Lacrimile vorbesc!

Options Lacrimile vorbesc!
Subiectul anterior · Subiectul urmator
cristian-marian
Postat: Tuesday, August 11, 2009 9:26 PM
Nivel: Guest

Intrat: 2/12/2006
Postari: 5
vanina wrote:
de unde stii ca nu mai are colici??? poate abia acum au inceput adevaratele crize de colici. Si noi am patit-o de la 2 luni si jumatate cu niste urlete de nu stiam ce boala are, dar dr. ne-a zis ca abia acestea sunt crizele adevarate de colici si au trecut dupa cateva saptamani. Stiu ca e groaznic cand il vezi cum plange si orice ce i-ai face nu da rezultat, dar va trece in curand. pupici
m-am gandit si la problema asta cu colicii si adevarul este ca de cand am observat ca nu il mai doare burtica nu i-am mai dat picaturi, maine am sa-i dau din nou poate rezolvam ceva.daca nu se calmeaza ma voi duce din nou la pediatru cu el ptr ca sigur are ceva si eu nu reusesc sa il ajut ma preocupa tare de tot starea lui.l-am lasat singur azi ptr 10 minute crezand ca se va opri din plans si va adormi dar degeaba mai rau am facut era transpirat tot si lacrimile ii curgeau siroaie l-am luat in brate s-a calmat 5 minute a inceput sa planga din nou l-am pus l-a san a papat si dupa aproximativ 10 minute a inceput sa urle si apoi sa planga dupa care jumate de ora a adormit s-a trezit plangand.in caz ca au inceput adevaratele crize de colici tu ce ai facut cum ai trecut peste astfel de momente?i-ai dat ceva anume?
mommy
Postat: Tuesday, August 11, 2009 9:39 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 11/18/2006
Postari: 3674
Si eu zic ca sunt colici, dar e bine sa il mai vada inca o data doctorul. Remediile pt colici nu se potrivesc de la un bebelus la altul, incearca mai multe pana il gasesti pe cel care da rezultate la bebelusul tau (picaturi, ceaiuri, comprese calde pe burtica etc.)
cristian-marian
Postat: Tuesday, August 11, 2009 9:49 PM

i-am dat picaturi mylicon pana am observat ca nu il mai doare burtica si binenteles in tot timpul asta de cand am oprit de la picaturi i-am mai dat ceai de fenicul.oricum maine e o noua zi si sper din tot sufletul sa fie total diferita spre deosebire de astea care au trecut.am sa va tin la curent maine seara cum am petrecut ziua de maine.va multumesc frumos ptr sfaturi si ca mi-ati raspuns ma simt mai bn ca am discutat despre problema noastra.va doresc o zi placuta si sanatate la bebelui,copii.pooooopici
vanina
Postat: Tuesday, August 11, 2009 9:52 PM

Nivel: Ambasador

Intrat: 12/19/2008
Postari: 886
Locatia: Iasi
La noi nu a dat nimic rezultat. Plangeam si eu odata cu el, si stateam cu spaima cand se apropia dupa-amiaza, caci pe la 16-17 incepea criza asa ca ii dadeam de dimineata picaturi si ceaiuri anticolici, dar sfarseam tot prin plans (amandoi), de fapt el adormea suspinand cry . Nu iti face griji, cu timpul va scadea intensitatea crizelor si vor disparea (stiu ca degeaba iti spun sa nu iti faci griji alcool ).
Iuli
Postat: Tuesday, August 11, 2009 9:58 PM

Intrat: 6/14/2009
Postari: 820
Locatia: Hunedoara
Raspuns pentru Cristian Marian:
Poate nu se satura cu laptele de la san? Noi asa am patit nu dupa multe zile de la iesirea din spital. Prindea cate o perioada din zi cand plangea cu orele. S-a rezolvat cand am inceput sa-i dau supliment de lapte praf. Pentru a se satura cu laptele de mama acesta trebuie sa fie si consistent(iar asta depinde de ce mananci), nu conteaza doar cantitatea. Intreaba oricum si medicul Eu asa am procedat si doctorita mi-a recomandat sa-i introduc si lapte praf.
cristian-marian
Postat: Tuesday, August 11, 2009 10:06 PM

eu ma abtin sa nu plang ptr ca stiu ca starea mea io dau lui si se sperie si incepe sa planga si mai tare prefer sa musc din perna sau sa ies ies pe terasa la aer liber cu el ca sa ne calmam.e greu intradevar faza e ca toate mamicile pe care le cunosc au plecat in vacanta in romania pana si vecinii sant singura intr-o vilutza cu 4 apartamente.ma simt singura si nesigura pe mine nu am cu cine sa vb deschis despre problemele noastre.am vb si cu sora mea dar ea nu stie cum sa ma sfatuiasca ca cu fetita ei nu a avut deloc probleme de genu asta de aceea am apelat la acest forum e alceva cand vb cu cineva care a trecut prin perioadele astea.iti multumesc mult de tot VANINA ptr sfaturi si ca mi-ai raspuns la mesaje m-ai incurajat mult pooopici
vanina
Postat: Tuesday, August 11, 2009 10:11 PM

Nu e o solutie laptele praf. Daca ii e foame va suge mai des si in felul acesta creste secretia lactata. Eu in primele zile nu am alaptat, iar cand am iesit din maternitate nu aveam destul lapte, dar bebe sugea aproape non-stop si in felul acesta s-a produs mai mult laptic. Cand baietelul meu a avut crizele de colici si mie imi ziceau cei de langa mine ca poate e flamand, dar el crestea mai mult decat bine in greutate asa ca presupunerile lor erau nefondate.
cristian-marian
Postat: Tuesday, August 11, 2009 10:13 PM

Iuli wrote:
Raspuns pentru Cristian Marian:
Poate nu se satura cu laptele de la san? Noi asa am patit nu dupa multe zile de la iesirea din spital. Prindea cate o perioada din zi cand plangea cu orele. S-a rezolvat cand am inceput sa-i dau supliment de lapte praf. Pentru a se satura cu laptele de mama acesta trebuie sa fie si consistent(iar asta depinde de ce mananci), nu conteaza doar cantitatea. Intreaba oricum si medicul Eu asa am procedat si doctorita mi-a recomandat sa-i introduc si lapte praf.
sincer IULI nu mai stiu nici eu,crede-ma ca am lapte sa alaptez si gemeni doctorul mi-a zis ca am laptele bun numai ce apas un pic pe san si ies de multe ori il stropesc pe fata ca ma bufneste si rasul cand vad.nu stiu unde ar fi problema.la o luna avea 5 kile 400 si l-am nascut cu 3kile 820.acum are vreo 6 kile si ceva ca e greu ma dor mainile si spatele cand il tin in brate sau il alaptez oricum cand ajung din nou la pediatru am sa-i spun si despre laptele praf.
vanina
Postat: Tuesday, August 11, 2009 10:36 PM

Cristian-Marian te inteleg perfect, imi imaginez ca ti-e greu fara cineva care sa iti dea un sfat. Eu o aveam pe mama mea langa mine care a crescut 3 copii, si era la fel speriata ca si mine, ne inchipuiam tot felul de boli (ex: otita, ceva pe creier alcool , alte dureri interne etc banghead ), intr-o seara era sa chem salvarea pentru ca Sabin se ineca de la plans plans . Dar a trecut ras Ai sa vezi ca va trece si la voi repede, nici nu iti mai aminti sic Noapte buna si multi pupici pupici
Iuli
Postat: Tuesday, August 11, 2009 10:37 PM

Intrat: 6/14/2009
Postari: 820
Locatia: Hunedoara
Eu am scris din punctul meu de vedere. Eu intradevar nu am avut suficient lapte si era si cam apos.
Eu am si alaptat si i-am dat si lapte praf pana la 5 lunci cand nu a mai vrut sa suga.
Este foarte adevarat ca laptele se face tot mai mult cu cat suge copilul mai des.
Pentru a scapa copilul cat mai repede de colici conteaza foarte mult si ceea ce mananci tu. Eu am tinut regimul recomandat de medic si pot sa spun ca in aproximativ 1 luna jumate am scapat de ele. Iar cand scapam si mancam ceva nepermis se simtea imediat si in starea fetitei(chiar daca ii dadeam atat lapte praf cat si de la san). Nu ai voie sa mananci prajeli, fructe, carne de porc, varza, vinete, condimentat, nuci, prajituri cu crema sau frisca (ai insa voie chec, cozonac)...
petro
Postat: Tuesday, August 11, 2009 11:53 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 1/31/2008
Postari: 3374
Vin si eu cu o parere. Daca ai suficient lapte si doctorul ti-a spus ca e ok laptele tau nu are rost sa-i introduci lapte praf. Ai grija la alimentatia ta, dai picaturi pentru colici si consuma si tu ceaiuri anticolici (sortimentele acelea pentru bebelusi, la noi este Baby calm parca). Pune-i comprese calde pe burtica si tine-l pe pieptul tau sa-ti auda bataile inimiii. Incearca sa te calmezi si tu, chiar daca nu plangi asta nu inseamna ca nu-ti simte agitatia copilul. Si daca tot continua sa planga, cere parerea si unui alt medic. Succes!
Fluturas
Postat: Wednesday, August 12, 2009 12:02 AM

Nivel: Maestru

Intrat: 11/22/2006
Postari: 9744
Locatia: o casa,care nu este facuta de mana,ci este vesnica
exact asa a fost si darius si te inteleg perfect.pe vremea aceea spuneam ca nu e de la colici,asa ca nu i-am dat nimic.ziua il purtam numai in brate,urla saracul,mai mult de jumatate de ora nu dormea.noaptea dormea doar cu noi in pat,mai mult la tata-so pe burta.toate astea pana la 3 luni,cand dintr-o data s-a linistit.trebuie sa ai multa rabdare,si mie mi-a fost greu,si eu am plans de multe ori,dar gandeste-te ca intr-o zi va trece si asta si atun ci te vei putea bucura de fiecare moment cu el.incearca mai da-i ceva pentru colici,asa poate se linisteste
Ana
Postat: Wednesday, August 12, 2009 11:03 PM

Nivel: TOP TEAM

Intrat: 11/9/2008
Postari: 30045
Sper ca e mai bine bebicul acuma....in ce parte a italiei esti?poate stai alaturi de mine...si te pot ajuta....computerlove computerlove computerlove computerlove computerlove
danab
Postat: Thursday, August 13, 2009 7:18 AM

Nivel: Senior

Intrat: 3/13/2006
Postari: 5519
Locatia: Iasington
Parca vorbesti de nepotica mea sic o mancacioasa de zile mari dar si cand vrea sa planga nu o opreste nimeni, doar seamana cu taica-suras Are o pozitie pe care o accepta, vertical cu fata spre oameni, si asa tace, dar doar cat vrea ea. Mi-e mila de cumnata-mea, dar nu stiu ce sfat as putea sa dau pentru ca la Miru nu aveam problema asta.
Incearca sa-i gasesti o pozitie preferata in brate, o jucarie care sa-l distraga de la plans si siropel/ceiut de colici pana pe la 4 luni.angel
AdrianaC
Postat: Thursday, August 13, 2009 10:47 AM

Nivel: ALBA CA ZAPADA

Postari: 17764
Locatia: Bucuresti
cristian-marian wrote:
buna mamici si bebei.m-am inscis pe acest site doar pentru a cere sfatul vostru.baiatul meu face 2 luni imediat si de cateva zile bune plange si urla nu il inteleg ce doreste.daca il pun in pat urla si se lasa cu plans,daca il i-au in brate urla si se lasa cu plans.noapte nu am probleme cu el se trezeste manaca il schimb si adoarme la loc ziua de la ora 9 dimineata si pana seara la ora 8 nu imi doarme adoarme o jumate de ora maxim o ora si se trezeste cand iesim afara la aer curat la fel doarme jumate de ora se tresezte si urla dupa care da in plans.este alimentat la san,nu stiu ce sa mai fac ca sa-l calmez si sa ma calmez stau calma jumate din zi iar cealalta jumate explodez nu mai pot.vreau sa-mi ajut bebicu dar nu mai stiu cum,ii cant,ii vb,il plimb,am incercat toate remediile.colici nu mai are i-au trecut de o saptamana jumate va rog sa imi dati un sfat ceva sau ziceti-mi daca cunoasteti alte remediiuff plans va rogggggg

Daca plange si atunci cand il iei in brate, inseamna ca poti exclude faptul ca plange pentru a atrage atentia si a cere afectiune.

Incearca sa observi cand anume ii apare acest plans pe care nu il poti potoli. Este inainte de masa, dupa masa?

Eu cand plangea incercam pe rand urmatoarele chestii, pana sa incep sa ii cunosc plansul:

1. Il verificam daca nu a facut pe el
2. Il verificam sa nu il deranjeze ceva (la pampers, hainute, in pat, vreo iritatie la fundulet, etc)
3. Incercam sa ii dau sa manance (poate ii era foame, ca nu avea program regulat de mese)
4. Il luam in brate sa vad daca tace doar asa (asta insemna ca pur si simplu nu vrea sa fie singur si vrea la mami in brate)
5. Incercam sa il adorm (uneori cand sunt foarte obositi, plang pana la epuizare)
6. Daca plangea din cauza colicilor (iti dai seama dupa schimonosirile lui si dupa faptul ca isi strange piciorusele spre piept) - ceai anticolici + ma intindeam pe pat pe spate si il puneam pe el peste mine, cu burtica lui pe burta mea).
7. Daca nimic nu functioneaza, e posibil sa aiba ceva, sa il doara ceva si sa trebuiasca sa mergi la un medic sa il vada. Copiii nu prea plang degeaba.

Intotdeauna dupa ce mananca tine-l ridicat, pe umarul tau, si bate-l usor pe spate sa scoata tot aerul afara. Acest lucru poate sa dureze chiar si 30 min, dar trebuie sa ai rabdare pana da aerul afara, altfel va avea dureri mari de burtica si iti va plange la cateva minute dupa ce mananca.

Sper sa te fi ajutat in vreun fel cu experienta mea.

Succes !
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed