Laptic de vacuta sau continuam cu lapte praf?

Options Laptic de vacuta sau continuam cu lapte praf?
Subiectul anterior · Subiectul urmator
delfinasa
Postat: Tuesday, November 28, 2006 7:04 PM

Nivel: Senior

Intrat: 2/13/2006
Postari: 6852
Locatia: pe-aici
Miha, Taki, nu e regula sa faci branzica cu formula, asa am crezut eu ca e bine sa fac pana se mai mareste putin...Daca bebelusele n-au patit nimic, atunci nu vad care e problema sa le faceti in continuare cu lapte integral de vaca...observati-le scaunele, daca au cocoloase dupa ce papa branzica, atunci poate ca nu digera bine stomacelele lor si mai diluati lapticul sau faceti cu fat free.
mihaela75
Postat: Tuesday, November 28, 2006 7:08 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 2/22/2006
Postari: 4839
sa stii ca asa o sa fac , o sa iau lapte degresatoare Deocamdata nu am vazut nimic " rau " dar cine stie, pe termen lung...Si o sa pun si mai putina smantanascratch
taki
Postat: Tuesday, November 28, 2006 7:09 PM

Nivel: SMARALD

Postari: 13501
Locatia: Printre voi!
delfinasa wrote:
Miha, Taki, nu e regula sa faci branzica cu formula, asa am crezut eu ca e bine sa fac pana se mai mareste putin...Daca bebelusele n-au patit nimic, atunci nu vad care e problema sa le faceti in continuare cu lapte integral de vaca...observati-le scaunele, daca au cocoloase dupa ce papa branzica, atunci poate ca nu digera bine stomacelele lor si mai diluati lapticul sau faceti cu fat free.

Sasha se simte perfect. Noua pediatra ne-a recomandat astfel de meniu si chiar a specificat ca laptele din magazin sa fie 3.5% grasime...ca si iaurtul, de altfel.

TatyKS
Postat: Tuesday, November 28, 2006 7:25 PM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 3/1/2006
Postari: 7513
Locatia: Ro
Eu i-am facut Karinei branzica de casa cu lapte Dorna 1,5% ...si nu a avut nimic.
MNiko
Postat: Tuesday, November 28, 2006 8:11 PM
Nivel: Guest

Intrat: 2/12/2006
Postari: 5
Mie mi s-a spus sa caut pe cineva sa-mi dea lapte de vaca sa ii fac banzica de casa. Nu mi s-a spus sa il degresez.
sousourel
Postat: Tuesday, November 28, 2006 9:34 PM

Intrat: 2/18/2006
Postari: 7688
Stele e adevarat ceea ce spui tu, dar intoleranta la lactoza se poate si dobandi, ulterior. Se pare ca organismul, uneori, nu mai tolereaza laptele dupa ce trece perioada destinata hranirii exclusive cu lapte. UIte, se poate face un test, pe stomacul gol, primul lucru, dimineata, bea un pahar de lapte. Mare. E posibil, in cazul unora, sa li se faca rau, rau. Eu personal stiu ca uneori mi se face. Sotul nu il sufera absolut deloc. Si toti am supt lapte in primul an de viata. Se pare ca un procent destul de mare de adulti au dezvoltat aceasta intoleranta. Dar nu cred ca e cazul lui DAv.

Kiki, m-am tot gandit la o perioada cand V avea diaree. Se prea poate ca a a coincis cu introducerea laptelui de vaca. Nici eu nu l-am dat direct, ci am inceput cu 30 ml la 180 ml Nan, apoi Junior si am tot crescut cantitatea. Acum chiar il bea fara probleme.

Mihaela branza, iaurtul contin enzime care neutralizeaza, in mare parte ceea ce nu e bun pt bb-i, din laptele de vaca. Asta stiu si eu de la un pediatru care l-a scapat pe V de refluxul esofagian.

Mniko laptele de vaca, daca nu e smantanit poate sa fie foarte gras, nici tu nu l-ai putea bea asa, dupa ce-l fierb eu adun grasimea stransa deasupra.
mihaela75
Postat: Tuesday, November 28, 2006 9:53 PM

deci lapte sau branza nu e totuna...oare oricum cred ca eu o faceam prea grasa.
Si al meu sot face urat la lapte rece,cald mai merge...nu stiu care-i secretulscratch
stele_pe_cer
Postat: Tuesday, November 28, 2006 10:26 PM

Postari: 6678
sousourel wrote:
Stele e adevarat ceea ce spui tu, dar intoleranta la lactoza se poate si dobandi, ulterior. Se pare ca organismul, uneori, nu mai tolereaza laptele dupa ce trece perioada destinata hranirii exclusive cu lapte. UIte, se poate face un test, pe stomacul gol, primul lucru, dimineata, bea un pahar de lapte. Mare. E posibil, in cazul unora, sa li se faca rau, rau. Eu personal stiu ca uneori mi se face. Sotul nu il sufera absolut deloc. Si toti am supt lapte in primul an de viata. Se pare ca un procent destul de mare de adulti au dezvoltat aceasta intoleranta. Dar nu cred ca e cazul lui DAv.

Dobandita sau nu, intoleranta la lactoza se manifesta atat la ingerarea laptelui, indif de care e el, praf, de vaca, capra...cat si la toate derivatele din lapte (samantana, branza, iaurt).

Laptele natural(direct de la vaca, nefiert) baut pe stomacul gol nu are cum sa faca rau, daca persoana nu are de ani de zile intoleranta la lactoza, intoleranta atestata medical.In skimb laptele din comert poate da reactii diverse, atat in functie de sensibilitatea stomacului, cat si de alimentatia individului (de ex laptele nu se combina NICIODATA cu NIMIC...amestecat cu ceva laptele se formeaza ca un cocon iar mancarea dinauntru se digera de 10 ori mai greu).

Offf...ce n-as da eu sa am in fiecare zi cate un pahar cu lapte de vacuta, proaspat mulsalcool !
MNiko
Postat: Tuesday, November 28, 2006 10:27 PM

sousourel wrote:

[color=green]Mniko
laptele de vaca, daca nu e smantanit poate sa fie foarte gras, nici tu nu l-ai putea bea asa, dupa ce-l fierb eu adun grasimea stransa deasupra.

Cred ca depinde de obisnuinta si de vaca de la care iei laptele. Bunica mea avea o vaca al carei lapte nu facea smntana. (asta cand eram mica). Eu beau mereu laptele nedegresat, mai ales daca e de la bunicii mei. Laptele care il luam pentru Cristina (avem abonament la cineva care care are vaca), e destul de gras, si ii aleg smantana odata cu caimacul pe care eu nu il suport. Dar altfel nu as face-o.
mihaela75 wrote:
Si al meu sot face urat la lapte rece,cald mai merge...nu stiu care-i secretul

Cald, laptele se omogenizeaza, dar rece grasimea se aduna deasupra si se simte atat la gust cat si la "pipait" atunci cand il bei, mai ales la cei obisnuiti de mici sa bea degresat.Cumnatul meu de exemplu nu bea lapte decat degresat si spune ca din vina parintilor lui care asa l-au invatat ( e francez). Cand vine la noi, ii pare rau ca nu suporta laptele de vaca, pt ca il considera mai bun.
stele_pe_cer
Postat: Tuesday, November 28, 2006 10:30 PM

Fetele din afara...va rog, poate va interesati si pentru noi, cele din Ro:care laptic este mai bun:degresat sau gras?

Parerile sunt atat de impartite, ca nu mai stiu ce sa cred...

Eu deocamdata ii dau lui Matei orice produs lactat (in afara de lapte) cu maxim de grasime (10% iaurt, 25% smantana).Oare fac rau?Cica grasimea asta din perioada de pruncie e o adevarata poarta catre osteoporoza de "maine"plans !
mihaela75
Postat: Tuesday, November 28, 2006 10:31 PM

Stele, lapte nefiert?Pai nu e plin de...toate alea, microbi, chestii?cyclops Tu ai baut?
MNiko
Postat: Tuesday, November 28, 2006 10:36 PM

Mihaela eu de obicei beau lapte nefiert. Mie asa imi place mai mult. Abia astept momentul sa-i dau si Cristinei nefiert. Stiu ca la fierbere isi mai pierde o parte din vitamine. Chestia cu microbii tine de modul cum a fost muls si depozitat. De la bunica mea sigur nu fierb laptele pentru mine. Din alta parte il mai fierb si eu.
stele_pe_cer
Postat: Tuesday, November 28, 2006 10:44 PM

mihaela75 wrote:
Stele, lapte nefiert?Pai nu e plin de...toate alea, microbi, chestii?cyclops Tu ai baut?

De cate ori imi aduce femeia lapte, primul litru de lapte il beau NEFIERT, dar lui Matei nu vreau sa ii dau d'asta (din "stocul" astapt.ca este lapte colectat dintr-un sat intreg, nuprovine de la o singura vaca).Apoi restul laptelui il pun la prins.Deci, DA, beau lapte nefiert de 3 ani de zile,am baut inclusiv in perioada sarcinii, dupa cel de-al doilea trimestru.

Poate avea microbi, dar se compenseaza cu efectul curativ pe care il are, cu toti aminoacizii esentiali pe care ii contine, cu absolut toate vitaminele INTACTE ingerate si asimilate care intaresc organismul.Pana acum, nu am avut probleme, dar nici nu as recomanda cuiva asa ceva, tocmai pt. ca exista si riscuri.Este o intreaga teorie....
stele_pe_cer
Postat: Tuesday, November 28, 2006 10:45 PM

MNiko wrote:
Stiu ca la fierbere isi mai pierde o parte din vitamine.

In proportie de 90 % laptele fiert isi pierde proprietatile (cel putin asa atesta studiile).Ramane doar apa calcica si atat.
Miri
Postat: Tuesday, November 28, 2006 11:03 PM

Nivel: SAFIR

Intrat: 2/26/2006
Postari: 16505
Locatia: pe o margine de lume...
Si eu obisnuiesc sa beau laptele de vaca nefiert, dar acum il fierb de cum mi-l aduce , din cauza ca ii dau si Sarei.
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed