lore.t.

Profil: lore.t.
Despre
Utilizator: lore.t.
Nivel: Ambasador
Nume real:
Locatia Deva
Ocupatie: Medic veterinar
Interese:
Sex: Femeie
Statistici
A intrat: Monday, September 11, 2017
Ultima vizita: Saturday, October 19, 2019 9:56 PM
Numarul de postari: 708
[0.07% din toate postarile / 0.92 postari pe zi]
Imagine
Ultimele 10 postari
Subiect: Clubul mamicilor incepatoare - 10
Postat: Tuesday, October 15, 2019 10:26 PM
Ce de bebei cuminti care dorm toata noaptea Big Surprise si mamici fericite...Stefan se trezea la 3 ore maxim, in perioada de eruptii dentare si mai des pana la 8 luni apoi de 3-4 ori pe noapte pana la 1 an, apoi de 2 ori pana acu o luna cand a rarito la 1 data pe noapte yes abia astept sa dorm si eu o noapte neintrerupa, mi se pare un lux acest vis si acum ma gandesc daca o sa mai pot dormi fara treziri ca sunt setata parca si eu Lol Oricum am observat ca in primele 3 luni cand era hranit mixt, pana am reusit cu alaptarea exclusiva dormea noaptea mai mult, mai ales dupa laptele praf...dar cu cei alaptati cam rarut sa nu se trezeasca...

Eu : 27 ani
El : 27 ani
Ciclu regulat: 30 zile
Iulie 2017- avort spontan la 7 saptamani
Septembrie 2017-sarcina
Subiect: Gravidutele noastre dragi - 53
Postat: Monday, September 30, 2019 8:29 PM
Georgy06 wrote:
Buna fetelor! Voi v-ati confruntat cu edem in sarcina? Maini, picioare? Daca da, cam de cand a inceput? Eu ma gandesc cu groaza ca abia am 26sapt...daca ma ia de acum, nu stiu cum va fi pana la 40..merg azi la medic sa vad ce zice. Sanatate multa si nastere usoara celor care mai au putin putin :).

Eu am inceput din saptamana 19...si incet incet m-am umflat de am ajuns sa port 39-40 la papuci,cand am mers sa nasc, de la 36. Doctorul m-a pus sa fac testul de toleranta la glucoza care a iesit ok. Cand am nascut, pe masa de operatia se tot minunau cata apa am avut...deci am nascut intr o luni noapte si vineri aveam cu 10 kg in minus. A fost foarte greu mai ales ultima luna, abia ma puteam intoarce in pat...dr mi-a zis doar sa stau cu picioarele mai sus in pat si sa iau ciorapi speciali, sunt la farmacie plus evitatul sa stau mult timp in picioare ceea ce nu am reusit...am lucrat pana la 32 de saptamani si am fost tot in picioare mai mult :)

Septembrie 2017-sarcina
Postat: Friday, September 27, 2019 2:37 PM
AriaM wrote:

cumparat cizme de cauciuc,pelerina de ploaie. maine iesim la testat de baltoace - undeva aproape de casa, ca sa ajungem repede acasa pt o baie alda si haine uscate. topai

La fel si noi!! Ieri am testat baltoacele Lol

https://ibb.co/RP6NNzy

Septembrie 2017-sarcina
Postat: Tuesday, September 24, 2019 11:55 AM
missy_furla wrote:

Eu aveam 7.6 in sapt 36->37
Nu stiu cum sa o mai urc....
NuStiu

Si eu aveam in jur de 7, nu mai stiu sigur si nu mi-a crescut deloc cu pastile, pur si simplu nu asimilam si mi-a dat dr sa fac perfuzabil 5 doze de venofer, imediat s-a vazut diferenta :)

Septembrie 2017-sarcina
Postat: Friday, September 20, 2019 2:41 PM
fluturash26 wrote:
Andreea stiu ca tu ziceai de sac de dormit de la angel baby, vreau sa ii dau si eu comanda anul asta dar nu stiu ce grosime sa ii iau...noi vom avea permanent pe noapte 23 grade. Tu de care i-ai luat, ce recomandari ai?ras

Si noi avem sac de dormit de la angel baby tot de 1, sunt foarte multumita de el, singurul care mi l-a acceptat, cu picioruse. Nu stiu cum va fi pe iarna dar oricum eu zic ca merge si la 21 temperatura in camera mai ales daca ii dai si o salopeta pe dedesubt. Eu am incercat si cu sac mai gros, captusit iarna trecuta si tot l-am gasit ud la 21 in camera...depinde si de copil :)

Septembrie 2017-sarcina
Postat: Wednesday, September 4, 2019 11:16 PM
Felicitari mamicilor care au nascut, Alina si Simmo!! Va doresc recuperare rapida, bebei sanatosi si multa rabdare pupici

Septembrie 2017-sarcina
Postat: Sunday, September 1, 2019 10:55 PM
fluturash26 wrote:
Fetele, in cat timp se regleaza cm? La mine ar fi a treia oara cand trebuie sa imi vina dar trrce de 35 zile...nici inainte nu era prea stralucita treaba, undeva la 32 de zile macar..acum e mai rau..
Ne gandim la bebe 2, stiu ca daca se naste pana cand implineste bebe 1 2 ani beneficiezi in continuare de aceeasi indemnizatie. Acum vom vedea daca raman, cu tiroida is cam peste, incerc sa reglez cu medicamente, tre sa maifac control. Si sa merg la medic sa vad daca imi da accept pt ca am cezariana...noi luna asta nu ne-am protejat, sper sa nu fie..

Mie mi-a venit dupa 8 luni...si de atunci lunar mi-am notat, variaZa intre 30 si chiar pana la 40 zile...ce am observat e ca nu mai am durerile alea ce le aveam inainte sa nasc la cm, erau groaznice!!
Bafta cu bebe 2!! :)

Septembrie 2017-sarcina
Postat: Friday, August 30, 2019 6:20 PM
fluturash26 wrote:

Ce ma intereseaza si pe mine pt fata la un an e o masinuta fara pedale de la noriel cu mickey. E tare interesanta si de folosit in parc etc.

Aia o avem si noi de la 10 luni o impinge, acum se urca in picioare pe ea, se poate folosi si ca premergator si are multe sunete, la Stefan ii place si acum :)

Septembrie 2017-sarcina
Postat: Friday, August 30, 2019 2:03 PM
Cata123 wrote:
Buna dimineata !
Are cineva vreo idee de cadou pentru un baietel care implineste 1 an ? Ma gandesc la un joc/jucarie. Daca nu gasesc ceva interesant o sa iau ceva de imbracat..
Multumesc !

Buna :) pun un link cu un joc interesant. Copii nasilor 1 an jumate si 4 ani inca se jucau cu el si piticului meu i-a placut tare mult chiar daca el doar le punea acolo :)
https://ham-bebe.ro/magazin-copii/joc-mozaic-creativ-mare-genius-art/

Septembrie 2017-sarcina
Postat: Monday, August 26, 2019 3:07 PM
fluturash26 wrote:
Fetele, a mea vrea acum sa o plimb de manute mereu, numai ridica sta. Vreau sa mergem maine sa ii luam papuci ca tot e sotul acasa dar nu stiu ce papuci sa ii iau adecvati anotimpului de toamna, ma gandesc ca daca vor vebi ploi sau vreme mohorata, rece seara sa ii fie adecvati. Cei de la tikki nu sunt prea subtiri la talpa? Ar trebui sa fie cumva mai grosuti? Ce ati luat voi pentru toamna?

Poti sa iei linistita si de la tikki, sunt pantofi...noi avem sandale de la ei si sunt multumita si de la giraffe- yxy, avem o prreche de pantofi sport foooarte usori si comozi, preferatii mei, eu am comandat tot de pe net ca aici nu gasesc nimic...recent am luat o pereche de pe epantofi- geox dar gasesti multe marci bune...:)

Septembrie 2017-sarcina