Limba geografica -pete pe limba

Options Limba geografica -pete pe limba
Subiectul anterior · Subiectul urmator
delfinasa
Postat: Friday, January 4, 2008 4:51 AM

Nivel: Senior

Intrat: 2/13/2006
Postari: 6852
Locatia: pe-aici
Limba geografica este limba pe a carei suprafata apar pete de diverse forme si marimi care se pot schimba de la saptamana la saptamana, avand aspect de harta. Pe aceste zone, papilele gustative sunt rarefiate sau aproape inexistente, putand cauza sensibilitati la anumite mancaruri, condimente, dar acest lucru nu este neaparat necesar. Aceste pete sunt in general asimptomatice, nu sunt dureroase, copilul/adultul nu-si pierde gustul si pot aparea oricand, mentinandu-se saptamani sau chiar si luni de zile, disparand pentru o perioada, iar aparand. De regula apare la copiii sub 6 ani si s-a constatat ca fetitele/femeile sunt mai predispuse s-o faca. Nu se stie cauza exacta a aparitiei acestor pete pe limba si nu se prescrie tratament pentru limba geografica, deoarece nu s-a demonstrat ca vreun tratament este ajutator sau necesar. In cazurile in care se dezvolta dureri, usturimi ale limbii, ingreunarea masticatiei sau a ingerarii se prescriu tratamente speciale, care insa nu inlatura aceasta conditie a limbii. Se recomanda ca pe aceasta perioada sa se evite mancarurile fierbinti, pe baza de lapte, condimentele, alcoolul (la adulti).

Am sintetizat cateva articole gasite pe net in limba engleza despre limba geografica, deoarece Karina mea, in urma unei saptamani in care am observat schimbari la nivelul suprafetei limbii ei, a fost diagnosticata astazi de catre una din pediatre cu acest diagnostic si, cum n-am auzit in viata mea de el pana acum, m-am pus pe documentat si m-am gandit ca poate prinde bine si altcuiva care are de-a face cu pete de aceasta natura pe limba.

La delfinasa mea a debutat odata cu raceala de care inca nu a scapat complet, cu un cerculet cat o unghiuta de-a ei, rosiatic, ca o arsura, insa fara margini ridicate albicioase cum am vazut in multe poze ca se prezinta aceasta limba geografica, prezentand lipsa papilelor in acea zona, pata care intr-o saptamana s-a extins pe aproape o treime din limbuta, pastrandu-si aceleasi caracteristici incipiente. La pipait parea ca n-o doare, am si intrebat-o cand manca, bea si a spus ca n-o doare , insa am remarcat o scadere in apetit in aceasta perioada (ii mai dau si alte maselute si cauzele lipsei apetitului pot fi combinate). Am badijonat-o cu apa in care-am dizolvat bicarbonat (o lingurita rasa intr-un pahar cu apa), nu i-am mai dat lapte, branza si parea ca-si revine, reaparand papilele in anumite locuri, insa faptul ca s-a extins m-a facut s-o duc la doctor si iata-ne cu acest diagnostic, care nu are nici o cauza exacta, nici un tratament.

Atasez cateva poze, asemanatoare cu petele de pe limbuta ei, insa pe net am vazut poze mai infioratoare, dar sper eu sa nu ii apara niciodata forma aceea mai severa.

delfinasa attached the following image(s):
geographic_tongue.jpg limba geografica.jpg

Fluturas
Postat: Sunday, January 6, 2008 11:42 PM

Nivel: Maestru

Intrat: 11/22/2006
Postari: 9744
Locatia: o casa,care nu este facuta de mana,ci este vesnica
karina,sa speram ca nu o sa iti mai apara niciodata asa ceva pe limbuta
sousourel
Postat: Wednesday, January 9, 2008 9:59 PM

Intrat: 2/18/2006
Postari: 7688
Multa sanatate Delfinasei atomice...cum mai e?
g_nicoleta2000
Postat: Thursday, January 10, 2008 8:01 AM

Nivel: Avansat

Intrat: 2/14/2006
Postari: 3898
Locatia: Bacau
Welcome to the club! Eu sunt fericita posesoare a unei limbi care-si schimba infatisarea mai des decat eu garderoba. Am acest atribut ca nu o pot numi boala din copilarie si pe langa pete am si "brazde" adica limba este crapata de zici ca am taiat-o cu lama.
Sotul meu a avut fericirea sa o descopere de curand sipale era sa lesine, mereu ma intraba daca nu se va rupe limba mea intr-un final mai ales din cauza vorbitului mult.
Asa ca stai linistita ca si fotomodel daca se face Karina nu o sa o puna nimeni sa faca poze cu limba scoasa. Sa fie fata sanatoasa in rest!
danab
Postat: Thursday, January 10, 2008 2:44 PM

Intrat: 3/13/2006
Postari: 5519
Locatia: Iasington
Si Miru are limba geografica, i-au aparut petele dupa 1 an jumatate, si am fost repede la control. Pediatra mi-a psus sa nu ma sperii, ca nu e o problema si nu are ce tratament sa-mi dea.
Si limbuta Mirueni arata ca si a Karinei, mai ales poza 2, dar vad ca mananca si nu se plange ca ar durea-o.
sousourel
Postat: Thursday, January 10, 2008 4:02 PM

Intrat: 2/18/2006
Postari: 7688
g_nicoleta2000 wrote:
Welcome to the club! Eu sunt fericita posesoare a unei limbi care-si schimba infatisarea mai des decat eu garderoba. Am acest atribut ca nu o pot numi boala din copilarie si pe langa pete am si "brazde" adica limba este crapata de zici ca am taiat-o cu lama.
Sotul meu a avut fericirea sa o descopere de curand sipale era sa lesine, mereu ma intraba daca nu se va rupe limba mea intr-un final mai ales din cauza vorbitului mult.
Asa ca stai linistita ca si fotomodel daca se face Karina nu o sa o puna nimeni sa faca poze cu limba scoasa. Sa fie fata sanatoasa in rest!

hohot hohot hohot hohot scuza-ma, imi pare rau pentru limba ta...dar hohot hohot hohot nu ma pot abtine. Cum adica a descoperit-o de curand?alcool
g_nicoleta2000
Postat: Thursday, January 10, 2008 8:40 PM

Intrat: 2/14/2006
Postari: 3898
Locatia: Bacau
sousourel wrote:

hohot hohot hohot hohot scuza-ma, imi pare rau pentru limba ta...dar hohot hohot hohot nu ma pot abtine. Cum adica a descoperit-o de curand?alcool

hohot Era descoperita de demult, adica stia ca o posed dar nu a vazut-o din primii ani de casnicie. Trebuia sa-mi tin bine secretele ca sa fiu plicitisitoare dupa cativa ani de casnicie.bounce
rima
Postat: Friday, December 19, 2008 11:54 AM
Nivel: Guest

Intrat: 2/12/2006
Postari: 5
Eu am limba crapata de cand ma stiu, acum am 17 ani. De durut nu ma doare, dar dimineata e alba si incarcata. Nu cred ca exista tratament pentru asa ceva, intrucat am fost de multe ori la doctor si nu mi-a zis nimic in legatura cu acest lucru; in schimb tin minte ca spuneau ceva de limba geografica, si cu toate astea din cate am mai citit pe net limba geografica inseamna sa ai pete de alta culoare pe limba.
petro
Postat: Friday, December 19, 2008 1:46 PM

Intrat: 1/31/2008
Postari: 3374
Acum m-ati facut curioasa si trebuie sa-mi analizez limba in oglinda! Nici nu m-am gandit vreodata cum arata limba mea. oare
TeosOf
Postat: Friday, December 19, 2008 8:38 PM

Intrat: 3/4/2008
Postari: 7332
rima wrote:
Eu am limba crapata de cand ma stiu, acum am 17 ani. De durut nu ma doare, dar dimineata e alba si incarcata. Nu cred ca exista tratament pentru asa ceva, intrucat am fost de multe ori la doctor si nu mi-a zis nimic in legatura cu acest lucru; in schimb tin minte ca spuneau ceva de limba geografica, si cu toate astea din cate am mai citit pe net limba geografica inseamna sa ai pete de alta culoare pe limba.

Incearca sa faci un exudat faringian si unul nazal. Daca te trezesti cu limba alba si incarcata s-ar putea sa fie si din cauza vreunei infectii.(nu e 100% demonstrat, dar mai bine sa stai linistita)
matilda
Postat: Tuesday, March 24, 2009 7:26 AM

Nivel: Membru

Intrat: 2/10/2009
Postari: 68
Locatia: Covasna
Nu-i asa ca suntem distractive cu limbile noastragepgraficeras

Si eu sunt posesoarea unei minuni de genul asta, nu ma derenjeaza, nu ramanem fara ea, nu se rupe hohot hohot hohot (Nicoleta, m-am amuzat maxim) nu exista tratament (am dat-o si cu lapte de cuc, dar tinctura de propolis a fost cea mai "gustoasa")

Stiu ca e caracterizata prin pete si crapaturi, o eventuala incarcare a limbii trebuie atent evaluata.

Si bineinteles, nu doar petele se modifica ci si crapaturile, nu sunt intotdeauna la fel!
carla
Postat: Tuesday, March 24, 2009 7:36 AM

Nivel: SMARALD

Intrat: 2/8/2007
Postari: 14165
Si eu am avut limba geografica,acum mi-am amintit,dar nu mai am de mult.N-am facut tratament,mi-a trecut pur si simplupupici
bulibuli
Postat: Tuesday, March 24, 2009 9:16 AM

Nivel: Maestru

Intrat: 3/17/2008
Postari: 9649
o limba cu zone depapilate poate fi semn de anemie.
o hemoleucograma ar stabili exactthumright
ilioara
Postat: Tuesday, March 24, 2009 10:09 AM

Intrat: 1/5/2009
Postari: 1230
Locatia: craiova
si eu am o limba geografica.ma ustura cand mananc salata de vinete ,rosii...pale
matilda
Postat: Tuesday, March 24, 2009 12:36 PM

Nivel: Membru

Intrat: 2/10/2009
Postari: 68
Locatia: Covasna
bulibuli wrote:
o limba cu zone depapilate poate fi semn de anemie.
o hemoleucograma ar sabili exactthumright

ok, si aici subsriu. am avut perioade cand hemoglobina mea oscila intre 7-8 unit, acum dupa ce am nascut a ajuns la 10 si mai am inca pana la limita minima.

insa nu ma deranjeaza la alimente condimentate sau la altele (cum ar fi rosiile)
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed