Laptic de vacuta sau continuam cu lapte praf?

Options Laptic de vacuta sau continuam cu lapte praf?
Subiectul anterior · Subiectul urmator
mihaela75
Postat: Tuesday, November 28, 2006 11:07 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 2/22/2006
Postari: 4839
Mai, fetelor, ma faceti sa alerg dupa Joiana pe coclauri...avem ferme prin apropiere,poate le fac o vizitaoare
Miri
Postat: Tuesday, November 28, 2006 11:10 PM

Nivel: SAFIR

Intrat: 2/26/2006
Postari: 16505
Locatia: pe o margine de lume...
Miha, mult succes!
Desi poate o sa patesti ca si sefa mea de sectie, care, locuind la o ferma ,in Elvetia ,a cerut lapte la cafea si a primit lapte condensat.Lapticul vacilor era colectat si trimis la fabrica!hohot
mihaela75
Postat: Tuesday, November 28, 2006 11:35 PM

Da, ai dreptate, nu cred sa primesc lapte adevarat.uff
delfinasa
Postat: Wednesday, November 29, 2006 12:53 AM

Nivel: Senior

Intrat: 2/13/2006
Postari: 6852
Locatia: pe-aici
Da o tura intr-o zi ca sigur gasesti lapte la diary farms, vorbesti cu proprietarii si iti fac si branza, iaurt pe comanda, de care vrei, numai sa te aiba de clienta...Eu merg la cateva farmers markets si acolo am stat de vorba cu cativa fermieri care aveau branzeturi si s-au mirat ca vreau lapte nepasteurizat, curat cum vine de la vacuta ca nimeni nu le-a mai cerut asa ceva si-mi ziceau ca lapte nu aduc acolo pentru ca trebuie sa ii creeze conditii speciale si e prea mare tam-tam-ul pt cateva ore dintr-o zi a saptamanii (ca e doar sambata), dar sa ma duc la ferme ca acolo se pune altfel problema, nu e nimeni de la Min. Agriculturii sa-i pazeasca si controleze cum fac in piata...Bine ca mi-ati amintit, zilele astea vreau sa ajung si eu la o ferma aproape de noi si va pot spune dupa aia cum stau treburile pe-acolo.
mihaela75
Postat: Wednesday, November 29, 2006 5:37 AM

asteptam vestioare
sousourel
Postat: Wednesday, November 29, 2006 9:00 PM

Intrat: 2/18/2006
Postari: 7688
stele_pe_cer wrote:

Dobandita sau nu, intoleranta la lactoza se manifesta atat la ingerarea laptelui, indif de care e el, praf, de vaca, capra...cat si la toate derivatele din lapte (samantana, branza, iaurt).

Din fericire nu e chiar asa.. branza, iaurtul contin enzime si fermenti care anuleaza efectul lactozei.

MNiko, grasimea din lapte depinde nu numai de vaca/ bivol, dar si de distanta fata de fatare...
stele_pe_cer
Postat: Thursday, December 7, 2006 2:23 PM

Intrat: 2/13/2006
Postari: 6678
sousourel wrote:

Din fericire nu e chiar asa.. branza, iaurtul contin enzime si fermenti care anuleaza efectul lactozei.

UIte ca asta nu o stiamthumright , dar, din fericire, Matei nu este alergic nici la laptele de vaca, nici la proteina animala, nici la lactoza....e la altelesic.
danab
Postat: Thursday, December 7, 2006 9:44 PM

Intrat: 3/13/2006
Postari: 5519
Locatia: Iasington
Eu mai am o cutie de Lactana si parca ma bate gandul sa o trec pe lapte de vaca. oare I-am mai dat cu lingurita din paharul meu si nu a avut nimic, ii place. Am sa o intreb si pe pediatra.
Kiki
Postat: Thursday, December 7, 2006 9:46 PM

Nivel: TOP TEAM

Intrat: 2/14/2006
Postari: 36607
Locatia: In casuta cu pitici
Noi mai ramanem pe lapte praf inca o perioada si apoi vedem impreuna cu doctorul cum facem sa trecem pe lapte de vacuta.
codruta
Postat: Thursday, December 7, 2006 9:53 PM

Intrat: 2/14/2006
Postari: 2034
Locatia: la loc cu verdeata...
dupa o incercare esuata cu lapte de vaca 100% am incercat azi cu zuzu, 1,8%grasime,pasteurizat.Punct ochit punct lovit. II placeyes Prima data i-am dat din canuta si a baut ca o pisicuta. Inainte de somn a mai baut din bibe 150 ml.astept maine reactiilefirstprize
danab
Postat: Thursday, December 7, 2006 9:56 PM

Intrat: 3/13/2006
Postari: 5519
Locatia: Iasington
codruta wrote:
dupa o incercare esuata cu lapte de vaca 100% am incercat azi cu zuzu, 1,8%grasime,pasteurizat.Punct ochit punct lovit. II placeyes Prima data i-am dat din canuta si a baut ca o pisicuta. Inainte de somn a mai baut din bibe 150 ml.astept maine reactiilefirstprize

Zuzu ii da si nasa Mirunei baietelului ei, e singurul care-i place. Nici nu credeam ca e mare diferenta intre gusturi. scratch
MNiko
Postat: Wednesday, December 20, 2006 12:50 AM
Nivel: Guest

Intrat: 2/12/2006
Postari: 5
Aveti vreo rezerva de lapte praf pt cazul in care laptele de vaca ( cuparat din magazin sau de la cineva vare are vaca) nu mai e bun? Daca da, de care folositi?
Eu azi am ramas fara lapte de vaca pt ca s-a transformat in ceva gen sana. L-am luat ieri si de fiert l-a fiert sotul meu, dar cred ca nu prea la fiert ca nu stie cum. Asa ca azi m-am trezit ca n-am lapte pt Cristina. Am recurs la lapte praf Bebelac ca mai aveam o cutie ramasa. Asta a mancat ea inainte de laptele de vaca, dar pe cutie scrie "0-12 luni" si Cristina tocmai a trecut de 12 luni. Rau nu cred ca are ce sa-i faca, doar ca nu ii mai asigura toti nutrientii necesari. Ce ma sfatuiti sa tin in casa pt cazurile asemanatoare (care sper sa nu se mai intample)?
mihaela75
Postat: Wednesday, December 20, 2006 1:19 AM

Bine ca mi-ai adus aminte sa-mi schimb si eu rezerva ca e pt 0-6 lunifool e buna si asta in caz de urgenta dar daca tot ai adus vorba,o s-o schimb.La intrebare nu stiu sa raspund, las feteleras
kali
Postat: Wednesday, December 20, 2006 7:18 AM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 5/27/2006
Postari: 14340
MNiko wrote:
...Ce ma sfatuiti sa tin in casa pt cazurile asemanatoare (care sper sa nu se mai intample)?

Poti sa cumperi o cutie de lapte praf potrivit varstei ei, sau sa te asiguri ca ai rezerva de cutii de lapte UHT, care au termenul de garantie mai mare decat cel care trebuie fiert.

MNiko
Postat: Wednesday, December 20, 2006 8:47 AM
Nivel: Guest

Intrat: 2/12/2006
Postari: 5
kali wrote:

Poti sa cumperi o cutie de lapte praf potrivit varstei ei, sau sa te asiguri ca ai rezerva de cutii de lapte UHT, care au termenul de garantie mai mare decat cel care trebuie fiert.

Ce sunt cutiile de lapte UHT? Nu am cautat niciodata sa cumpar lapte pt Cristina si nu stiu nimic despre posibilele cutii de lapte. E vorba de cutie de lapte praf?
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed