Lista cumparaturi pentru nou-nascut la nastere

Options Lista cumparaturi pentru nou-nascut la nastere
Subiectul anterior · Subiectul urmator
AdrianaC
Postat: Thursday, May 9, 2013 11:05 AM

Nivel: ALBA CA ZAPADA

Intrat: 2/12/2006
Postari: 17666
Locatia: Bucuresti
Ce lucruri trebuie sa cumparati obligatoriu pentru bebe la nastere?
shirel
Postat: Thursday, May 9, 2013 11:32 AM

Nivel: SMARALD

Intrat: 7/22/2007
Postari: 11773
Locatia: israel
AdrianaC wrote:
Ce lucruri trebuie sa cumparati obligatoriu pentru bebe la nastere?

Eu va spun ce am cumparat eu chiar daca sunt la al 4 bebe.In primul rand la imbracaminte salopete de corp care se inchid in fatza cu capse cu toate ca mi-au ramas de la ceilalti copii fiecare nou nascut primeste la iesirea din spital totul nou personal al lui.Pe urma binenteles ca mai folosesc si hainutze purtate de ceilalti copii.
-pampers
-crema de funduletz ptr iritatii
-aici eu mai cumpar niste materiale albe ca tifonul asa dar frumoase inflorate ptr bebelusi si care le folosesc cand tin bebele in bratze ,cu care il sterg la guritza (nu stiu daca sunt sau se folosesc si in Romania)
-caciulitze subtiri sau depinde de perioada (imediat dupa nastere ei au o temperatura a corpului mai mica decat normala asta pana isi intra in ritm deci ptr cateva saptamani macar dupa vremea noastra aici)
-scaunelul ptr masina (ptr cine are nevoie )am uitat cum se spune la voi scoica parca nu ?alcool ras
-paturica
-sticle de biberoane macar 2 ptr inceput si lapte formula ptr noi nascuti (asta in cazul ca nu alaptati)
-suzeta ptr cine crede in ea si nu se teme sa o foloseasca
C-am atat ptr la nastere daca imi mai aduc aminte de ceva voi mai adauga.
AdrianaC
Postat: Friday, May 24, 2013 3:03 PM

Nivel: ALBA CA ZAPADA

Intrat: 2/12/2006
Postari: 17666
Locatia: Bucuresti

Iata o listuta cu ce ar trebui sa cumparati pentru nou-nascut si cand va vor folosi:

Categoria Ce sa cumparati Cand va folosesc La ce va folosesc
Medicale Termometru Dupa revenirea din maternitate Temperatura se ia rectal la nou-nascuti. Este util pentru cazul in care se imbolnaveste si aveti nevoie sa ii masurati temperatura
Medicale Termometru de camera Dupa revenirea din maternitate Pentru a mentine o temperatura optima in camera bebelusului. Temperatura ideala este intre 18-21 grade
Medicale Ser fiziologic In maternitate si acasa Este util pentru a-l sterge la ochisori.
Medicale Comprese sterile si seringi sterile Acasa Pentru ingrijirea buricului.
Medicale Produse anticolici (Bonisan, Debridat, Sab Simplex, etc) Acasa In principiu colicile apar in jurul varstei de 3 luni, dar nu este o regula.
Medicale Alcool sanitar Acasa Pentru ingrijirea ombilicului.
Medicale Crema contra iritatiilor de scutec (crema de galbenele, bepanthene, etc) Acasa Pentru cazul in care se irita de la scutec.
Medicale Antitermice Acasa Pentru cazurile in care face febra. Se vor administra numai la recomandarea medicului pediatru.
Medicale Alcool sanitar Acasa Pentru ingrijirea ombilicului.
Medicale Aspirator nazal sau batista bebelusului Acasa Pentru a curata secretiile nazale.
Medicale Vigantol (la recomandarea medicului pediatru) Acasa Pentru continutul de vitamina D, anti-rahitism.
Ingrijire Pampers In maternitate si acasa Luati in calcul circa 6-7 pampersi pe zi.
Ingrijire Forfecuta de unghii speciala pentru bebelusi Acasa Pentru ingrijirea unghiilor.
Ingrijire Servetele umede In maternitate si acasa Pentru ingrijirea nou-nascutului.
Ingrijire Prosoape pentru baie Acasa Pentru dupa baita.
Cosmetice Produse pentru baie (sampon, lotiune de corp, sapun, burete de baie, betisoare de urechi) Acasa Pentru baia nou-nascutului, respectiv curatarea urechilor.
Cosmetice Ulei pentru masaj Acasa Pentru dupa baita
Alimentatie Biberoane, tetine, sterilizator, fierbator de apa, termos, lapte Acasa Pentru cazul in care il alaptati si artificial.
Uz casnic Cantar Acasa Pentru a-i monitoriza greutatea si a va asigura ca ia corect in greutate.
Uz casnic Cadita pentru bebelusi Acasa Pentru baita.
Uz casnic Masa de infasat Acasa Desi nu este absolut necesara, cel putin in primele 4 luni poate fi utila
Uz casnic Detergent de rufe hipoalergen Acasa Pentru spalarea hainutelor nou-nascutului.
Uz casnic Lampa de veghe Acasa Pentru noptile in care hraniti bebelusul. Nu este recomandat sa ii aprindeti lumina noaptea cand se trezeste sa manance, astfel incat o lampa de veghe sau o veioza este ideala.
Imbracaminte Hainute din bumbac (body, pantaloni, sosete, salopete, caciulite, salopeta de iarna (daca nasteti iarna) In maternitate si acasa Pentru interior, dar si pentru iesit la plimbare.
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed