Liposuctia

Options Liposuctia
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Miri
Postat: Sunday, July 2, 2006 10:15 PM

Nivel: SAFIR

Intrat: 2/26/2006
Postari: 16505
Locatia: pe o margine de lume...
Liposuctia

Introducere

O varietate de noi denumiri au fost legate de liposuctie: liposculptura, liposculptura “tumescenta” si liposuctia superficiala. Procedura era la inceput destinata conturarii corpului sau remodelarii depozitelor de grasime si nu ca o forma de pierdere in greutate, asa cum este tendinta actuala.

Teorie

Compozitia grasimii depinde de un numar de factori:
- dieta
- factori genetici
- factori hormonali
- exercitiul fizic.
Toti acesti factori pot determina cantitatea si locul unde grasimea se depune pe corp. Distribuirea grasimii are un rol important in rezultatul final al conturului siluetei. Cresterea sau scaderea in greutate modifica dimensiunea adipocitelor nu numarul acestora care ramane constant.

Liposuctia, in schimb, reduce numarul adipocitelor, putand modifica distributia grasimii prin reducerea numarului adipocitelor pe o anumita zona a corpului fiind astfel foarte utila pentru modificarea conturului siluetei.

Zone de aplicare a metodei

Cele mai frecvente zone in care se foloseste liposuctia sunt soldurile si coapsele. Alte suprafete asupra carora se foloseste aceasta tehnica sunt abdomenul, gatul si genunchii. Este folosita frecvent in chirurgia sanilor, a gatului si a abdomenului pentru a imbunatati conturul acestor zone. Trebuie reamintit totusi ca, conturul siluetei este determinat de muschi si de culoarea pielii, nu numai de distribuitia grasimii. Liposuctia se raporteaza direct numai la unul dintre acesti factori. La acei pacienti la care ceilalti factori sunt problematici, alte proceduri ar putea fi folosite pentru un rezultat cat mai bun. Aceasta nu este o alternativa pentru liftingurile faciale sau abdominale - acestea fiind operatii adresate problemelor specifice pe care liposuctia nu le poate remedia singura.

Procedura tehnica

Procedura se desfasoara de obicei sub anestezie generala (pacientul este adormit). Cateodata se face sub anestezie locala cu sedarea pacientului (care-l face sa se simta adormit) si ocazional doar cu anestezie locala (doar suprafata operata va fi anesteziata). Sunt efectuate foarte mici taieturi de bisturiu in zone ascunse pentru a permite introducerea instrumentelor medicale fara a se putea observa micile cicatrici care raman dupa procedura. Stratul de grasime este fluidizat prin injectarea unui amestec de substante care ajuta la indepartarea grasimii iar apoi aparatul de aspirat este introdus in acest strat si cantitatea dorita de grasime este indepartata.

Postoperator

Majoritatea oamenilor pot si sunt intr-adevar incurajati sa se ridice si sa faca miscare odata cu disparitia efectelor anestezicului, deci in aceeasi zi cu interventia. Este recomandat ca cei care au avut cantitati mari de grasime inlaturata sa stea internati peste noapte in spital, dar acest lucru nu este necesar in majoritatea cazurilor. Un anumit tip de pansament strans aplicat inveleste zona supusa operatiei, aceasta ajutand la stabilizarea noului contur, impiedica sangele si alte fluide sa se acumuleze in zona aspirata si previne caderea pielii ajutand-o sa ramana la “locul ei”. Aceasta imbracaminte se poarta continuu doua saptamani si apoi pentru inca o luna in majoritatea timpului. Efortul fizic trebuie evitat in acest timp.

Postoperator

In general sunt putine complicatii care pot aparea, cum ar fi: sangerarea si acumularea de fluide la locul operatiei. Imbracamintea dupa operatie are rolul de a impiedica acest lucru. Daca totusi apare aceasta problema, plaga postoperatorie trebuie drenata si imbracamintea modificata pentru a se potrivi corect.
Infectia - apare foarte rar si trebuie tratata cu promptitudine.
Modificari de sensibilitate – manifestate in mod particular la pacientii cu volum mare de grasime aspirat, dar aceasta complicatie este temporara, revenind la normal dupa cateva saptamani sau luni.
Iregularitati - liposuctia poate cauza unele neregularitati in tesutul moale la locul operatiei. Ele trebuie rezolvate uneori cu unele proceduri operatorii secundare. Purtarea corecta a imbracamintii post-operatorii ajuta la eviterea problemei.
Decolorarea pielii - de obicei este temporara si dispare cu timpul.
In ultima perioada au aparut noi metode de liposuctie, diferite de metoda clasica descrisa mai sus:
- liposuctia cu ultrasunete - in locul aspirarii directe sunt folosite ultrasunetele pentru a fragmenta stratul de grasime. Rezultatul este o aspirare mai rapida si mai curata a grasimii. Desi este buna in anumite zone unde este greu de folosit liposuctia traditionala; poate determina unele complicatii ca arsurile de piele la barbati in zona pieptului si a spatelui, de exemplu, unde tesutul este mai gros.
- liposuctia cu ultrasunete externe - ultrasunetele sunt aplicate pe piele inainte de operatie - rezultatul fiind o operatie mai rapida si mai curata fara riscul unor arsuri ale pielii. Se crede ca este mai putin eficienta decat metoda interna.
- liposuctia oscilanta - un tub care produce vibratii cu frecventa rapida este introdus in stratul de grasime care este distrus mecanic. Rezultatul este o indepartare rapida si curata a stratului de grasime fara riscul unor arsuri de piele ce pot aparea la liposuctia cu ultrasunete.

sfatul medicului.ro

Rody
Postat: Saturday, March 17, 2007 5:43 PM

Nivel: Senior

Intrat: 6/10/2006
Postari: 6198
Locatia: Peste tot si nicaieri...
A facut cineva,Liposuctiune"ca as vrea sa fac si eu.Am putinca gasime pe burtica,de nu mai scap de eauff
marya28
Postat: Tuesday, April 10, 2007 2:17 PM

Nivel: Membru

Intrat: 3/16/2007
Postari: 46
Locatia: bucuresti
nu dar as vrea si eu , tot cu burtica e problema ca dupa o nastere prin cezariana mai deloc abdomene ca nu e voie si cred ca ar fi ideala ca a venit primavara si nu mai pot sa port blugi si fuste cu talia joasaras ras ras
Roxanel
Postat: Tuesday, April 10, 2007 6:53 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 3/13/2006
Postari: 2691
Locatia: Cararea Dragostei nr. 3
Fetelor, doar ce am auzit de un caz tragic in Italia. O femeie a facut o banala interventie de liposuctie si a intrat in coma uff dupa care a decedat.

Sursa
Rody
Postat: Tuesday, April 10, 2007 9:06 PM

marya28 wrote:
nu dar as vrea si eu , tot cu burtica e problema ca dupa o nastere prin cezariana mai deloc abdomene ca nu e voie si cred ca ar fi ideala ca a venit primavara si nu mai pot sa port blugi si fuste cu talia joasaras ras ras

Eu sunt hotarta sa-mi fac,dar as vrea mai multe informatii.o sa mai caut net.cica este foarte buna!
Rody
Postat: Wednesday, April 11, 2007 11:12 AM

Roxanel wrote:
Fetelor, doar ce am auzit de un caz tragic in Italia. O femeie a facut o banala interventie de liposuctie si a intrat in coma uff dupa care a decedat.

Sursa

uff uff uff uff
Ema
Postat: Wednesday, April 11, 2007 2:59 PM
Nivel: Guest

Intrat: 2/12/2006
Postari: 5
Da, e adevarat ce spune Roxanel!
O femeie de 40 de ani, care nici nu avea mare nevoie de liposutione, avea numai vreo 300-400gr de grasime de eliminat, a facut operatia si dupa aceea a intrat in coma si a murit pale pale pale

In plus am vazut o emisiune cu cazuri din America de operatii nereusite( liposutioni)
care ramasesera cu "gauri" in pulpe, care cu cicatrici groaznice, nu mi-as face nici in ruptul capului!

Rody
Postat: Wednesday, April 11, 2007 3:44 PM

Ema wrote:
Da, e adevarat ce spune Roxanel!
O femeie de 40 de ani, care nici nu avea mare nevoie de liposutione, avea numai vreo 300-400gr de grasime de eliminat, a facut operatia si dupa aceea a intrat in coma si a murit pale pale pale

In plus am vazut o emisiune cu cazuri din America de operatii nereusite( liposutioni)
care ramasesera cu "gauri" in pulpe, care cu cicatrici groaznice, nu mi-as face nici in ruptul capului!
uff uff uff
Renunt atunci....uff
Ema
Postat: Wednesday, April 11, 2007 8:48 PM
Nivel: Guest

Postari: 5
Rody, nu e o regula sa se intimple, dar riscul exista!
Pune in balanta pro si contra, este asa de important pentru tine si poti accepta orice risc?
oare
Kiki
Postat: Wednesday, April 11, 2007 8:54 PM

Nivel: TOP TEAM

Intrat: 2/14/2006
Postari: 36607
Locatia: In casuta cu pitici
Rody, mama, eu zic sa nu te stresezi, mai ales ca vrei acum un bebe. Dupa ce nasti, te pui sanatos pe abdomene sau mergi la o sala si o sa scapi sigur de burtica! pupici
Kiki
Postat: Thursday, May 17, 2007 11:29 AM

Nivel: TOP TEAM

Intrat: 2/14/2006
Postari: 36607
Locatia: In casuta cu pitici
Candidatii ideali pentru liposuctie

Pentru a fi eligibil, trebuie sa stii foarte ce implica operatia, si sa nu ai asteptari exagerate in acest sens. Liposuctia imbunatateste aspectul exterior, insa nu are puterea de a schimba in intregime talia si de a te face sa semeni cu manechinele din reviste. Cel mai important aspect, cel pe care trebuie sa il ai in vedere mereu, este acela de a te ajuta sa cresti siguranta si increderea pe care o ai in propria persoana. Asadar, inainte de a face liposuctia, stai de vorba cu medicul pentru a stii cu siguranta ca alegerea ta este cea corecta.

Candidatii ideali pentru lipoplastie sunt persoanele cu greutate medie, cu o piele elastica si sanatoasa, care au diverse depozite de grasime in anumite zone. Conteaza foarte mult si tonusul general, starea de sanatate fizica si mentala, precum si natura asteptarilor ulterioare. Nu exista limitari de varsta semnificative, insa exista riscul ca pielea pacientilor mai in varsta sa nu fie suficient de elastica pentru a suporta efectele operatiei. De aceea, la aceste persoane, efectul nu este la fel de vizibil ca in cazul celor mai tinere. Liposuctia implica riscuri in cazul celor care sufera de afectiuni precum diabet, boli ale plamanilor, circulatie deficitara. De asemenea, interventia este contraindicata celor care au suferit operatii anterioare in zona respectiva.

Planuirea operatiei

In cadrul intalnirilor preliminare, chirurgul va stabili cu exactitate starea de sanatate pe care o ai, masura in care esti corespunzator motivat, precum si ce cantitate de grasime trebuie eliminata. Este bine sa pui accentul pe sinceritate in cadrul acestor intalniri, pentru ca de ea depinde succesul liposuctiei.

Inainte de liposuctie

Medicul iti va da indicatiile necesare pentru perioada de dinaintea operatiei, indicatii cu privire la ce ai voie sa bei si sa mananci. Iti va interzice sa mai fumezi, sa bei alcool si sa iei anumite medicamente. Uneori, medicul va dispune recoltarea de sange inainte de operatie, pentru eventuale perfuzii. Indicatiile preoperatorii sunt:

* nu mancati si nu beti nimic dupa miezul noptii inaintea operatiei;

* este interzisa administrarea aspirinei si a medicamentelor ce o contin, cu 2 saptamani inainte de operatie;

* de regula, operatia trebuie facuta in afara perioadei menstruale;

* trebuie sa anuntati chirurgul si medicul anestezist daca aveti probleme medicale (tensiune, probleme vasculare, infarct, diabet, probleme pulmonare, probleme cu sangerarea, epilepsie, probleme neurologice, alergii la diverse medicamente);

* trebuie sa anuntati medicul daca purtati proteze dentare sau lentile de contact;

* daca fumati, planificati-va sa va lasati cu cel putin 1-2 saptamani inainte de operatie si nu va apucati decat la minimum 2 saptamani dupa operatie;

* evitati sa va expuneti in exces la soare inainte de operatie, in special regiunea care va fi operata;

* nu urmati o dieta stricta inainte de operatie deoarece poate intarzia vindecarea;

* daca raciti sau faceti o infectie de orice fel, operatia trebuie amanata.

Operatia in sine
Lipoaspiratia implica introducerea unei canule speciale in tesutul adipos, prin incizii de 3-4 mm si prin miscari repetate, grupuri de celule sunt separate si aspirate. De regula sunt necesare 2-3 incizii pentru fiecare zona. Cicatricele sunt greu de observat si nu pun probleme din punct de vedere estetic.

Tehnicile moderne folosesc injectarea ariei care va fi aspirata cu un lichid care contine anestezic diluat pentru a reduce disconfortul postoperator si adrenalina care reduce sangerarea. Aceste tehnici se numesc "tehnici tumescente".

Imediat dupa terminarea lipoaspiratiei, zonele aspirate sunt pansate cu pansament compresiv pentru a preveni formarea seroamelor si hematoamelor.

Lipoaspiratiile mici la care s-au scos sub 2 litri de aspirat pot fi externate dupa 24 de ore. Daca cantitatea de aspirat a fost mai mare sau la pacientii care consideram ca trebuie monitorizati, prelungim internarea pentru 2-3 zile. Pe toata perioada internarii administram pacientilor nostri antibiotic, antitrombotic, antialgic si antiinflamator la nevoie.

Dupa operatie

Dupa externare, firele se scot la 5-6 zile de la operatie, acest lucru putand fi rezolvat fara probleme de medicul de familie al fiecaruia. Trebuie purtati pantaloni sau centuri elastice care ajuta la retractia si dispunerea uniforma a surplusului tegumentar. De asemenea, un element foarte important care previne aparitia unor denivelari la nivelul zonelor aspirate, este masajul postoperator pe care noi il incepem inca din perioada internarii. Umflaturile si vanataile dispar de regula in primele 3 saptamani, rareori persistand 1-2 luni. Rezultatul definitiv se poate aprecia de regula dupa 3 luni.

Activitatea obisnuita poate fi reluata in maximum 1 saptamana.

Pentru pastrarea in timp a rezultatului obtinut, este important sa urmati un regim igieno-dietetic recomandat de un medic nutritionist si sa nu ezitati sa practicati un sport.

SURSA
Alyna
Postat: Friday, May 18, 2007 1:05 AM

Nivel: Avansat

Intrat: 2/15/2006
Postari: 1320
Eu,sincer,nu as face vreodata asa ceva...am vazut in ce consta operatiunea si nu sunt dispusa sa ma las "prelucrata"asanu mai bine fac sport pana-mi iese grasimea prin pori,dar la bisturiu nu ajungnu nu
taki
Postat: Friday, May 18, 2007 7:34 AM

Nivel: SMARALD

Intrat: 2/13/2006
Postari: 13501
Locatia: Printre voi!
Roxanel wrote:

O fost prietena a tatalui meu a patit ceva asemanator. Din fericire, traieste! angel
AdrianaC
Postat: Friday, May 18, 2007 7:45 AM

Nivel: ALBA CA ZAPADA

Postari: 17757
Locatia: Bucuresti
Si mie mi se pare o operatie destul de riscanta si uratica, mai ales ca am si vazut cum se face.

Eu o sa mai astept pana inventeaza astia medicamentul minune cu care slabesti mancand si te mentii si dupa ce nu il mai iei.

Ar fi si cazul sa inventeze odata asa ceva, pentru ca rata obezitatii creste pe zi ce trece uff
Fluturas
Postat: Friday, May 18, 2007 8:33 AM

Nivel: Maestru

Intrat: 11/22/2006
Postari: 9744
Locatia: o casa,care nu este facuta de mana,ci este vesnica
si eu am o burta de zici ca sunt in a patra luna(gravida) dar tot nu as face.am vazut cum se face si m-am ingrozit.prefer sa fiu "grasa" decat sa ajung la asa ceva
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed