Lentile de contact

Options Lentile de contact
Subiectul anterior · Subiectul urmator
delfinasa
Postat: Tuesday, July 4, 2006 6:42 AM

Nivel: Senior

Intrat: 2/13/2006
Postari: 6852
Locatia: pe-aici
Ce parere aveti despre lentilele de contact? Sunt mai bune decat ochelarii? Ce fel de tipuri de lentile se gasesc, cum se pun la ochi, ce efecte pot avea asupra ochiului? Despre lentilele de contact cosmetice ce parere aveti?
cute_babies_of_mine
Postat: Tuesday, July 4, 2006 8:22 AM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 4/4/2006
Postari: 8978
Locatia: Piatra Neamt, Romania
Sotul meu foloseste lentile de contact de 10 ani! E super-multumit de ele, mai ales ca-i dau foarte multa libertate la sporturi, la mare, unde poate inota (doar daca are si ochelari de inot, ca altfel le pierde). Cele mai bune, spune el, sunt lentilele Bausch&Lomb. Sunt lentile de folosinta indelungata, nu zilnice sau care se schimba la 3 luni. Ce-ar mai fi de spus... Ca dipotriile pentru lentilele de contact difere de cele ale ochelarilor, ca intretinerea lor presupune ceva rigurozitate (dar odata format reflexul aplicarii, scoaterii sin spalarii lentilelelor, e chiar usor), ca e mai dificil la o petrecere noaptea, dupa ce le-ai purtat o zi intreaga, pentru ca iti obosesc ochiul (cred ca 12 ore pot fi purtate pe zi...) si ca e vai si amar daca iti intra ceva in ochi si nu ai solutie la tine sa le poti scoate!
Despre cele cosmetice... Dupa ce stai in casa cu un om care sufere putin din cauza dioptriilor (praf, condus, oboseala - toate acestea obosesc cumplit ochiul peste care a fost aplicata lentila de contact), nu poti decat sa-i multumesti lui Dumnezeu ca tu ai ochii sanatosi si ca vederea ti-e buna! Ce mai conteaza culoarea?!?
kali
Postat: Tuesday, July 4, 2006 9:00 AM

Intrat: 5/27/2006
Postari: 14332
Eu mi-am luat lentile cosmetice (verzi si mov) ca sa-mi fac satisfac un moft, dar nu le-am purtat niciodata pentru ca nu am reusit sa le pun decat o data, la optica medicala... de atunci, neam! In schimb le poarta sotul meu, ocazional.
AdrianaC
Postat: Tuesday, July 4, 2006 9:07 AM

Nivel: ALBA CA ZAPADA

Intrat: 2/12/2006
Postari: 17748
Locatia: Bucuresti
Nici eu nu cred ca as reusi sa mi le pun. Plus ca trebuie sa ai foarte mare grija si sa fii si foarte riguros, sa iti aloci destul timp pentru ingrijire, pus, scos, etc.

Nu cred ca mi-as lua, pentru ca nu as fi in stare sa le pun.

In rest, ce sa zic, arata mai bine decat ochelarii, dar depinde acum si ce ochelari iti alegi si daca vrei sau nu sa stie lumea ca ai nevoie sa porti ochelari. Eu deocamdata am ales sa port ochelari. sic
Vesna
Postat: Tuesday, July 18, 2006 12:34 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 2/27/2006
Postari: 1307
AdrianaC wrote:
Nici eu nu cred ca as reusi sa mi le pun. Plus ca trebuie sa ai foarte mare grija si sa fii si foarte riguros, sa iti aloci destul timp pentru ingrijire, pus, scos, etc.

Nu cred ca mi-as lua, pentru ca nu as fi in stare sa le pun.

In rest, ce sa zic, arata mai bine decat ochelarii, dar depinde acum si ce ochelari iti alegi si daca vrei sau nu sa stie lumea ca ai nevoie sa porti ochelari. Eu deocamdata am ales sa port ochelari. sic

Adriana, tin sa te contrazic. Nu e deloc complicata procedura! Poate in primele zile...
Eu am purtat lentile vreo 5 ani (ultima data mi-am luat din moftul de a nu purta ochelari la nunta sic ). Iti intra atat de mult in obisnuinta curatarea lor, respectiv punerea sau scoaterea lentilelor, asemenea unui spalat de dinti si odata puse nu ai nici o grija. Nu deranjeaza (asta daca nu ai intoleranta, lucru rar intalnit, dar testat la cumparare), nu se vad. Mie cel mai mult mi-au placut vara, ca puteam purta ochelari de soare, fara sa calc in gropi! ras
Roxanel
Postat: Tuesday, July 18, 2006 12:37 PM

Intrat: 3/13/2006
Postari: 2691
Locatia: Cararea Dragostei nr. 3
Vesna wrote:
Mie cel mai mult mi-au placut vara, ca puteam purta ochelari de soare, fara sa calc in gropi! ras

hohot
kali
Postat: Tuesday, July 18, 2006 1:20 PM

Intrat: 5/27/2006
Postari: 14332
Vesna wrote:

Adriana, tin sa te contrazic. Nu e deloc complicata procedura! Poate in primele zile...

Vesna, ce sa-ti spun... eu am lentile cosmetice de vreun an, de-acum, si nu am reusit sa mi le pun. In schimb sotul meu nu are probleme.
Cand le-am luat mi le-a pus tipa de la optica medicala, iar eu m-am gandit ca, odata ajunsa acasa, vad eu cum fac... doar e imposibil sa nu reusesc pana la urma. Ei, si cu toate explicatiile tipei de acolo ( ca am revenit a doua zi... si a treia zi...ras) am vazut... ca nu pot si pace!
taki
Postat: Thursday, July 20, 2006 7:55 PM

Nivel: SMARALD

Postari: 13501
Locatia: Printre voi!
Lentilele de contact se perfectioneaza, dar nu sunt recomandate oricui. Anumite boli ale ochiului (ochiul uscat, ulcer corneean anterior sau corneea cu o scadere a sensibilitatii) contraindica lentilele de contact.

Autoingrijire pentru purtatorii de lentile de contact

- Mentine lentilele curate
- Spala-te pe maini inainte de a manipula lentilele de contact
- Foloseste numai solutii comerciale de umezire si de curatare a lentilelor de contact
- Pastreaza o pereche de ochelari ca rezerva in cazul in care o problema solicita intreruperea folosirii lentilelor de contact pentru o vreme.

Daca ai lentile de uz prelungit, scoate-le si dezinfecteaza-le in fiecare seara. Daca porti lentile de unica folosinta, nu le utiliza peste timpul recomandat de oftalmolog.
Daca porti lentile de contact prea mult timp fara sa le scoti, iti privezi corneea de oxigen. Lipsa oxigenului poate determina incetosarea vederii, durere, lacrimare, inorosire si sensibilitate la lumina.

Scoate imediat lentilele daca apar oricare dintre aceste simptome. Solicita examinari regulate oculare pentru a evita probleme datorate folosirii prelungite a lentilelor de contact.
taki
Postat: Thursday, July 20, 2006 7:56 PM

Nivel: SMARALD

Postari: 13501
Locatia: Printre voi!
Lentilele de contact colorate

Exista trei tipuri de culori folosite pentru lentilele de contact: tente de vizibilitate, culori nuantatoare si culori opace. Multe din aceste lentile de contact colorate sunt disponibile atat in varianta fara dioptrie (plano) cat si in variante cu dioptrie.

De asemenea, exista lentile colorate cu inlocuire zilnica sau frecventa.

Tenta de vizibilitate, de obicei bleu deschis sau verde deschis, este aplicata pe lentila doar pentru a te ajuta sa o recunosti mai usor in timpul aplicarii sau indepartarii ei. Deoarece are o nuanta foarte deschisa, culoarea ochilor tai nu va fi afectata.

Lentilele de contact nuantatoare au o culoare mai pregnanta decat lentilele cu tenta de vizibilitate si schimba culoarea ochiului. Dupa cum reiese din numele lor, aceste lentile au scopul de a nuanta culoarea naturala a ochilor tai. Lentilele de contact nuantatoare sunt recomandate persoanelor care doresc sa-si intensifice culoarea deschisa a ochilor.

Lentilele de contact opace prezinta culori mai profunde si pot schimba culoarea ochiului intr-un mod evident sau chiar total. Daca esti gelos pe o pereche de ochi albastri sau daca te-ai saturat de comentariile ironice la adresa ochilor tai caprui, atunci schimba-ti culoarea ochilor cu lentilele de contact opace. Acestea iti ofera o gama variata de culori, incluzand verde, albastru, violet, gri, honey, hazel.

Companiile care produc lentile de contact colorate au incercat sa imite culoarea naturala a irisului. Din moment ce irisul este format dintr-un ansamblu de tesuturi colorate, anumite lentile de contact sunt vernisate cu o serie de mici puncte colorate pentru a le face sa para mai naturale pe ochi. Centrul lentilei (partea care se suprapune pupilei) este transparent, pentru a facilita vederea normala.
Vesna
Postat: Monday, July 24, 2006 2:03 AM

Intrat: 2/27/2006
Postari: 1307
kali wrote:

Vesna, ce sa-ti spun... eu am lentile cosmetice de vreun an, de-acum, si nu am reusit sa mi le pun. In schimb sotul meu nu are probleme.
Cand le-am luat mi le-a pus tipa de la optica medicala, iar eu m-am gandit ca, odata ajunsa acasa, vad eu cum fac... doar e imposibil sa nu reusesc pana la urma. Ei, si cu toate explicatiile tipei de acolo ( ca am revenit a doua zi... si a treia zi...ras) am vazut... ca nu pot si pace!

Kali, pe mine m-a lasat sa mi le pun singura de cand le-am cumparat, bineinteles dupa consult. Mi-a explicat, mi-a aratat, dar mi-am bagat singurica degetele in ochi. ras Cred ca nici n-as fi lasat pe altcineva sa mi le puna...sic
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed