oara am amenintat-o ca daca mai loveste o voi pedepsi, apoi a incercat din nou (e adevarat ca era o incercare timida si se uita la mine sa vada ce fac), eu mi-am pastrat calmul, i-am spus ca m-am suparat pe ea si am asezat-o in pat (pt. ea e groaznic sa stea in pat!), a incercat sa mai ia de gat dar i-am desprins usor manutele si n-am bagat-o in seama, am iesit din camera. A inceput sa plinga si sa ma strige, moment in care tati i-a explicat ca si el e suparat pe ea pt. ca m-a lovit, ca nu-i frumos ce a facut bla, bla, bla. Am revenit in camera si am luat-o in brate, m-a strans cu atata putere de parca voia sa-si ceara iertare, ne-am impacat si de atunci nu s-a mai repetat.
La fel cu jucariile, nu are voie sa le loveasca sau sa le arunce cu intentie. Cele pe care le arunca dispar din camera: i-am spus ca eu consider ca nu mai are nevoie de ele iar ursuletii sau iepurasii respectivi nu vor sa mai stea cu un copil care le loveste.....Se pare ca merge chestia asta pt. ca acum ii strange pe toti la piept, ii mangaie, se joaca frumos cu jucariile.
MNiko
Postat: Wednesday, April 23, 2008 9:58 AM
Nivel: Guest

Intrat: 2/12/2006
Postari: 5
Celena, asa incerc si eu sa procedez cu Cristina, doar ca in privinta jucariilor ii dau posibilitatea "sa-si ceara iertare" de la ele si daca nu o face atunci jucariile pleaca.

Carla e posibil sa fie o suparare pe tine din cauza celui mic. Probabil ca daca si tati ar petrece atat de mult timp cu cel mic atunci Cristian s-ar manifesta la fel si cu tati. Depinde de tine cat ii permiti acum sa dea in tine sau in ceilalti(eu nu i-as permite deloc). S-ar putera ca o palma usoara sau in joaca data acum mai tarziu sa se transforme in una mai grea sau intr-un comportament brutal. Cel putin eu asa gandesc si de asta nu-i permit CRistinei sa loveasca nici macar in joaca.
ingerash
Postat: Wednesday, April 23, 2008 10:41 AM

Nivel: DIAMANT

Intrat: 1/17/2008
Postari: 27673
Locatia: u.k.
carla wrote:
Si Cristian ma bate,da si cu mainile si cu picioarele cateodata.Am incercat sa nu-l bag in seama,sa-i spun ca ma doare,chiar ma durea uneori,dar culmea ,numai cu mine are ce are ,cu taica-sau nimic.Oare se baga singur in seama din cauza fratiorului cel mic?

Of aici e vorba de frustrare .uff
Lipsa controlului{asupra ta},a puterii ,a lipsei de a se putea exprima la ceea ce doreste.
Explicai ca te doare ce cand da in tine.Spune-i cat de mult il iubesti ..este bine sa o faca si tatal ,tatal este un exemplu pentru baieti.

Imi pare rau ca se intampla asa ceva.plans plans plans
Sant alaturi de tine angel si pup copilasi tai pupici pupici pupici si va doresc multa iubire si armonie.flowers
oanalaurisa
Postat: Wednesday, April 23, 2008 10:49 AM

Intrat: 1/10/2007
Postari: 5597

Si nepotelul meu Alex,a avut un episod de genul acesta,cand ne palmuia pe toti.
Intr-o zi am fost la ei,statea in fata mea si intr-un moment cand n-am fost atenta,mi-a tras o palma de am ramas afis. In clipa aia,i-am spus asa: "Alex,spune-mi te rog,cand te-am lovit eu pe tine?" Zice el: "Niciodata!".
Eu: "Atunci tu de ce ma lovesti pe mine? Tu nu stii ca doare? Gata,nu ma mai joc cu tine." Si l-am ignorat total.
A incercat sa planga,lacrimi de crocodil adica...s-a strambat,si-a dus manutele la ochi,smechereste si a inceput sa urle...dar nu avea nici o lacrima...cand a vazut ca nu-l baga nimeni in seama,si-a luat manutele de la ochi,a incetat cu urletele si a zis: "Mergem sa ne jucam?" De atunci ,pe mine cel putin nu m-a mai lovit niciodata...insa pe altii ii loveste si acum,mai ales pe cei care-l streseaza...
carla
Postat: Wednesday, April 23, 2008 11:14 AM

Nivel: SMARALD

Intrat: 2/8/2007
Postari: 14165
Poate e mai incapatanat al meu ca am incercat de toate cu el.Am sa incerc sa-i intorc spatele mai mult timp,pentru ca am ajuns sa nu mai suport situatia.
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed