Legatura intre ceea ce simt copiii si comportamentul lor

Options Legatura intre ceea ce simt copiii si comportamentul lor
Subiectul anterior · Subiectul urmator
AdrianaC
Postat: Wednesday, August 20, 2008 12:18 AM

Nivel: ALBA CA ZAPADA

Intrat: 2/12/2006
Postari: 17482
Locatia: Bucuresti
Exista vreo legatura intre ceea ce simt copiii si comportamentul lor?

Ei se comporta asa cum simt? Pana la ce varsta?

De la ce varsta pot sa apara tentative de manipulare din partea lor?

Vi s-a intamplat sa observati ca se comporta altfel decat simt de fapt? Adica de exemplu, le vine sa planga, dar se abtin, sau din contra, chiar rad? etc, etc
iuliana13
Postat: Thursday, January 29, 2009 11:19 PM
Nivel: Guest

Postari: 5
Buna Adriana. Copilul meu nu are decat un anisor si vreo 2 saptamani dar stie sa fie smecher, cum spun eu. Daca vrea telefonul de ex. si nu vreau sa il dau, se forteaza pur si simplu, pana se roseste tot sa planga ca sa il dau. Bine inteles ca iti dai seama de diferenta, ma amuza foarte tare cand face chestiile astea, iti dai seama ca il duce capul, cat e de mic.hohot
shirel
Postat: Friday, January 30, 2009 12:01 AM

Nivel: SMARALD

Intrat: 7/22/2007
Postari: 11747
Locatia: israel
Cum sa nu ,sa facem dezbaterea unui copil care se imbolnaveste destul de des sa spunem simple raceli.Inca din copilarie noi parintii comitem o mare greseala atunci cand copii ni se imbolnavesc noi parinti responsabili si buni cum suntem ,si milosi hohot hohot le acordam o atentie exagerata,le permitem totul ,sa manince in pat la noi ,sa doarma cu noi,toooootul!Acest
lucru creaza in mintea copilului o asociatie gresita.ca mama il iubeste mai mult si chiar si ramane cu el acasa,ca tata are mai multa grija de el,ca el devine centrul atentiei pentru intreaga
familie ,poate sa bea coca-cola cat vrea ras si dulciuri deasemenea el este persoana cea mai importanta din casa.
Cind este bolnav copilul devine un mic dictator,el invata cu asta un truc ca daca nu era bolnav i se cerea socoteala pentru fiecare lucru facut nu chiar pe placul nostru dar acuma el isi da seama ca nu mai poate fi invinuit cu nimic si ca nimeni nu-i va spune ca el este responsabil de boala lui ras ras
Copilul simte tot timpul ca este neputicios si ca nu se poate apara fiindca noi parintii suntem mai puternici,dar cand este bolnav lucurile se schimba el devine puternic si noi neputinciosi.
El incearca prin boala o investitie si ea este foarte importanta pentru el."Nu ma duc astazi la scoala ca nu ma simpt prea bine,ma doare capul,am febra este doar un exemplu .Cand este bolnav copilul trebuie ingrijit cu orice pret dar fara ai acorda o atentie exagerata ,speciala.El trebuie ingrijit din punct de vedere
medical nu si psihologic,daca el isi creiaza in mintea lui ca boala aduce beneficii am incurcat-o ,in toata viata lui eel se va imbolnavi ori de cate ori va simti ca ceva nu este asa cum vrea el.
imi aduc aminte de iubitul meu sot hohot hohot hohot cand eram prieteni dar inca nu locuiam impreuna.Eu vroiam sa ies ,dans ,petreceri,distractii si el la fiecare sfarsit de saptamana era bolnav.De fapt ce vroia doar sa ramanem impreuna acasa numai el si cu mine hohot hohot sa fie el fericit si ma prins
ca eu numai cum auzeam asta gata renuntam la tot i faceam masaj,frectii la cap ,mangaieri si alintarii normal ca se obisnuisera.Asa a facut de vreo cateva ori de ma si intrebam cum de se imbolnaveste doar vinerea pina cand m-am prins si m-am facut ca ploua.hohot hohot Pe urma sa vezi distractie pe noi!(offff topic)
ingerash
Postat: Friday, January 30, 2009 12:24 AM

Nivel: DIAMANT

Intrat: 1/17/2008
Postari: 27673
Locatia: u.k.
Mare adevar shirel!firstprize Aceeasi greseala am facut-o si eu,de dorul lor,de dragul lor,le-am permis sa faca ce vor,cum am inceput sa nu mai le fac pe plac cum Madalina face istericale si crize de plans,acum ea a realizat ca strategia ei a expiratVictory si incearca cu Ionut,dar el ii tot spune sa fie cuminte ca e micacopilas si ii tranteste in brate o gramada de jucarii ca sa o tina ocupatahohot hohot hohot hohot
Ma bucur mult ca amandoi se iubesc si pentru ca am un baietel tare inteleptfirstprize
Mela
Postat: Friday, January 30, 2009 10:45 AM

Intrat: 11/19/2006
Postari: 13514
Locatia: belgia
sa va spun ce face fiica-mea:de luni pana miercuri am tinut-o acasa,mi-a tusit destul de mult,joi am dus-o la gradi,iar aseara,a intrebat-o taica-sau daca vrea sa mearga si ea ce i-a raspuns? "nu ca sunt racita" si s-a fortat sa tuseasca hohot hohot
problema ei sunt copiii multi,e un pic egoista in joaca ei,accepta 2 sau 3 in jurul ei,dar cand vede mai multi prefera sa se mute la alta masa decat sa se ingramadeasca.asta o doare pe ea de fapt,de-asta nu vrea la gradi.sic

sau,daca trebuie sa ii dau sirop si ea nu il vrea,isi face greata,am vazut-o cu ochii mei cum se chinuie sa-l vomite,cat e de micauff

si normal ca incearca sa ne manipuleze,mai ales cand e vorba de o jucarie noua "mamii/tatiii,tu esti cea mai buna mama,tu m-ai facut pe lumea asta,promit ca o sa fiu cuminte si n-o sa mai urlu,imi cumperi..." hohot hohot hohot

sau,daca o cert "o sa ma duc sa stau singura in camera si o sa ma necajesc".sincer,poate gresesc facand asta,da numai cand o aud o iau si o strang la mine de draga ce mi-e.

iar Mihaita e un lipicios si jumatate,mereu e cu "te desc" (adica te iubesc),cum am putea sa-i rezistam? coeur
sousourel
Postat: Friday, January 30, 2009 3:51 PM

Nivel: Senior

Intrat: 2/18/2006
Postari: 7688
Poate ca totusi e o fateta a problemei. Doar stii bine, ca noi, mamici echilibrate ras nu comitem astfel de "infractiuni"sic . Mai mult, eu imi amintesc precis, momentele mele de copil bolnav cand ma simteam mult mai bine, la gandul ca mi se va pregati mancarea preferata si voi fi intrebata la fiecare 10-15 minute daca ma simt mai bine. Imi oferea un confort psihic pe care nu-l voi uita niciodata si pentru care le multumesc mereu mamei si bunicii melecomputerlove
Mela
Postat: Friday, January 30, 2009 5:54 PM

problema ei chiar sunt copiii prea multi,o vad eu dimineata ca ii ocoleste pe toti ca sa mearga sa se joace singura la o masa,chiar si educatoarea mi-a zis ca e foarte selectiva,greu accepta anumiti copilasi in jurul ei.fetitele vor sa o ia de mana,ea maraie si de duce de langa ele,chiar si acasa,cu rudele accepta greu sa fie pupata sau luata in brate si cocolosita.
shirel
Postat: Saturday, January 31, 2009 12:03 AM

sami wrote:
problema ei chiar sunt copiii prea multi,o vad eu dimineata ca ii ocoleste pe toti ca sa mearga sa se joace singura la o masa,chiar si educatoarea mi-a zis ca e foarte selectiva,greu accepta anumiti copilasi in jurul ei.fetitele vor sa o ia de mana,ea maraie si de duce de langa ele,chiar si acasa,cu rudele accepta greu sa fie pupata sau luata in brate si cocolosita.

Stai,linistita inca nu m-a intalnit pe mine sa vezi ce-i fac o pap toata na,sa vad ce-mi face?hohot
Mela
Postat: Saturday, January 31, 2009 1:30 PM

shirel wrote:

Stai,linistita inca nu m-a intalnit pe mine sa vezi ce-i fac o pap toata na,sa vad ce-mi face?hohot

poate o sa te lase putin,daca vede ca ai si tu limita si te opresti cand vrea ea hohot
bereea
Postat: Sunday, February 1, 2009 4:19 PM

Nivel: RUBIN

Intrat: 3/29/2007
Postari: 22570
Si fiica-mea e o manipulatoare innascuta.Cum spuneati si voi a profitat ca a fost bolnava si alintata, iar acum se face ca nu aude si face doar ce vrea ea.Ba am prins-o ca ma si stramba pe la spate , asa ca azi a fost pedepsita.
Cand vrea ceva vine si se gudura pe langa mine, ma imbratiseaza , imi spune cat de mult ma iubeste si...cere.Daca nu rezolva cu iubitul trece la plans.uita doar ca eu o cunosc foarte bine si imi dau seama cand joaca teatru.Din pacate, taica-su n-are nici o sansa in fata ei.face din el tot ce vrea.
bubulinalumamica
Postat: Monday, February 16, 2009 4:42 PM

Oricum e o dulce si pozica asta cu umbrela galbena e superangelDe abea astept sa creasca si bubulina mea sa povestim, sa ne prostim sa ne plimbam, etc
Tati zice ca fiimea ma dominaangel Cica are personalitate etc.
EU zic ca e incapatzanata.
Nu stiu sigur daca la 1 an si 11 luni por spune ca exista vreo legatura intre ceea ce simte si comportament.sorry1
Dar e drept ca nici eu nu pot fi "dominatoare":p cand e vorba de puiul meu.
mikiki
Postat: Sunday, February 22, 2009 9:05 PM

Buna .Adriana am si eu un baietel de 11 luni si 2 saptamani si este asa de smecher daca nu ii dau ceva de ex:telefonu sau telecomanda sa il vezi cum se stramba ca si cum nu-i convine si dupaia incepe sa maraie ,eu sunt mai smechera ca el si ma fac ca nu-l aud sau fac si eu ca el si ii trece.pupicifloare2
shirel
Postat: Sunday, February 22, 2009 9:47 PM

bubulinalumamica wrote:
Oricum e o dulce si pozica asta cu umbrela galbena e superangelDe abea astept sa creasca si bubulina mea sa povestim, sa ne prostim sa ne plimbam, etc
Tati zice ca fiimea ma dominaangel Cica are personalitate etc.
EU zic ca e incapatzanata.
Nu stiu sigur daca la 1 an si 11 luni por spune ca exista vreo legatura intre ceea ce simte si comportament.sorry1
Dar e drept ca nici eu nu pot fi "dominatoare":p cand e vorba de puiul meu.

Si inca cum este ,copilul simte de cand s-a nascut ,de ce cand este ud plinge si vrea schimbat ,cand este foame .plinge si vrea mancare deci totul face parte din ceea ce simpte si felul in care se comporta ,ca mai tarziu ne exploateaza cu totul asta este altceva dar pina atunci trebuie sa intelegem cu cine avem de lucru!sic ras ras
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed