LittleBoy

Profil: LittleBoy
Despre
Utilizator: LittleBoy
Nivel: Membru
Nume real:
Locatia
Ocupatie:
Interese:
Sex: nu e disponibil
Statistici
A intrat: Friday, September 25, 2015
Ultima vizita: Saturday, October 10, 2015 10:10 PM
Numarul de postari: 1
[0.00% din toate postarile / 0.00 postari pe zi]
Imagine
Ultimele 10 postari
Subiect: chistectomie
Postat: Friday, September 25, 2015 7:12 PM
Am nevoie de o parere.Urmeaza sa fiu operat pentru chistectomie.Pe CT se vede un chist de 2 cm lungime,pe 3 dinti.Nu am simtit nimic suparator la acei dinti,doar la unul din ei mi se forma mereu,credeam eu, abces, iar din neglijenta nu m am dus la stomatolog.(au trecut peste 5ani de la primul abces).Dnul doctor mi-a spus operatia dureaza 2 ore, va scoate chistul,va curata f bn locul,va umbla prin spatele dintilor,va face un fel de plombare, si daca vreau va face aditie de os(1g) si de membrana pentru ca, dupa operatie unul din dinti se va „tine”in 2 mm os..Am decis sa platesc ceva mai mult si sa se faca aditia de os si de membrana ,de teama sa nu pierd 3 dinti peste 2 ani de ex. De asemenea,va trebui sa port o banda din fibra de sticla pentru ca dintii vor devenii imobili pana va aderea aditia de os.Din cauza emotiilor si a fricii am omis sa intreb daca toate lucrurile se vor face intr o singura sedinta si daca opereaza direct, desi mie imi mai curge lichid din acel „abces”.Nu am simtit siguranta din partea dnului doctor,desi mi s a spus sa sansele de vindecare sunt 95%, iar daca nu da rezultat,altceva nu exista momentan.Sa stau linistit ca este cea mai sigura optiune pentru a nu ramane fara dinti?