lore.t.

Profil: lore.t.
Despre
Utilizator: lore.t.
Nivel: Ambasador
Nume real:
Locatia Deva
Ocupatie: Medic veterinar
Interese:
Sex: Femeie
Statistici
A intrat: Monday, September 11, 2017
Ultima vizita: Tuesday, January 21, 2020 10:47 AM
Numarul de postari: 845
[0.08% din toate postarile / 0.98 postari pe zi]
Imagine
Ultimele 10 postari
Subiect: Gravidutele noastre dragi - 55 UPDATED
Postat: Tuesday, January 21, 2020 10:44 AM
Mihaela14 wrote:
Buna fetelor!
Pentru cele care nu stiti saptamana trecuta luni am avut test pozitiv si apoi confirmarea ca beta s-a dublat la 48 de ore.
Aseara am observat un spotting de culare maro deschis pe absorbantul zilnic si m-am panicat tare. Azi la fel am putin spotting ,desi am marit doza de progesteron de aseara, 2*200mg arefam. Mi-e frica sa nu se fi oprit din evolutie!pale Programare la eco am pe 4 febr.
Am fost de dimineata si am mai dozat hcg, progesteron si tsh. Azi noapte am dormit foarte rau, si acum sunt balonata, semnele nu sunt prea bune. Stiu ca trebuie sa sper in contunuare, am vrut doar sa impartasesc cu voi ,sa-mi descarc sufletul. Cray

Miha multe gravidute au avut spotting la inceput, stiu ca nu e deloc linistitor dar cum ai zis si tu trebuie sa speri ca totul va fi bine :*

Eu : 28 ani
El : 28 ani
Ciclu regulat: 30 zile
Iulie 2017- avort spontan la 7 saptamani
Septembrie 2017-sarcina

Subiect: Clubul mamicilor incepatoare - 12
Postat: Monday, January 20, 2020 2:22 PM
AlexandraRr wrote:

Este vorba de untura de bursuc, lua de la moldoveni pentru ca era pretul mai bun si zicea ca exista si capsule si fiole, pana la 4 ani ii lua fiole apoi a trecut la capsule. Ii dadea doar in sezonul rece, ea a fost multumita.

Iar despre cealalta problema e vorba de autovaccin care se prepara la institutul cantacuzino in functie de fiecare bacterie in parte. Fetita ei avea frecvent suprainfectie cu pneumococ care necesita de multe ori spitalizare, corticoterapie etc. ii recoltau la laborator secretii, izolau bacteria, o inactivau si faceau o suspensie injectabila care actiona la fel ca si vaccinurile stimuland organismul sa produca anticorpi tintiti pe o amumita bacterie. Dar la ea erau forme grave, era aproape tot sezonul rece in spital :(

Dupa varsta de 3 ani si ceva zicea ca a fost mult mai bine, nu mai facea forme asa grave si nu a mai stat in spital de atunci.
Sper sa te ajute informatiile, intreaba si medicul cand mergeti si vezi ce spune, daca e nevoie de asa ceva. Insanatosire grabnica lui Stefan pupici

Off doamne saracuta...mi se rupe sufletul cand aud din astea si stiu prin ce am trecut si noi. Din fericire anu asta desi a fost racit de multe ori am reusit sa scapam acasa de fiecare data si fara antibiotic, nu a mai luat de cand a fost spitalizat ultima data in martie...deci din punctul asta de vedere e mai bine doar ca le incaseaza pe toate, parca e magnet! Si crede-ma ca am grija mereu, nu ies cu el in multimi, il feresc cat pot stiind cat de sensibil e.
O sa incercam si untura de bursuc dar din ce am cautat numai capsule am vazut...fiole nu. Cumnata mea e din Republica Moldova si cand mai are drum incolo o sa ii zic sa imi ia. Nu am nimic de pierdut.

Septembrie 2017-sarcina

Postat: Monday, January 20, 2020 10:15 AM
AlexandraRr wrote:

Am inteles :(
O anestezista de la spital ruga colegii care sunt din Republica Moldova sa ii aduca ceva pentru fetita ei. Acceasi problema o avea si ea, stiu ca erau fiole dar intreb ce anume.
Acum fetita are 7 ani, e mai bine, e un copil mai sensibil dar nu mai face forme asa grave. Ea facea si un vaccin special pentru a reduce frecventa suprainfectiilor bacteriene. O intreb si iti spun, poate te ajuta.
Multa sanatate Cheek Kiss

Multumesc mult Alexandra :*

Septembrie 2017-sarcina

Postat: Monday, January 20, 2020 9:05 AM
AlexandraRr wrote:

Lore, imi pare rau ca e racit dar din pacate genetica e totul, nu prea conteaza ce ii dai, imunitate se face doar prin boala sau vaccinare, nu exista pastile pentru asta :(. Panel de alergeni ai facut?

Da, am facut acu o luna panelul cu 700 de alergeni divestivi si respiratori ca si atunci dupa o raceala ne-am gandit sa nu fie totul le baza alergica si au iesit toate negative. I-am facut si testul genetic pentru fibroza chistica anu trecut, toate is bune dar el la fiecare raceala nu poate elimina mucusui decat foarte greu si dupa mult timp...atata se chinuie :( si de fiecare data trebuie sa ii fac bronhodilatatoare-ventolin spray ca altfel ajungem rau. Maine avem programare la dr, sa vad ce zice, mi frica de supeainfectii la cat ii sta sputa aia acolo, si parca ii si miroase mai ales dimineata urat...

Septembrie 2017-sarcina

Postat: Sunday, January 19, 2020 10:25 PM
Adina ce scumpete de baietel ai! Sa va traiasca si sa va bucurati de el!! :*
Noi tot ne luptam cu o raceala...maine are deja o saptamana, el e vioi, mananca normal dar inca are secretii in gat, pur si simplu nu mai suport sa aud wheezingul ala si mai tuseste...cred ca deja asta e a 4-a sezonul asta si nici macar nu mergem la gradi inca...chiar nu stiu ce sa ii mai fac sa il intaresc imunitar, am incercat atatea...lactoferina, colostru bovin, homeopate, lapte de capra....trebuie sa ma obisnuiesc ca asa e el? :( de la 6 luni sunt tot stresata cand vine perioada rece nu il scapa nimic...macar nu am mai facut bronsiolite si pneumonii anu asta ce sa zic...

Septembrie 2017-sarcina

Postat: Thursday, January 16, 2020 10:37 PM
AndreV wrote:
Fetele... Am fost la doctor. Avem aprox. 1kg. Totul e bine, suntem mai mari cu vreo 3 zile si ne mentinem rusinoase. Fara poze pentru mami si tati. Ne ascundem cum putem, numai sa nu se vada fataHilar

Voi cum va simtiti? Ce mai faceti?

Super vesti, creste micuta :D Eu sunt bine, astept sa treaca greturile odata...piticul meu e racit iar si am avut nopti mai agitate plus ca mai are doi canini de iesit si cateva masele daaar rezistam, eu astept doar sa treaca perioada asta rece cu viroze, e asa urat... in 23 avem si noi morfologia 1, abia astept ca nu l-am vazut de o luna imediat...burtica creste incet desi kg vad ca nu am mai luat, haine nu imi mai sunt bune la pantaloni doar cei de graviduta...
Criss parca tu aveai azi morfologia 1, cum a fost? :)

Septembrie 2017-sarcina

Subiect: Clubul aspirantelor - 77
Postat: Monday, January 13, 2020 8:39 PM
Mihaela14 wrote:
Fetelor, eu am sa va dau o veste buna. Tocmai am facut un barza ultrasensibil si e pozitiv !Love

Felicitari Miha!!! Sa stea cuminte 9 luni de zile!

Septembrie 2017-sarcina

Postat: Saturday, January 11, 2020 9:41 AM
Ella123 wrote:
buna Anita. La fel ?i la mine.. Nu se satura la san. Mai alaptez si cu mamelon de silicon, îl scot uneori dar nu întotdeauna îl prinde pe al meu.. Plânge se înro?e?te mi e mila de el ?i ii pun mamelonuul. Am stat ?i 2 ore cu el la san cu pauze de 5 10 min când adormea. Nu se satura.. Ma ia ?i pe mine de suzeta... ?i eu ii dau lapte praf. Rar când reusesc sa i dau o masa doar de lapte matern, mai mereu adaug completare. M am consumat ?i eu destul de mult ca nu am lapte suficient dar am hotarât sa ma bucur ca macar atât este ?i ma rog ca macar pana la 6 luni sa am chiar ?i atât. Mi am cumparat o pompa electrica.. În 30 min scot 50 ml...nu mi se pare prea mult dar asta e. Sper doar sa nu raman fara foarte repede, ?i nici sa nu înceapa el sa l refuze în favoarea biberonului. Astazi vreau sa mi iau galafor forte. De ieri beau ceai hipp pt lacta?ie.. Nu mi place la gust dar mi a zis medicul pediatru sa îl încerc. Te pup.

Ella eu am alaptat doar cu mamelon de silicon toata perioada....doar asa s-a putut si asta e ( am un mamelon ombilicat si unul inversat, nici o metoda la noi fara nu a functionat plus fren restrictiv care l-am sectionat). Important e sa va simititi voi impacate si linistite pentru ca bebe are nevoie de o mamica in primul rand sanatoasa psihic! Restul e istorie :)
Ceaiurile sunt mai mult asa de inducere psihica ca poate creste lactatia...incearca pastile schinduf, sunt de la naturiste, pe mine alea m-au ajutat sa cresc lactatia si bebe la san cat mai mult. Cat mulgi cu pompa nu e deloc relevant, eu nu reuseam decat 30-40 ml maaaax si totusi atunci Stefan cum se satura? :)

Septembrie 2017-sarcina

Postat: Friday, January 10, 2020 11:11 PM
Anitta76 wrote:
Ce mai faceti mamici? Noi suntem bine, stam la titi non stop:)) sper sa treaca mai repede perioada asta, si ptr faptul ca sta mereu la titi pediatrul a considerat sa ii dau macar un biberon de lapte praf cu gandul ca nu se satura de la mine...eu abia ce scapasem de el, adica hotarasem sa nu ii mai dau, insa analizand situatia, mi-am dat seama ca, copilul meu chiar nu se satura, si nu as vrea sa il tin flamand:( Oricum abia am timp sa merg la baie si sa mananc...de cand cu biberonul parca fac prea multe pale Nu stiu daca in situatia mea a mai fost cineva, si daca a reusit sa scape in sensul sa dea doar san. O sa merg la farmacie sa cumpar ceva pentru lactatie. Va pupcomputerlove

Crede-ma ca poti!! Eu dadeam la inceput mai mult lapte praf decat san si incet incet am tot scos de la 5 biberoane pana am ajuns la 3 luni sa alaptez exclusiv si da, nu a fost usor deloc dar am fost foarte determinata si am reusit! Am alaptat pana la 1 an si 7 luni, ultima zi din an ca deja ma refuza el si totul a venit asa natural...autointarcare probabil s-a schimbat si gustul la lapte cum sunt insarcinata si cantitatea...
Decat un biberon pe zi mai bine deloc, dc zici ca nu se satura? Ca vrea sa sea mult la san?

Septembrie 2017-sarcina

Postat: Wednesday, January 8, 2020 9:18 PM
GeorgianaB wrote:

Este totul bine din fericire, ecografic are 12s si 4 zile, colul lung, tensiunea pe artere buna si se pare ca este fetita, cu toate ca sotul spera sa ii creasca putza :)) ca el nu stie cum sa o stearga la fund etc si ca el nu o sa mearga ever sa ne cumpere noua tampoane :)))

Ce frumos, super vesti!! Si eu imi doresc mult sa fie fetita, sotul zice ca orice, nu conteaza, sanatos sa fie :D

Septembrie 2017-sarcina