Laringita acuta

Options Laringita acuta
Subiectul anterior · Subiectul urmator
oanamaria
Postat: Wednesday, October 26, 2011 1:54 PM

Nivel: RUBIN

Intrat: 4/22/2009
Postari: 20813
Locatia: Pitesti
Mucosolvan junior -nu pentru adulti.
Acum l-am pus la nani sa vad daca va tusi-sper sa nu.
giulia_mamik
Postat: Wednesday, October 26, 2011 2:35 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 3/22/2010
Postari: 3091
Locatia: bacau
Acum doua saptamanai Daria a facut laringita.Eu am ajuns cu ea in insuficienta respiratorie la urgentacry .Ii faceam bine mersi tratament pt enterocolita.Ca voma doar atat.Dar nu tuse,nu nimic.Seara a,m bagat o in pat fara temperatura,fara mucisori,fara tuse,nu ragusita.La doua noaptea s a treezit fara aer.A fost cumplit!E periculoasa tare laringita asta.Doamnele de la urgenta mi au zis ca o ora daca mai stateam cu ea acasa,o prapadeam ca se contracta caile respiratorii.I au facut si o injectie in fundulet(ceva cu dex..,ma uit in reteta),mi au pus o la aerosoli,apoi mi a prescris muscolsolvan sau ACC,aerius si ca antibiotic mi a dat Klabax sau un inlocuitor din gama asta.Acum caut un aparat de aerosoli bun.Cateva nopti m a inebunit cu tusea.L am pus si pe sot sa se uite prin Germania.Poate or fi mai bune alea.Oana,sanatate multa puiului.Sa treceti cu bine peste pacatoasa asta de laringitapupici computerlove
oanamaria
Postat: Wednesday, October 26, 2011 2:48 PM

Iimi amintesc Giulia de patania ta cu Daria -de mi se facuse parul gainii citind .
Iti multumesc pentru sfaturi si pentru sustinere .
rafira
Postat: Wednesday, October 26, 2011 8:34 PM

Intrat: 11/17/2010
Postari: 1959
Locatia: urziceni
Oana,sanatte maxima lui Stefanut!Si eu am patit-o rau tare cu Mihaitza cand era mic ,intocmai ca Giulia Mamik.E foarte pacatoasa laringita!Si al meu a facut toata iarna inca doua forme,ce-i drept mai usoare dar prima,in noiembrie,rea si urata de tot!
mirela74chris
Postat: Wednesday, October 26, 2011 8:52 PM

Nivel: Maestru

Intrat: 10/17/2009
Postari: 8595
Locatia: Constanta
Siropul expectorant de la Bioflu cu extract de iedera este super.De la prima doza Razvan a incetat sa tuseasca,apoi a avut episoade rare de tuse inca 2-3 zile.Doar sa ai grija ca este si o varianta Bioflu pentru tuse seaca.Multa sanatate Steficomputerlove pupici
oanamaria
Postat: Thursday, October 27, 2011 7:48 AM

O noapte linistita fara nicio tuse sau ceva ,dar a stat continuu in priza umidificatorul in care am pus si 2-3 picaturi de lavanda .
Va multumesc frumos dragelor .In situatii din asetea orice sfat e de mare ajutor.
roxinthya
Postat: Thursday, October 27, 2011 12:03 PM

Nivel: Senior

Intrat: 11/10/2009
Postari: 7233
Locatia: Bucuresti
Doamne Oana - abia acum citesc si eu pe aici uff Multa sanatate lui Stefi!
Vad ca si la voi se tine scai boala asta ca si la noi! banghead banghead
oanamaria
Postat: Thursday, October 27, 2011 12:30 PM

Roxy lasa ca ne facem noi mari si nu o sa se mai agate de noi orice microb sau virus.
Anelise
Postat: Thursday, October 27, 2011 12:46 PM

Nivel: SAFIR

Intrat: 2/4/2008
Postari: 17381
Locatia: Ro
Multa sanatate! pupici Tare greu mai e cand sunt bolnaviori! pale
clalina
Postat: Thursday, October 27, 2011 3:26 PM

Intrat: 10/25/2010
Postari: 1585
Locatia: italia
giulia_mamik wrote:
Acum doua saptamanai Daria a facut laringita.Eu am ajuns cu ea in insuficienta respiratorie la urgentacry .Ii faceam bine mersi tratament pt enterocolita.Ca voma doar atat.Dar nu tuse,nu nimic.Seara a,m bagat o in pat fara temperatura,fara mucisori,fara tuse,nu ragusita.La doua noaptea s a treezit fara aer.A fost cumplit!E periculoasa tare laringita asta.Doamnele de la urgenta mi au zis ca o ora daca mai stateam cu ea acasa,o prapadeam ca se contracta caile respiratorii.I au facut si o injectie in fundulet(ceva cu dex..,ma uit in reteta),mi au pus o la aerosoli,apoi mi a prescris muscolsolvan sau ACC,aerius si ca antibiotic mi a dat Klabax sau un inlocuitor din gama asta.Acum caut un aparat de aerosoli bun.Cateva nopti m a inebunit cu tusea.L am pus si pe sot sa se uite prin Germania.Poate or fi mai bune alea.Oana,sanatate multa puiului.Sa treceti cu bine peste pacatoasa asta de laringitapupici computerlove

pai si Sara tuseste de 2 sapt in special cand doarme si cateodata parca se sufoca ii fac aerosoli de atunci, i-.am curatat nasucul in permanenta ii dau sirop Stodal, nu stiu ce sa mai fac , mi-e tare frica decand am citit ce ai patit tu, am sa sun iar pediatrauff uff uff .
AdrianaC
Postat: Saturday, November 2, 2013 6:31 AM

Nivel: ALBA CA ZAPADA

Intrat: 2/12/2006
Postari: 17757
Hmmm... recitind acest topic, se pare ca acum 4 ani am avut si eu o laringita urata...

Iata ca azi revin in forta pe aici, pentru ca de ieri am ramas fara glas. Alaltaieri seara cand am ajuns acasa tuseam si nu ma simteam prea bine... am facut febra 37.8... pentru ca ieri sa inceapa la servici sa imi piara vocea si pana seara am ramas de tot fara glas...

Azi m-am trezit la 4 dimineata ca nu mai puteam sa dorm, ma doare gatul rau de tot, nu mai am deloc voce...

Am luat pana acum 2 pastile de Nurofen Expres (ca antiinflamator), 2 pastilute de Homeovox (contra raguselii), 20 picaturi de Tinctura de Propolis si mi-am pus comprese calde pe gat...

Acum vreau sa imi fac si un ceai caldut si sa incerc sa mananc ceva...

Nu o sa ies din casa, ca stiu ca nu e indicat deloc... Sper sa ajung maine sa imi iau sange si sa vad daca e infectie virala sau bacteriana... Daca e bacteriana clar va trebui sa iau antibiotic..., daca nu... concediu medical si asteptam sa treaca...
AdrianaC
Postat: Tuesday, January 7, 2014 5:38 PM

Daca in decembrie, la inceputul lunii, Andrei a tras o laringita urata de m-am internat o zi cu el pentru tratament intravenos cu dexametazona (pentru ca facuse si un torticolis pe fond de infectie virala), iata ca acum a venit randul lui Alice.

De sambata este cu mucisori si ceva febra (37.5), duminica muci si ceva tuse, dar fara febra, pentru ca i-am dat nurofen raceala si gripa la 12 ore, luni a dat si in ceva tuse, deci am trecut si pe propolis si tantum lemon plus miere de manuka 15, iar azi dimineata cand s-a trezit nu mai avea glas deloc.

Diagnosticul pus de mine este de laringita virala (pentru ca nu imi mai face febra si starea generala e buna).

Azi i-am dat Nurofen raceala si gripa la 8 ore, bioparox cate 3 pufuri la 8 ore, tantum verde - 2 / zi, strepsils plus - 1 / zi, propolis tinctura o sa ii dau diseara inainte de culcare 10 picaturi, propolis pastilute 2 / zi, miere de manuka si citronada cu miere si lamaie..., vibrocil si sterimar pentru nas...

In afara de faptul ca nu are deloc voce, e mult mai bine, nu mai e mucioasa, nu prea a mai tusit, nu are febra...

O sa o tin acasa toata saptamana si ma rog sa nu ia si Andrei ceva de la ea...
marivic
Postat: Tuesday, January 7, 2014 6:00 PM

Nivel: SMARALD

Intrat: 8/10/2007
Postari: 13404
Locatia: ,....undeva,prin Univers....
Offf,Adriana.....sanatate multa.Cred ca i-ai putea da lui Andrei niste Osciloccinum preventiv si Actimel....Eu asa ii dau lui Victor cand il ia pe Bogdan raceala,caci dorm amandoi in aceeasi camera.
alexandrabogdan
Postat: Wednesday, January 8, 2014 2:43 PM

Intrat: 4/17/2008
Postari: 3770
Locatia: arad
eu cred ca la 12 ani nu mai e asa grav ca si cand sunt mici. iar dc ea se simte bine ....trece. sanatate Alice!
AdrianaC
Postat: Wednesday, January 8, 2014 3:33 PM

Nu mai e chiar asa grav, dar e oricum neplacut... Am noroc ca nu a facut si febra, ceea ce ma duce cu gandul ca nu e infectie bacteriana...

Sper in cateva zile sa o pun pe picioare, pentru ca sambata are olimpiada la romana...
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed