Locuri de vizitat in Istanbul

Options Locuri de vizitat in Istanbul
Subiectul anterior · Subiectul urmator
marivic
Postat: Saturday, August 11, 2012 10:08 AM

Nivel: SMARALD

Intrat: 8/10/2007
Postari: 13296
Locatia: ,....undeva,prin Univers....
Frumusetea naturala si monumentele istorice ii impresioneaza pe cei aproximativ 2 milioane de turisti care viziteaza anual orasul.
In Istanbul se gasesc circa jumatate din totalul monumentelor istorice si muzeelor din intreaga Turcie.Punct de intalnire si confluenta al Orientului cu Occidentul,al Asiei cu Europa,al crestinismului cu islsmismul,orasul Istanbul are o importanta de nivel mondial in ceea ce priveste comuniunea mai multor culturi si religii diferite.
Frumusetile naturale ale Bosforului,Cornului de Aur si Insulelor celor neasemuite.Istanbul-ul este fermecator pentru toti vizitatorii straini si datorita conditiilor de clima temperata in toate anotimpurile,a freneziei distractiilor nocturne,a locuitorilor saritori si prietenosi,a minunatelor preparate culinare specifice bucatariei turcesti.
Ni-i s-a spus ca orice turist strain are nevoie de 10 zile pt.a cunoaste indeaproape Instanbul-ul are nevoie de 10 zile de sejur aici.
Unul dintre cele mai importante obiective turistice si istorice din Istanbul il reprezinta centrul peninsulei istorice unde se afla situate cartierele Srayburnu(Capul Palatului) si Ssultanahmet(Moscheea Albastra).
MOSCHEEA ALBASTRA,este cea mai frumoasa si mai impunatoare moschee din Istanbul.

Am nimerit la ora de rugaciune si nu se putea intra inauntru,asa ca am fotogafiat numai de afara,.....

Mosheea Albastra este singura moschee cu 6 minarete din Istanbul si din Turcia si reprezinta o capodopera fara egal in randul moscheilor epocii otomane.
mirela74chris
Postat: Saturday, August 11, 2012 10:16 AM

Nivel: Maestru

Intrat: 10/17/2009
Postari: 8595
Locatia: Constanta
Sper sa ajung si eu vreodata.E foarte frumoscomputerlove
bereea
Postat: Saturday, August 11, 2012 10:37 AM

Nivel: RUBIN

Intrat: 3/29/2007
Postari: 22495
Frumos si interesant!
stelave
Postat: Saturday, August 11, 2012 11:01 AM

Nivel: Grupa mica

Intrat: 9/15/2011
Postari: 224
Locatia: Romania
Foarte frumos, locuri interesante
Imi doresc si eu de ceva vreme sa ajung in Turcia. De fapt am doua obiective Turcia si Israel
Cand imi va permite situatia financiara mai mult cu siguranta voi merge dar momentan vizitam Grecia si Italia (acolo sunt rudele....)
marivic
Postat: Saturday, August 11, 2012 11:39 AM

PORTUL GALATA si PODUL GALATA

In departare,sub pod sunt numai terase de la cele mai simple la cele mai luxoase,....
Am mancat si noi la una simpla,pt ca ne era tare foame si aceea a fost prima care ne-a iesit in cale.
Ne-a servit sendvis cu peste si salata.Nu am mancat in viata mea asa ceva,dar a fost o nebunie culinara iar papilelor noastre gustative le-a placut la nebunie sic
Curse de vapoare intre maluri.Malul Anatoliei de pe Bosfor

Malul asiatic

Partea asiatica a aorasului Istanbul are doua cartiere imporatnte,primul este Kadikoy,centrul orasului modern,iar celalalt este istoricul cartier Uskudar.Aceste doua cartiere desi sunt foarte apropiate ca localizare sunt foarte diferite.
KADIKOY

Cheiul Kadikoy
este minunat.Plin de terase de magazinase cu suveniruri,cafenele si dulcegarii.Forfota de aici,te binediospune,este efervescenta si nicidecum nu te oboseste.
In zona nu sunt urme ramase din epoca bizantina sau otomana iar cartierul este caracterizat printr-o activitate comerciala intensa si animatie perpetua la orice ora a zilei.
Centrul comercial si locuintele moderne din interior,magazinele elegante de pe Bulevardul Bagdad,sunt locuri care merita vizitate pt a putea intelege cat de modern este Istanbulul.
In fata cheiului Kadikoy se afla cel mai mare port de marfuri al Turciei.

Portul Haydarpasa si gara orasului Istanbul de pe partea asiatica Gara Haydarpasa

TURNUL FECIOAREI
Cunoscut de europeni de Turnul Leandros este un edificiu cu o suprafata de 1250 m patrati,construit pe o baza formata de stanci aflate la o distanta de 200 m in larg in fata cartierului Salacak,apartinand de Uskudar.
Ambele denumiri provin de la legenda....Se spune ca in timpul epocii bizantine,imparatul vremii si-a inchis fiica in acest turn pt a o apara impotriva pericoleleor prevestite de ursitoare,dar din cosul cu mere adus de servitoare a tasnit un sarpe care a muscat tanara printesa,implinind destinul prevestit de ursitoare.De atunci turnul a fost denumit TURNUL FECIOAREI.Dupa restaurarea sa din anul 1945,aici functioneaza un luxos restautrant cu o priveliste extraordinara asupra Bosforului.

In departare,in spatele Turnului se poate vedea Podul Stramtorii.
Podul are o lungime de1560 m si inaltimea de 165 m si la 64 de m deasupra nivelului marii.Ni-i s-a spus ca este al patrulea pod ca lungime a podurilor suspendate din Europa si al saptelea din lume. Primul caz de sinucidere de pe acest pod a fost in 1974 si au fost numeroase cazuri de sinucideri aici,dar numai cativa au supravietuit.Trecerea pe pod se face cu plata iar pietonii nu au acces.Dupa ce am trecut podul intram in cartierul Kurucesme.In aceasta zona exista multe biserci si locuinte selecte,preferate de personalitati cu functii oficiale.

Vile somptuoase ascunse cu grija in spatele vegetatiei abundente....

Roxie
Postat: Saturday, August 11, 2012 2:42 PM

Nivel: Ambasador

Intrat: 8/1/2007
Postari: 636
Locatia: Bucuresti
Si Sfanta Sofia, care a fost intai catedrala ortodoxa, apoi moschee iar astazi este muzeu. Ca sugestie de vizitare din partea mea, intrati pe poarta destinata vizitatorilor individuali sau in grupuri mici, unde accesul in bazilica se face din lateral, urcand printr-un turn pe o rampa unde ajungeti la etaj intai, nu pe poarta principala pe unde intra grupurile de turisti veniti cu autocarele, pentru ca pe acestia nu i-au lasat sa viziteze decat parterul, cel putin anul trecut asa era.

Si basilica cisterna, super spectaculoasa, din secolul 6. Pe aceasta trebuie sa o cautati deoarece nu este atat de bine semnalizata ca alte monumente, iar intrarea este destul de discreta - langa un parculet, o casuta mica simpla care nu pare a ascunde mare lucru. Este foarte aproape de Sf. Sofia si Moscheea Albastra.

Roxie attached the following image(s):
dscf0100.jpg dscf0105.jpg dscf0121.jpg dscf0042.jpg dscf0057.jpg dscf0062.jpg

marivic
Postat: Saturday, August 11, 2012 4:06 PM

Da,Roxie asa este,...noi nu am avut timp sa vizitam aceste locuri istorice,....Eu postez ce am vizitat noi.Daca ai materiale de postat,ai putintica rabdare ca sa postez zilele acestea ce am eu si apoi poti posta si tu cu indicatiile de rigoare,pt ca orice informatie este binevenita fetelor...dar ca sa nu le facem varza si totusi sa aiba o logica.....Ok?
Multumesc anticipat!pupici
Roxie
Postat: Saturday, August 11, 2012 4:24 PM

Nivel: Ambasador

Intrat: 8/1/2007
Postari: 636
Locatia: Bucuresti
Pai atat am avut de postat, ar mai fi Grand Bazar si fotografii din interiorul moscheii Albastre, daca zici ca tu nu le ai. Nu consider ca daca am mentionat doua obiective si am postat cateva fotografii se face varza, cu atat mai mult cu cat ai confirmat si tu acum ca la obiectivele istorice nu ai avut timp sa intri.
marivic
Postat: Saturday, August 11, 2012 4:38 PM

PIATA HIPODROM
Piata Sultanahmet din zilele noastre denumita in vechime Piata Hipodrom,reprezinta inima si centrul turistic al orasului Istanbul.Aceasta piata cu monumentele din centru si constuctiile care o imprejmuiesc reprezinta cel mai important ansamblu monumental istoric al orasului Istanbul.
Parcul Hipodromului

Daca la noi gasesti caini vagabonzi peste tot ,in Istanbul gasesti mate vagaboante peste tot.ras

O scena deschisa in care seara se tineau spectacole de muzica

FANTANA GERMANA(sau KAIZER WILHELM)
Este ultimul dintre monumentele situate in perimetrul Hipodrom si cel mai recent,caci dateaza din anul 1898.Aceasta minunata fantana a fost daruita de catre Imparatul Germaniei,Wilhelm .Fantana a fost transportata in Istanbul cu trenul si a fost conceputa dupa planul propriu al Imparatului.Asadar,Fantana Germana poate fi interprtetata ca simbolul unei prietenii puternice intre cele doua tari si ale carei baze au fost puse in acea perioada.

OBELISCUL EGIPTEAN
Este cel mai vechi monument al Istanbulul-ui.Are onorabila varsta de 3500 de ani.Este o lucrare impozanta,exceptionala din granit monolit roz si are o greutate de 300 tone.Are o ianltime de 20 m.Pe cele patu fete ale sale se observa inscriptii cu hieroglife egiptene care descriu faptele eroice ale lui Tutmosis(care a fost Faraon in Mezopotamia)
Datorita faptului ca talpa obeliscului nu este perfect dreapta,dedesubt el este sustinut de 4 vase din bronz.

COLOANA RASUCITA (sau serpuita)
Se afla tot aici,in Piata Hipodromului.Unul dintre capete se afla expus la Muzeul de Arheologie din Istanbul si un altul la Londra.Are 6,5 m inaltime.Aceasta coloana in perioada bizantina era folosita ca fantana arteziana.
Langa ea sau in apropierea ei se poate savura minunata cafea turceasca(cui ii place asa amarasic ,caci mie mi-a indulcit-o semnificativ,vanzatoarearas )

marivic
Postat: Saturday, August 11, 2012 4:41 PM

In interiorul mosheielor nu am intrat,....iar multe ,foarte multe locuri nu le-am putut vizita deoarece nu am avut timp.Sotul meu lucra si doar cateva ore ne ramaneau pt vizitat.Poate alta data sa-mi rezerv o excurie de 10 zile,ca sa pot cuprinde totul.
Fetelor,sincer nu as sta la soare in vreo statiune turceasca,ci mai degraba as vrea sa cunosc si sa vizitez toate monumentele lor istorice.Este minunat,este fascinant,senzual si luxos ,Istanbul-ul.Pe mine m-a fascinat,....m-a lasat cu gura cascata,...as vrea sa ma mai reintorc aici odata ca sa pot vizita totul,......
Nu plecati,......continui maine.......
Vizionare placuta!pupici computerlove iloveyou
marivic
Postat: Sunday, August 12, 2012 10:50 AM

STADIONUL BESIKTAS

PIATA TAKSIM

Aceasta piata este strabatuta zilnic de sute de mii de persoane si este situata la mijlocul intersectiei bulevardelor pe care se afla cele mai importante centre de afaceri si comerciale.
In centrul pietei se poate admira Monumentul Republicii de 12 m inaltime.Monumentul infatiseaza si simbolizeaza razboiul de independenta si instaurarea republicii.In partea stg a fotografieie puteti vedea Biserica Aya Trias(Sfanta Treime) situata pe Bulevardul Istiklal,construita in 1880 cu o singura cupola si cu clopotnita ,ortodoxa.

Un vagon vechi de tramvai,dar atat de frumos,....facea turul pietei pt amatorii de ceva retro,...

CEMBERLITAS(PIATRA CU CERCURI)

Singurul vestigiu ramas in piata este YANIK SUTUN(COLOANA ARSA),cunoscuta in zilele noastre cu denumirea de Cemberlitas(Piatra cu cercuri).Imparatul Constantin cel Mare a construit acest turn inalt de 50 metrii in sec.al-IV-lea care purta in varf pana in anul 1105 o statuie din bronz a imparatului.Coloana executata din piatra de porfir a suferit de-a lungul istoriei deteriorari grave din cauza cutremurelor si incendiilor,in prezent are inaltimea de 37 metri si pt a is e mari rezistenta, a fost fortificata cu cercuri metalice.
MOSCHEEA NOUA
Este construita in centrul celei mai animate si mai aglomerate piete din Istanbul.

MOSHEEA SULEYMANIYE
Suleiman I a ridicat aceasta moschee intre anii 1550/1557, cu ajutorul celui mai important arhitect al Imperiului, Sinan (cel care a construit 131 de moschee si 500 de alte cladiri).
Moscheea Suleymaniye se vede foarte bine din portul orasului, undeva deasupra Moscheei Noi, fiind construita asa de sus pentru a domina orasul in semn de putere imperiala.
Se poate ajunge la moschee pe strazile din jurul Bazarului Egiptean. Intrarea este libera si se pot vizita interiorul , cripta lui Suleiman Magnificul si cripta lui Sinan, inmormantat si el aici, intr-o cripta proiectata chiar de el.
Inca din perioada construirii acestei moschei, aici s-a aflat un hammam. Acum el este restaurat, deschis astazi intre orele 7/24, iar cei care vor sa se rasfete cu tratamente si bai turcesti o pot face contra cost.
In timpul celor 46 de ani de domnie a lul Suleiman Magnificul, crestera Imperiul Otoman a ajuns la apogeu.
In momentul inaugurarii, arhitectul Sinan i-ar fi spus lui Suleiman : Aceasta moschee va supravietui atat cat va supravietui intreaga lume - bazandu-se pe proiectul sau arhitectural. La cutremurul ce a devastat orasul in 1989 aceasta moschee a avut daune minore.
Si se pare ca ne vom bucura mult timp de acum inainte de ea. Suleiman Magnificul si Divina Roxelana se vor odihni impreuna pana la sfarsitul veacurilor.
Noi nu am intrat inauntru deorece vroiam sa prindem deschis Bazarul Egiptean si sa facem cumparaturi de acolo,.....
marivic
Postat: Sunday, August 12, 2012 7:14 PM

Am sa mai continui maine,computerlove ....mai am cateva lucruri interesantesic
angelioca2013
Postat: Tuesday, November 5, 2013 3:31 PM

Nivel: Membru

Intrat: 10/16/2013
Postari: 2
Pentru bilete de avion ieftine incercati site-ul editat de moderator si veti gasi cele mai mici preturi de pe piata!
TatyKS
Postat: Tuesday, April 29, 2014 9:10 AM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 3/1/2006
Postari: 7513
Locatia: Ro
Foarte frumos ... multumesc Mari pentru atatea info si poze Cheek Kiss . Abia astept , sunt ca un copil majoreta . Norocul nostru ca mergem cu niste prieteni, care au mai fost de cateva ori si stiu pe unde sa ne plimbam.
Te-ai plimbat cu masina de la un obiectiv la altul ? Ma rog ... la cele care nu sunt oarecum aproape .
Am inteles ca este foarte aglomerat ...
marivic
Postat: Tuesday, April 29, 2014 2:02 PM

Taty,noi am mers cu Metro-Bus,cu tramvaiul si cu metroul....Cu toate a fost superrrrrr yes plus cu masina aceea supraetajata turistica....Este foarte aglomerat,dar nu ne-a obosit acea aglomeratie...chiar ne-a placut tare,tare mult.Am traversat in Kadikoy cu vaporul,deci pe celalat mal asiatic....Am mers si foarte mult pe jos....Este un oras fascinant,in care Europa si Asia se intrepatrund din toate punctele de vedere.Eu m-am indragostit de el si vrem neaparat sa ne reintoarcem acolo,dar pt mai multe zile,cu bani mai multi in portofel si bineanteles si cu copiii.A fost FASCINANT!!!
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed