Loteria vizelor

Options Loteria vizelor
Subiectul anterior · Subiectul urmator
bereea
Postat: Friday, December 17, 2010 11:14 PM

Nivel: RUBIN

Intrat: 3/29/2007
Postari: 22671
sa vin mai intai.Imi doresc de mult , dar mama mea e bolnava si cum sa nu merg in concediu in tara?
mikaela
Postat: Sunday, May 22, 2011 7:57 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 8/11/2010
Postari: 2334
Locatia: Planet Earth
US State Department a anuntat vineri, 13 mai 2011, ca rezultatele Loteriei Vizelor 2012 vor fi anulate din cauza unui virus care a distorsionat extragerile. O noua extragere va avea loc in iulie. Eroarea produsa de virus a facut ca 90% din castigatori sa fie dintre cei care au aplicat in primele doua zile din cele 30 de zile in care s-au acceptat inscrierile. USA a alocat 50 000 de vize, numarul celor care au aplicat a fost de peste 14 milioane.

http://www.loteriavizelor.com/nota-importanta-dv2012.htm
roxinthya
Postat: Monday, May 23, 2011 11:34 AM

Nivel: Senior

Intrat: 11/10/2009
Postari: 7196
Locatia: Bucuresti
si noi am aplicat de vreo 3 ori dar nimic!
sotul are un unchi acolo si i-a facut invitatie acolo acum cativa ani dar l-au respins de 3 ori in 3 ani consecutivi!sorry1 i-au zis ca e posibil emigrant!
delfinasa
Postat: Monday, May 23, 2011 4:49 PM

Intrat: 2/13/2006
Postari: 6852
Locatia: pe-aici
Roxinthya, mult succes...si noi am aplicat ani in sir la loterie si n-am avut noroc. Norocul ni l-am facut noi pana la urma.
Am patit-o su socra-miu asa de 3 ori refuzat pe acelasi motiv invocat de ei pe care nu-l poti contesta nicicum...ca si sotul tau, am aplicat la diferenta de 1 an, am avut grija sa nu cumva sa se nimereasca sa aplice cand e altcineva din neam aici in vizita la noi, sa lasam sa treaca o perioada dupa ce s-a intors, sa nu li se para ca fortam nota, a avut de fiecare data acte doveditoare ca se intoarce si n-au vrut sa se uite pe ele angry...saracul a ramas singurul dintre parintii nostri care nu are viza si nu poate sa vina la noi uff. Chiar acum vrem sa mearga din nou sa aplice pana vine mama mea in vara, cu toate ca nu ar veni anul asta...si asta ar fi a 4-a oara...numai ca acum statutul nostru ca sponsori s-a schimbat din rezidenti temporari in permanenti...ne-am saturat cati bani le-am carat la astia pentru interviuri...uite cum ma enervez iar toanerele.
roxinthya
Postat: Tuesday, May 24, 2011 12:21 PM

Intrat: 11/10/2009
Postari: 7196
Locatia: Bucuresti
Delfi ce sa-i faci....
L-am vazut la TV pe ambasadorul din Romania care zicea ca principiul e cam asa: ei cuantifica procentul de refuzuri de viza din fiecare stat. Refuzurile sunt date in baza unor grile legate de mai multe criterii gen studii , etc Daca pana a 2-a oara cand te prezinti la interviu nu a intervebnit nicio schimbare in viata aplicantului ( proprietati, casatorie, copil , studii finalizate , incepute, schimbat loc munca) - 100% raspunsul va fi acelasi.
Tipul chiar dadea sfatul sa nu se mai prezinte oamenii la interviu care nu respecta cele de mai sus caci maresc procentul de refuzuri.
Cu procentul asta de refuzuri cum sta treaba? Cand va ajunge sa fie mai mic decat x% (nu mai tin minte cat dar parca 7%) se vor scoate vizele !
Asa ca....Mai avem de asteptat!
delfinasa
Postat: Tuesday, May 24, 2011 4:02 PM

Intrat: 2/13/2006
Postari: 6852
Locatia: pe-aici
Nu stiu daca e chiar asa...mie mi se pare ca refuza dupa un plan dinainte stabilit "azi dam 30 de vize...un aplicant da, 5 nu, in functie de cate programari au/zi"...soacra-mea a luat abia a 4-a oara viza si nimic nu s-a schimbat in statutul ei de cand a aplicat prima oara...se uita ei pe cate refuzuri are aplicantul, in ce ani si vad exact istoria aplicatiilor...Socra-miu e in aceeasi situatie cum a fost si ea, n-are ce sa mai schimbe la varsta lui...astia sunt chiar absurzi si nu trateaza aplicatiile cum trebuie uff.
bereea
Postat: Thursday, December 12, 2013 9:18 AM

Asa ma bate un gand...mai ales ca tot primesc e-mail de la ei sa depun actele pentru emigrare...
kali
Postat: Thursday, December 12, 2013 9:20 AM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 5/27/2006
Postari: 14306
Si? Ce te retine?
bereea
Postat: Thursday, December 12, 2013 9:22 AM

Ma tem ca-mi pierd dreptul la cetatenia italiana daca as pleca acum (am un an de cand astept raspunsul).Si ma tem sa iau iar viata de la capat...dar nu s estie niciodata.
kali
Postat: Thursday, December 12, 2013 9:33 AM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 5/27/2006
Postari: 14306
Poti incerca si daca iti iese, vezi atunci ce faci. Timp de gandire ar fi, plus ca exista intotdeauna si posibilitatea sa nu reusesti.
Insa e aiurea - daca iti doresti - sa ramai cu regrete sau cu intrebari de genu': " ce-ar fi fost daca... ".
bereea
Postat: Thursday, December 12, 2013 9:38 AM

Asa este...poate incerc desi sotul nu-i chiar incantat
t-mihaela
Postat: Thursday, December 12, 2013 7:05 PM

Intrat: 6/20/2008
Postari: 5132
Daca ai o viata frumoasa si cat de cat stabila nu te grabi sa emigrezi, nu se merita sa iti distrugi vita pentru State pale
mikaela
Postat: Friday, December 13, 2013 8:47 AM

Nivel: Avansat

Intrat: 8/11/2010
Postari: 2334
Locatia: Planet Earth
Brandusa, s-au schimbat treburile cu asigurarea de sanatate, de cand cu Obama Care se interzice companiilor de asigurari medicale sa refuze asigurarea sau sa mareasca pretul pentru conditii medicale preexitente. Daca lucrezi, obtii asigurare de la angajator, uneori platesti o suma extrem de modica alteori nu platesti nimic, depinde cum negociaza angajatorul. Daca nu lucrezi, poti cumpara asigurare medicala de la guvern. Nu stiu daca asta e o piedica in decizia ta, lucrurile/viata se schimba peste tot, din ce stiu eu e inca mult mai affordable sa traiesti in SUA decat in Europa. In principiu nu se merita sa-ti distrugi viata pt nimic, poti astepta sa obtii cetatenia italiana, poti avea dubla si chiar tripla cetatenie, poti aplica ca cetatean italian sau roman, sincer tind sa cred ca va fi mai usor daca ai aplica ca cetatean italian. Acum depinde si cu aplicatia asta, ce fel de viza ceri si unde va incadrati, ca e posibil sa dureze sau chiar sa fiti respinsi, iar daca iese treaba si sunteti aprobati si nu va place in SUA, va puteti intoarce oricand in Europa, treceti la planul B sau C dupa cerinte. SI vei avea ajutor de la familie, nu vei fi singura ...Stai la cald si gandeste la rece, orice decizie luati sa nu va mai ganditi ca ce-ar fi fost daca asta si aia ca nu-si are rostul pupici
bereea
Postat: Friday, December 13, 2013 9:08 AM

Mihaela & Mihaela multumesc de informatii.Sincera sa fiu, asigurarea medicala este extrem de importanta pentru mine tinand cont de trecutul meu.
Da, am o viata stabila aici, imi place mult doar ca ma mai apuca dorul de duca.Cred ca mai intai voi merge intr-o vizita sa vad daca-mi place si sper ca pana la anul pe vremea aceasta sa am cetatenia italiana.Ma mai gandesc...multumescCheek Kiss
t-mihaela
Postat: Friday, December 13, 2013 5:04 PM

Intrat: 6/20/2008
Postari: 5132
Mikaela ,nu spun ca SUA e o locatie rea in sine pentru cetatenii ei , sper ca nu ai luat-o personal ras Doar ca eu nu incurajez pe nimeni sa plece in tari precum Canada sau State ,in tarile astea nu se traieste ,se munceste , oamenii sunt work-machines ,societatea prin dinamica ei te trage intr-un tunel fara capat ,ofertele sunt asa de ispititoare si usor de apucat ca e imposibil sa refuzi ...in orice domeniu de la credit carduri, la produse sau servicii si fara sa stii ajungi sa muncesti si nu stii pentru ce .
Eu as trai oriunde in Europa cu criza cu tot coeur
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed