Lamblia.

Options Lamblia.
Subiectul anterior · Subiectul urmator
adynanemona
Postat: Tuesday, February 6, 2007 1:59 AM

Nivel: Ambasador

Intrat: 1/29/2007
Postari: 782
Locatia: Romania
ce parere aveti despre acesti vermisori?ati avut probleme? anemona nu prea avea pofta de mancare,am mers la medic pentru vitamine si acesta m-a sfatuit sa-i fac o proba la scaun inainte de administrarea vitaminelor,desi nu ma asteptam a iesit pozitiv de la primul scaun,acum urmam tratament.Ce parere aveti?cry
teiut
Postat: Tuesday, February 6, 2007 6:06 AM
Nivel: Guest

Intrat: 2/12/2006
Postari: 5
Cum se face testul asta?..parca se numeste coprocultura? Iti da trimitere medicul pediatru sau nu e necesar??. Intreb, pentru ca as vrea sa-i fac si eu lui Alex un test de genul acesta...ca de vreo 3 nopti se scoala in miezul noptii si incepe sa urle cat il tin plamanii...nu vrea nici plimbat, nici leganta..se mai calmeaza la piept. Dar plange si ziua si se arcuieste de spate, se incordeaza tot si se intinde ca o armonica. M-am gandit eu sa nu fie vorba de niste viermisori, si de aceea vreau sa-i fac su eu acest trest.
Adynanemona, eu inca nu m-am documentat si nu stiu prea multe despre acesti paraziti..dar stiu ca sunt normali la bebei si copilasi mici. Fii fericita c-ati descoperit la timp, si ca urmati tratamentul, ca ma gandesc ca nu e tocmai placut pentru bebitul tau sa aiba aecle dureri si crampe.
Sanatate multa va doresc. Pupici.
adynanemona
Postat: Tuesday, February 6, 2007 8:47 AM

Nivel: Ambasador

Intrat: 1/29/2007
Postari: 782
Locatia: Romania
se recolteaza un scaun dimineata sau in cursul zilei si se duce la laborator cu bilet de trimitere de la pediatru sau de la medicul de familie ca e gratis!!!!

adynanemona attached the following image(s):
img_1495.jpg

Maria & Mario
Postat: Tuesday, February 6, 2007 11:14 AM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 2/13/2006
Postari: 9883
Locatia: Departe-poate prea departe
Maria , sa te faci repede bine ! pupici
Miri
Postat: Tuesday, February 6, 2007 8:42 PM

Nivel: SAFIR

Intrat: 2/26/2006
Postari: 16505
Locatia: pe o margine de lume...
In mod normal, pentru examenul coproparazitologic(coprocultura)se efectueaza 3 probe consecutive, in 3 zile, pentru ca se poate intimpla ca doar una sa iasa pozitiva!
In general, daca testul iese pozitiv la copil, se face tratament specific, pe care il poate urma si mama, iar dupa o anumita perioada de timp se repeta analizele din scaun!
Multa sanatate !

S-a mai discutat despre lambliaza aici:
http://forum.7p.ro/Default.aspx?g=posts&t=1887
crista
Postat: Saturday, February 10, 2007 2:25 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 1/27/2007
Postari: 1849
Noi nu am avut pana acum probleme cu viermisorii, dar stiu si eu ca dupa ce se termina tratamentul, va trebui sa i se i-a dinou o coprocultura la interval de o luna.
Sanatate cat mai repede la Maria pupici pupici
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed