laura513

Profil: laura513
Despre
Utilizator: laura513
Nivel: Ambasador
Nume real: Laura
Locatia Radau?i
Ocupatie: handmade
Interese: tot ce e frumos pe lumea asta
Sex: Femeie
Statistici
A intrat: Wednesday, February 8, 2017
Ultima vizita: Thursday, December 5, 2019 9:06 PM
Numarul de postari: 734
[0.07% din toate postarile / 0.71 postari pe zi]
Imagine
Ultimele 10 postari
Subiect: Gravidutele noastre dragi - 53
Postat: Saturday, October 5, 2019 12:01 PM
Nella, si eu cand am vazut-o la ultimul ecograf, am zis "Ma-sa de treaba, e toata ta-su!!" Inca sper si eu sa nu mosteneasca nasul lui, nu ca eu as avea vreo minune de nas, dar al lui e imens. La un barbat e ok, dar ea ca e fetita as prefera sa aiba nasul lui mami, insa nu asta e important, ci sa fie stapana pe ea si sa invete sa se accepte, cu toate defectele. Nu de alta, dar am vazut atatea fiinte perfecte ca aspect fizic, complet nemultumite de ele. Asa ca stai linistita, nasul e cel mai putin important :)))

TTC: ianuarie 2016.
Sarcina confirmata pe 28 martie 2017. Am nascut natural la 38s o fetita de 2700 gr si 47 cm.
Love you to the moon and back! <3

Subiect: Gravidutele noastre dragi - 53
Postat: Saturday, October 5, 2019 12:03 AM
Adina Mariana wrote:
Ce ma bucura ft.mult pe acest forum este ca sunteti atat de unite...Chiar daca nu ne stim personal nici una si chiar daca toate ati nascut cu care am rezonat eu mult de cand am ramas eu nu m-ati abandonat si ati urmarit si aceasta casuta chiar daca voi ati devenit mamici si timpul vostru este limitat si m-ati ajutat cu sfaturi multe.Asta apreciez ft.mult.Iti multumesc si tie Nicole ca ai impartasit cu mine experienta ta si sper sa fie asa si la mine pe neasteptate.Asa cum am ramas pe neasteptate asa sa vina si acumacomputerlove

Doamne Adina, nu-mi vine sa cred ce putin mai ai Love Nastere usoara, draga mea, voi fi cu gandul la tine si la bebe zilele astea :)

Sarcina confirmata pe 28 martie 2017. Am nascut natural la 38s o fetita de 2700 gr si 47 cm.

Subiect: Clubul mamicilor incepatoare - 10
Postat: Monday, August 12, 2019 12:36 AM
Ella30 wrote:
Din cate observ sunt multi dr doar cu numele..eu nu i l as administra singura acasa pt ca ma tem de vreo reactie la care sa nu stiu sa actionez..
In alta ordine de idei, am inteles bine ca dr inainte de vaccin trebuie sa o consulte ? Trebuie sa fiu atenta la ceva anume cat timp suntem in cabinet ? Noi pe 20 avem programarea la vaccin.

Ps: eram atat de incantata ca in sfarsit avem un wrap tai tara mic si bebelina mea nu il accepta. Imi vine sa plang de ciuda, carutul e prea greu si singura nu pot iesi cu ea decat in brate..plans pana luam altul dureaza un pic....

Ella daca te consoleaza cu ceva sa stii ca nici noi nu ne.am inteles c wrap tai-ul mic... nici mie nu imi era comod, aveam dureri de spate si Ami aluneca dupa ceva timp de plimbat si ajungea intr.o pozitie ciudata. Marea noastra dragoste a fost wrapul elastic, super comod si usor de pus/ scos bebe din el... dar abia de pe la jumatatea lui septembrie ar deveni ok de purtat asa, ca pe caldurile astea...

Subiect: Clubul aspiratelor - 75 (updated)
Postat: Monday, August 12, 2019 12:30 AM
Felicitari, AndreV! coeur

Subiect: Clubul mamicilor incepatoare - 9
Postat: Sunday, August 4, 2019 9:38 PM
Nicole2018 wrote:
Laura513, felicitari pentru ca ai gasit in tine puterea si curajul sa inchei o relatie defectuasa.
Ma bucur ca ai ajuns sa fii bine, linistita si fericita alaturi de fetita ta si sper sa fiti asa in continuare si poate candva o sa intalnesti un barbat care va stii sa va pretuiasca.

Multumesc din suflet! Doamne ajuta! Multe imbratisari! Cheek Kiss pupici

Postat: Sunday, August 4, 2019 3:43 AM
LAURA0202 ... tot citesc ce scrii despre copil si logodnic si mi se zbarleste carnea pe mine... pentru ca stiu EXACT ce zici. Am trecut prin toate astea, am fost criticata si facuta de nimic. Si eu am fost comparata cu toate acele femei care fac si copii, si mancare, au si serviciu si castiga bani buni, sunt si leoaice in pat etc etc. Evident ca eu nu eram nimic din cele de mai sus. (Oare unde or fi acele femei? Sunt la fel de omniprezente precum unicornii.)

Nu as vrea sa spun cate mi-a facut, dar cert e ca am trait intr-o relatie abuziva. Cand era Ami mica si plecat de acasa cu saptamanile, si-a vazut de ale lui, s-a bazat pe faptul ca sunt cu maica-sa acasa sa ma ajute (nu ii reprosez nimic femeii, nu am nimic cu ea, chiar ii sunt recunoscatoare, dar nu cu ea am facut copilul si nu de la ea aveam pretentii de ajutor). Cand maica-sa pleca la lucru cate 2-4 saptamani, eram doar eu cu el si fetita si nu ma ajuta cu nimic. Ii spuneam uneori ”Tine-o si tu 10 minute sa mananc si eu linistita"... Asta dupa ce imi pregateam cu ea in scoica un mic-dejun rapid. Iar el imi raspundea "Ia-o cu tine, ca urla". Sec. Mancam cu ea la san, alaptam si mancam, asa cum puteam. Uneori mai facea cate ceva de mancare si facea titlu de glorie din asta, imi scotea pe ochi ca el le face pe toate in timp ce eu STAU.
Cat era el acasa simteam ca am 2 copii, dintre care unul foarte usor de crescut (Amelia) si unul pe care iti vine sa-l dai afara cu bagajele facute. Dar nu puteam asta, pentru ca eram in CASA LUI (care era de fapt a maica-sii).

Am plecat. Din noiembrie am plecat din casa aia blestemata si mi-am vazut de viata. Aveam vreo 43 de kg cand am ajuns la ai mei, in decembrie (la 1.68 e destul de putin). Aveam niste cearcane si o figura de om bolnav, dupa cate am tras cu el si tot stresul in care am stat. Am avut prietene care m-au sustinut si asta m-a ajutat enorm in momentele de cadere (mai ales Andreea06, de cate ori nu m-a calmat cand eram la pamant, ii sunt recunoscatoare pe vecie hearts ) Astazi sunt intr-un oras nou, doar eu cu fetita mea, suntem mai bine ca niciodata si ne bucuram de viata si de toate lucrurile frumoase. Mi-am mai revenit si fizic, si psihic. Cu el incerc sa pastrez o relatie cat mai ok pentru copil, pentru ca da, de cand am plecat si-a adus aminte ca are fetita si ca vai ce tatic perfect e el (si evident ca e vina mea ca nu o vede). Suntem in plin proces de divort, in octombrie am termen, asa ca mai am niste hopuri de trecut.

Dar pe cealalta parte, am locul meu si simt ca lucrurile se aseaza frumos, am inceput sa lucrez part-time la o cresa si imi place grozav ce fac, si da, le fac pe toate singura si cand nu mai pot, pur si simplu nu mai fac nimic si nu e nimeni sa ma critice si sa-mi arate cat sunt de incapabila. E doar fetita mea minunata care se bucura de mine si ma iubeste neconditionat.

Am scris aici toate astea cu speranta ca vor inspira persoanele care sunt in situatia in care am fost eu si ca sa se vada ca exista mereu speranta ca lucrurile pot fi mai bune. Viata ne duce in directia buna, trebuie doar sa avem curaj si incredere. Tu ai cel mai de pret cadou al vietii, minunea ta, pe care toate de pe forum stim cat ai dorit-o. Mi-au dat mie lacrimile de fericire cand am vazut ca esti gravida si m-am bucurat din tot sufletul. Fetita ta e cea care va da sens vietii tale, mai presus de toate problemele, si care iti va aduce fericire infinita in suflet mereu. Esti o mama adevarata, esti iubire si putere si cu siguranta cand te vei simti pregatita vei face ce e mai bine pentru voi, indiferent ce va insemna asta.

Va imbratisez, Laura si Laurica!
Daca te pot ajuta, astept mesaj pe privat, dar sa stii ca raspund greut :)

Postat: Sunday, August 4, 2019 3:15 AM
MirelaD wrote:
Buna fetelor, scuzati absenta. Am avut o perioada mai dificila cu fata cu dureri de burtica foarte mari, analize ..vroiam sa va intreb un lucru, ca mi s-a atras atentia si m-a pus pe ganduri..
Stiu ca e fff important contactul fizic cu bebele cat e mic,fetita are abia 7 sapt, dar faptul ca o tin in brate mare parte din zi, o va face sa se invete asa?
Ea plange destul de mult, si o consolez plimband-o in brate f mult. Si de adormit/dormit tot pe mine. Noaptea o pun usor in pat si eu alaturi de ea..dar a inceput destul de des adica mai mereu sa planga/tipe daca incerc sa o las jos cat e treaza sau daca adoarme imediat se trezeste si plange si urla ca din gura de sarpe
Nu mai pot face mai nimic asa:(
Cele cu mai multa experienta, un sfat va rog sa stiu daca procedez corect:(

Nu Mirela draga, nu ”se invata” copilul nicicum :) Tine-o in brate cat are nevoie (si inca o secunda, hihi) si veti avea amandoua cele mai mari beneficii. E greu in perioada asta, dar va deveni tot mai usor, pe masura ce creste.

Eu am dormit cu Amelia pe piept din prima noapte la maternitate. Toata lumea ma pisa la cap sa nu mai dorm cu ea asa, ca ”se invata” asa si nu va mai dormi altfel. Ei bine, pe la vreo 2 luni am inceput sa o pun langa mine dupa ce adormea si acolo ramanea cam toata noaptea :) Imi era foarte usor asa, fiindca alaptam culcat si astfel reuseam si eu sa ma odihnesc. Ziua in schimb, nu dormea niciodata pusa pe pat, ”ca sa mai fac si eu cate ceva prin casa”. Daca voiam sa trebaluiesc, trebuia musai sa o pun in wrap si asa mai reuseam inclusiv sa gatesc cate ceva. Lasa treburile casnice pentru mai tarziu, acum cat e mica-mica stai cu ea si incearca sa delegi alti membri ai familiei sa te ajute, mai comanda mancare, incearca sa te odihnesti cat poti etc. Cand va incepe sa fie interesata de jucarii, va fi mai usor. O pui pe un covoras de spuma din aia moale cu jucarioare si tu iti vezi de ale tale.

Legat de plans, la noi ce mai functiona foarte bine cand plangea neconsolat era muzica data tare. O luam in brate, dadeam muzica tare si dansam cu ea si 2-3 ore pe seara :)) Vecinii m-or fi injurat, dar cui ii pasa? Ea se calma si eu eram fericita.

Asa e perioada asta, ea are NEVOIE de tine si de bratele tale. Se va desprinde cand va fi pregatita. Dar sa stii ca nu e un moft, ci o nevoie. Fi-mea a beneficiat maxim de tinut in brate si purtat in sistem etc, iar astazi la 1 an si 8 luni fetele de la cresa spun ca e un copil echilibrat si independent si ca se vede de la o posta ca e descurcareata. Si azi gatim impreuna (ea imi curata ceapa si imi gusta legumele Lol ) si in tot ce fac incearca si ea sa se implice.

Nu as schimba nimic din ce a fost, poate doar.. as tine-o cat simt eu in brate fara sa aud macar parerile celorlalti, pentru ca pe moment m-au pus pe ganduri daca nu cumva fac ceva gresit. Astazi stiu ca inima de mama stie mai bine :)

Te imbratisez! Putere multa!

Postat: Sunday, August 4, 2019 2:59 AM
MadaMadalyna wrote:
Cum tot întru rar sa va mai spun despre noi, alessia are 84cm, 9500g si e un titirez.
?tie sa faca diferen?a intre "a mea" "a ta". Pune întrebari "ai azit" (ai auzit?) daca cere ceva si nu e bagata in seama.
Are câteva cuvinte ce le spune super amuzant "palatoni - pantaloni" "Ochiali - ochelari" "pasiana- sprânceana" "mizeie - mizerie" "cutenie-curatenie" "spala - speletel" "teletel - telefon" "iosie - rosie" . Spune orice, orice, ma în?eleg cu ea dar si cei din jur deoarece vb destul de clar.
La controlul neurologic ni s.a spus ca mintal are o dezvoltare de 2-3 ani iar fizic e in parametri vârstei.
Ce pot sa mai vreau de la un bebe nascut la 28s cu 1140g?

Doamne Madalina, imi amintesc cand era un bot de om si faceai naveta zilnic la spital... Draga de ea, ce frumos a crescut coeur O minune de fetita frumoasa si isteata. Sa fie sanatoasa si sa va bucurati de familia frumoasa pe care o aveti! Ma bucur enorm pentru voi hearts

Subiect: Gravidutele noastre dragi - 52
Postat: Saturday, June 29, 2019 3:47 PM
Felicitari, Irina! :*
Cu cine ai nascut pana la urma? Pupicei tie si pufoseniei mici! hearts
Sa fiti sanatoase si recuperare rapida! Cheek Kiss

Postat: Friday, June 21, 2019 3:14 AM
Nicole2018 wrote:
Am si eu o intrebare in legatura cu doza suplimentara de ROR de la 9 luni.
Ultima oara medicul nostru de familie ne-a zis ca ne vedem la 11 luni...si eu am intrebat..pai nu facem si ROR la 9 luni?...si a zis mirata...aa daca vreti facem...
Mi-a zis sa anunt eu cu o luna inainte ca il vrem ca sa comande.

Intreband in stanga si in drepta..am auzit ca si alti medici de familie tind sa nu mai faca doza de la 9 luni.

Si asa vaccinul ROR e un soi de bau bau cu multe legende in preajma lui..
m-a pus pe ganduri sa aud ca sunt medici de familie care sar peste el desi e in schema, e drept ca masura temporara.

Care a fost experienta voastra?
Ati facut sau urmeaza sa il faceti?
Ce recomandari ati primit?

Nu am fost la doza de 9 luni pentru ca nu eram in localitate (de fapt am lipsit toata vara, chiar nu am avut cum ajunge) Mi-a zis dr ca nu e obligatorie si ca ne vedem la 11 luni. Am facut la 11 luni si in afara de plans mai mult si maraiala o zi, fetita nu a avut nimic.
De altfel, singurele efecte adverse le-a avut la 2 si la 4 luni, mai exact maraiala, urlat, o stare subfebrila (a ajuns la 37.9) si a dormit f prost 2 nopti. Atat.
Curaj si bafta sa nu aveti niciun disconfort! Cheek Kiss