Ligamentele incrucisate ale genunchiului - ACL si PCL

Options Ligamentele incrucisate ale genunchiului - ACL si PCL
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Ana_P
Postat: Wednesday, February 8, 2012 9:05 AM

Nivel: Membru

Intrat: 2/8/2012
Postari: 21
Cine stie mai multe sau a mai avut afectiuni ale ligamentelor ACL (anterior incrucisat) si PCL (posterior incrucisat) de la genunchi ?

Am cazut la schi acum cateva zile. Abia spre seara mi s-a umflat genunchiul, dar puteam sa merg. Am focut un RMN si am aflat ca am ligamentle PCL si ACL rupte. Ce sa fac ? Sa stau asa cu orteza si sa incerc o recuperare kineto ? Se poate distruge meniscul si cartilajul daca nu fac operatie ? Ce doctori stiti pentru astfel de probleme ?
mamiemi
Postat: Wednesday, February 8, 2012 10:12 AM

Nivel: Avansat

Intrat: 2/3/2008
Postari: 1467
Locatia: Craiova
Fetita mea si-a luxat rotula si au fost afectate, dar nu rupte. e posibil sa necesite operatie. Ei i s-a umflat genunchiul a stat doua saptamani cu o orteza. Daca esti din Bucuresti, iti recomand pe Dr. Nicolae Mihailide de la Spitalul Foisor. Stiu ca martea avea consultatii. Vezi pe net nr de tel al spitalului si fa-ti o programare. Totusi cred ca ar trebui sa mergi la urgente, nu poti sta asa.
Ana_P
Postat: Thursday, February 9, 2012 8:47 AM

Nivel: Membru

Intrat: 2/8/2012
Postari: 21
Multumesc pentru raspuns mamiemi. Inca citesc despre subiect, dar nu gasesc prea multe informatii. Se pare ca exista doar cativa doctori buni in Bucuresti care fac aceasta operatie, iar preturile sunt exorbitanta :
La privat :
- operatia in jur de 4500 RON
La stat :
- se platesc doar suruburile resorbabile (2 buc) in jur de 400 Euro
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed