Limba romana versus limbile lumii

Options Limba romana versus limbile lumii
Subiectul anterior · Subiectul urmator
AdrianaC
Postat: Sunday, February 26, 2006 11:08 AM

Nivel: ALBA CA ZAPADA

Intrat: 2/12/2006
Postari: 17753
Locatia: Bucuresti
Ce asemanari si deosebiri sunt, etc.
MNiko
Postat: Wednesday, November 15, 2006 12:34 PM
Nivel: Guest

Postari: 5
O deosebire :
Cuvantul "Dor" nu exista in nici o alta limba.
mihaela75
Postat: Wednesday, November 15, 2006 4:37 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 2/22/2006
Postari: 4839
Acum mi-am dat seama ca sunt o norocoasa ca sunt romanca.fetelor,daca ati sti ce mult conteaza sa ai radacini latine.Intelegi cam tot ce misca , stii multe cuvinte pe care altii nici nu stiu cu ce se mananca.Originea cuvantului iti da cheia.fac comparatia cu Kaze care crescut in orientul Mijlociu n-are haba de latinisme.Daca vede un flacon de "Materna" nu-si da seama ca e ceva pt mame sau vede cuvantul "infant" pe diverse, nu stie ca e ceva pt bebelusi.Si sunt multe exemple care nu-mi vin chiar acum in minte.Dar hotararea mea e definitiva, fetele mele vor lua lectii de latina.Nu ca sa fie mai deosebite ci ca sa se descurce mai usor in viata.Daca stii latina stii cam toate limbile latine.

cat despre mulvorbita engleza...nu e chiar asa de valoroasa, se poate invata si la batranete.Nu are nuante, nu are pe vino-ncoace.E simpla, rece si fara armonie.

Revinras
Andi&Mariuca
Postat: Wednesday, November 15, 2006 6:59 PM

Nivel: Senior

Intrat: 2/14/2006
Postari: 5089
Miha are dreptate! este mai usor ca vorbitor de latineasca de-a noastra sa inveti alte limbi... foarte usor se invata in primul rand limbile inrudite: franceza, italiana, spaniola dar cred ca nu e greu sa inveti nici engleza... care nu prea are legatura cu limba noastra dar suna ca topica relativ la fel...
mai greu (pt mine cel putin) cu germana... mi se pare foarte complicata!
cand am invatat eu japoneza a fost cumplit! este total altfel decat orice limba am invatat eu pana acum.
Alina, da-ti si tu cu parerea aici ca esti cea mai avizata!pupici in japo,totul este diferit: topica, gramatica in sine e aiurea, scrisul este infiorator! chiar si pt japonezi care folosesc dictionare de kanji (caracterele lor minunate!) ca sa citeasca ziarul!
o limba pe care eu n-am putut sa o invat desi m-am straduit este maghiara!mi se pare foarte dura si nu am deloc accent!
MNiko
Postat: Wednesday, November 15, 2006 8:25 PM

Cand eram in liceu am aflat ca romanul este singurul din lume care poate invata orice limba straina (in sensul ca exista un roman cu aptidini sa o faca). In schimb celelalte popare nu au abilitatea asta.
mihaela75
Postat: Wednesday, November 15, 2006 8:34 PM

Nu stiu daca chiar e singurul dar are multe avantaje fata de altii.Eu as vrea ca fetele mele sa-l cunoasca pe Creanga si " dulcele grai moldovenesc" si as vrea sa cunoasca sensul cuvantului " dor" si sa cante " Hai neicuta sa-ti dau guritza" si multe alte intraductibile.Plange sufletul in mine ca ele nu vor sti toate astea si nu vor gusta pe deplin melodia limbii romane.Insa pt asta ar trebui sa platesc prea scump,ar trebui sa platesc cu traitul in Ro.uff Nu le poti avea pe toate.uff
rachel24
Postat: Tuesday, August 21, 2007 2:41 PM

limba romana e o limba care provine di latina,dar cu influente din toate limile celor care ne-eu asuprit sau mai nou sunt neologisme cuvinte "imprumutate"din enleza(ok,fifty-fifty),spaniola(macho,gigolo),italiana(ciao ),turca(ciorba),ungureste(gulas),etc.Are accentul cam dur in comparatie cu celelalte limbi latine,dar intradevar ne ajuta sa invatam mai multe limbi straine ca pe altii.De ex in italia,care e un fel de latina pura,nu exista anumite sunete si le e greu sa invete romana,ca de altfel si alte limbi.Dar cu siguranta nu invatam germana,rusa sau engleza daca sunem romani.
mihaela75
Postat: Wednesday, August 22, 2007 2:25 AM

Nu stiti ce ma amuz eu cand vad cum se chinuie lumea sa-mi pronunte numele ras Si numele meu ...iti trebuie doua randuri de caiet sa-l scrii hohot Doctorita imi zice Luminata...uite cum ma luminasem si nu stiam sunny
Kiki
Postat: Wednesday, August 22, 2007 5:56 AM

Nivel: TOP TEAM

Intrat: 2/14/2006
Postari: 36607
Locatia: In casuta cu pitici
mihaela75 wrote:
Nu stiti ce ma amuz eu cand vad cum se chinuie lumea sa-mi pronunte numele ras Si numele meu ...iti trebuie doua randuri de caiet sa-l scrii hohot Doctorita imi zice Luminata...uite cum ma luminasem si nu stiam sunny

hohot hohot hohot hohot Luminata hohot hohot hohot hohot
Laura&Alfonso
Postat: Wednesday, August 22, 2007 3:19 PM

Intrat: 4/4/2006
Postari: 1856
Locatia: Spania
Mie mi-a fost foarte usor sa invat spaniola..cand am venit aici abia stiam sa spun Hola..iar dupa o luna deja dialogam in spaniola...vocabularul romanesc e compus un60% de cuvinte latine..iar restul sunt slave, si din alte parti...Aici spaniolii ii lauda pe romani ca invata mult mai usor spaniola decat un bulgar, rus sau din alte tari ajunsi aici...si totul ca suntem norocosi fiind unicul popor latin din europa de est..
stele_pe_cer
Postat: Thursday, August 23, 2007 8:06 PM

Intrat: 2/13/2006
Postari: 6678
mihaela75 wrote:
Doctorita imi zice Luminata...uite cum ma luminasem si nu stiam sunny

Te keama si Luminitasic ?
mihaela75
Postat: Friday, August 24, 2007 6:10 AM

da nervi nervi nervi nervi nervi nervi
stele_pe_cer
Postat: Friday, August 24, 2007 8:25 AM

Intrat: 2/13/2006
Postari: 6678
mihaela75 wrote:
da nervi nervi nervi nervi nervi nervi

Acum, sincer...mie mi se pare un nume frumuselpupici !
bereea
Postat: Sunday, October 12, 2008 4:00 PM

Nivel: RUBIN

Intrat: 3/29/2007
Postari: 22709
Am invatat relativ usor italiana, dar nu mi se pare deloc latina pura cum zicea cineva mai sus.Daca stii italiana, cu siguranta nu intelegi si latina.in schimb cine vorbeste latina invata foarte usor celelalte limbi latine, pentru ca ea e baza.
t-mihaela
Postat: Thursday, April 18, 2013 9:12 PM

Intrat: 6/20/2008
Postari: 5141
Limba mea preferata e ROMANA Lol Hilar
Si sa va explic de ce
TEST

The combining form that means "tears":

1 kerat/o

2 lacrim/o Big Laugh

3 palpebr/o

4 papill/o

Si asta e doar un exemplu , nu va mai spun ca doar eu stiu fara efort ca "intercostal" se mananca cu " ribs "
sau" subungual" cu "under the nail"
Exemple pot comtinua cu nemiluita Lol
Sunt cu cativa pasi seriosi inaintea tuturor doar datorita limbii /majoreta

Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed