La scoala cu autobuzul

Options La scoala cu autobuzul
Subiectul anterior · Subiectul urmator
bereea
Postat: Friday, September 3, 2010 10:28 AM

Nivel: RUBIN

Intrat: 3/29/2007
Postari: 22494
Ma gandesc sa o trimit pe Ale la scoala cu autobuzul pus la dispozitie de primaria orasului sub supravegherea unui politist.
Doar ca va trebui sa o trezesc la ora 6.30 si mi se pare atat de devreme.
Oare nu va fi prea obosita, tinand cont ca si la scoala va sta 8 ore?
danab
Postat: Friday, September 3, 2010 10:40 AM

Nivel: Senior

Intrat: 3/13/2006
Postari: 5519
Locatia: Iasington
In cele 8 ore de scoala nu au pauza de odihna?
Eu acum o trezesc pe Miruna la 6,45 - 7 dimineata, uneori e mai obosita, dar pt ca adoarme tarziu.
Daca ii faci Alexandrei program de somn mai devreme decat de obicei, cu macar 30 min, nu cred ca va fi o problema. Poti incerca o saptamana sa vezi cum se descurca.
bereea
Postat: Friday, September 3, 2010 10:58 AM

Bineintels ca nu invata toate cele 8 ore, doar pana la ora 13.Apoi mananca, se joaca.
Imi este mila sa incep sa o trezesc inainte de vreme, mai ales daca seara o sa se culce devreme.vor fi zile cand vom petrece foarte-foarte putin timp impreuna asta ma doare.(zilele cand va merge la inot)
ioana0023
Postat: Friday, September 3, 2010 12:42 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 3/24/2010
Postari: 2383
Locatia: Romania
La noi scoala e la cateva strazi mai incolo, de blocul in care locuim. Se duce singura la scoala. In clasa I am fost cu ea de 3 ori la scoala am duso si am aduso, si a invatat drumul si se duce singura.

Banuiesc, ca daca se duce cu autobuzul, e o ditanta mai lunga?
bereea
Postat: Friday, September 3, 2010 12:58 PM

Nu, Ioana, scoala este aproape de noi, dar aici e un pic diferit de Romania.Copilul trebuie dus si adus de parinti inclusiv clasa a cincea.Deci, in nici un caz nu poate merge singura.Doar ca amandoua intram la munca, respectiv scoala la ora 8, asa ca eu nu am cum sa o duc si sunt nevoita sa optez pentru transportul scolastic.
ioana0023
Postat: Friday, September 3, 2010 1:16 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 3/24/2010
Postari: 2383
Locatia: Romania
Pai cred si ca e obositor in fiecare zi sa o duci la scoala, daca ai avea serviciul in drumul ei, ai putea sa o duci si sa vina cu autobuzul.
Maria & Mario
Postat: Friday, September 3, 2010 1:27 PM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 2/13/2006
Postari: 9853
Locatia: Departe-poate prea departe
Bereea , se va adapta frumos si usor alaturi de altii copii ! Nu te stresa degeaba ! Si nani mai devreme .... e sanatos oricum !!!
Spor scolaritei !!!!
bereea
Postat: Friday, September 3, 2010 1:30 PM

ioana0023 wrote:
Pai cred si ca e obositor in fiecare zi sa o duci la scoala, daca ai avea serviciul in drumul ei, ai putea sa o duci si sa vina cu autobuzul.

Am serviciul in drumul ei, nu asta e problema.copilul trebuie predat invatatoarei , nu s epoate sa-l lasi in fata scolii si sa pleci, iar scoala nu deschide mai repede de ora 8.

Oana, multumesc de incurajaripupici , dar tare ma tem ca nu o sa faca fata.si colac peste pupaza, mai vrea si ore de pian.eu cand o mai vad?
marivic
Postat: Friday, September 3, 2010 3:22 PM

Nivel: SMARALD

Intrat: 8/10/2007
Postari: 13296
Locatia: ,....undeva,prin Univers....
Daca ai aceasta optiune,eu zic sa o lasi,...vai ce bine ar fi sa fie si la noi asauff Asa s-ar obisnui cu colegii,plus ca sunt si paziti,iar tu nu ai da pe foc incercand sa ajungi si la scoala si la timp la serviciu.Parerea mea,....dar cred ca ar fi bine sa o lasi,sa vezi cum se adapteaza ea.
BAFTA!
bereea
Postat: Friday, September 3, 2010 3:34 PM

De lasat o las oricum, Mioara, n-am alta optiune.Pana acum am avut bona , dar nu-i mai vad rostul.
delfinasa
Postat: Friday, September 3, 2010 7:23 PM

Intrat: 2/13/2006
Postari: 6852
Locatia: pe-aici
Daca o pui la culcare mai devreme, o sa se adapteze repede la programul de trezire mai de dimineata. Eventual cand vine acasa se mai poate odihni. Mi se pare ca ora de trezire e cam prea dimineata pt un copil de varsta ei, dar atata timp cat isi face zilnic somnul de care are nevoie,N-o sa aveti probleme.
Si Karina merge cu busul la scoala si inapoi, desi noi stam la 10 minute (cu indulgenta) de mers pe jos pana la scoala. Ne-a fost recomandat de la sedintele premergatoare inceperii scolii sa-l folosim in locul mersului pe jos sau condusului din motive de securitate si, daca si Karina a insistat, am fost de acord. O trezesc la 7:30, mananca micul dejun acasa, busul o ia la 8:15-8:21...orele incep la 9 fara 5, au o jumatate de ora pauza de pranz si 1/2h joaca afara zilnic si la 3:38 o debarca busul. E foarte lung programul de scoala aici, le mai dau si teme, dar asta este, copiii si noi ne adaptam.
bereea
Postat: Tuesday, November 29, 2011 8:30 AM

In ultimul timp, fiica-mea merge la scoala cu piede bus, adica autobus "la picior".Exista un punct unde putem lasa copiii sub supraveghere.Cei care ii insotesc au veste reflectorizante si palete cu care pot opri masinile astfel incat copiii sa traverseze in siguranta.Astfel copiii merg pe jos, au statii in care se opresc pentru a lua si alti pasageriras si ajung la scoala in siguranta.Ale e foarte incantata.
ingerash
Postat: Tuesday, November 29, 2011 8:49 AM

Nivel: DIAMANT

Intrat: 1/17/2008
Postari: 27673
Locatia: u.k.
bereea wrote:
In ultimul timp, fiica-mea merge la scoala cu piede bus, adica autobus "la picior".Exista un punct unde putem lasa copiii sub supraveghere.Cei care ii insotesc au veste reflectorizante si palete cu care pot opri masinile astfel incat copiii sa traverseze in siguranta.Astfel copiii merg pe jos, au statii in care se opresc pentru a lua si alti pasageriras si ajung la scoala in siguranta.Ale e foarte incantata.

Asa si la noi lollipop man se numescras dar sunt doar la trecerile de pietoni de pe langa scoli.
aurishta
Postat: Tuesday, November 29, 2011 9:13 AM

Intrat: 3/2/2011
Postari: 5531
Locatia: Bucuresti
bereea wrote:

Ce fain!
t-mihaela
Postat: Tuesday, November 29, 2011 8:22 PM

Intrat: 6/20/2008
Postari: 5124
Profita ca ai bus si las-o sa-l foloseasca,atat doar culcarea seara devreme .
Scoala noastra nu are bus desi e unul care se tot invarte pe acolo dar nu stiu de unde vine si ce face.La mine e complicat rau ca ma plimb dimineata la doua scoli,intotdeauna intarzii la una din ele.
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed