Laptic de vacuta sau continuam cu lapte praf?

Options Laptic de vacuta sau continuam cu lapte praf?
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Kiki
Postat: Tuesday, November 28, 2006 9:35 AM

Nivel: TOP TEAM

Intrat: 2/14/2006
Postari: 36607
Locatia: In casuta cu pitici
kali wrote:
Multa sanatate lui Dav si din parte noastra!!

Multumim Oana! Pupicei! pupici pupici
g_nicoleta2000
Postat: Tuesday, November 28, 2006 1:13 PM

Nivel: Avansat

Postari: 3898
Locatia: Bacau
David, ne pare rau de necazurile tale si-ti uram insanatosire grabnica.pupici
Kiki
Postat: Tuesday, November 28, 2006 1:16 PM

g_nicoleta2000 wrote:
David, ne pare rau de necazurile tale si-ti uram insanatosire grabnica.pupici

Multumim. Deja suntem pe drumul cel bun! yes yes
stele_pe_cer
Postat: Tuesday, November 28, 2006 1:32 PM

Nivel: Senior

Intrat: 2/13/2006
Postari: 6678
Kiki wrote:

Mai, initial i-am dat putin sa guste, sa vad daca ii place...si seara mi-a refuzat laptele praf, in favoarea aluia de vaca...Ca tot treptata vroiam sa fac trecerea. Dar daca nu a mai vrut lapte praf?! Nici macar in combinatie...banghead

Eu cred ca voi face astfel:in prima saptamana ii voi introduce 30 ml lapte de vaca/capra in 180 ml lapte praf reconstituit.I-l voi da dimineata, ca daca va avea reactii nedorite sa nus e produca pe timpul noptii.Seara, ii voi da 250 ml lapte praf reconstituit.

A doua zi, daca in ziua precedenta nu a facut diaree, sau nu a avut varsaturi sau eruptii cutanate, voi merge tot cu 30 ml lapte vaca/capra si tot asa o saptamana.

A doua saptamana ii voi introduce 60 ml lpate vaca/capra +150 ml lapte praf reconstituit, tot numai dimineata pt. inca o sapatamana.

A treia saptamana 90 ml+120 ml.

A patra saptamana 120ml+90 ml.

A cincea saptamana 150ml+60ml

A sasea saptamana 180ml+30ml.

A saptea saptamana 210ml lapte de vaca/capra.

Apoi, dupa inca o sapatamana, adica in a opta sapatamana pot itnroduce laptic de vacuta/capra si seara, dar mai repde.Adica in prima zi 30 ml, doua zile pauza, apoi 60 m, inca 2 zile pauza si tot asa.

Aveam o alta skema in cap, dar citind ca laptele de vaca poate produce dereglari nedorite (iteam ca un copilas nu a mai pus gura 2 ani de zile pe laptic de vaca din cauza introducerii bruste si, de fapt din cauza unor episoade de voma puternice) am zis ca cu cat fac o introducere mai lenta, cu atat imi voi putea da seama daca tolereaza bine sau nu laptele de vaca/capra.
Kiki
Postat: Tuesday, November 28, 2006 2:21 PM

Stele si ce te faci daca nu accepta combinat si apoi nu mai vrea nici lapticul obisnuit? Asta mi s-a intamplat mie cu Dav..ia in calcul si treaba asta pupici
stele_pe_cer
Postat: Tuesday, November 28, 2006 2:59 PM

Kiki wrote:
Stele si ce te faci daca nu accepta combinat si apoi nu mai vrea nici lapticul obisnuit? Asta mi s-a intamplat mie cu Dav..ia in calcul si treaba asta pupici

Suntem patiti si cu d'astearas !Dar combinatie de lapte praf...trecerea de la unul la altul.

Ce am facut:cand i-am dat combinat bebelac cu nestle nu a mai vrut bebelacul (lapticul veki).I-am scos nestle de tot si i-am dat bebelacul refuzat.L-a refuzat parca seara, a mancat cativa mililitri in sila.I-am luat bibe si la nani cu el!Pai ce, e la resturant sa faca mofturi?Ii dau ce am, nu ce prefera de nazuri!

Dimineata a primit tot bebelac simplu.Stiu ca nu a mancat mai deloc lapte timp de 3 sau 4 zile, in skimb ii dadeam mancare in mod obisnuit la celelalte mese, fara a-i da deloc in plus, asta ca sa i se faca foame si sa accepte laptele.Nu stiam daca va da rezultate sau nu.A fost un experiment din ce am citit.Insa dupa cle cateva zile de figuri, cand a vazut ca daca vrea lapte ii dau, daca nu, nu, dar nici altceva in skimb nu primeste, domnul s-a razgandit.A inceput sa pape vekiul bebelac.Apoi, la interval de o luna, am trecut pe nestle junior brusc si dintr-o dataras !Fara trecere, fara nimic.

Ce va fi cu lapticul de vaca/capra vom vedea, dar clar i-l voi da treptat.Si daca nu il va accepta (ori el din cauza gustului, ori organismul), atunci vom continua cu Nestle Junior.Nu vrea, pas!Ca sa nu stric laptele degeaba, ii fac cate un bibe mic cu cate 60 ml.Bea 60, mai fac 60.Asa am facut la mare cand a avut diaree, varsaturi si nu a vrut mai deloc mancare.II faceam cu tzaraita laptic, ca sa nu fac risipa aiurea...cate putin, cate putin a revenit la un bibe intreg de laptic!

Succes, kikipupici !Las' ca isi va reveni Dav si ...poate asta e un semn ca inca mai trebuie sa il lasi pe laptic praf!
Kiki
Postat: Tuesday, November 28, 2006 3:05 PM

Stele, am vorbit cu doctorul la pranz si inca papa NAN azi si maine...Pe urma, in functie de rezultatul la coprocultura vedem ce facem uff
stele_pe_cer
Postat: Tuesday, November 28, 2006 3:16 PM

Bafta, kiki!Sa fie bine Dav, ca pana la urma nu conteaza lapticul pe care il papa, atata timp cat el se simte bine si il accepta!
AdrianaC
Postat: Tuesday, November 28, 2006 3:33 PM

Nivel: ALBA CA ZAPADA

Intrat: 2/12/2006
Postari: 17762
Locatia: Bucuresti
Bafta Kiki !

Eu am incercat azi sa ii dau lui Andrei lapte Milli, din cel cu 1.8%, dar nu vrea sub nicio forma niciun fel de lapte decat de la sursa uff
Kiki
Postat: Tuesday, November 28, 2006 3:44 PM

Stele, Adriana, multumesc! pupici pupici

Adriana, mult succes cu intarcatul lui Andrei!
mihaela75
Postat: Tuesday, November 28, 2006 5:52 PM

Intrat: 2/22/2006
Postari: 4839
Fetelor, am si eu o nelamurire.Tot ma feresc de lapte de vaca, zice-se ca nu e bun la bebei si e adevarat.Dar cum de branzica facuta acasa din lapte e buna.,Nu e tot lapte.Eu nu mai inteleg.fool care-i diferenta( nu-mi merge semnul intrebariinervi )
delfinasa
Postat: Tuesday, November 28, 2006 6:32 PM

Postari: 6852
Locatia: pe-aici
AdrianaC wrote:
Eu am incercat azi sa ii dau lui Andrei lapte Milli, din cel cu 1.8%, dar nu vrea sub nicio forma niciun fel de lapte decat de la sursa uff

Si fii-mea la fel face si eu am incercat si vreo 10 tipuri de formule inainte, acum si lapte de vaca organic si NU VREA!, arunca biberonul cum simte gustul toanerele...accepta laptele de vaca doar cu biscuiti, facut branza de casa, in gris si orez cu lapte, cu cereale...asa simplu, no way s-o fac sa bea disputa tunete bataus...fetelor care-ati intarcat, cum v-ati facut bebeii sa accepte laptele de vaca, ca mai stiu 2 copilasi care tot ca fii-mea sunt, au supt pana dupa 2 ani si acum nu beau lapte deloc, in schimb mananca derivate din lapte...daaaar, sunt cam slabuti, ceea ce ma face sa cred ca din cauza ca nu beau lapte...asa este? voi ce stiti?
delfinasa
Postat: Tuesday, November 28, 2006 6:39 PM

Postari: 6852
Locatia: pe-aici
mihaela75 wrote:
Fetelor, am si eu o nelamurire.Tot ma feresc de lapte de vaca, zice-se ca nu e bun la bebei si e adevarat.Dar cum de branzica facuta acasa din lapte e buna.,Nu e tot lapte.Eu nu mai inteleg.fool care-i diferenta( nu-mi merge semnul intrebariinervi )

Miha, eu pana pe la 7 -8 luni i-am facut branzica in casa cu formula si smantana...apoi cu lapte organic fat free si integral...anyway, combinatia cu smanatana oricum mi se pare grasa, dar avand in vedere ca femeile de la tara dau la bebei lapte de vaca indoit cu apa si majoritatea sunt sanatosi tun, nu cred ca le face rau.
mihaela75
Postat: Tuesday, November 28, 2006 6:51 PM

Intrat: 2/22/2006
Postari: 4839
vaaaai, eu i-am facut numai cu lapte cumparat din magazin...deci trebuia cu formulanervi aoleu si mai pun si smantana plans
taki
Postat: Tuesday, November 28, 2006 6:54 PM

Nivel: SMARALD

Postari: 13501
Locatia: Printre voi!
mihaela75 wrote:
vaaaai, eu i-am facut numai cu lapte cumparat din magazin...deci trebuia cu formulanervi aoleu si mai pun si smantana plans

Da si eu la fel.

ras
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed